Najnowsze

Najnowsze

Ile zarabiamy?

Z miesiąca na miesiąc rosną nasze płace. Popołudniu Główny Urząd Statystyczny poda, ile zarabialiśmy w czerwcu.

SLD wycofuje projekt obniżki VAT

SLD wycofał z Sejmu projekt ustawy obniżającej podatek VAT z 22 proc. do 19 proc. Decyzję podjął szef klubu Jerzy Szmajdziński "po konsultacjach z parlamentarzystami SLD".

Jądrowe problemy Vattenfalla

Ciemne chmury zbierają się nad Vattenfallem w Niemczech. Po serii incydentów i towarzyszącej im złej prasie, minister środowiska Niemiec Sigmar Gabriel zagroził firmie cofnięciem zezwolenia na prowadzenie elektrowni jądrowych - pisze "Rzeczpospolita"

200 mln zł dla stoczni?

Szczecińska stocznia może dostać 200 mln zł. Z pomocą pośpieszą państwowe spółki - pisze "Puls Biznesu".

Niższy VAT albo mniejsze porcje

Od stycznia mogą dramatycznie wzrosnąć ceny m.in. na żywność i książki, bo od 2008 roku ma zacząć obowiązywać 22 proc. stawka VAT. Jedyna nadzieja tkwi w Komisji Europejskiej - pisze "Gazeta Wyborcza".

Niższy VAT? Kiepski pomysł...

SLD wniósł do Sejmu projekt zmniejszenia podstawowej stawki VAT z 22 do 19 proc. Byli szefowie resortu finansów zgodnie stwierdzają, że w krótkim okresie taka obniżka doprowadziłaby do przegrzania gospodarki - pisze "Puls Biznesu".

Wchodzą nowe przepisy: Kosztorys+VAT

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy naprawiają swoje samochody na podstawie tzw. kosztorysów będą dostawali odszkodowania uwzględniające 22 proc. VAT. Wymagają tego nowe przepisy przypomina "Gazeta Prawna".

Kulejący III filar

W ciągu pierwszego półrocza 2007 roku Polacy założyli zaledwie 45 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE) - wynika z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą".

PiS bierze zbrojeniówkę

Prawo i Sprawiedliwość chce obsadzić swoimi członkami rady nadzorcze i zarządy spółek przemysłu zbrojeniowego - pisze "Gazeta Wyborcza". Dziennik dodaje, że chodzi o 18 spółek-córek holdingu Bumar

Ekologiczna Stolica Apostolska

Watykan zostanie wkrótce pierwszym państwem świata z neutralną emisją gazów cieplarnianych. Mają mu w tym pomóc zainstalowane na Auli Pawła VI panele słoneczne i kilkadziesiąt hektarów lasów zasadzonych na Węgrzech.

Irański gaz przez Turcję do Europy

Turcja i Iran osiągnęły wstępne porozumienie o dostarczaniu gazu ziemnego z Iranu do Europy. Do uzgodnienia zostały już tylko szczegóły techniczne.

Dow Jones bije kolejny rekord

Dow Jones - najważniejszy amerykański indeks giełdowy przekroczył w zeszłym tygodniu poziom 13,900 punktów - najwyższy w historii.

Rosjanie potajemnie przejmują Orlen?

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad planem obrony PKN Orlen przed wrogim przejęciem przez Rosjan - dowiedział się "Wprost". Powód? Ktoś na dużą skalę wykupuje akcje płockiego koncernu.

Nowy system ZUS przyjmie każdy plik

21 lipca ruszają testy nowego internetowego kontaktu między ZUS a firmami za pomocą innych systemów, niż Windows. Dotychczas dokumenty drogą elektroniczną mogą wysyłać do ZUS tylko firmy posługujące się oprogramowaniem Microsoft.

Koszty leczenia do odliczenia?

Rząd myśli o możliwości odliczania części kosztów za leczenie. Ulga mogłaby wejść w życie z początkiem roku razem z kasami rejestrującymi usługi medyczne w gabinetach lekarzy.

Z PKP szybciej na lotnisko

W ciągu najbliższych pięciu lat kosztem ok. 125 mln euro większość polskich lotnisk doczeka się szybkich połączeń kolejowych z pobliskimi miastami - zapowiada "Rzeczpospolita".

Projekt "Ignalina" nie może zostać wstrzymany

Przebywający z wizytą w Wilnie prezydent Łotwy Valdis Zatlers wyraził przekonanie, że projekt budowy nowej elektrowni atomowej na Litwie - przedsięwzięcie, w którym wspólnie uczestniczą Polska, Litwa, Łotwa i Estonia - nie może zostać wstrzymany.

A-2, a wokół... nic

Za dwa tygodnie pierwsze urodziny autostrady A-2 między Strykowem a Koninem. Drogowcy zapewniali, że po roku na trasie powstaną restauracje, stacje benzynowe i hotele. Na razie jednak nie powstało nic - pisze łódzka "Gazeta Wyborcza".

Steinmeier: Z mniejszą histerią do Gazociągu Północnego

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaapelował w piątek do krajów Europy Wschodniej, aby "z mniejszą histerią" podchodziły do projektu Gazociągu Północnego, którym od 2010 roku ma popłynąć przez Morze Bałtyckie gaz z Rosji do Niemiec.

Jeśli na drinka, to tylko w Bułgarii

Najdroższe jedzenie jest na Islandii, a najtańsze w Bułgarii. Polska ma najtańsze w Unii Europejskiej sery, jajka i mleko - wynika z badania "Jedzenie, picie, palenie - porównanie poziomu europejskich cen w roku 2006".

Wciąż nie wiadomo, komu pomostówka

Związkowcy chcą, by "w szczególnych warunkach" pracowało jak najwięcej osób, a rząd, który nie chce płacić za emerytury pomostowe, wręcz przeciwnie. Dlatego posiedzenie Komisji Trójstronnej nie przyniosło przełomu.

Być jak oscypek i bryndza

Już 32 polskie produkty zostały zgłoszone do wspólnotowego systemu oznaczeń produktów regionalnych i tradycyjnych. W resorcie rolnictwa podsumowano kampanię promocyjną "Oryginalność pod ochroną".

Niskie limity na emisję CO2 hamują rozwój

Dyrektywa dotycząca handlu emisjami dwutlenku węgla nie uwzględnia specyfiki i problemów rozwojowych nowych członków UE i hamuje ich rozwój - uważą wiceminister rozwoju regionalnego Janusz Mikuła.

Portfel w komórce jeszcze w tym roku

Dzięki umowie między Polkomtelem a mPay jeszcze w tym roku niektórzy właściciele telefonów komórkowych będą mogli płacić za zakupy wysyłając SMS-a. W ciągu pięciu lat z takiej usługi może skorzystać nawet kilkanaście milionów Polaków.

Pociągiem z Okęcia

Z centrum Warszawy będzie można dojechać do nowego Terminalu 2 lotniska Okęcie, a z czasem także do projektowanego lotniska Modlin, które za dwa lata ma obsłużyć nawet dwa mln pasażerów rocznie. Roboty na pierwszym etapie kolejowej trakcji ruszą lada dzień.