OFE

OFE

Wysokość emerytur będzie zależała od tego, ile zapłacimy składek - podkreślił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk. Skomentował w ten sposób wyliczenia, że emerytury z nowego systemu będą nawet o 1,2 tys. zł niższe od tych sprzed reformy z 1999 roku. - Emerytury muszą być niższe, bo to był jeden z celów reformy - komentuje z kolei była prezes ZUS Aleksandra Wiktorow.

W trakcie pierwszych trzech miesięcy na dokonanie wyboru, czy wciąż chcemy część naszej składki przekazywać do OFE, zdecydowało się na to 385 tys. Polaków. Tak zwane "okno transferowe" otwarte będzie do końca tego miesiąca.

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę na ustawę, która pozwoliła na przekazanie połowy aktywów OFE do ZUS – napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Biuro RPO zdementowało te informacje. "W Biurze Rzecznika trwają analizy poszczególnych przepisów pod kątem możliwości ich podważenia w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym" - czytamy w komunikacie.

152 tys. osób zdecydowało o pozostawieniu części składki w Otwartych Funduszach Emerytalnych w pierwszych dwóch miesiącach wyboru. Od początku kwietnia systematycznie rośnie liczba chętnych, którzy codziennie składają deklaracje o pozostaniu w OFE. Tylko w ostatni piątek do OFE zapisało się ponad 9 tys. osób. Tego dnia hitem internetu był film z popularnym aktorem Jackiem Braciakiem krytykującym zmiany w OFE.

132 420 oszczędzających zdecydowało do tej pory o pozostawieniu części składki w Otwartych Funduszach Emerytalnych - poinformował TVN24 Biznes i Świat Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do końca okresu wyboru między ZUS a OFE pozostało 64 dni. W najbliższy poniedziałek ZUS poinformuje ile osób zdecydowało się na OFE po pierwszych dwóch z czterech miesięcy wyboru.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przejęzyczył się podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem. Sikorski powiedział bowiem, że oszczędności na emeryturę będzie gromadził w OFE. Dopiero po surowym spojrzeniu premiera szef MSZ poprawił się i powiedział, że wybrał ZUS.

21 tys. 109 osób zadeklarowało, że chce, by część ich składek emerytalnych nadal trafiała do OFE - wynika z ostatnich danych ZUS. Izba zrzeszająca fundusze emerytalne ani ZUS nie chcą na razie szacować, ile osób może ostatecznie zdecydować się na wybór OFE.

Czy zmiany w systemie emerytalnym mają jakiś wpływ na dziedziczenie składek zgromadzonych na koncie w Otwartym Funduszu Emerytalnym? Co się stanie, gdy ubezpieczony nie wskaże osoby do dziedziczenia? Czy wszystkie środki przepadną? W magazynie "Biznes dla Ludzi" wyjaśnił to Paweł Blajer i jego gość.

Od wtorku ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Sprawdzamy, co różni te dwie inwestycje.