Japonia

Japonia

Ofiary trzęsienia ziemi znalazły schronienie w więzieniu

Aby zapewnić dach nad głową przynajmniej niektórym z tysięcy ludzi poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło południową Japonię, otwarto dla potrzebujących więzienie w Kumamoto. We wtorek przebywało tam jeszcze 110 ofiar żywiołu.

Kolejni zabici w trzęsieniu ziemi w Japonii

Wzrosła liczba ofiar w Japonii, której południowo-zachodnią część nawiedziło trzęsienie o sile 6,5 w skali Richtera. Władze podają, że żywioł zabił już dziewięć osób, a spośród kilkuset rannych kilkudziesięciu trafiło do szpitala w stanie ciężkim. Wojsko ewakuowało ponad 40 tys. ludzi z zagrożonych obszarów.

Amerykanie nie przeproszą za Hiroszimę

Sekretarz stanu USA John Kerry, który w poniedziałek ma odwiedzić Muzeum Pokoju w Hiroszimie, nie przeprosi za zrzucenie przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na to japońskie miasto w 1945 roku - powiedział anonimowo w niedzielę amerykański dyplomata.

O Syrii oraz Ukrainie w Japonii. Rusza szczyt G7

W Hiroszimie rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw G7. Szefowie dyplomacji USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Kanady mają rozmawiać m.in. o konfliktach zbrojnych w Syrii i na Ukrainie, walce z terroryzmem i problemie broni nuklearnej.

Trzęsienie ziemi w Japonii zatrzymało pociągi

Silne trzęsienie ziemi o sile 6 stopni Richtera nawiedziło południowo-zachodnią Japonię. Nie wydano jednak ostrzeżenia o tsunami, ani nie poinformowano o żadnych większych zniszczeniach. W wyniku silnych wstrząsów musiały jednak stanąć niektóre pociągi.

Japończycy mogą już atakować poza granicami

W Japonii weszły w życie we wtorek kontrowersyjne przepisy rozszerzające działania sił samoobrony czyli armii. Uchwalona w 2015 roku ustawa teoretycznie zezwala, po raz pierwszy od końca II wojny, na użycie tych sił poza granicami kraju, w obronie sojuszników.

Dziennikarze oskarżają rząd: naciska na media

Pięciu japońskich dziennikarzy oskarżyło w czwartek rząd premiera Shinzo Abe o wywieranie na nadawców telewizyjnych nacisków, by łagodzili jego krytykowanie, oraz zarzuciło mediom godzenie się z takimi praktykami.

Umierają nawet roboty. "Fukushima nadal krwawi"

Elektrownia atomowa Fukushima dalej promieniuje. I jak się okazuje stanowi to zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również robotów, które pracują na miejscu katastrofy. Pięć z nich "umarło" a władze nie mają planu, jak oczyścić radioaktywny teren.

Po pięciu latach wznowili poszukiwania zaginionych

2,5 tys. osób jest wciąż uważanych za zaginione, choć minęło już pięć lat od potężnego trzęsienia ziemi i towarzyszącego mu tsunami w Japonii. W czwartek straż przybrzeżna w miejscowości Rikuzentakata w północno-wschodniej Japonii wznowiła poszukiwania zaginionych.

Koree zawieszają współpracę gospodarczą. Japonia protestuje

Władze Korei Północnej ogłosiły, że wycofują się nieodwołanie z wszelkich umów podpisanych z Seulem, w tym z projektów współpracy gospodarczej. Aktywa południowokoreańskich firm i agencji rządowych w Korei Płn. zostaną zlikwidowane. Władze Japonii złożyły natychmiastowy protest w sprawie wystrzelenia dwóch pocisków batalistycznych przez północnokoreański reżim.