Japonia

Japonia

Japoński rząd ostatecznie zaakceptował plan znacznej redukcji energetyki jądrowej. Pod naciskami firm odpowiadających za elektrownie atomowe zrezygnowano jednak z zapisu mówiącego o całkowitym odejściu od atomu do 2030 roku.

Półwysep Koreański w stanie gotowości. Właśnie dewastuje go tajfun Sanba. Zdążył zabić już jedną osobę, setki tysięcy pozbawić prądu i sparaliżować transport w Korei Południowej. Przesuwa się z prędkością 35 km/h, przynosząc opady rzędu 300 l/mkw. w ciągu doby.

Ulewne opady deszczu sparaliżowały drugą co do wielkości wyspę Japonii, Hokkaido. Władze ewakuowały ponad 7 tys. osób z zalanych terenów.

Pół Japonii może zostać sparaliżowane przez wybuch wulkanu Fudżi, uważają japońscy wulkanolodzy. Ich zdaniem szanse na to, że ta największa góra Japonii wybuchnie, rosną coraz bardziej po ubiegłorocznym gigantycznym trzęsieniu ziemi.

Głębiej pod powierzchnię dna oceanicznego jeszcze nikt nie sięgnął. Wwiercając się na głębokość 2111 m Japończycy ustanowili absolutny rekord, jednak na tym nie poprzestaną. Ich celem jest sięgnięcie 2220 m i pobranie stamtąd próbek z płaszcza ziemskiego.

Jest co najmniej jedna śmiertelna ofiara trzęsienia ziemi u wybrzeży Filipin. Wstrząsy wygenerowały fale tsunami, ale te rozproszyły się na Pacyfiku i nie wywołały żadnych zniszczeń. Jednak na Filipinach doszło do poważnych strat.

Gdyby w Japonii doszło do trzęsienia ziemi o skale podobnej do tego z marca 2011 roku, w wyniku którego uszkodzona została elektrownia atomowa w Fukushimie, mogłoby ono kosztować życie 320 tysięcy ludzi - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie rządu w Tokio.

Tajfun Bolaven ranił cztery osoby, a co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pozbawił prądu - poinformowały w niedzielę służby zarządzania kryzysowego na japońskiej wyspie Okinawa. Podano także, że wiatr towarzyszący temu najsilniejszemu od lat tajfunowi wiał z prędkością 180-250 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek Bolaven powędruje w okolice Chin.

Ryby napromieniowane aż 258 razy bardziej niż wynosi ustalona dla produktów żywnościowych w Japonii norma znaleziono w wodach nieopodal elektrowni jądrowej Fukushima. Ryby "nałykały się" radioaktywnego cezu wraz z mułem, kiedy próbowały zjeść krewetki - uważają badacze.

W mięsie ryb złowionych u wybrzeży Japonii niedaleko miejsca awarii atomowej Fukushima stwierdzono rekordową zawartość radioaktywnego cezu - podały dziś japońskie gazety, powołując się na przedstawiciela elektrowni atomowej Fukushima.

Japońscy naukowcy zauważyli szereg anomalii u motyli w okolicach Fukushimy, gdzie w marcu 2011 roku doszło do katastrofy w elektrowni jądrowej. U zbadanych osobników odnaleziono m.in. zniekształcone skrzydła, oczy i czułki.

Narażenie na radioaktywne promieniowanie spowodowało, że motyle występujące w Japonii mutowały - podaje BBC, powołując się na doniesienia naukowców. Uczeni znaleźli zmiany w budowie odnóży, czułek i skrzydeł owadów.

We wtorek rano zachodnia Japonia znalazła się pod wodą. Dwoje ludzi zaginęło, a komunikacja miejska przestała funkcjonować, kiedy Japończycy wybierali się do pracy. Tysiące mieszkańców Osaki zostały uwięzione na zalanych stacjach metra. - Czegoś takiego nie widziałem przez ostatnich 70 lat - podsumował opady jeden z sędziwych mieszkańców miasta.

Aż 7,7 st. w skali Richtera wynosiła siła trzęsienia ziemi, które we wtorek miało miejsce na Morzu Ochockim pomiędzy Rosją a Japonią - podali amerykańscy geolodzy z USGS. Wstrząsy były odczuwalne na japońskich wyspach Hokkaido i Honsiu.

"Uzdrawiające obcasy" będą odkażać glebę napromieniowaną po katastrofie w Fukushimie. Mają rozsiewać rzepak, który będzie pochłaniał promieniowanie. To pomysł japońskiej artystki Hiromo Ozaki.

Niecodzienne zadanie czeka robotników na jednej z plaż w Oregonie w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Przez najbliższe dni będą demontować japoński dok, który znalazł się na amerykańskim wybrzeżu. Kilkunastotonowa metalowa konstrukcja to pozostałość po ubiegłorocznym tsunami, jakie nawiedziło Kraj Kwitnącej Wiśni.

600 erupcja japońskiego wulkanu Sakurajima doprowadziła do paraliżu komunikacyjnego w pobliskim mieście Kagoshima. Popiół i pył wulkaniczny spadły na miejscowość w porannych godzinach szczytu. Wiele osób miało problem z dotarciem do pracy, ponieważ gęsta brunatna mgła uniemożliwiała swobodne poruszanie się po mieście. Miejscami widzialność ograniczona była do kilku metrów.