Japonia

Japonia

Trzęsienie ziemi w pobliżu Tokio

Zaledwie 35 km od Tokio miało miejsce trzęsienie ziemi, za sprawą którego zadrżały stołeczne budynki. Jak dotąd nie dochodzą doniesienia ani o zniszczeniach, ani o ofiarach.

Tsunami wywołało chaos w jonosferze

Silne trzęsienie ziemi i fala tsunami, które wiosną 2011 r. spustoszyły Japonię, spowodowały chaos także wysoko na niebie. Naukowcy z NASA odkryli zakłócenia ruchu elektronów w górnych częściach atmosfery w tym czasie. Zaobserwowali je, śledząc komunikację między nadajnikami i odbiornikami GPS.

Japońskie śmieci atakują USA

Tony japońskich śmieci, pozostałości po tsunami sprzed roku, docierają do zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Stany Zjednoczone przygotowują się do kolejnej wojny z odpadami, które zabrane przez falę i pchane przez prądy morskie przypływają właśnie do plaż Alaski.

Amerykanie wyłowili napromieniowane tuńczyki. To skutki katastrofy w Fukushimie

Niewielkie ilości radioaktywnych izotopów cezu znaleziono w organizmach 15 tuńczyków wyłowionych w zeszłe lato u wybrzeży Kalifornii. Po przeprowadzeniu badań naukowcy stwierdzili, że obecność tych pierwiastków to skutki katastrofy w japońskiej elektrowni w Fukushimie, do której doszło w marcu 2011 r. Oznacza to, że ryby przenoszą radioaktywne substancje szybciej niż woda i wiatr.

Najwyższa wieża świata otwarta

Można już wjechać na najwyższą wieżę i drugi najwyższy budynek na świecie. We wtorkowy deszczowy poranek nastąpiło uroczyste otwarcie Tokyo Skytree, w którym uczestniczyło osiem tysięcy Japończyków chcących wjechać na wysokość 634 m ultraszybkimi windami.

Dwieście metrów straty do lidera

Można już wjechać na najwyższą wieżę i drugi najwyższy budynek na świecie. We wtorkowy deszczowy poranek nastąpiło uroczyste otwarcie Tokyo Skytree, w którym uczestniczyło osiem tysięcy Japończyków chcących wjechać na wysokość 634 m ultraszybkimi windami.

Miliony oglądały "złoty pierścień" na niebie

Dziesiątki milionów ludzi wyposażonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne obserwowały rzadkie obrączkowe zaćmienia słońca. Można je było podziwiać od Chin przez Wietnam, Tajwan i Japonię po Teksas w USA. W Azji obserwatorzy zgromadzili się tuż przed poniedziałkowym świtem, natomiast mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, znajdujących się za Międzynarodową Linią Zmiany Daty, "pierścień ognia" obejrzeli... na dobranoc w niedzielę.

Wyłączyli reaktory, teraz brakuje im prądu

Japoński rząd zdecydował się ograniczyć o 15 procent zużycie prądu elektrycznego w całym kraju. Oszczędności zostaną wprowadzone na całe lato i spowodowane są kryzysem energetycznym. Niedobór energii jest następstwem awarii elektrowni atomowej w Fukushimie, zniszczonej przez tsunami rok temu.

I Japończycy komercjalizują loty w kosmos

Japończycy poczynili pierwszy ważny krok w dziedzinie komercjalizacji lotów kosmicznych. Należąca do nich rakieta H-IIA, mająca na pokładzie kilka satelit, w tym - bezprecedensowo - sondę południowokoreańską, wystartowała w piątek w przestrzeń kosmiczną.

Stanik ochłodzi jak klimatyzator

Kolekcja chłodzącej bielizny jest to odpowiedzią na japoński kryzys energetyczny związany z zamknięciem wszystkich reaktorów jądrowych. Producent zachęca Japonki po rezygnacji z klimatyzacji i chłodzenia się za pomocą super staników i halek wyposażonych w specjalne gadżety.

Spustoszenie po tornado w Japonii

Nawet pół tysiąca domów mogło zostać uszkodzonych po przejściu tornado i gwałtownych nawałnic we wschodniej Japonii. Ten rzadki w Kraju Kwitnącej Wiśni kataklizm zabił 14-letniego chłopca i ranił kilkadziesiąt osób. Trzy osoby zostały prawdopodobnie rażone piorunem. Władze samorządowe poprosiły o pomoc obronę cywilną.

Japończycy wyłączają swój ostatni reaktor

W Japonii rozpoczęto wygaszanie ostatniego z 54 reaktorów jądrowych. Po raz pierwszy od 42 lat w kraju nie będzie działała żadna elektrownia jądrowa. Ulicami Tokio przeszła kilkutysięczna demonstracja przeciwników energii atomowej, których liczba w japońskim społeczeństwie od katastrofy w Fukushimie znacząco wzrosła.

Harley-Davidson wróci do właściciela po 14-miesięcznym dryfowaniu przez ocean

Odnalazł się właściciel Harleya-Davidsona porwanego z japońskiego wybrzeża przez falę tsunami i wyrzuconego na kanadyjski brzeg. 29-letni Ikuo Yokoya ma teraz szansę odzyskać ulubiony pojazd - jedyną rzecz z utraconego w katastrofie dobytku. Dealer, od którego Japończyk kupił motocykl, deklaruje pomoc w jego przechowywaniu, a Harley-Davidson rozważa transport na własny koszt z Kanady do Japonii.

Harley na japońskich blachach dopłynął do Kanady

Zardzewiały motor Harley Davidson z japońską tablicą rejestracyjną został przypadkowo odkryty na plaży u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej. Podejrzewa się, że na kanadyjskie piaski przyniosły go wody Pacyfiku po tym, jak 14 miesięcy temu fale tsunami odebrały go właścicielowi.

Antyterroryści w drugim najwyższym budynku świata

Ćwiczenia antyterrorystyczne w drugim co do wielkości budynku na świecie - drapaczu chmur Sky Tree. Budowla znajdująca się w Tokio zostanie oddana do użytku dopiero za miesiąc, jednak służby bezpieczeństwa już teraz sprawdzają gotowość na wypadek ataku.

Marines opuszczają Okinawę. Redukcja garnizonu o połowę

Władze USA i Japonii ogłosiły osiągnięcie historycznego porozumienia, które pozwoli zmniejszyć ciągnące się od wielu lat ostre spory o amerykańskie bazy na Okinawie. Amerykańskie wojsko ma wycofać z wyspy 9 tys. żołnierzy. Na miejscu w kilku dużych bazach zajmujących znaczną część wyspy pozostanie 10 tysięcy Amerykanów.

Łysej myszy wyrosły ludzkie włosy

Grupa naukowców z tokijskiego uniwersytetu wyhodowała ludzkie włosy na łysej myszy. Badacze osiągnęli to, przeszczepiając pod skórę zwierzęcia zmodyfikowane tkanki. Ich eksperyment daje nadzieję na postęp w leczeniu łysienia.

Ogromne "podniebne drzewo" pokazało się światu

Druga najwyższa budowla świata otwarta - na razie dla prasy. Miesiąc przed udostępnieniem go turystom i mieszkańcom Tokio zawieszony na wysokości 450 metrów taras z przeszkloną podłogą zobaczyli dziennikarze. Uwaga, materiał filmowy dla osób pozbawionych lęku wysokości!

Piknik w płatkach wiśni. Już wolno się śmiać i świętować

Mieszkańcy Tokio koniec tygodnia spędzają pod kwitnącymi wiśniami. W parkach rozkładają koce i urządzają huczne pikniki. To ich pierwsze beztroskie dni od czasu ubiegłorocznego trzęsienia ziemi i tsunami oraz zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.