Najnowsze

Najnowsze

Polska hotelem stanie

Do 2012 roku w Polsce będzie przybywało po 100 hoteli rocznie, na które inwestorzy wydadzą ponad 4 mld złotych. W zamyśle mają służyć nie tylko kibicom podczas Euro 2012, ale i coraz zamożniejszym Polakom - czytamy w "Rzeczpospolitej.

Doktorat honoris causa za 'terapię szokową'

Jeden z najwybitniejszych ekonomistów świata, profesor Jeffrey David Sachs, otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2007/2008.

Polska służba zdrowia jedną z najgorszych w UE

Doroczny ranking Euro Health Consumer Index zbadał systemy opieki zdrowotnej w całej Europie. Kryteria to: prawa pacjenta i dostęp do informacji, listy oczekujących na zwykłe zabiegi i czas oczekiwania, wyniki leczenia, "szczodrość" systemu opieki zdrowotnej oraz dostęp do leków.

Co z elektrownią w Ignalinie?

Wspólna inwestycja atomowa w elektrowni w Ignalinie oraz organizacja szczytu energetycznego w Wilnie - to tematy, o których rozmawiali prezydenci Polski i Litwy. Lech Kaczyński i Valdas Adamkus spotkali się w Toruniu.

Rybacy jednak łamali unijne prawo

40 polskich jednostek rybackich złamało unijny zakaz połowu dorsza na Bałtyku Wschodnim – poinformował w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej Krzysztof Gogol. To pierwsze takie oświadczenie resortu, który przez ostatnie tygodnie upierał się, że rybacy nie złamali zakazu.

Na celowniku Rosjan i Niemców

Rosyjskie Koleje Żelazne (RDŻ) i niemieckie Deutsche Bahn chcą wspólnie kupić polską spółkę zajmującą się kolejowymi przewozami towarowymi. PKP Cargo dementuje te informacje.

Czekają nas wielkie zmiany na rynku pocztowym

Pełna liberalizacja rynków usług pocztowych w Unii Europejskiej nastąpi do 1 stycznia 2011 roku - postanowili ministrowie krajów członkowskich UE, zebrani w Luksemburgu. Dla 11 krajów, w tym Polski, przewidziano maksymalnie 2-letni okres przejściowy.

"Polska ma dług do spłacenia"

Ekonomista, profesor Jeffrey Sachs uważa, że Polska powinna pomagać biednym regionom świata, takim jak Afryka. W wywiadzie dla TVN CNBC Sachs powiedział, że w ten sposób nasz kraj może się odwdzięczyć za pomoc jaką w przeszłości sam otrzymał. Ekonomista ocenił ponadto, że obecnie polska gospodarka ma się dobrze.

Polska marnuje fundusze na środowisko

Polska ma największe trudności z wykorzystywaniem funduszy unijnych w zakresie ochrony środowiska - poinformowali przedstawiciele Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego. Według Komisji, Polsce może grozić utrata części środków przewidzianych na lata 2004-2006.

UOKiK: Ponad 1/3 handlowców oszukuje na promocjach

Sklepy nierzetelnie podają informacje o cenach sprzed i po "promocji". UOKiK zbadał 112 placówek handlowych, w tym 100 należących do dużych sieci - uchybienia stwierdzono w przypadku 39,7 proc. artykułów żywnościowych i 32 proc. pozostałych towarów.

Olejniczak: nie obniżajmy podatków

Zdaniem SLD, podatki w Polsce są na odpowiednim poziomie i nie ma potrzeby ich zmieniać - na kilka godzin przed debatą Aleksandra Kwaśniewskiego z Jarosławem Kaczyńskim oświadczył lider Lewicy i Demokratów Wojciech Olejniczak.

OC w PZU bez zmian

- PZU nie zmienia taryf. Wynika to z biznesowej analizy. Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe warianty, a także to, jak może zachować się rynek. Uznaliśmy, że najlepszym wariantem jest niepodnoszenie stawek OC - powiedziała prezes PZU Agata Rowińska.

Onet będzie sprzedawać Neostradę

Onet.pl rozpoczyna sprzedaż szybkiego dostępu do internetu Neostrada TP. W cenie klient Onet.pl dostanie także usługi multimedialne - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Minister tnie wydatki prezesów

Prezesi spółek Skarbu Państwa na służbowe mieszkanie nie dostaną więcej niż dwa tys. zł, a na służbowe auto maksymalnie pięć tys. zł - postanowił minister skarbu. Na otarcie łez, jeśli zechcą się dokształcić, to firma zwróci im za studia.

Biznesmeni nie chcą do Sejmu

W tegorocznych wyborach parlamentarnych biznesmeni będą rzadkością. Powody są różne, od zniechęcenia do polityki obecnego rządu, po zwyczajny brak czasu przedsiębiorców - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Banki otwarte... dla bandytów

Średnio w ciągu dwóch tygodni w Polsce okradane są trzy banki. Pieniądze klientów są ubezpieczone i większość banków uważa, że wszystko jest w porządku. Tyle, że w razie ewentualnego napadu nic nie chroni ludzkiego życia - czytamy w "Rzeczpospolitej".

4Fun chce na parkiet, choć może zniknąć z telewizorów

Spółka 4Fun Media, do której należy młodzieżowa telewizja 4fun tv, przygotowuje się do debiutu giełdowego, mimo że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczęła postępowanie o odebranie kanałowi koncesji za nadawanie programu demoralizującego nieletnich - pisze "Rzeczpospolita".

Notariusze nie obniżają stawek

Minister sprawiedliwości ogłosił w ubiegłą środę, że obniża stawkę notarialną, aby Polacy przy kupnie mieszkań płacili notariuszom mniej. Ale notariusze nie chcą stosować niższych stawek. - W przepisach jest błąd - mówią "Gazecie Wyborczej".

Prąd może podrożeć o 10 procent

Spółki górnicze zapowiadają znaczny wzrost cen węgla już w 2008 roku - donosi "Gazeta Prawna" i prognozuje: jeśli tak się stanie, podrożeje też energia.

Polscy imigranci najtańszą siłą roboczą

Polscy imigranci w Wielkiej Brytanii są najgorzej opłacaną grupą zawodową. Pracują najciężej, często poniżej swoich kwalifikacji - wynika z brytyjskiego raportu Instytutu Badań nad Polityką Państwa (IPPR).

Birmański wirus w sieci

- Nasi eksperci wykryli akcję "spamową", próbującą wykorzystać międzynarodowe zaniepokojenie sytuacją w Birmie do rozpowszechniania szkodliwych programów - informuje firma Sophos, zajmująca się bezpieczeństwem internetowym.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma nowego szefa

Dominique Strauss-Kahn został w piątek formalnie wytypowany na nowego dyrektora generalnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jego jedynym kontrkandydatem był popierany przez Rosję eks-prezes banku centralnego Czech Jozef Toszowsky.

Ministerstwo finansów traci specjalistów

- Coraz więcej specjalistów, zwłaszcza w dużych miastach, odchodzi z administracji podatkowej - mówi "Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Marian Banaś. Pracownicy urzędów masowo odchodzą do pracy w firmach i kancelariach.

Resort gospodarki morskiej negocjuje dorsza

Ministerstwo Gospodarki Morskiej powołało specjalny sztab kryzysowy, który ma zbadać sytuację 24 polskich jednostek rybackich, które złamały unijny zakaz połowu dorsza na Bałtyku Wschodnim - poinformował rzecznik resortu Krzysztof Gogol.

Niemieckie firmy wycofują się z Polski

Niemieckie firmy, które od lat intensywnie inwestują za granicą, powoli wracają do domu. Wycofują się także z Polski - głównie ze względu na permanentny wzrost płac - donosi "Der Spiegel".

Rekordowy spadek dolara

W piątek popołudniu kurs dolara spadł do 1,4208 za euro z 1,4152 w czwartek po południu - podają dealerzy. W ciągu dnia strata dolara jeszcze postępowała, bowiem rano kurs wynosił 1,4197, a popołudniu już 1,4208 właśnie. Analitycy spodziewają się dalszych spadków.

Cena ropy bliska rekordowego poziomu

Ceny ropy na azjatyckich giełdach przez cały dzień utrzymują się na poziomie powyżej 83 dolarów za baryłkę i niebezpiecznie zbliżają się do rekordowego poziomu.

Hortex na sprzedaż?

300 mln euro - tyle ma kosztować polski potentat w branży soków i mrożonek. Rynek zaczął spekulować o jego sprzedaży.