Niemcy

Niemcy

Na czym ma polegać korekta Dudy? "Przekonać partnerów, aby zmienili swoją politykę"

- Nie jesteśmy jako Polska i Europa Wschodnia objęci takimi samymi gwarancjami bezpieczeństwa jak Europa Zachodnia. Musimy domagać się zmiany - mówił w programie "Horyzont" Witold Waszczykowski, tłumacząc czego miałyby dotyczyć "korekty" w polityce zagranicznej, które chce wprowadzić prezydent Andrzej Duda. Polityk PiS oceniał, jak powinny wyglądać relacje Polski z Niemcami, a także wyjaśniał, jakie powinno być miejsce Polski w rozwiązywaniu kryzysu na Ukrainie.

Prokurator generalny do dymisji. Spór o dziennikarzy podejrzewanych o zdradę

Niemiecki minister sprawiedliwości zamierza doprowadzić do dymisji prokuratora generalnego kraju. Wszystko przez kontrowersyjną decyzję prokuratury o wszczęciu śledztwa przeciwko dziennikarzom portalu Netzpolitik.org, którzy, informując o planach rozszerzenia inwigilacji w internecie przez niemiecki wywiad, mieli dopuścić się zdrady.

Rosyjski dziennik wysyła posłów Bundestagu na Krym. Niemiecki poseł: to nadużycie

"Zainspirowani ostatnią podróżą na Krym delegacji francuskich posłów, możliwość wizyty na półwyspie rozważają także członkowie frakcji niemieckiego Bundestagu z partii Lewica" - napisała rosyjska gazeta "Izwestija", cytując przedstawiciela ugrupowania Alexandra Neu'a. Ten z kolei w niemieckim radiu Deutsche Welle powiedział, że jego wypowiedź została źle zinterpretowana.

Merkel "powalczy o czwartą kadencję"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zdecydowała, że w wyborach parlamentarnych w 2017 roku będzie ubiegać się o czwartą kadencję i już zaczęła przygotowania do kampanii wyborczej - poinformował "Der Spiegel" na swej stronie internetowej.

"Brytyjczycy wypuścili po wojnie setki nazistów"

Wielka Brytania pod presją USA pośpiesznie zwalniała z więzień setki nazistów podejrzanych o dokonywanie zbrodni wojennych - wynika z dokumentów Komisji Narodów Zjednoczonych do Spraw Zbrodni Wojennych. Dotarł do nich historyk Dan Plesch z Uniwersytetu Londyńskiego.

Żydowskie igrzyska na stadionie Hitlera

Osiemdziesiąt lat po igrzyskach olimpijskich w nazistowskich Niemczech, na tym samym, berlińskim stadionie odbędzie się Europejska Olimpiada Machabejska - największa żydowska impreza na świecie i trzecie największe wydarzenie sportowe po igrzyskach olimpijskich i Uniwersjadzie.

Uchodźcy trafiają do miasteczka namiotowego przy granicy z Polską

W Eisenhuettenstadt nad Odrą powstaje miasteczko namiotowe dla imigrantów. Trafią tam, bo w ośrodkach nie ma już dla nich miejsca. Jest za to coraz większa groźba brutalnych ataków neonazistów. Podpalone domy, powybijane szyby, obraźliwe hasła - od początku roku rośnie liczba przestępstw wobec przybyszów. Materiał "Faktów z Zagranicy" - oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Skoczyli do basenu i zginęli. Nie zauważyli, że był pusty

W nocy z soboty na niedzielę dwóch młodych mężczyzn skoczyło do pustego basenu w bawarskim mieście Kulmbach. Jak ustaliła policja, mężczyźni włamali się na teren basenu publicznego, chcąc zapewne sobie popływać. Jednak nie zauważyli, że w basenie nie ma wody. Mężczyźni nie przeżyli upadku.

Angela Merkel spadła z krzesła

Rzecznik niemieckiego rządu zdementował w nocy z soboty na niedzielę informację dziennika "Bild", że kanclerz Angela Merkel zasłabła i zsunęła się z krzesła podczas przerwy na kawę na festiwalu w Bayreuth.

"Cień Merkel" rośnie w siłę. Dzięki Grecji

Kiedy 17 lipca w swoje 61. urodziny Angela Merkel przemawiała w Bundestagu i wzywała do zatwierdzenia rozpoczęcia nowej rundy negocjacji z Grecją na temat trzeciego programu pomocowego, ostrzegała przed chaosem i zamieszkami, do których może dojść, jeśli Ateny zostaną wypchnięte poza strefę euro. Do tej pory mogła liczyć na wsparcie ministra finansów Wolfganga Schaeuble. Zdaniem części komentatorów niemiecka kanclerz nie będzie mogła już na niego liczyć.

Węgry zbudują płot, a Niemcy obozy? Spór o politykę imigracyjną

Politycy z Niemiec i Węgier szukają sposobów na powstrzymanie fali uchodźców. Bawarska partia CSU zapowiada budowę obozów przy granicy kraju, pozwalających na szybką deportację cudzoziemców. Tymczasem Budapeszt, który już rozpoczął budowę płotu na granicy z Serbią, spodziewa się, że w tym roku liczba nielegalnych imigrantów napływających do Węgier wzrośnie do 300 tysięcy.

Francuzi myślą o interesach z Iranem, a Niemcy już tam są

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius zapowiedział we wtorkowy poranek, że "w przyszłym tygodniu" uda się do Teheranu. - Spotkam się z prezydentem Rowhanim i zamierzamy rozmawiać o wszystkim - dodał. Nie wyprzedził jednak wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela, który rozmawiał już z irańskim prezydentem, a także z przedstawicielami sektora naftowego.

Adwokaci nie chcą już bronić neonazistki. Sąd ich zmusił

Sąd w Monachium nie wyraził zgody na rezygnację trojga adwokatów, broniących z urzędu neonazistowskiej terrorystki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w zamordowaniu 10 osób. Dzięki temu trwający od ponad 2 lat proces może być kontynuowany bez przeszkód.

Adwokaci "buchaltera z Auschwitz" złożyli apelację

Obrońcy Oskara Groeninga, byłego strażnika z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, złożyli w poniedziałek apelację od ubiegłotygodniowego wyroku sądu w Lueneburgu, który skazał 94-letniego mężczyznę na karę czterech lat pozbawienia wolności.

Media: kres wszechmocy Merkel, CDU ma "konkurencyjnego kanclerza"

Spór Angeli Merkel z jej ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble o politykę wobec Grecji doprowadził do utraty przez szefową rządu i przewodniczącą CDU nieograniczonej władzy w partii. Schaeuble stał się drugim kanclerzem - pisze w poniedziałek "Sueddeutsche Zeitung".