Niemcy

Niemcy

Przywódcy Austrii i Niemiec chcą szczytu UE. Tusk: decyzja w czwartek

Niemcy, Austria i Szwecja nie są w stanie wziąć na siebie całego ciężaru związanego z obecnym napływem uchodźców - twierdzą Angela Merkel i Werner Faymann. Kanclerze Niemiec i Austrii zaapelowali o zwołanie w przyszłym tygodniu unijnego szczytu poświęconego uchodźcom. Po kilku godzinach głos zabrał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Poinformował, że w czwartek zdecyduje, czy odbędzie się nadzwyczajny szczyt Unii w sprawie imigrantów.

Mury wzdłuż granic, kontrole. "To wbrew prawu międzynarodowemu"

- Nie można tworzyć granic tak, że są one zupełnie nieprzepuszczalne dla nikogo. To jest wbrew prawu międzynarodowemu - mówił we "Wstajesz i wiesz" Rafał Kostrzyński z biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Dodał, że niedzielna decyzja Niemiec, dotycząca wprowadzenia kontroli na granicy z Austrią, to efekt "braku solidaryzmu w Europie".

Juncker obdzwonił Europę wschodnią, szukał słabego ogniwa w "bloku antykwotowym"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude do ostatniej chwili próbuje przekonać blok państw Europy Wschodniej do swojej koncpecji kwotowego podziału uchodźców. W niedzielę dzwonił do premierów Słowacji, Łotwy, Czech, Węgier, Rumunii, którzy wcześniej zapowiadali stanowcze "nie" dla przymusowego przyjmowania uchodźców. Mimo zapowiedzi nie udało mu się porozmawiać z Ewą Kopacz.

Monachium pęka w szwach, Niemcy się buntują. "Z solidarnością nie jest najlepiej"

Burmistrz Monachium zaapelował do kanclerz Angeli Merkel i władz innych krajów związkowych o pomoc w zakwaterowaniu uchodźców napływających od tygodnia do miasta. - Doszliśmy do ściany - stwierdził Dieter Reiter. Część bawarskich polityków coraz silniej krytykuję decyzję Merkel o otwarciu granicy dla uchodźców, ale ona jest przekonana, że postąpiła słusznie.

Rządowy koalicjant krytykuje Merkel i zaprasza Orbana

Czołowi politycy bawarskiej CSU ostro krytykują kanclerz Angelę Merkel za podjętą tydzień temu decyzję o otwarciu granicy dla uchodźców koczujących na dworcu w Budapeszcie. To był błąd, który będzie miał długofalowe skutki - mówi szef CSU Horst Seehofer.

Wielka głowa Lenina spod Berlina

Granitowa głowa Włodzimierza Lenina została w czwartek wykopana w lesie na obrzeżach Berlina. Fragment pomnika, usuniętego po upadku NRD, ma zostać częścią planowanej na przyszły rok wystawy.

"Duńczycy szmuglują imigrantów z pociągu"

Duńczycy, którzy usłyszeli o grupie około 200 imigrantów okupujących zatrzymany przez służby pociąg w miejscowości Rodby, w nocy pojawili się na dworcu i rozpoczęli ich "szmuglowanie" w kierunku Szwecji - pisze dziennik "Kvallsposten" wydawany w Malmoe. Miejscowa policja ich ścigała.

Masowe halucynacje na konferencji homeopatów. 160 ratowników w akcji

29 uczestników uczestników konferencji poświęconej homeopatii i medycynie alternatywnej musiało zostać hospitalizowanych po tym, jak zażyli narkotyk podobny do LSD i zaczęli doświadczać halucynacji - podał brytyjski dziennik "The Independent". To zdarzenia doszło w piątek w niemieckiej miejscowości Handeloh k. Hamburga.

Niemcy: jesteśmy w stanie przyjmować 500 tys. imigrantów rocznie, "a może więcej"

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w Bundestagu, że rozwiązanie problemu imigrantów będzie miało w przyszłym roku "absolutne pierwszeństwo". Zapowiedział, że rząd chce poradzić sobie z tym zadaniem bez nowych długów. Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel przyznał, że Niemcy są w stanie poradzić sobie przez kilka lat napływem co najmniej 500 tys. imigrantów. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.