OFE

OFE

Sejm uchwalił w czwartek wraz z poprawkami PiS ustawę o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Zgodnie z ustawą, około 154 miliardy złotych, które obecnie znajdują się w funduszach zostanie przekazanych na IKE, będą podlegały dziedziczeniu.

Przeniesienie środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne czy do ZUS to wybór między dziedziczeniem środków i możliwością wypłaty całej kwoty na raz a dożywotnią emeryturą - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że w obu przypadkach można się spodziewać podobnej stopy zwrotu.

Sejm skierował do dalszych prac rządowy projekt w sprawie likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wcześniej sejmowa większość nie zgodziła się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Zastrzeżenia posłów opozycji dotyczyły między innymi opłaty przekształceniowej związanej z przeniesieniem środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne.

Opóźnienie w likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych oznacza, że przesunie się także czas, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję w sprawie środków zgromadzonych w funduszach. Nowego harmonogramu jeszcze nie ma, ale - jak wyjaśnia w rozmowie z tvn24bis.pl Stanisław Krakowski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - ewentualne dokumenty będziemy wypełniać po 1 czerwca. Sprawa jest ważna, ponieważ dotyczy 16 milionów Polaków i ponad 160 miliardów złotych.

Rząd ponownie przyjął we wtorek projekt ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Według najnowszej wersji ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 roku.

Prace nad reformą Otwartych Funduszy Emerytalnych trwają – powiedziała w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Według wcześniejszych zapowiedzi Mateusza Morawieckiego zmiany w OFE miały wejść w życie już w lipcu 2018 roku. - W tej kadencji chcemy to zrobić, mam nadzieję, że to będzie lipiec, trzymam za to kciuki, bo jest to ważny program - mówiła rzeczniczka rządu.

Po miesiącach międzyresortowych przepychanek, odkładania reformy na półkę i przesuwania terminów wejścia w życie nowych przepisów odżywa temat reformy emerytalnej. - Zapowiadane zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych byłyby czynnikiem odbudowującym zaufanie do systemu - mówi Małgorzata Rusewicz z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Jako pierwsze mają być wdrożone jednak Pracownicze Plany Kapitałowe.