Najnowsze

Najnowsze

Polacy mają coraz więcej pieniędzy do wydania

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe ma dziś do wydania około jedna trzecią więcej niż trzy lata temu, a prawie 70 proc. Polaków ma jakieś oszczędności - wynika z szacunków Open Finance. Duży wpływ na to ma program 500 plus

Ostatni dzwonek, by płacić niższe składki. Co trzeba wiedzieć?

W tym roku wszedł w życie tzw. mały ZUS. Dzięki niemu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tego rozwiązania, muszą to zgłosić do ZUS do 8 stycznia. Poniżej przypominamy, kto może płacić niższe składki, przez jak długo i jak je obliczyć.

Maść wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej serii maści Flucinar. Lek jest stosowany do leczenia suchych stanów zapalnych skóry.

Kościół pomoże w walce z kryzysem śmieciowym

Kościół katolicki na Sycylii pomoże miejscowym władzom w uporaniu się z kryzysem śmieciowym. W ramach podpisanego porozumienia w parafiach powstają punkty przyjmowania i segregacji śmieci, a księża w kazaniach apelują do wiernych o uważne wyrzucanie odpadów.

Przybywa firm czekających na płatności

Kilkumiesięczne oczekiwanie na płatność od kontrahenta kończy się szczęśliwie dla co trzeciego przedsiębiorstwa - wynika z badania BIG InfoMonitor na temat zatorów płatniczych.

Podróże, zwiedzanie i gotowanie. Smaki północnej i południowej Ameryki

Przemierzyli całą północną i południową Amerykę - nie tylko podróżując i zwiedzając, ale także gotując. - Jeździmy po świecie, zjadamy bardzo dużo, spotykamy dzięki temu ludzi. My uwielbiamy nie tylko jeść, ale także poznawać osoby, które za tym jedzeniem stoją - powiedział podróżnik i autor książki "¡Ameryka! Atlas z przepisami" Jan Pawlak.

Podróż na Wyspy Dziewicze. Ile to kosztuje?

Planujesz podróż na Wyspy Dziewicze? Bilety lotnicze z Poznania do Saint Thomas kosztują 2 881 złotych. Trzeba liczyć się jednak z przesiadkami w Monachium i Waszyngtonie. Natomiast jedenastodniowa wycieczka to koszt rzędu 3 759 złotych. Za bilet lokalnej komunikacji należy zapłacić 7,50 zł. Z kolei posiłek w tańszej restauracji to wydatek rzędu 56 złotych.

Jak się żyje na wyspie Saint Thomas?

Wyspy Dziewicze są dość daleko, ale warto poświęcić czas na przelot. - Zwiedzanie to głównie stolica wyspy Saint Thomas, Charlotte Amalie, tam jest przepiękna architektura, trochę muzeów. To na Wyspach Dziewiczych główny port, gdzie przyjeżdżają turyści - opowiadała w programie "Pokaż nam świat" podróżniczka, autorka bloga Curlytravelin.pl, pilotka wycieczek Ola Hołowienko.

Milionowy biznes włoskiej wiedźmy

100 milionów euro wynoszą we Włoszech na początku roku obroty związane ze zwyczajem obdarowywania dzieci prezentami. Chodzi głównie o święto Trzech Króli, podczas którego dzieci obdarowywane są słodyczami. Sektor nazywa się "biznesem skarpety", bo zgodnie z tradycją właśnie w skarpecie podarki przynosi wiedźma Befana.

Najlepszy dzień na poszukiwanie miłości w sieci

Dla wielu nowy rok oznacza szansę na zmiany. Dla jednych to zmiana pracy lub odchudzanie się, inni chcą w tym czasie znaleźć miłość. Pierwsza niedziela po Nowym Roku to najlepszy dzień na randkowanie w sieci – pisze "The Independent". Więcej w materiale Kamili Chlebińskiej.

Coraz bliżej kolejnego odcinka S19 na Podlasiu

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na odcinek Ploski-Chlebczyn trasy S19 złożył do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku białostocki oddział GDDKiA. To drugi wniosek o decyzję środowiskową dla S19 na Podlasiu.

Mniej rosyjskich turystów w Tatrach. "Tęsknimy za nimi"

Tradycyjne w okresie noworocznym wielu turystów zza wschodniej granicy, głównie Rosjan, spędza prawosławne święta Bożego Narodzenia w Zakopanem. W tym roku jest ich jednak mniej, niż w poprzednich latach - ocenia szefowa Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG) Agata Wojtowicz.

Podwyżki w wojsku. "Największe od lat"

- Służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem, zaszczytem i honorem, ale musi być też godnie wynagradzana. Chciałbym zapewnić żołnierzy Wojska Polskiego, że w roku 2019 podwyżki, które zostały zapewnione w budżecie MON, są największymi od lat - mówił w sobotę w Poznaniu szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zakaz handlu. Czy w niedziele 6 stycznia będzie można zrobić zakupy?

Niedziela 6 stycznia to pierwsza niedziela w nowym roku i jednocześnie święto Trzech Króli. W tym dniu sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić między innymi na stacjach benzynowych czy w sklepach prowadzonych przez właścicieli. Otwarta będzie część galerii handlowych - czynne będą w nich między innymi restauracje, kawiarnie, cukiernie i piekarnie.

"Bilans". Wygaszanie handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele w 2019 roku - to jeden z głównych tematów programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Pawła Blajera był Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Ponadto o sytuacji na rynku motoryzacyjnym mówił Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

"Biznes dla Ludzi". Pracodawcy walczą o pracowników

Walka firm o fachowców i specjalistów - to jeden z głównych tematów programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Pawła Blajera był Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy. Ponadto o obowiązkach pracodawców zimą mówił Paweł Mazur, radca prawny w Kancelarii Głowacki i Wspólnicy.

"Nie zrezygnuję, nawet jeśli Trump o to poprosi"

Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell oświadczył w piątek, że nie otrzymał żadnych bezpośrednich uwag z Białego Domu na temat swojej pracy i nie zrezygnuje ze stanowiska, nawet jeśli prezydent Donald Trump go o to poprosi.

Po paliwo za Odrę. Można sporo zaoszczędzić

Polscy kierowcy przecierają oczy ze zdumienia. Tuż za niemiecką granicą za olej napędowy trzeba zapłacić w przeliczeniu 4,7 złotego za litr, podczas gdy w Polsce ceny kształtują się powyżej 5 złotych. Paliwowa turystyka z Niemiec do Polski po olej napędowy została zawieszona - zauważa prasa za Odrą.

NIK wchodzi do banku centralnego. Rzecznik NBP: to coroczna i rutynowa kontrola

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadza corocznie rutynową kontrolę z realizacji zadań związanych z bankową obsługą budżetu państwa oraz wykonanie planu finansowego Narodowego Banku Polskiego - powiedział w piątek rzecznik prasowy Narodowego Banku Polskiego Maciej Antes. Jak dodał, zasady wynagradzania w NBP "nie uległy zasadniczym zmianom od 2011 roku".