Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Rosja wymieniła sześciu bojowników tzw. Państwa Islamskiego na ciało poległego w Syrii oficera Aleksandra Prochorenki. Rozmowy na ten temat trwały miesiąc, a pośrednikami w wymianie byli syryjscy Kurdowie - podał portal Gazeta.ru.

Rosyjską bazę lotniczą Hmejmim w Syrii ochraniać będą żołnierze dwóch batalianów sił specjalnych stacjonujących w Czeczenii - podała w czwartek gazeta "Izwiestija". Przypomina ona, że żołnierze tych formacji brali udział m.in. w wojnie z Gruzją w 2008 roku.

Miejmy nadzieję, że Aleppo nie zostanie starte z powierzchni ziemi do czasu zaprzysiężenia Donalda Trumpa - ostrzegł w rozmowie z BBC szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevicius. Litwa boi się, że Rosja wykorzysta okres zmiany władzy w USA do przetestowania gotowości NATO oraz solidarności państw Zachodu.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował we wtorek, że rosyjskie lotnictwo rozpoczęło nową ofensywę przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii, w prowincjach Idlib oraz Hims. Dodał, że ataki lotnicze będą kontynuowane.

Okręty państw NATO podążają za rosyjską grupą bojową lotniskowca na Morzu Śródziemnym - poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Rosji, cytowane przez agencję Interfax. Rosyjskie jednostki miały m.in. wykryć i zmusić do wycofania się holenderski okręt podwodny, który wykonywał w ich pobliżu "niezdarne, niebezpieczne manewry".

Samoloty stacjonujące na rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow i okręty na Morzu Śródziemnym przygotowują się do wznowienia "w najbliższych godzinach" ataków na rebeliantów wokół syryjskiego miasta Aleppo - poinformowało źródło w rosyjskim resorcie obrony. Jeśli zapadnie decyzja o wznowieniu uderzeń, tym samym odbędzie się premiera bojowa rosyjskiego lotniskowca.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło stratę wojskowego śmigłowca w środkowej części Syrii - poinformowały agencje informacyjne w Rosji. Jednocześnie w internecie zamieszczono nagranie, na którym widoczne jest trafienie i eksplozja maszyny. Autentyczność filmu nie została jednak potwierdzona.

Rebelianci ostrzelali pociskami artyleryjskimi kontrolowaną przez syryjski rząd zachodnią część Aleppo, zabijając kilkoro dzieci - poinformowała agencja Reutera, powołując się na państwowe media i Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tymczasem grupy syryjskich rebeliantów ogłosiły, że rozpoczynają ofensywę, której celem jest przełamanie oblężenia pozostających pod ich kontrolą dzielnic Aleppo.

Grupa rosyjskich okrętów płynących ku syryjskiemu wybrzeżu najprawdopodobniej tankuje na morzu - podaje portal BBC. Wcześniej Rosjanie chcieli dokować w hiszpańskiej Ceucie, ale ostatecznie do tego nie doszło.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła w czwartek, że rosyjskie lotnictwo "nie ma nic wspólnego" ze środowymi nalotami na szkoły w Has, w kontrolowanej przez rebeliantów syryjskiej prowincji Idlib. Zginęło w nich co najmniej 26 osób, w większości dzieci. Biały Dom twierdzi z kolei, że za tragedię odpowiedzialna jest albo Moskwa, albo Damaszek.

Grupa rosyjskich okrętów z lotniskowcem Admirał Kuzniecow może zostać użyta, by przeprowadzać jeszcze więcej nalotów na cywilów w Aleppo w Syrii - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wezwał Rosję, by zaprzestała bombardować to miasto.