Niemcy

Niemcy

Podpalenia ośrodków dla uchodźców. Okrzyki "Heil Hitler", Merkel wygwizdana

Nieznani sprawcy usiłowali podpalić w nocy z wtorku na środę przeznaczony na kwatery dla azylantów budynek w Lipsku. W Parchim w Meklemburgii na teren schroniska wtargnęło dwóch mężczyzn z nożem. Demonstranci przeciwni przyjmowaniu uchodźców zakłócili w środę także wizytę Angeli Merkel pod Dreznem. Więcej o problemie uchodźców i imigrantów na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Gniew ludu w "Dolinie Niewiedzących". Żądali dostępu do zachodniej telewizji

„Do Rady Państwa NRD: Domagamy się dostępu do telewizji zachodnioniemieckiej na obszarze Drezna i okolic. Macie trzy miesiące na spełnienie żądań. W przeciwnym razie wysadzimy w powietrze m. in. drezdeńską wieżę telewizyjną” - anonimowy list tej treści nadano latem 1984 r. w Dreźnie. Policja polityczna STASI potraktowała groźbę bardzo poważnie. Teraz ujawniono kulisy śledztwa w tej sprawie.

Berlin: nie rezygnujemy z formatu normandzkiego

Koordynator rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział, że spotkanie Petra Poroszenki w poniedziałek w Berlinie z Angelą Merkel i Francois Hollande'em odbędzie się na wyraźne życzenie prezydenta Ukrainy bez udziału przedstawiciela Rosji.

Berlin: ponad 200 niemieckich dżihadystów wróciło do kraju

Niemieckie MSW poinformowało, że w ciągu ostatnich trzech lat w oddziałach Państwa Islamskiego zginęło około 100 obywateli Niemiec, a z ogólnej liczby ponad 700, którzy wyjechali do Syrii i Iraku, by walczyć po stronie dżihadystów, co trzeci wrócił już nad Łabę i Ren - podał dziennik "Bild am Sonntag".

Starcia przed ośrodkiem dla uchodźców. Policja odpowiada gazem

W Heidenau pod Dreznem niemiecka policja musiała użyć gazu łzawiącego przeciwko uczestnikom protestu blokującym dojazd do ośrodka dla uchodźców. Protestujący obrzucili funkcjonariuszy kamieniami i butelkami. Blokadę zorganizowała skrajnie prawicowa NPD.

Mężczyzna w Niemczech niszczył szarfy z imionami powstańców warszawskich

Niemiecka policja zatrzymała sprawcę uszkodzenia instalacji artystycznej we Frankfurcie nad Menem. Złożona z 1600 szarf przywiązanych do drzew praca jest poświęcona byłym więźniom obozu koncentracyjnego wykorzystywanym do pracy w fabryce zbrojeniowej Adlerwerke. Byli nimi głównie powstańcy warszawscy. 61-letni mężczyzna dostał zakaz zbliżania się do obiektu.

Podwójny agent oskarżony o zdradę kraju. Pracował dla CIA

Niemiecka prokuratura federalna wniosła akt oskarżenia przeciwko byłemu pracownikowi niemieckiego wywiadu zagranicznego BND zarzucając mu zdradę kraju w związku ze szpiegowaniem dla CIA. Zatrzymany rok temu 31-letni mężczyzna przebywa w areszcie śledczym.

Ruszyły największe od czasu zimnej wojny manewry NATO

Ćwiczenia NATO Swift Response-2015 rozpoczęły się w czwartek w Bułgarii. Jak poinformowało ministerstwo obrony w Sofii, są to jedne z największych międzynarodowych ćwiczeń powietrznodesantowych od czasów drugiej wojny światowej i największe manewry NATO od lat 80.

Putin na rozmowach ws. Ukrainy? Berlin: może później

W poniedziałek w Berlinie dojdzie do spotkania kanclerz Niemiec i prezydentów Francji i Ukrainy. Tematem rozmów będzie zaostrzająca się sytuacja w Donbasie. W negocjacjach nie będzie uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin. Berlin nie wykluczył jednak, że może on zostać zaproszony na takie spotkanie w przyszłości. Z kolei szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow zaapelował do przywódców Niemiec i Francji o wywarcie większej presji na Ukrainę ws. Donbasu.