Parlament Europejski

Parlament Europejski

Komisja spraw konstytucyjnych w PE poparła w poniedziałek projekt rezolucji, wzywającej do takiej zmiany traktatu UE, która dałaby eurodeputowanym prawo do określenia siedziby europarlamentu w jednym miejscu, a nie w trzech, jak jest obecnie.

Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której poparł polityczny kompromis z rządami ws. budżetu UE na lata 2014-2020. Przewiduje on m.in. możliwość przesuwania niewykorzystanych środków z roku na rok oraz przegląd budżetu na półmetku.

Raport krytykujący reformy konstytucyjne na Węgrzech jest "nieuczciwy wobec Węgrów" i zagraża Europie - oświadczył w Strasburgu Viktor Orban. Część europosłów broniła dokumentu, jednak szef węgierskiego rządu zapowiedział, że go nie zaakceptuje. Po stronie premiera Węgier stanęło kilku polskich europosłów.

Ustawa z 11 maja 2012 r. ratyfikująca zmiany w Traktacie z Lizbony umożliwiające utworzenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności, jest zgodna z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie. Politycy PiS, którzy kierowali wniosek w tej sprawie argumentowali, że ustawa o ratyfikacji paktu fiskalnego została uchwalona w niewłaściwym trybie.

Europosłowie wszystkich frakcji w Parlamencie Europejskim nie kryli we wtorek oburzenia doniesieniami o zbieraniu przez służby USA danych obywateli UE z serwerów firm internetowych. Podczas debaty w Strasburgu padały zarzuty o inwigilację i złamanie zaufania.

Parlament Europejski opowiedział się za przyspieszeniem wyborów do PE i przeniesieniem ich z 5-8 czerwca na 22-25 maja 2014 r. Propozycję tę muszą jeszcze jednogłośnie zatwierdzić ministrowie, którzy będą głosować w tej sprawie najpewniej w czerwcu.

- To zależy od kapitana, bo kapitan decyduje, a ja jestem członkiem załogi - powiedział w TVN24 minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, pytany o to, czy zamierza kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2014 r.

Jean-Marie Le Pen, założyciel skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, oświadczył, że chce ponownie ubiegać się o mandat eurodeputowanego. 84-letni polityk zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach do PE z okręgu południowo-wschodniej Francji.

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego mają się odbyć od 22 do 25 maja 2014 r. - dwa tygodnie wcześniej, niż planowano. Decyzję taką podjęli we wtorek ambasadorowie 27 państw Unii Europejskiej.

Unia Europejska potępiła izraelskie osadnictwo, zwłaszcza w Jerozolimie Wschodniej. Ma ono stanowić największe zagrożenie dla rozwiązania pokojowego przewidującego powstanie dwóch państw, Izraela i Palestyny. UE zaleciła też wstrzymanie się od transakcji finansowych związanych z osadnictwem.

Polska strategia w sprawie wejścia do strefy euro będzie tematem dzisiejszego posiedzenia Rady Gabinetowej. Bronisław Komorowski chce, by Polska do 2015 r. spełniła kryteria niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty. Decyzja w tej sprawie miałaby zapaść po wyborach parlamentarnych.