Iran

Iran

- Irańczycy powinni mieć dostęp do informacji oraz prawo do prowadzenia dialogu - powiedział prezydent Iranu Hasan Rowhani w nadanej w czwartek drugiej części wywiadu, jakiego udzielił amerykańskiej stacji NBC News. Jego słowa komentowane są jako zapowiedź zniesienia lub złagodzenia cenzury w irańskim internecie.

Zeszłoroczna laureatka nagrody Sacharowa, prawniczka i obrończyni praw człowieka Nasrin Sotudeh, skazana w 2011 roku na 11 lat więzienia za "uprawianie antyirańskiej propagandy", została uwolniona przez irańskie władze.

Po niemal dekadzie rządów Mahmuda Ahmadineżada, który słynął z antysemickich tyrad i negowania Holokaustu, w Iranie wiatr zawiał z innej strony. Nowe władze zapewniają, że to, co mówił poprzedni prezydent, było "jego prywatną opinią", a Iran oficjalnie niczego nie neguje. Wręcz przeciwnie, najwyżsi przywódcy życzą wszystkim Żydom dobrego Nowego Roku.

Iran rozesłał do kontrolowanych przez siebie bojówek w Iraku rozkaz ataku na Amerykanów, jeśli dojdzie do interwencji w Syrii - twierdzi dziennik "Wall Street Journal", powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA. Ma to być próba spełnienia gróźb Teheranu, według których atak na jego sojusznika będzie kosztowny dla USA.

- Ludzie byli celem ataków chemicznych własnego rządu, a teraz muszą czekać na atak cudzoziemców - tę wypowiedź byłego prezydenta Iranu Aliego Akbara Haszemiego Rafsandżaniego o syryjskim konflikcie cytowała w niedzielę irańska agencja informacyjna ILNA. Teraz Teheran twierdzi, że takie słowa nie padły.

Iran zainstalował ponad 1000 nowoczesnych wirówek do szybkiego wzbogacania uranu i szykuje się do ich przetestowania - ogłosiła w raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Trwają także prace nad paliwem do reaktora, który - jak obawia się Zachód - mógłby produkować materiał do budowy bomby atomowej.

USA, wspierane przez Wielką Brytanię i Francję, w każdej chwili są gotowe uderzyć na Syrię. Na Bliskim Wschodzie mogą liczyć na poparcie Turcji i Arabii Saudyjskiej, ale nie wszystkim w regionie zbrojna interwencja jest na rękę. Najostrzej sprzeciwia się jej Iran, ostro krytykujący wtrącanie się Zachodu w sytuację w regionie.

Amerykańskie władze zatrzymały na lotnisku mężczyznę, który przewoził uran w podeszwach butów. Mieszkaniec Sierra Leone wpadł, bo dał się złapać na prowokację agentów, którzy szukali osoby skłonnej sprzedać Iranowi tysiąc ton promieniotwórczej substancji. Przewożony przez niego towar miał być próbką dla "kupującego".

Teheran, główny sojusznik reżimu prezydenta Baszara el-Asada ostrzegł w sobotę Waszyngton przed interwencją wojskową w Syrii; poinformował też, że dysponuje dowodami na to, że to syryjscy powstańcy użyli w środę broni chemicznej Damaszku - podała agencja ISNA.

Irańscy licealiści będą mieli do opanowania nowy przedmiot - walkę z samolotami bezzałogowymi. Jak podaje miejscowa prasa, nowe zagadnienie do szkół chce wprowadzić wpływowa paramilitarna Gwardia Rewolucyjna, która ma oparcie w najwyższych przywódcach religijnych kraju.