Trwa sp贸r Komisji Europejskiej i polskiego rz膮du o limity na inwestycje zagraniczne, kt贸rym podlegaj膮 fundusze emerytalne. Bruksela chce zniesienia limit贸w, bo zalicza fundusze do sektora prywatnego. Rz膮d, kt贸ry z limit贸w nie chce rezygnowa膰, jest got贸w negocjowa膰 ich wysoko艣膰. Niebawem przedstawi swoje stanowisko w Brukseli - pisze "Rzeczpospolita".
Od maja 1999 roku do ko艅ca 2007 roku Otwarte Fundusze Emerytalne wypracowa艂y blisko 49 mld z艂 zysku. Wystarczy艂o jednak kilka tygodni, by w zwi膮zku ze 艣wiatowym kryzysem na rynkach finansowych suma ta zmniejszy艂a si臋 o po艂ow臋 - do poziomu 24,8 mld z艂.
Atmosfery wok贸艂 OFE nie poprawia z pewno艣ci膮 sp贸r polskiego rz膮du z Komisj膮 Europejsk膮. Bruksela 偶膮da zniesienia ustawowych ogranicze艅, jakim podlegaj膮 fundusze emerytalne inwestowane za granic膮.
Komisja chce zlikwidowa膰 limit, bo traktuje OFE jako instytucje finansowe czyli sektor prywatny - pisze "Rzeczpospolita". Rz膮d ma inn膮 wizj臋, i widzi OFE w sektorze finans贸w publicznych.
Wzrost deficytu czy wyj艣cie z pata?
- Unia wci膮偶 ma problem z tym w jaki spos贸b traktowa膰 kapita艂owe systemy emerytalne. W Europie wci膮偶 dominuj膮 systemy repartycyjne, w kt贸rych wp艂ywaj膮ce 艣rodki s膮 przeznaczone na bie偶膮c膮 wyp艂at臋 艣wiadcze艅 emerytalnych. W Polsce ka偶dy sam odk艂ada na emerytur臋 i jej wysoko艣膰 zale偶y od tego ile uzbiera艂 - przypomina na 艂amach "Rzeczpospolitej" wiceminister pracy i polityki spo艂ecznej Agnieszka Ch艂o艅-Domi艅czak.
Sprawa jest skomplikowana. Akceptacja sposobu my艣lenia KE oznacza艂aby dla Polski znaczny wzrost deficytu. Wtedy transfery 艣rodk贸w do OFE oznacza艂yby przep艂yw pieni臋dzy publicznych do sektora prywatnego, a wi臋c powi臋ksza艂yby deficyt finans贸w publicznych. Obecnie go nie powi臋kszaj膮, bo cho膰 bud偶et przekazuje OFE takie same pieni膮dze, to pozostaj膮 one formalnie w sektorze publicznym.
Ta - wydawa艂oby si臋 formalna - r贸偶nica, ma zasadnicze znaczenie dla spe艂nienia przez Polsk臋 kryterium deficytu zapisanego w Traktacie z Maastricht. Gdyby OFE nale偶a艂y do sektora prywatnego, wtedy deficyt wzr贸s艂by tak, 偶e Polska nie mog艂aby przyj膮膰 euro w bliskim terminie.
Z kolei przyj臋cie rozwi膮za艅 Brukseli pozwoli艂oby unikn膮膰 wielu problem贸w w przysz艂o艣ci. - To pozwoli艂oby wyj艣膰 z pata, w kt贸rym znajdujemy si臋 w kontek艣cie dyskusji o dywersyfikacji inwestycji OFE za granic臋 - t艂umaczy Ch艂o艅-Domi艅czak.
Teraz trwa dyskusja na tematy wysoko艣ci procentu inwestowanych za granic膮 aktyw贸w. OFE chce m贸c inwestowa膰 30 proc. Rz膮d ma przedstawi膰 swoje stanowisko KE w najbli偶szych dniach.
殴r贸d艂o: Rzeczpospolita
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽TVN24