OFE

OFE

Rząd przejrzy system emerytalny. Trzy warianty

Rząd ma dziś dokonać przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego. Ministrowie zajmą się raportem na temat OFE, który w ubiegłą środę zaprezentowali ministrowie finansów i pracy, Jacek Rostowski i Władysław Kosiniak-Kamysz. Dokument pt. "Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu" zawiera rekomendacje zmian dotyczących oszczędzania w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Rostowski o Balcerowiczu: Tytuł profesorski nie oznacza, że ma się giętki umysł

- To, że się ma tytuł profesorski nie zawsze oznacza, że ma się giętki umysł i giętki charakter, który pozwala przyznać się do popełnienia błędu - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Rostowski, komentując wystąpienie Leszka Balcerowicza, w którym broni on OFE, a proponowane przez rząd zmiany nazywa "zamachem na zgromadzone oszczędności".

Będą zmiany w OFE

Przejrzeli, policzyli i chcą zmian. Rząd pokazał trzy sposoby na OFE. Szczegółom propozycji przyjrzeli się reporterzy TVN CNBC Patrycjusz Wyżga, Dominik Cierpioł i Karolina Hytrek-Prosiecka

Eksperci o propozycjach ws. OFE: Trzecia nie zostanie przyjęta

- Właściwie to są dwie możliwości: jedna to jest umorzenie obligacji, druga to dobrowolność. Trzecia - według mnie nie będzie przyjęta - ocenił propozycje rządu dot. OFE, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński. - Niezależnie od wariantu, niewiadomą pozostaje, jak wprowadzone przez rząd zmiany wpłyną na strategie funduszy emerytalnych - dodał dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI Ryszard Rusak.

Co z naszymi emeryturami? Rostowski przedstawia trzy warianty zmian w OFE

- Emerytura musi być tania, bezpieczna, dożywotnia i waloryzowana - mówił w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji dot. przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego. Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski przedstawił zaś trzy warianty zmian w OFE. Żaden z nich nie zakłada likwidacji OFE. Według dwóch z nich, Polacy będą mieć jednak wybór, czy wolą oszczędzać w OFE, czy w ZUS.

Dziś raport ws. OFE. Tusk: Zmiany są niezbędne

Jacek Rostowski, wicepremier, minister finansów oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, przedstawią dziś na konferencji prasowej raport dotyczący przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego. Na polecenie premiera Donalda Tuska raport został uzupełniony o rekomendacje wskazujące na zmiany dotyczące OFE.

OFEnsywa

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował, że jutro poznamy treść raportu dotyczącego otwartych funduszy emerytalnych. Zapowiedział też, że Rada Ministrów po analizie raportu w najbliższy wtorek zdecyduje czy przyjmuje raport z rekomendacjami.

Demografia, ZUS i OFE

Rząd w dalszym ciągu nie opublikował wniosków z przeglądu systemu emerytalnego. Nieoficjalnie ma to nastąpić w środę. Dotychczas pojawiło się dużo przecieków z raportu, zwłaszcza dotyczących oceny Otwartych Funduszy Emerytalnych. To bulwersujące, że rząd całkowicie pomija demografię w propozycjach zmian w II filarze - uważa prof. Marian Wiśniewski, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Bezpieczeństwa Emerytalnego.

Przecieki z rządowego raportu

Raport o systemie emerytalnym poznamy w przyszłym tygodniu, dobrym terminem byłby wtorek po posiedzeniu rządu - mówił w TVN CNBC Adam Jasser, minister w Kancelarii Premiera i członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jak dotąd, do mediów wyciekały niemal codziennie informacje dotyczące OFE. Praktycznie wszystkie negatywne. Jaki jest cel polityczny takich zabiegów? Co rząd może zyskać?

Ofensywa

Raport o systemie emerytalnym poznamy w przyszłym tygodniu, dobrym terminem byłby wtorek po posiedzeniu rządu - mówi Adam Jasser, minister w kancelarii premiera i członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem, raport pokaże, że funkcjonowanie OFE przyniosło jak na razie więcej kosztów niż korzyści.

OFE i finanse publiczne

Każdy dzień przynosi nowy przeciek z rządowego raportu o systemie emerytalnym. Wszystkie na razie dotyczą wyłącznie Otwartych Funduszy Emerytalnych i sugerują ich szkodliwość dla gospodarki. Jak wyglądałaby polska gospodarka i finanse publiczne bez OFE?

"OFE będą generować koszty dłużej niż to zakładano"

Im wyższy będzie udział OFE w składce emerytalno-rentowej tym wyższe jest prawdopodobieństwo przyszłego wzrostu podatków, ze względu na wyższe koszty obsługi długu - wynika z raportu na temat funkcjonowania systemu emerytalnego, do którego dotarła PAP.

OFEnsywa

Zasłona dymna i pseudo-dobrowolność. Tak profesor Leszek Balcerowicz określa propozycję premiera, by Polacy dobrowolnie decydowali o losie pieniędzy powierzanych Otwartym Funduszom Emerytalnym. Zdaniem profesora Balcerowicza szef rządu nie daje Polakom rzeczywistego wyboru, a Platforma Obywatelska podważa zaufanie do samej siebie.

OFE nadal lepsze od ZUS. Zarobiły więcej pieniędzy

Na Otwarte Fundusze Enerytalne posypały się ostatnio gromy. Głównie za sprawą zapowiedzi wypłacania emerytur nie dożywotnio, ale przez 10, 15 lat. Okazuje się jednak, że nawet najgorszy OFE wypracował w ostatnich latach więcej niż ZUS i to mimo niedawnej zapaści na rynkach finansowych, szczególnie lat 2008 oraz 2011, w których fundusze traciły zamiast zarabiać - informuje Money.pl.

OFE do przeglądu

Jan Krzysztof Bielecki nie wyklucza wniesienia sprawy do sądu o ochronę dóbr osobistych. Chodzi o zarzut lobbowania na rzecz rosyjskich inwestorów w polskich spółkach, w tym Acronu w akcjonariacie Azotów Tarnów. Pytaliśmy także naszego gościa o to czy wraz z przeglądem systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych, rząd planuje także przegląd całego systemu emerytalnego.

OFE a giełda

Wpływ OFE na gospodarkę i giełdę - to główny temat debaty zorganizowanej przez IGTE oraz GPW. Obecnie trwa przegląd funduszy. Rządowe decyzje dot. systemu emerytalnego zapadną do końca czerwca. Rozmowa z Maciejem Bombolem, prezesem AXA TFI.