Najnowsze

Najnowsze

Ulgi podatkowe za czytanie gazet

Kanadyjczycy będą mogli skorzystać z ulg podatkowych za prenumeratę prasy - taki zapis pojawił się w projekcie ustawy budżetowej. To jedno z rozwiązań, którymi rząd Justina Trudeau chce wspomóc media informacyjne.

"To rekord!". Ambasador USA o handlu z Polską

13,4 miliarda dolarów wyniosła wartość wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Polską w 2018 roku. "To rekord! Jestem przekonana, że nasze relacje handlowe będą dalej tak fantastycznie się rozwijały!" - skomentowała na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

Ukraińcy na wagę złota. Konkurencja rośnie

Tylko w ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano blisko półtora miliona oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. To dzięki nim wiele polskich biznesów dynamicznie się rozwija. Z początkiem roku rynek pracy dla naszych wschodnich sąsiadów otworzyli jednak Niemcy, swoimi ofertami kuszą także Czesi. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Nowe święto państwowe. Jest decyzja senatorów

Senat poparł ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Wszystko wskazuje zatem na to, że już w tym roku w kalendarzu świąt państwowych w Polsce pojawi się nowa data.

"Bilans": Apel o podatek handlowy

Apel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o przywrócenie podatku handlowego - to główny temat programu "Bilans", na który zaprasza Mateusz Walczak.

Chaos przestrzenny kosztuje ponad 84 miliardy złotych rocznie

W Polsce panuje chaos przestrzenny, który kosztuje nas 84,3 miliarda złotych rocznie – wynika z raportu Komitetu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju Polskiej Akademii Nauk. Zdaniem autorów raportu odpowiadają za to między innymi wadliwe plany miejscowe oraz tak zwane "wuzetki". Zgodnie z szacunkami połowa domów jednorodzinnych powstaje właśnie na podstawie takich decyzji.

W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową

Od początku roku użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w pierwszym roku to 29 lutego 2020 roku. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń przyznał, że jest "umiarkowanie zadowolony" z realizacji ustawy.

Lotnisko do rozbudowy. Inwestycja za 100 milionów złotych

Terminal pasażerski w Porcie Lotniczym imienia Lecha Wałęsy w Gdańsku zostanie rozbudowany. Jego powierzchnia, licząca dotychczas 53 tysiące metrów kwadratowych, powiększy się do niemal 70 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestycja wiąże się z rosnącym ruchem: w ubiegłym roku lotnisko obsłużyło niemal 5 milionów pasażerów.

Zamieszanie wokół minister finansów. "Zapadła się pod ziemię"

Minister finansów Teresa Czerwińska za kilka tygodni odejdzie z rządu - taką informację miał anonimowo przekazać "Gazecie Wyborczej" jeden z "ważnych" polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko przez trudne do udźwignięcia przez budżet koszty najnowszych obietnic Prawa i Sprawiedliwości.

Wysłała "znajomemu" kod, straciła dwa tysiące złotych. Policja ostrzega

Dwie mieszkanki Kędzierzyna-Koźla w ostatnich dniach padły ofiarami oszustwa internetowego. Jedna z nich straciła dwa, druga tysiąc złotych. Przestępca prosił o pomoc, podając się za ich znajomych na portalu społecznościowym. "Pamiętajmy w każdej sytuacji, gdy chodzi o nasze pieniądze, bądźmy czujni i ostrożni" - przypomina w komunikacie lokalna policja.

Imponujące pensje w Orlenie. Ile zarobił prezes Daniel Obajtek?

867 tysięcy złotych - tyle w ubiegłym roku wyniosło wynagrodzenie brutto prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Niemal drugie tyle szef paliwowego giganta może otrzymać w ramach premii za ubiegły rok. Jak wynika z danych opublikowanych przez płocki koncern, ubiegłoroczny koszt wynagrodzeń dla członków zarządu wyniósł w sumie 4 miliony 745 tysięcy złotych, podczas gdy w 2017 roku było to 6 milionów 572 tysiące złotych.

"Kompromitujemy się przed innymi krajami UE". Apel do premiera w sprawie handlu

Przywrócenie podatku handlowego, zlikwidowanie "nieuczciwych praktyk korporacji handlowych" w zakresie cen oraz ograniczenie napływu gorszych jakościowo towarów spoza Unii Europejskiej - takie postulaty znalazły się w liście Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza do premiera Mateusza Morawieckiego.

Ogromna przepaść w emeryturach. Rzecznik ZUS wyjaśnia

Zaledwie 2 grosze - tyle wynosi obecnie najniższa emerytura w Polsce. Z kolei najwyższa, według danych uzyskanych przez tvn24bis.pl w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to 22,2 tysiąca złotych. Jak tłumaczył w TVN24 BiS Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, nawet jedna odprowadzona składka uruchamia prawo do uzyskania emerytury, a państwo gwarantuje nam świadczenie w minimalnej wysokości dopiero po spełnieniu określonych warunków.

Kolejni świadkowie przed komisją do spraw VAT. "Pewnikiem wzrost skuteczności wykrywania oszustw"

Szacunek luki VAT, sporządzony przez specjalny zespół był niezwykle uproszczony, wykrywalność oszustw podatkowych rosła, od 2012 roku skokowo - zeznał przed komisją śledczą do spraw VAT były dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy Zbigniew Stawicki. W środę komisja przesłuchiwała również byłą wicedyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Beatę Rogowską-Rajdę.

Belka o obietnicach PiS. "Przyjdzie Wigilia i wiadomo, gdzie karpie się znajdą"

Obietnice Prawa i Sprawiedliwości będą nas kosztować, ale dopiero w pewnym momencie, kiedy już będzie rządził inny obóz polityczny - ocenił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były premier profesor Marek Belka. Jego zdaniem, cała sytuacja przypomina mu "rozumowanie karpi" przed Wigilią. Były minister finansów mówił także o "grupie podpalaczy" w odniesieniu do niedawnych rozmów Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem i wicepremierem Włoch Matteo Salvinim przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Solidarność: rząd nie pozostawia nam wyboru

Obradujący w środę w Warszawie Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ Solidarność stwierdził, że żaden z głównych postulatów związku nie został przez rząd uwzględniony. Do 28 marca sztab czeka na konkretne propozycje i terminy ich realizacji.

Rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Posłowie szykują zmianę przepisów

Być może już niedługo we wszystkich ogłoszeniach o pracę obowiązkowo pojawią się informacje o wysokości wynagrodzenia na danym stanowisku - projekt w tej sprawie złożyli posłowie Nowoczesnej. Po dyskusji na posiedzeniu plenarnym dokument trafił do sejmowej komisji, która zajmie się szczegółami nowelizacji. Zalety zmiany przepisów widzą nie tylko wnioskodawcy, ale też resort rodziny i pracy, związkowcy oraz pracodawcy.