"Cień Merkel" rośnie w siłę. Dzięki Grecji


Kiedy 17 lipca w swoje 61. urodziny Angela Merkel przemawiała w Bundestagu i wzywała do zatwierdzenia rozpoczęcia nowej rundy negocjacji z Grecją na temat trzeciego programu pomocowego, ostrzegała przed chaosem i zamieszkami, do których może dojść, jeśli Ateny zostaną wypchnięte poza strefę euro. Do tej pory mogła liczyć na wsparcie ministra finansów Wolfganga Schaeuble. Zdaniem części komentatorów niemiecka kanclerz nie będzie mogła już na niego liczyć.

Kanclerz Niemiec pracowała nad porozumieniem z Grecją bez wytchnienia, aby w ostatniej chwili wynegocjować fundamenty do dalszej rozmowy z Aleksisem Ciprasem. Zmusiła go do ustępstw i przeprowadzenia kolejnych trudnych społecznie reform. Na pierwszy rzut oka wygląda to, jak zwycięstwo Angeli Merkel.

Gorzki smak

Jednak Merkel w czasie 18-minutowego wystąpienia w Bundestagu oklaski usłyszała tylko raz. Gdy podziękowała za udział w negocjacjach ministrowi finansów Wolfgangowi Schaeuble. Trwająca blisko minutę owacja konserwatywnych parlamentarzystów brzmiała niczym przez szklaną kopułę. W tym czasie Schaeuble patrzył przed siebie i w zamyśleniu marszczył brwi.

Minister finansów nie zgadzał się bowiem z Merkel co do tego, jak rozwiązać problem Grecji. Polityk otwarcie i publicznie mówił, że wolałby, aby Ateny czasowo, maksymalnie na pięć lat zawiesiły członkostwo w strefie euro. Zatem w negocjacjach z Grekami dążył do tego, czego Merkel starała się nie dopuścić, czyli Grexitu.

Owacja dla Schaeuble była odbierana symbolicznie. Konserwatywni deputowani wysłali w ten sposób sygnał do Angeli Merkel: chęć, aby pomagać Grecji osiągnęła swoje granice.

Wprawdzie Bundestag ostatecznie zgodził się na rozpoczęcie kolejnych negocjacji w sprawie trzeciego programu pomocowego, ale 65 chrześcijańskich demokratów odmówiło poparcia wniosku rządu kanclerz Merkel, kwestionując sens dalszej pomocy finansowej. Twierdząc, że Grecja to "beczka bez dna".

Początek kłopotów?

W ostatnich pięciu latach, gdy w strefie euro szalał kryzys, Angela Merkel wykazała się niezwykłymi umiejętnościami negocjacyjnymi i wyrosła na mistrza politycznych akrobacji. Jednak negocjacje z Grecją zaburzyły równowagę między interesami Niemiec a wspólnoty europejskiej. Coraz więcej osób w Niemczech, na czele z Schaeuble sceptycznie podchodziło do ratowania Greków. Oznacza to, że prawdziwe problemy Angeli Merkel dopiero nadejdą.

- Do tej pory Merkel i Schaeuble byli postrzegani jako dobry i zły policjant. Jednak pracowali razem, aby uzyskać najkorzystniejszą ofertę dla Niemiec. Dotąd działali różnie, ale mieli ten sam cel. W przypadku Grecji było inaczej - powiedział agencji Reuters wysoki urzędnik, który współpracuje zarówno z kanclerz, jak i ministrem finansów.

Jego zdaniem pomimo to, że Schaeuble poniósł porażkę, to wygrał. - Nie doprowadził do Grexitu, to wyszedł z sytuacji wzmocniony. Pokazał swoją pozycję. Pozostał nieugięty. Jeśli Grecja znów zawiedzie, jego plan B wciąż jest na stole - powiedział anonimowo urzędnik.

Kto wygrał?

W ostatnich tygodniach to Schaeuble zyskiwał w sondażach popularności. Stał się najważniejszą postacią konserwatywnego skrzydła CDU. W niektórych mediach został nawet nazywany "cieniem kanclerz".

Merkel wydaje się być obecnie bardziej zagrożona niż kiedykolwiek wcześniej w czasie jej 10-letnich rządów. Jest też bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zależna od współpracy z Schaeuble. A jednocześnie ostatnie tygodnie pokazały, że ma niewielką kontrolę nad swoim ministrem.

Sam Schaeuble też nie jest i nie chce być posłuszny. Dzień po tym, jak Merkel osiągnęła porozumienie z Ciprasem, niemiecki minister finansów udzielił wywiadu, w którym uznał, że tymczasowe wyjście Grecji ze strefy euro wciąż może być najlepszym rozwiązaniem.

A zaraz po tym, jak Bundestag udzielił "zielonego światła" na pomoc Atenom powiedział w tygodniku "Der Spiegiel", że ma inne poglądy niż kanclerz Merkel na kwestię pomocy dla Grecji. Zasugerował, że podałby się do dymisji, gdyby ktoś chciał go zmusić do zmiany stanowiska. Niektórzy te słowa odebrali jako zawoalowaną groźbę wobec Merkel.

- Na poziomie taktycznym Schaeuble wygrał z Merkel w 100 proc. Jego zaletą jest to, że działa. Nie waha się - powiedział Gero Neugebauer, politolog z Berlin's Free University.

Otoczenie Merkel bagatelizuje różnice miedzy kanclerz a ministrem finansów. Podkreślają, że jest trudnym, ale lojalnym partnerem.

- Merkel wie, że on lubi grać w gierki i wysyłać sygnały, że jest niezależny. Jeśli pozwoli sobie na zbyt wiele w publicznym mówieniu, że Grexit byłby lepszym rozwiązaniem, to zmusi ja do interwencji. Jednak taki punkt jeszcze nie nadszedł - powiedział Reutersowi jeden z doradców Merkel.

Zaplątana historia

Aby zrozumieć skomplikowaną relację między Merkel a Schaeuble trzeba spojrzeć w ich wspólną historię. Znają się od ćwierć wieku, a wciąż mówią do siebie na "Pan/Pani". Oboje są politycznymi wychowankami Helmuta Khola, ale to Schaeuble, a nie Merkel był w przeszłości przez długi czas postrzegany jako następca kanclerza, który kształtował proces zjednoczenia Niemiec. Jego postać forsował sam Khol, a Schaeuble był wówczas nazywany "kanclerzem w oczekiwaniu". Kiedy w 1998 roku CDU przegrała wybory parlamentarne Schaeuble wreszcie zastąpił Khola na stanowisku szefa partii. Jednak dwa lata później zrezygnował, gdy wybuchł skandal finansowy, w który był zamieszany wraz z Kholem. Jego funkcję przejęła właśnie Angela Merkel, która przyczyniła się do jego upadku. Od tamtego czasu Schaeuble jest numerem dwa.

- To źle, że ich stosunki są chłodne. Schaeuble nie może zapomnieć, że Merkel nie pomogła mu w walce o zachowania szefostwa partii, ani gdy był kandydatem na prezydenta Niemiec - mówi biograf Schaeuble Hans-Peter Schuetz.

- Gdyby Schaeuble mógł doprowadzić do jej politycznej śmierci, bez pozostawiania po sobie śladów, to zrobiłby to - powiedział jeden z byłych współpracowników Merkel i Schaeuble.

Chłodna relacja

Jednak zdaniem innych osób z otoczenia kanclerz i ministra finansów Schaeuble pozostanie lojalny i nie wbije noża w plecy Merkel.

- W ich relacjach nie można widzieć tylko tego, co negatywne. Merkel przecież pomagała Schaeuble, gdy ten miał problemy zdrowotne. Wprawdzie w czasie ich życia politycznego nie zawsze świadczyli sobie przysługi, ale dobre i złe wydarzenia równoważą się. Przez wiele lat liczyli i nadal mogą na siebie liczyć - uważa inna osoba związana z rządem.

Różnica zdań w sprawie Grecji nie była pierwszym tarciem w historii relacji najważniejszych polityków w CDU. Jednak Merkel musiała postawić na swoim za wszelką cenę, nawet konfliktu z Schaeuble, bo ewentualny Grexit mógł uderzyć nie tylko w strefę euro, ale również w reputację samej kanclerz. Merkel bała się bowiem, że zostanie obwiniona o wywołanie kryzysu humanitarnego na południu Europy.

Inna wizja

Schaeuble widzi to inaczej. Pasjonuje się integracją europejską. Widzi Grecję jako przeszkodę stojącą na drodze do jeszcze ściślejszej współpracy. Dlatego najchętniej pozbyłby się utrudnienia, czyli Grecji. Ten pomysł forsuje zresztą od dawna. Mówił o tym już w 2012 roku.

Mocniej zaczął się tego domagać, gdy w styczniu tego roku do władzy w Grecji doszedł Aleksis Cirpas. Nowy premier zaczął łamać dotychczasowe zasady i grozić, że Ateny nie spłacą długów. Schaeuble uznał wtedy, że Grecy nie wyznają tych samych wartości. Wartości, na których opiera się idea europejska. A skoro zamiast dialogu i współpracy wolą gierki i blef, to nie pasują do wspólnoty. - To zaważyło. Gdyby Grecy zachowywali się poważnie, Schaeuble nie miałby z nimi żadnego problemu - uważa Schuetz, jego biograf.

Co dalej?

17 lipca w czasie debaty w Bundestagu Schaeuble podkreślił, że rozmowy na temat trzeciego pakietu pomocowego będą ostatnią szansą dla Grecji. Te słowa były kierowanie nie tylko do Aten, ale również do Merkel.

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały do Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE, resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazał resort klimatu. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie czterech projektów dotyczących obniżenia składki zdrowotnej. Dwa przygotował rząd, dwa kolejne to projekty poselskie: Polski 2050 i PiS. Wszystkie zakładają niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że "ma słowo ministra finansów w sprawie rekompensaty niższych wpływów ze składki zdrowotnej".

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Źródło:
PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

"Czuję się jak Bin Laden", "Toczymy wojnę z rządem" miał mówić mężczyzna z Florydy, który został w środę aresztowany przez funkcjonariuszy FBI pod zarzutem zamiaru zdetonowania bomby przed gmachem New York Stock Exchange. Miało to nastąpić na tydzień przed Świętem Dziękczynienia.

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Źródło:
PAP

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Prezydent USA przegrywa z przywódcą Chin bitwę o prymat w Ameryce Łacińskiej – ocenił w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Przez pryzmat niedawnych szczytów w Peru i Brazylii gazeta analizuje wpływy obu państw w regionie bogatym w złoża surowców mineralnych.

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu łopatki do patelni sprzedawanej w sieci sklepów Tedi. "Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością" - czytamy w komunikacie.

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku emeryci i renciści będą mogli składać wnioski o rentę wdowią - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl