OFE

OFE

Dopuszczalny prawnie jest pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oznacza to, że wkrótce SO zajmie się całą sprawą merytorycznie. Zdaniem ponad 50 osób, które przystąpiły do pozwu, rządowa reforma OFE doprowadziła do wywłaszczenia obywateli.

Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w ubiegłym roku była zgodna z konstytucją. Zdaniem TK niezgodne z przepisami było ustanowienie całkowitego zakazu OFE. TK rozpoznał w pełnym składzie dwa wnioski w tej sprawie – prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłaszane wątpliwości dotyczyły tego, czy zgodne z ustawą zasadnicza było przeniesienie części środków do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE, co miało naruszyć zaufanie obywateli do państwa.

Ustawa o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w grudniu 2013 roku. A wielki przelew środków z OFE do ZUS został wykonany 4 lutego 2014 roku. Przypomnijmy sobie na czym dokładnie polegała ta reforma.

Zmiany w OFE miały na celu m.in. zapewnienie stabilności finansów publicznych oraz ochronę emerytur i są zgodne z konstytucją – odpierali we wtorek przed Trybunałem Konstytucyjnym zarzuty prezydenta i RPO wobec zmian w OFE przedstawiciele Sejmu i rządu. Zdaniem Prokuratora Generalnego Trybunał powinien uznać skargi jedynie w części dotyczącej zakazu reklamy.

Wyjście obronną ręką z kryzysu światowego zawdzięczamy zwiększeniu deficytu, gdy trzeba było, i elastycznej linii kredytowej - mówi PAP kończący misję w Warszawie główny ekonomista ministerstwa finansów Ludwik Kotecki. Pytany, czy RPP pomagała czy nie, przyznaje, że stopy procentowe długo były za wysokie. I dodaje, że "składki do OFE - a de facto publiczne daniny - były dopalaczem dla GPW".

Krzysztof Kwiatkowski wypomni rządowi zmiany w OFE. Przypomni, 
że obniżenie długu to nie skutek reform - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". W przyszłym tygodniu szef Najwyższej Izby Kontroli przedstawi w Sejmie analizę z wykonania budżetu za 2014 rok. Jednym z głównych punktów jego wystąpienia ma być zabieg rządu Donalda Tuska, dzięki któremu znacznie obniżył państwowy dług publiczny.

Przez ostatnie trzy lata otwarte fundusze emerytalne dały zarobić swoim uczestnikom średnio 25 proc. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. W trójce najlepszych znalazły się Nordea OFE, MetLife OFE i PKO BP Bankowy OFE.

Otwarte fundusze emerytalne przelały w minionym tygodniu do ZUS środki 1,3 mln osób w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa, a ich wartość według wstępnych wyliczeń wyniosła 3,3 mld zł - poinformował prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Na pozostanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych zdocydowało się ostatecznie 2 mln 564 tys. 72 Polaków, czyli ok. 15 proc. dotychczasowych klientów. Jaka będzie więc przyszłość OFE? Zdaniem rozmówców tvn24bis.pl może to być napływ spekulacyjnego kapitału, przejęcia i zwrot w kierunku ryzykownych, ale bardziej zyskownych instrumentów finansowych.

2 mln 564 tys. 72 - tyle deklaracji osób, które chcą, by część ich składki emerytalnej trafiała także do OFE zarejestrował ZUS. To dane ostateczne. W poniedziałek zakończyło się liczenie deklaracji. Ok. 2 proc. z tych wniosków będzie jeszcze weryfikowane.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestrował już 2 561 036 deklaracji pozostanie w OFE - dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł. W centrali ZUS jest znajduje się jeszcze kilka tysięcy przesyłek. Z informacji uzyskanych przez TVN24 Biznes i Świat wynika, że w poniedziałek poznamy ostateczną liczbę złożonych przez Polaków deklaracji.

Ponad 2,5 mln deklaracji pozostania w OFE zarejestrował do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych - dowiedział się w środę reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł. To o 78 621 tys. deklaracji więcej niż we wtorek.

ZUS zarejestrował już 2 mln 217 tys. 892 deklaracji osób, które zdecydowały się na odkładanie części składki emerytalnej w OFE - dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł. Zakład dalej liczy oświadczenia, które spływają pocztą.