Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu dwóch partii mięsa drobiowego ze względu na wykrycie obecności bakterii Salmonella Enteritidis. Jak podkreślił w komunikacie GIS, ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki produktu może prowadzić do zakażenia i wystąpienia salmonellozy.
"W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella Enteritidis w 1 z 5 próbek wycinków skórek szyi kurcząt oraz w 1 z 5 próbek ud z kurcząt należących do partii numer 232/2/222/20" - podał GIS. Producentem jest firma Cedrob S.A., (Ujazdówek 2A, 06-400 Ciechanów, Ubojnia Drobiu Ujazdówek, weterynaryjny numer identyfikacyjny 14023901).
Jak zaznaczył GIS, "mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy".
GIS podkreślił w komunikacie, że "nie należy spożywać produktów z partii objętych komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej". W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu produktu należy skontaktować się z lekarzem.
Szczegóły dotyczące produktu
GIS poinformował, że Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ciechanowie polecił producentowi podjęcie działań w odniesieniu do partii mięsa pozyskanej po partii, w której w badaniach urzędowych stwierdzono obecność bakterii.
Dlatego wycofano także partię mięsa drobiowego oznaczona numerem 232/2/309/20 obejmującą różne elementy drobiowe: ćwiartkę tylną z kurcząt, filety z piersi kurcząt, filety z piersi kurcząt z obojczykiem, kurczaka bez podrobów, łapy z kurcząt, mięso drobne z kurcząt, piersi z kurcząt, porcje kulinarne z kurcząt, serca z kurcząt, skórki z kurcząt, skrzydła z kurcząt, wątroby z kurcząt, żołądki z kurcząt.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock