Niemcy

Niemcy

Niemcy będą płacić za paragraf 175

Rząd Niemiec zamierza zrehabilitować i wypłacić finansowe odszkodowania osobom skazywanym do końca lat 60. przez sądy w RFN za związki homoseksualne. O planach ministra sprawiedliwości Heiko Maasa pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Zabił na dworcu. Nie wiadomo, dlaczego krzyczał "Allahu Akbar"

27-letni Paul H., który we wtorek zaatakował ludzi na dworcu pod Monachium, został skierowany do zamkniętego szpitala psychiatrycznego. Prokuratura, która uznała go za niepoczytalnego lub częściowo niepoczytalnego, stwierdziła również, że nie ma przesłanek wskazujących na powiązania mężczyzny z tzw. Państwem Islamskim.

Dżihadyści wśród uchodźców? Niemcy badają 40 przypadków

Niemieckie władze badają 40 przypadków przedostania się do kraju bojowników tzw. Państwa Islamskiego wraz z ostatnią falą migrantów uchodźców z Bliskiego Wschodu - poinformowała federalna policja kryminalna. Jeszcze w styczniu takich spraw było o połowę mniej.

"Wyraźny krok do przodu" w Berlinie, ale bez przełomu

Dwunaste spotkanie szefów MSZ państw tzw. czwórki normandzkiej - Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy - w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie w środę w Berlinie nie przyniosło i tym razem przełomu. Postęp odnotowano jedynie w kwestiach bezpieczeństwa.

Pierwsza muzułmanka na czele Landtagu. Prawica nie klaszcze

Po raz pierwszy w historii Niemiec na czele parlamentu jednego z krajów związkowych (Landtagu) stanęła osoba wyznająca islam. Pochodząca z Turcji Muhterem Aras z partii Zieloni została wybrana w Stuttgarcie na szefową parlamentu Badenii-Wirtembergii.

"Notarialnie potwierdzony koniec kultury witania uchodźców"

Rząd Niemiec zapowiedział, że utrzyma i wzmocni kontrolę granicy z Austrią do czasu, aż granice zewnętrzne Unii Europejskiej staną się szczelne. Premier Bawarii Horst Seehofer uznał to za zwycięstwo nad kanclerz Angelą Merkel i zwrot w polityce migracyjnej.

"Zwrot o 180 stopni". Berlin wzmocni Bundeswehrę

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała zwiększenie stanu osobowego Bundeswehry o 14,3 tys. wojskowych i 4,4 tys. pracowników cywilnych. To zwrot o 180 stopni w polityce obronnej: od zjednoczenia kraju armia systematycznie malała.

Prezydent pozywa szefa niemieckiego wydawnictwa

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pozwał Mathiasa Doepfnera - szefa jednego z największych koncernów medialnych w Niemczech - podaje dpa. Powodem jest publiczne poparcie udzielone niemieckiemu satyrykowi, który swymi żartami naraził się głowie tureckiego państwa.

71 lat temu ucichły działa w Europie

71 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Istnieją dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego.

CSU grozi Merkel wycofaniem poparcia. Powodem imigranci

Spór o politykę migracyjną między CDU kanclerz Angeli Merkel a bawarską CSU może odbić się negatywnie na wyniku obu tworzących jeden klub parlamentarny ugrupowań w wyborach do Bundestagu w 2017 roku. CSU grozi, że będzie prowadzić własną kampanię wyborczą.

Rekordowe poparcie dla prawicowych populistów

Poparcie dla prawicowo-populistycznej i antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) wzrosło w maju do rekordowego poziomu; partie koalicji rządowej tracą wyborców - wynika z sondażu Deutschlandtrend opublikowanego w środę wieczorem przez telewizję ARD.

Niemcy nie chcą Turków w Unii. Większość przeciwna zniesieniu wiz

Niemal dwie trzecie Niemców sprzeciwia się zniesieniu przez Unię Europejską wiz dla obywateli Turcji - pokazuje sondaż przeprowadzony dla niemieckiej telewizji ARD. Przyspieszenie liberalizacji wizowej jest jednym z uzgodnień unijno-tureckiego planu w sprawie zahamowania nielegalnej imigracji.