Najnowsze

Najnowsze

Polskie sklepy okradzione na 1,2 mld euro

1,2 mld euro wynoszą straty, jakie poniosły sieci handlowe w Polsce w wyniku kradzieży w ubiegłym roku. W skali globalnej ukradziono towaru za ... 72,4 mld euro. Z raportu przeprowadzonego przez brytyjski instytut Centre for Retail Research (Centrum Badań nad Handlem Detalicznym) na zlecenie firmy Checkpoint wynika, że najczęściej kradzionymi towarami są kosmetyki, alkohol i odzież damska.

Ruszyły kontrole w polskich zakładach

W środę rozpoczęła się wizytacja zakładów przetwórczych przez rosyjskich inspektorów. Jako pierwszy zostanie sprawdzony zakład mleczarski w woj. mazowieckim. W czwartek audyt odbędzie się w zakładzie drobiarskim także w woj. mazowieckim.

Inflacja mocno w górę

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 3,0 proc. w stosunku do października 2006 roku, a w porównaniu z wrześniem wzrosły o 0,6 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Aby do emeryturty ...

Opinie Polaków na temat sytuacji emerytów w przyszłości są bardzo podzielone - wynika z październikowego sondażu CBOS. Jednocześnie badania wykazały, że ogromna większość Polaków (89 proc.) sądzi, że będzie się utrzymywać z emerytury.

UKE: TP S.A. podzielona do 2010 roku

- Najpóźniej do 2010 roku w ramach TP S.A. zostanie wyodrębniona niezależna, samodzielna jednostka organizacyjna - powiedziała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska.

Prąd nie będzie jednak "wolny"

Nowy prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Maciej Swora zapowiedział wstrzymanie wszelkich działań związanych z decyzją o uwolnieniu cen prądu przez jego poprzednika. - Po 1 stycznia 2008 roku ceny energii wzrosną tylko o tyle, na ile pozwoli urząd i jeśli uzna, że jest to uzasadnione - dodał prezes.

Strajk transportowców spowolnił Francję

We Francji trwa rozpoczęty we wtorek wieczorem ogólnokrajowy strajk pracowników transportu. Ruch w środę przed południem był poważnie zakłócony, ale negocjacje ze związkami zawodowymi trwają.

Protest wielkopolskich producentów żywca

Kombajny i ciągniki blokują drogi w Wielkopolsce. Producenci żywca protestują przeciwko niskim cenom skupu, wysokim kosztom produkcji i niekontrolowanemu importowi mięsa z kraju UE.

GMO dzieli Unię

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod petycją ze wsparciem dla komisarza ds. ochrony środowiska Stavrosa Dimasa, który wbrew innym komisarzom, nie zgodził się na uprawę genetycznie modyfikowanego ziemniaka, a teraz chce powstrzymać także uprawę kukurydzy.

Mierzeja Wiślana drugą Rospudą?

Rząd Jarosława Kaczyńskiego zaakceptował we wtorek kosztujący 400 mln zł program budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Przyszły rząd zapowiada, że przyjrzy się projektowi, ale nie wyklucza jego kontynuowania. Protesty zapowiadają za to ekolodzy.

Wysyp mieszkań już za rok?

Wygląda na to, że już nie warto się spieszyć z zakupem nowego mieszkania. Ryzyko, że wzrosną ceny, jest niewielkie. Bardzo duże jest za to prawdopodobieństwo, że w najbliższych dwóch latach będzie można przebierać w ofertach firm deweloperskich - pisze "Gazeta Wyborcza".

Balcerowicz o "antyreformach" PiS i cudzie PO

Rząd Jarosława Kaczyńskiego odziedziczył rosnącą gospodarkę, lecz nie zrobił nic, aby ją wzbogacić, w istocie prowadził antyreformy - pisze w środę w bułgarskim dzienniku "Dnewnik" Leszek Balcerowicz. Jednocześnie w programie "Co z Polską" ekonomista radzi, co musi zrobić nowy rząd, aby powtórzyć cud gospodarczy Irlandii.

Grad: "nie" dla fuzji koncernów paliwowych

- Nie powinno być fuzji PKN Orlen z Lotosem bez solidnego biznesowego uzasadnienia - powiedział w środę w radiu Zet Aleksander Grad, kandydat na ministra skarbu w rządzie Donalda Tuska. Jednocześnie poparł, ale również po solidnej analizie, prywatyzację dziennika "Rzeczpospolita".

Mieszkania w Pekaes i PKP

Pekaes, spółka transportowo - logistyczna idzie w ślady swojego kolejowego odpowiednika - PKP i zaczyna budować mieszkania - czytamy w "Rzeczpospolitej". Przewoźnicy zamiast sprzedawać atrakcyjne tereny w centrach miast postanowiły w nie zainwestować. I sporo zarobić.

PO "uwolni" duże sklepy

Prawdopodobne jest, że nowy rząd uchyli wprowadzoną we wrześniu ustawę ograniczającą budowę sklepów większych niż 400 mkw - pisze "Dziennik". Ustawą na wniosek PKPP Lewiatan i Rzecznika Praw Obywatelskich zajmuje się Trybunał Konstytucyjny. Wcześniej PO zapowiedziała, że zniesie też zakaz handlu w 12 dni świątecznych.

Będzie drogo, albo... jeszcze drożej

Unijnym ministrom finansów najprawdopodobniej nie uda się utrzymać ulgowego systemu VAT do końca 2010 roku. Dla Polski oznacza to po Nowym Roku skok cen wielu produktów. Do tego dochodzi fala podwyżek wynikająca z koniunktury czy zmiany przepisów - zauważa "Rzeczpospolita".

Koniec "współczesnego niewolnictwa"?

Warunki, w których zmuszeni są pracować imigranci zarobkowi, dadzą się w niektórych przypadkach przyrównać do "współczesnej formy pracy niewolniczej", to niedopuszczalne - powiedział we wtorek w Londynie znany brytyjski działacz związkowy Jack Dromey.

Od czego zacznie nowy minister środowiska?

Efektywne wykorzystanie środków unijnych, nadrobienie zaległości w tworzeniu Europejskiej Sieci Obszarów Chronionych Natura 2000 oraz promocja odnawialnych źródeł energii - to sprawy, którymi w pierwszej kolejności zajmie się nowy minister środowiska.

Polacy przesiadają się na czarter

Coraz więcej Polaków lata wyczarterowanymi samolotami. Ten rynek rozwija się szybciej niż rynek przewozów regularnych – wynika z analiz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Unia chce reformować telekomunikację

Powołanie unijnego regulatora rynku telekomunikacyjnego, więcej uprawnień dla regulatorów krajowych, swobodny dostęp do wolnych częstotliwości radiowych - to niektóre z założeń, jakie przewidują reformy zaproponowane przez Komisję Europejską.

Lekarze popierają skargę na KRUS

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) popiera wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego rolników. Według OZZL, rzecznik podejmuje tematy, których boją się dotknąć politycy.

Ministerstwo Skarbu chce sprzedać "Rzeczpospolitą"?

- Docierają do nas informacje, że Skarb Państwa chce sprzedać prywatnemu funduszowi tytuł "Rzeczpospolita". To byłby skandal na skalę międzynarodową - powiedział w TVN CNBC Biznes kandydat PO na ministra skarbu Aleksander Grad. Przedstawiciele skarbu państwa w gazecie zaprzeczają: -Nie chcemy sprzedać tytułu.

Euro na... Euro?

Czynniki makroekonomiczne sprzyjają wypełnieniu kryteriów z Maastricht, a deficyt już w tym roku będzie mniejszy, niż wymagany do przystąpienia do strefy euro. Tak przynajmniej twierdzi szef NBP Sławomir Skrzypek, wskazując, że już w 2012 roku euro będzie mogło zastąpić złotego.

Religa podpisał listę leków refundowanych

Na listach ministerstwa zdrowia znalazło się ponad 270 specyfików, za które do tej pory pacjenci płacili 100 proc. ceny. Teraz na podpis Zyty Gilowskiej czeka dołączone do nich rozporządzenie o cenach. W sumie na liście jest ponad 520 pozycji.

Orlen czeka na odszkodowanie

PKN Orlen spodziewa się, że kolejne raty odszkodowania za straty poniesione w wyniku pożaru w litewskiej rafinerii w Możejkach wpłyną do spółki na przełomie 2007 i 2008 roku - poinformował wiceprezes PKN Orlen Waldemar Maj.

Budżet w Sejmie już w piątek

Desygnowany na premiera szef PO Donald Tusk zapowiedział, że w dniu zaprzysiężenia nowego rządu (16.11) zwoła pierwsze posiedzenie Rady Ministrów m.in. po to, aby podjąć decyzję o przesłaniu do Sejmu projektu stawy budżetowej.

Rosyjscy kontrolerzy w Polsce

Rosyjscy inspektorzy rozmawiają w Warszawie z przedstawicielami resortu rolnictwa o warunkach kontroli polskich zakładów przetwórczych - poinformowało biuro prasowe ministerstwa.

W polskich biurach wciąż niebezpiecznie

Dobiegła końca druga edycja badań bezpieczeństwa i ergonomiczności (dopasowania do warunków psychofizycznych) komputerowych stanowisk pracy Ergotest. Wynika z nich, że ciągle ponad połowa pracowników biurowych pracuje w warunkach zagrażających zdrowiu.