Niemcy

Niemcy

Merkel jak Putin. "Asad powinien brać udział w rozmowach"

Prezydent Syrii Baszar Asad powinien brać udział w rozmowach na temat zakończenia konfliktu w kraju - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu UE ws. kryzysu migracyjnego. Takie stanowisko Merkel jest zbieżne z postulatami Rosji, która przekonuje Zachód, że wojnę domową w Syrii mogą zakończyć tylko rozmowy Asada z opozycją i nawet ich przejściowe współrządzenie krajem. Zresztą kanclerz Niemiec właśnie w Rosji widzi drugie obok USA państwo, które powinno w największym stopniu wpływać na rozwiązanie syryjskiego konfliktu.

Niemcy chcą przedłużyć kontrole na granicach

Niemcy zwróciły się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie kontroli granicznych wprowadzonych tymczasowo w związku z ogromnym napływem migrantów - informuje w środę Reuters, powołując się na rzeczniczkę KE. Rząd Niemiec wprowadził wspomniane kontrole 13 września na okres 10 dni. Teraz Berlin chce ich przedłużenia o kolejne 20 dni.

Burza o atomowe bomby. Baza w Buechel, "sensacja" telewizji, groźba Kremla

Wbrew temu co twierdzi rzecznik Kremla, opierając się na doniesieniach telewizji ZDF, rozmieszczenie 20 "nowych" amerykańskich bomb atomowych w niemieckiej bazie lotniczej nie zmieni "równowagi sił w Europie”. Powód jest prosty. One już tam są od wielu lat, jedynie w starszej wersji. Obecnie Amerykanie prowadzą ich modernizację i po prostu wymienią ładunki w Niemczech na nowsze. Pomimo tego Rosjanie niedwuznacznie grożą swoim dyżurnym straszakiem - iskanderami.

Azylanci w Dachau. "Napięta sytuacja z lokalami"

Niemcy mają coraz większe problemy z zapewnieniem dachu nad głową tłumom napływających migrantów. Tylko w ciągu pierwszych trzech tygodni września trafiło do tego kraju ponad 100 tys. przybyszów. Lokalne władze rozmieszczają ich w różnych publicznych obiektach. Ci, którzy dostaną azyl, też przez jakiś czas muszą gdzieś mieszkać. W Dachau umieszczono ich w budynkach należących kiedyś do miejscowego obozu koncentracyjnego. Materiał "Faktów z zagranicy".

"Nowe bomby atomowe USA w Niemczech". Kreml ostro reaguje

Jeżeli Stany Zjednoczone rzeczywiście planują rozmieszczenie w Niemczech 20 nowych bomb atomowych, to Rosja "będzie musiała podjąć kroki konieczne do przywrócenia równowagi sił w Europie" - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rewelacje dotyczące rzekomych planów Pentagonu wyjawiła we wtorkowy wieczór niemiecka stacja ZDF. Jej ustaleń nie potwierdziły żadne inne zachodnie media. Interfax, powołując się na swoje źródła, podał, że w ramach rewanżu Rosja może rozmieścić iskandery w obwodzie kaliningradzkim.

Komorowski: Merkel popełniła błąd w sprawie migrantów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel popełniła "polityczny błąd" najpierw decydując się na wysłanie komunikatu do migrantów o tym, by przybywali do jej kraju, a potem wycofując się ze swych obietnic - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Bronisław Komorowski. Były prezydent dodał też jednak, że "nie należy dramatyzować" w kwestii problemu imigracyjnego w Europie, a sama Polska jako "wielki kraj" mogłaby przyjąć "i dwa, i 12 tysięcy uchodźców".

Radiotelegrafistka z Auschwitz przed sądem

Była radiotelegrafistka w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz została oskarżona przed sądem w Kilonii o pomoc w zamordowaniu 260 tys. osób - poinformowała prokuratura kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn.

Nowy niemiecki pomysł na imigrantów. "Wspaniałomyślne kontyngenty"

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere zaproponował uchwalenie nowego unijnego prawa azylowego. Jego zdaniem cała UE powinna zobowiązać się do przyjęcia co roku stałej liczby uchodźców, którzy byliby następnie rozdzielani między poszczególne kraje. Jego zdaniem ucywilizowałoby to całe zjawisko migracji i pozwoliło je kontrolować.

Uzbrojona po zęby Luftwaffe na straży państw bałtyckich

Pierwszy raz od wybuchu konfliktu na Ukrainie, w patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi biorą udział w pełni uzbrojone niemieckie myśliwce - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - To środek, który służy wyrównaniu szans i działa na żołnierzy motywująco - tłumaczy główny dowódca Luftwaffe Karl Müllner.

Napływ do Niemiec nie ustaje. Berlin rozszerza kontrole na granicę z Czechami

Kontrole graniczne zostały przywrócone również na granicy Niemiec z Czechami. - W celu zatrzymania przemytników ludzi i lepszego radzenia sobie z narastającym strumieniem azylantów - oznajmiła niemiecka policja. W środę do Niemiec wkroczyło 7266 imigrantów. To ponad dwa razy więcej ludzi niż we wtorek. Większość zjawia się na granicy z Austrią, gdzie już wcześniej przywrócono kontrole.

Pociągi wstrzymano, tłumy ruszyły na piechotę. Byle do Niemiec

Ok. 700 imigrantów, którzy w środę wyruszyli z Salzburga, przekroczyło granicę Niemiec - poinformował rzecznik niemieckiej policji, dodając, że spodziewane jest przybycie kolejnych 700 osób. Tego dnia Niemcy zawiesiły połączenia kolejowe z austriackim miastem. Setki osób koczują więc na dworcu w Salzburgu.