Najnowsze

Najnowsze

Raport z rynku pracy w USA pokazał pierwszą od siedmiu lat likwidację etatów w gospodarce. Uwagę inwestorów zwrócił mocny wzrost presji płacowej. Po opublikowaniu tych danych amerykańska giełda przerwała na początku piątkowych notowań ośmiodniową serię wzrostów, a zoty lekko osłabił się do euro i nieco mocniej do dolara.

W Katalonii przybywa firm rozważających zmianę siedziby po planowanym ogłoszeniu przez ten region niepodległości. Lawinowe zapytania przedsiębiorców zmusiły regionalny rząd Carlesa Puigdemonta do utworzenia w czwartek "ekonomicznego sztabu kryzysowego”. Rząd Hiszpanii uchwalił w piątek dekret, który ma ułatwić firmom z Katalonii przeniesienie oficjalnej siedziby spółki do innego regionu kraju.

Polskie Koleje Państwowe PLK rozstrzygnęły przetarg na modernizację linii kolejowej numer 99 Chabówka - Zakopane wraz z budową łącznicy w Chabówce. Zadanie zrealizuje firma ZUE SA z Krakowa za 406 milionów złotych brutto. Termin realizacji inwestycji to 42 miesiące od daty podpisania umowy.

Minister Elżbieta Rafalska komentuje zamieszanie wokół planowanych zmian w kodeksie pracy, m.in. dotyczących urlopów. - Komisja kodyfikacyjna pracuje i nie ma żadnych rozwiązań. Komisja ma jeszcze czas na tę pracę, na zakończenie swoich prac - zapewniła.

Polski rząd w ciągu kilku dni przedstawi argumenty prawne dotyczące projektu Nord Stream 2. Potwierdzą one konieczność zastosowania do tego projektu zasad unijnego III pakietu energetycznego - powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka. Tymczasem, Komisja Europejska podtrzymała w piątek stanowisko, że bez porozumienia z Rosją gazociąg będzie działał w "pustce prawnej".

Na sieci kolejowej nie ma już zatrzymanych pociągów - informuje PKP PLK. Wiele składów utknęło wcześniej na stacjach przez powalone na tory drzewa. W następstwie nawałnic, pasażerowie powinni liczyć się ze zmianami w ruchu pociągów, a niektóre z nich mogą zostać odwołane.

Chinki, które zdobyły dobre wykształcenie i mają dobrze płatną pracę, coraz częściej poszukują młodszych od siebie kandydatów na mężów. To przełamywanie wieloletnich tradycji i stereotypów. O ile jeszcze w latach 90. zaledwie w kilkunastu procentach małżeństw kobieta była starsza od mężczyzny, teraz jest to ponad 40 proc. Chińskie kobiety stały stały się bardziej samodzielne i nie oglądają się na dawne konwenanse. Mężczyźni też nie mają nic przeciwko tej zmianie, choć jeszcze kilka lat temu Chińczyk, poślubiający starszą od siebie kobietę, był uważany za życiowego nieudacznika. Materiał programu "24 Godziny".

Prawie 5,5 milionów Koreańczyków z Południa żyje samotnie. Nie mają czasu na stałe związki, nie mówiąc już o małżeństwach. Nawet w poszukiwaniu towarzystwa do spożywania posiłków Koreańczycy korzystają z wirtualnego wsparcia. Hitem internetu jest tam tzw. muk-bang, czyli spożywanie przyrządzonego wcześniej jedzenia przed kamerami na żywo. Materiał programu "24 Godziny".

Rewolucja w kodeksie pracy oraz ułatwienia dla producentów cydru - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

Najniższe bezrobocie od 1991 roku oraz strategia energetyczna Polski - to główne tematy programu "Bilans", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

Taka sama długość urlopu dla wszystkich, obowiązek wykorzystania urlopu przez pracownika, koniec z wypychaniem na urlop w okresie wypowiedzenia - to zmiany w kodeksie pracy nad którym pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. O szczegółach propozycji w programie "Biznes dla Ludzi" opowiadała wiceprzewodnicząca komisji prof. Monika Gładoch.

Serwis aukcyjny Allegro wprowadza zmiany w regulaminie. Dotyczy ona listy towarów zakazanych. Od 19 października nie będzie można wystawiać na sprzedaż między innymi rzeczy "propagujących faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa". Ale wprowadzono także wyjątki.

Parlament Europejski wyraził w czwartek zgodę na ustanowienie Prokuratury Europejskiej, która ma prowadzić sprawy dotyczące przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii i oszustw na VAT. Według Komisji Europejskiej to historyczny krok. Polska zdecydowała, że nie dołącza do tej współpracy.