OFE

OFE

Co dalej z reformą OFE?

Prace nad reformą Otwartych Funduszy Emerytalnych trwają – powiedziała w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Według wcześniejszych zapowiedzi Mateusza Morawieckiego zmiany w OFE miały wejść w życie już w lipcu 2018 roku. - W tej kadencji chcemy to zrobić, mam nadzieję, że to będzie lipiec, trzymam za to kciuki, bo jest to ważny program - mówiła rzeczniczka rządu.

Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników

Po miesiącach międzyresortowych przepychanek, odkładania reformy na półkę i przesuwania terminów wejścia w życie nowych przepisów odżywa temat reformy emerytalnej. - Zapowiadane zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych byłyby czynnikiem odbudowującym zaufanie do systemu - mówi Małgorzata Rusewicz z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Jako pierwsze mają być wdrożone jednak Pracownicze Plany Kapitałowe.

Rządowa reforma OFE była wywłaszczeniem? Będzie proces z pozwu zbiorowego

Dopuszczalny prawnie jest pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oznacza to, że wkrótce SO zajmie się całą sprawą merytorycznie. Zdaniem ponad 50 osób, które przystąpiły do pozwu, rządowa reforma OFE doprowadziła do wywłaszczenia obywateli.

Reforma OFE zgodna z konstytucją

Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w ubiegłym roku była zgodna z konstytucją. Zdaniem TK niezgodne z przepisami było ustanowienie całkowitego zakazu OFE. TK rozpoznał w pełnym składzie dwa wnioski w tej sprawie – prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłaszane wątpliwości dotyczyły tego, czy zgodne z ustawą zasadnicza było przeniesienie części środków do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE, co miało naruszyć zaufanie obywateli do państwa.

Kontrowersyjna reforma OFE. Sprawdź, o co w niej chodziło

Ustawa o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w grudniu 2013 roku. A wielki przelew środków z OFE do ZUS został wykonany 4 lutego 2014 roku. Przypomnijmy sobie na czym dokładnie polegała ta reforma.

OFE przed Trybunałem. Bada, czy reforma rządu Tuska była zgodna z konstytucją

Zmiany w OFE miały na celu m.in. zapewnienie stabilności finansów publicznych oraz ochronę emerytur i są zgodne z konstytucją – odpierali we wtorek przed Trybunałem Konstytucyjnym zarzuty prezydenta i RPO wobec zmian w OFE przedstawiciele Sejmu i rządu. Zdaniem Prokuratora Generalnego Trybunał powinien uznać skargi jedynie w części dotyczącej zakazu reklamy.

Polska recepta na światowy kryzys. "Obroniliśmy się, bo nie baliśmy się deficytu"

Wyjście obronną ręką z kryzysu światowego zawdzięczamy zwiększeniu deficytu, gdy trzeba było, i elastycznej linii kredytowej - mówi PAP kończący misję w Warszawie główny ekonomista ministerstwa finansów Ludwik Kotecki. Pytany, czy RPP pomagała czy nie, przyznaje, że stopy procentowe długo były za wysokie. I dodaje, że "składki do OFE - a de facto publiczne daniny - były dopalaczem dla GPW".

Szef NIK wziął pod lupę budżet państwa i "wypomni rządowi zmiany w OFE"

Krzysztof Kwiatkowski wypomni rządowi zmiany w OFE. Przypomni, 
że obniżenie długu to nie skutek reform - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". W przyszłym tygodniu szef Najwyższej Izby Kontroli przedstawi w Sejmie analizę z wykonania budżetu za 2014 rok. Jednym z głównych punktów jego wystąpienia ma być zabieg rządu Donalda Tuska, dzięki któremu znacznie obniżył państwowy dług publiczny.

OFE dały nieźle zarobić. Który najlepiej?

Przez ostatnie trzy lata otwarte fundusze emerytalne dały zarobić swoim uczestnikom średnio 25 proc. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. W trójce najlepszych znalazły się Nordea OFE, MetLife OFE i PKO BP Bankowy OFE.

Ruszył emerytalny suwak. 3,3 mld zł z OFE do ZUS

Otwarte fundusze emerytalne przelały w minionym tygodniu do ZUS środki 1,3 mln osób w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa, a ich wartość według wstępnych wyliczeń wyniosła 3,3 mld zł - poinformował prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Przejęcia, duże zmiany i obniżki. Jaka przyszłość czeka OFE?

Na pozostanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych zdocydowało się ostatecznie 2 mln 564 tys. 72 Polaków, czyli ok. 15 proc. dotychczasowych klientów. Jaka będzie więc przyszłość OFE? Zdaniem rozmówców tvn24bis.pl może to być napływ spekulacyjnego kapitału, przejęcia i zwrot w kierunku ryzykownych, ale bardziej zyskownych instrumentów finansowych.

ZUS skończył liczyć. W OFE zostały 2 mln 564 tys. 72 osoby

2 mln 564 tys. 72 - tyle deklaracji osób, które chcą, by część ich składki emerytalnej trafiała także do OFE zarejestrował ZUS. To dane ostateczne. W poniedziałek zakończyło się liczenie deklaracji. Ok. 2 proc. z tych wniosków będzie jeszcze weryfikowane.