Najnowsze

Najnowsze

Elektrownie, w których emisje przekraczają 550 gram dwutlenku węgla na kilowatogodzinę (kWh), nie będę mogły korzystać ze wsparcia państwa na rynku mocy po 2030 roku – wynika z porozumienia krajów Unii Europejskiej. To wykluczy z tej pomocy elektrownie węglowe. Wyjątkiem mają być 5-letnie kontrakty zawarte przed końcem 2030 r. Kraje Unii Europejskiej chcą także, by udział odnawialnych źródeł energii w konsumpcji energii wyniósł do 2030 roku 27 procent.

"Atak był powszechny i kosztował miliardy, a Korea Północna jest bezpośrednio za niego odpowiedzialna" - stwierdził Tom Bossert, doradca do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego w Białym Domu w opinii opublikowanej w "Wall Street Journal". Chodzi o wirus WannaCry, którego ofiarą kilka miesięcy temu padły szpitale, banki i firmy na całym świecie.

Taksówkarz Dwight Robinett z okazji świat Bożego Narodzenia ozdabia swoje auto lampkami. Dekoracje przykrywające taksówkę ważą około 11 kilogramów, a ich założenie zajmuje prawie 40 godzin. Co roku kierowca stara się pokazać nową wersję świecącego wozu. - Próbuję po prostu rozweselić ludzi - mówi. Auto budzi wielkie zainteresowanie w amerykańskim mieście Raleigh, ale właściciel przyznaje, że miewa też w związku z tym kłopoty. - Gdy ludzie widzą moją taksówkę, gorączkowo machają rękami. Nie wiem, czy zamawiają taksówkę, czy po prostu mnie pozdrawiają – przyznaje. Materiał z programu "24 Godziny".

Sto trzydziestym trzecim biskupem Londynu, czyli trzecią co do ważności osobą w brytyjskim Kościele anglikańskim, została kobieta. 55-letnia Sarah Mullally jest matką dwójki dzieci, z zawodu pielęgniarką, była szefową stowarzyszenia pielęgniarek w Anglii. Dotąd pełniła posługę w Crediton, w południowo-wschodniej Anglii, ale pochodzi z Londynu. Mullally po ogłoszeniu nominacji powiedziała: - Jestem świadoma, że powołanie kobiety na biskupa może być trudne do zaakceptowania. Dodała jednak: - Jedną z cudownych rzeczy zarówno w Londynie jak i w naszym kościele jest różnorodność. Obowiązki w stolicy obejmie od Nowego Roku. Materiał programu "24 Godziny".

Brytyjskie organizacje działające na rzecz środowiska przyjrzały się sposobowi pakowania żywności. Ze zdziwieniem stwierdzono, że bardzo wiele świeżych warzyw i owoców jest pakowanych w folię – choć nie ma ku temu żadnych powodów. Inaczej niż na kontynencie, gdzie takie produkty są przeważnie sprzedawane bez opakowania. Samo zapakowanie ogórków pochłonęło w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku 490 ton folii - obliczono. Tylko 31 procent tego materiału uda się poddać recyklingowi. Rząd nie zamierza wprowadzać żadnych regulacji, więc aktywiści apelują o rozsądek do konsumentów. Materiał programu "24 Godziny".

Roboty odbiorą ludziom pracę. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie przygotowali zestawienie 700 zawodów, które najprędzej mogą zostać zastąpione przez maszyny. Ich zdaniem najbardziej zagrożeni są doradcy kredytowi, recepcjoniści, asystenci prawni. Z drugiej strony eksperci analizują też, które zawody mają szanse najdłużej przetrwać. Chodzi o profesje wymagające ogromnej zręczności, do której robotom wciąż daleko. Inne to prace, gdzie potrzeba wysokiego poziomu empatii. Futurysta Martin Ford ocenia, że profesje, w których ludzie będą jeszcze długo dominowali to na przykład hydraulik, elektryk czy pielęgniarka. Materiał z programu "24 Godziny".

Kary po 7 lat więzienia wymierzył katowicki sąd byłemu dyrektorowi katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztofowi R. oraz jego zastępcy Henrykowi P. Zostali uznani za winnych przyjęcia prawie 1,9 miliona złotych łapówek od jednej z firm.

Rosnące koszty utrzymania mieszkań i opłaty pobierane za przyłącza wodno-kanalizacyjne - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gośćmi Roberta Stanilewicza byli Bartosz Turek z firmy Open Finance oraz radca prawny Krzysztof Rapała z Kancelarii Rąpała.

Przybywa obcokrajowców, którzy otwierają w Polsce własną firmę - wynika z danych gromadzonych przez biuro rachunkowe Tax Care. Ponad połowa klientów biura do Ukraińcy i Białorusini, a popularne branże to transport i handel. Nasz kraj sytuował się w ubiegłym roku na pierwszym miejscu w UE pod względem liczby imigrantów, którzy przyjechali "za pracą".

Wzrost zarobków menedżerów i najlepszych specjalistów - to główny temat programu "Bilans" TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza była Aleksandra Kujawa z firmy Antal International.

Wpłynęły oferty na budowę czterech odcinków autostrady A1 w województwie łódzkim i jednego w województwie śląskim. Liczący łącznie 81 km fragment autostrady A1 ma być - według wcześniejszych założeń Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa - gotowy w 2021 roku. Na inwestycję zabezpieczono 4 miliardy złotych z Krajowego Funduszu Drogowego.

Oświadczenia majątkowe od osób wykonujących 141 funkcji publicznych już wkrótce mogą trafić na biurko szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przewiduje to projekt ustawy o jawności życia publicznego, który budzi duży sprzeciw prawników. Obawiają się, że w ręce szefa CBA trafią poufne informacje o ich klientach. - To wykracza poza zwykłe państwo demokratyczne - ocenia w rozmowie z tvn24bis.pl dr Łukasz Bernatowicz, radca prawny.

Dziecięce zabawki, farmaceutyki oraz upominki służące w domu i ogrodzie - tego najczęściej szukali Polacy w sklepach i serwisach internetowych przez świętami. Wigilia dla 10-osobowej rodziny ma kosztować według szacunków Open Finance 1082 zł. W tej kwocie na prezenty wydamy ponad dwa razy więcej niż na samą wieczerzę.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na realizację dwu odcinków ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim położonych między Szczecinem a Świnoujściem. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował, że finalizowane są przygotowania do budowy całej S3, od Bałtyku do granicy z Czechami.

Toyota poinformowała w poniedziałek, że około 2025 roku jej wszystkie modele, również marki Lexus, będą oferowane z napędami elektrycznymi, hybrydowymi lub wodorowymi. Dodatkowo po 2020 roku planuje wprowadzić do sprzedaży ponad 10 nowych modeli czysto elektrycznych.

Koreańczycy z Południa zaprojektowali w mieście Songdo dzielnicę biznesową, w której nie będzie konieczności korzystania z samochodów osobowych. W "mieście przyszłości" komunikacja publiczna ma być tak zorganizowana, aby podróż z miejsca zamieszkania do pracy nie zajmowała dłużej niż 12 minut. Przewidziano również wysoki stopień recyklingu wody oraz innowacyjne usuwanie śmieci. Koszt projektu wynosi 35 miliardów dolarów, a dzielnica o powierzchni 929 hektarów ma być ukończona już w 2020 roku. Materiał programu "24 Godziny".