Najnowsze

Najnowsze

Resort gospodarki morskiej negocjuje dorsza

Ministerstwo Gospodarki Morskiej powołało specjalny sztab kryzysowy, który ma zbadać sytuację 24 polskich jednostek rybackich, które złamały unijny zakaz połowu dorsza na Bałtyku Wschodnim - poinformował rzecznik resortu Krzysztof Gogol.

Niemieckie firmy wycofują się z Polski

Niemieckie firmy, które od lat intensywnie inwestują za granicą, powoli wracają do domu. Wycofują się także z Polski - głównie ze względu na permanentny wzrost płac - donosi "Der Spiegel".

Rekordowy spadek dolara

W piątek popołudniu kurs dolara spadł do 1,4208 za euro z 1,4152 w czwartek po południu - podają dealerzy. W ciągu dnia strata dolara jeszcze postępowała, bowiem rano kurs wynosił 1,4197, a popołudniu już 1,4208 właśnie. Analitycy spodziewają się dalszych spadków.

Cena ropy bliska rekordowego poziomu

Ceny ropy na azjatyckich giełdach przez cały dzień utrzymują się na poziomie powyżej 83 dolarów za baryłkę i niebezpiecznie zbliżają się do rekordowego poziomu.

Hortex na sprzedaż?

300 mln euro - tyle ma kosztować polski potentat w branży soków i mrożonek. Rynek zaczął spekulować o jego sprzedaży.

Komórkowa eurotaryfa już od jutra

Od soboty zaczyna obowiązywać ustanowiona przez Komisję Europejską eurotaryfa na komórkowe połączenia roamingowe. Ma obniżyć koszty połączeń międzynarodowych nawet o 70 procent.

Kryzys na rynku zbóż

Na całym świecie występuje ogromny deficyt na rynku zbóż - ostrzega "Rzeczpospolita". Aby zatrzymać galopujące ceny i przyczynić się do wzrostu ilości plonów UE zasiewa nieużytki i znosi bariery w imporcie.

Koniec leków za grosz?

Już w sobotę w aptekach w całym kraju mogą wzrosnąć ceny leków. Znikną też prawdopodobnie popularne "leki za grosz" - ostrzega "Rzeczpospolita". Winne są niejasne przepisy, które właśnie wchodzą w życie.

Lotnicza wojna w Trójmieście?

Choć miała być współpraca i partnerstwo, najprawdopodobniej będzie zdrowa konkurencja. Gdynia chce zbudować port lotniczy po swojemu, a nie tak, jak chciałby tego Gdańsk - donosi "Puls Biznesu".

Wzbiera fala nielegalnych imigrantów

Coraz więcej nielegalnych imigrantów próbuje dostać się do Polski - alarmuje "Rzeczpospolita". Ma to związek ze zbliżającym się terminem wejścia Polski do strefy Schengen.

Bezrobocie w Niemczech najniższe od 12 lat

Liczba bezrobotnych w Niemczech spadła do poziomu najniższego od 12 lat. Jak podała Federalna Agencja Pracy w Norymberdze, we wrześniu bez pracy było 3,5 mln osób, a wskaźnik bezrobocia spadł w ciągu roku z 10,1 do 8,4 proc.

Prognozy wzrostu w strefie euro

Wzrost gospodarczy w strefie euro w 2007 roku wyniesie prawdopodobnie 2,7 proc - oceniają analitycy Euroframe. W latach 2008-09 ma nieznacznie zwolnić do 2,25 proc. rocznie.

Mandela otworzył sklep

Nelson Mandela dokonał uroczystego otwarcia największego w RPA centrum handlowego. Stanęło w prawie dwumilionowym Soweto, wchodzącym w skład aglomeracji Johannesburga.

Europosłowie PiS bronią pieniędzy Rydzyka

Eurodeputowani PiS wystosowali do szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso list w sprawie skorzystania z unijnych środków pomocowych przez szkołę o. Rydzyka. Komisja Europejska ostatnio zaostrzyła kryteria przyznawania unijnych funduszy.

Odessa-Brody przedłużony do Gdańska?

Przywódcy Polski, Litwy, Ukrainy, Azerbejdżanu i Gruzji podpiszą porozumienie regulujące rozbudowę rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk. Sygnatariusze spotkają się 10 i 11 października na wileńskiej Konferencji Energetycznej.

Ukraińcy budują elektrownie

Rozbudowę potencjału energii atomowej i zwiększenie produkcji energii z alternatywnych źródeł - to założenia nowej ukraińskiej strategii energetycznej.

Prezydent na koncercie KGHM

Państwowa spółka KGHM zapłaciła za koncert w Chicago, który oglądał prezydent Lech Kaczyński. Koncert kosztował 190 tys. złotych.

Bank Światowy ocenia nowe państwa UE

Bezrobocie spada, ale duża część osób w wieku produkcyjnym pozostaje nieaktywna zawodowo. Ponadto brakuje wykwalifikowanych pracowników, a inflacja wciąż rośnie - tak zdaniem Banku Światowego wygląda sytuacja gospodarcza w nowych państwach UE.

Piwo wypiera wódkę

O 12 proc. po pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wzrosła w Polsce sprzedaż piwa. Specjaliści wyliczają, że do końca roku rynek może odnotować 10-procentowy wzrost.

Notariusze chcą skarżyć rozporządzenie Ziobry do TK

- Jest wielce prawdopodobne, że Krajowa Rada Notarialna zaskarży rozporządzenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o obniżeniu stawek notarialnych do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział tvn24.pl rzecznik rady mec. Lech Borzemski.

Tegoroczna dziura w budżecie mniejsza o 1/3?

- Deficyt budżetowy wyniesie w tym roku prawdopodobnie znacznie mniej niż 23 mld zł - oceniła wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Chociaż to dobra wiadomość, ekonomiści alarmują, że rośnie nam dług publiczny.

Nazwa Radiostacja znika z eteru

Znana z "mocnego grania" Radiostacja zmieni po dziewięciu latach nazwę na Planeta FM. Odpowiedni wniosek wpłynął już do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nowa stacja będzie miała większy niż dotychczasowy zasięg.

Jutrzenka słodsza niż Wedel?

Według firmy badawczej MEMRB, udziały ilościowe bydgoskiej firmy cukierniczej w rynku słodyczy rosną i po pierwszym półroczu tego roku sięgają już 11,7 proc., podczas gdy udziały lidera - Cadbury Wedel - wynoszą 11,4 proc - czytamy w "Pulsie Biznesu". A Jutrzenka szykuje ruch, który ma podwoić jej sprzedaż.

Ile metra w metrze z niższym VAT-em?

Radość ze zdefiniowania budownictwa społecznego może być trochę na wyrost - ostrzega "Gazeta Prawna". Aby zapłacić niższy VAT, mieszkanie czy dom musi mieć określony metraż. Niby nic wielkiego, a jednak.

Kazachowie mogą wyrzucać ze swoich pól naftowych

Kazachski parlament uchwalił jednogłośnie, że rząd może zmieniać lub wypowiadać umowy na poszukiwanie i eksploatację złóż - pisze "Gazeta Wyborcza". Jedyną polską spółką, która niedawno zaczęła wydobywać tam ropę jest Petrolinvest Ryszarda Krauzego. Władze spółki są jednak spokojne o swoją przyszłość.

Polska minister posądza KE o nadużycie

Wykorzystaliśmy 32 proc. z Funduszu Spójności, czy o połowę mniej? - Zależy, kto liczy. Minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką, według której jest to 32 proc., tak oburzyły wyliczenia Komisji Europejskiej, że posądziła ją o nadużycie - pisze "Rzeczpospolita".

Stagnacja mimo reform

Nie jesteśmy krajem najbardziej przyjaznym dla przedsiębiorczości. W tegorocznym rankingu Banku Światowego "Doing Business 2008" zajęliśmy 74. miejsce. Co prawda wprowadzamy reformy, ale inni robią to szybciej i lepiej - czytamy w "Rzeczpospolitej".