Japonia

Japonia

Piknik w płatkach wiśni. Już wolno się śmiać i świętować

Mieszkańcy Tokio koniec tygodnia spędzają pod kwitnącymi wiśniami. W parkach rozkładają koce i urządzają huczne pikniki. To ich pierwsze beztroskie dni od czasu ubiegłorocznego trzęsienia ziemi i tsunami oraz zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.

Nad Japonią wiatr niczym tajfun. Pracodawcy skrócili dzień pracy

Silny wiatr uderzył w japońską prowincję Kanto, na największej wyspie kraju - Honsiu. Wieje tak mocno, że odwołano już ponad 200 lotów, a punktualne zwykle pociągi kursują z opóźnieniami. Tokijscy pracodawcy zwolnili swoich pracowników wcześniej do domów, by mogli wrócić przed załamaniem pogody. Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej wiatr utrzyma się także w środę.

Japońskie okręty w Korei. Czekają na rakietę Kima

Japońskie okręty wojenne zawitały we wtorek do południowokoreańskiego portu Pyeongtaek. Nastąpiło to przed planowanym na połowę kwietnia wystrzeleniem północnokoreańskiej rakiety dalekiego zasięgu - donosi Reuters.

Koniec sezonu na wieloryby. Kosztował życie 267 waleni

Ostatni statek-baza japońskiej floty wielorybniczej zawinął do portu w Tokio. Oznacza to koniec trzymiesięcznych połowów na Oceanie Arktycznym. Poławiacze złowili mniej niż zazwyczaj na skutek złej pogody i działań ekologów.

Facebook chce ratować przed trzęsieniami ziemi

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg planuje uruchomienie aplikacji pomagającej w wypadkach katastrof naturalnych - takich jak potężne trzęsienie ziemi w Japonii sprzed roku. Szef największego na świecie serwisu społecznościowego mówił o niej podczas spotkania z premierem Japonii Yoshihiko Nodą. Testy nowego narzędzia internetowego już trwają.

Japonia odcięła przedostatni reaktor. Od maja bez energii atomowej

Japonię mogą czekać tego lata niedobory energii. Właśnie został zamknięty jeden z dwóch ostatnich reaktorów, które pozostawały czynne po ograniczeniach spowodowanych przez katastrofę w Fukushimie. W maju odłączona zostanie ostatnia działająca elektrownia. Przedsiębiorcy obawiają się, że przymusowe cięcia zużycia energii narażą ich na poważne straty.

Rozkwitają słynne waszyngtońskie wiśnie. Dwa tygodnie za wcześnie

- Próbuję sobie wyobrazić to, kiedy wszystkie są w pełni rozwinięte - zachwycają się kwitnącymi waszyngtońskimi wiśniami turyści. Wiele osób nie może już się doczekać tego, gdy wszystkie drzewa się zaróżowią, ale organizatorzy dorocznego Festiwalu Kwitnącej Wiśni w Waszyngtonie załamują ręce. Wszystko wskazuje na to, że z powodu niezwykle ciepłego marca główna atrakcja festiwalu rozkwitnie przed jego rozpoczęciem.

Japonia: silne wstrząsy jeden po drugim

Dwa silne wstrząsy tektoniczne, w tym jeden podmorski, nawiedziły w środę północną Japonię. Według dotychczasowych informacji nie spowodowały one ofiar w ludziach ani strat materialnych. Na krótko wstrzymano kursowanie części pociągów szybkiej kolei.

20-metrowa fala wdarła się w miasto. Zobacz, co zostało w rok po niej

Zalane wodą całe kwartały ulic i pola nawet w głębi lądy - tak kilka dniu po uderzeniu fali tsunami wyglądały okolice nadmorskiego Ishinomaki. Falochrony przygotowane na odparcie kilkumetrowych fal rok temu nie miały szans z 20-metrową ścianą wody. To jedno z miejsc, gdzie wody wdarły się szczególnie daleko.

Nie chcą włączenia reaktorów

Większość Japończyków sprzeciwia się ponownemu włączeniu elektrowni atomowych zamkniętych w celu przeprowadzenia kontroli - wynika z sondażu opublikowanego w dzienniku "Asahi". Przyczyną jest brak zaufania do energii atomowej po wypadku nuklearnym w Fukushimie.

14:46 - cesarz ukłonił się ofiarom

Minuta głębokiej ciszy o 14.46 czasu japońskiego (6.46 czasu polskiego) zaległa we wszystkich częściach Kraju Kwitnącej Wiśni. Hołd ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami z 11 marca 2011 oddała m.in. cesarska para.

"Po tamtych wydarzeniach zmieniła się cała Japonia"

Rok temu, 11 marca o godzinie 6.46 czasu polskiego wschodnim wybrzeżem Japonii wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi. Wywołało ono ogromne i niszczycielskie tsunami. Zginęło ponad 15,5 tys. ludzi. Ponad 5 tys. nadal uznaje się za zaginione. Pół miliona straciło dach nad głową, a 400 tys. ewakuowano. To była największa katastrofa naturalna w Japonii od 140 lat.

Rok po Fukushimie: Czarnobyl odczuliśmy 25 tys. razy mocniej

Po największej w historii katastrofie atomowej od czasów Czarnobyla, cały świat wstrzymał dech w oczekiwaniu na możliwe konsekwencje. W rok po wypadkach w japońskiej Fukushimie Państwowa Agencja Atomistyki ocenia, że Europa nie była zagrożona poważnym skażeniem, ale odnotowano jego minimalne wartości.

Czarnobyl odczuliśmy 25 tys. razy mocniej

Po największej w historii katastrofie atomowej od czasów Czarnobyla, cały świat wstrzymał dech w oczekiwaniu na możliwe konsekwencje. W rok po wypadkach w japońskiej Fukushimie Państwowa Agencja Atomistyki ocenia, że Europa nie była zagrożona poważnym skażeniem, ale odnotowano jego minimalne wartości.