Najnowsze

Najnowsze

PO: jest kłopot z budżetem, ale go rozwiążemy

Poseł PO i kandydat na szefa sejmowej komisji finansów publicznych Zbigniew Chlebowski uważa, że premier Jarosław Kaczyński postawił przyszły rząd w trudnej sytuacji, ponieważ w nowej kadencji Sejmu nie przedstawił projektu przyszłorocznego budżetu.

"Supernova" rozbłysła na parkiecie

Największy w Chinach koncern paliwowy PetroChina podczas poniedziałkowego debiutu na giełdzie w Szanghaju jako pierwszy w świecie osiągnął giełdową wartość biliona dolarów - ponad dwa razy wyższą od amerykańskiego ExxonMobil, który był dotąd największą publiczną spółką świata.

"USA płacą swój rachunek"

Miliarder i jeden z najbardziej znanych inwestorów giełdowych na świecie - George Soros uważa, że gospodarka USA jest "na krawędzi bardzo poważnej korekty ekonomicznej", po dziesięcioleciach nadmiernych wydatków. - Zapożyczyliśmy się na olbrzymie sumy i teraz wystawia się nam rachunek - powiedział podczas wykładu na Uniwersytecie Nowojorskim.

PO abonamencie?

Wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego maleją z roku na rok. Platforma Obywatelska od dawna zapowiadała jego likwidację - przypomina "Dziennik". I wszystko wskazuje na to, że wkrótce telewidzowie przestaną wspierać media publiczne.

Gdzie są przyjaźni urzędnicy fiskusa?

Spotkanie z fiskusem nie musi być koszmarem. Dowodzi tego I Urząd Skarbowy w Poznaniu. Urzędnicy w stolicy Wielkopolski są nie tylko najbardziej pracowici w Polsce, w dodatku ani razu nie popełnili błędu - swój ranking urzędów przedstawia "Gazeta Prawna".

"S" chce przyjęcia Karty Praw Podstawowych

- Komisja Krajowa NSZZ Solidarność będzie zabiegała o bezwarunkowe przyjęcie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej - zapowiedział w Poznaniu Andrzej Adamczyk, kierownik działu Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność"

Świat produkuje i truje

Całkowita emisja gazów cieplarnianych z 40 czołowych państw przemysłowych, wzrosła do 18,2 mld ton w roku 2005 z 18,1 mld ton w roku 2004 i była zaledwie o 2,8 proc. niższa niż rekordowa - 18,7 mld - w roku 1990 - podał sekretariat ONZ ds. klimatu.

Wydatki na badania i rozwój plasują Polskę w ogonie Europy

Chociaż w 2006 roku tempo wzrostu wydajności pracy i PKB w UE wzrosło, to mogłoby być jeszcze lepiej, gdyby kraje członkowskie łożyły więcej na badania i rozwój - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Polska, nie uwzględniając Bułgarii i Rumunii, jest pod tym względem czwarta od końca.

Rekord warszawskiego metra

W październiku padł rekord frekwencji w warszawskim metrze. Z usług tego przewoźnika skorzystało w ubiegłym miesiącu 11,5 mln pasażerów - poinformowała spółka Metro Warszawskie.

Elektrim schodzi z parkietu

Jeśli Elektrim ogłosi wezwanie na zbycie akcji, to zarząd Giełdy Papierów Wartościowych zgodzi się na wykluczenie akcji spółki z obrotu giełdowego - poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Łuki i strzały przeciw industrializacji

Ponad 75 tysięcy uzbrojonych w łuki członków lokalnych plemion w środkowych Indiach wzięło udział w proteście przeciwko planom inwestycji przemysłowych w ich zasobnym w surowce mineralne regionie.

Ulgi dla przedsiębiorców gwarantują podtrzymanie koniunktury

- Obniżka pozapłacowych kosztów pracy, uproszczenie prawa podatkowego oraz uelastycznienie prawa pracy to najważniejsze zmiany w prawie, których małe i średnie firmy oczekują od nowego rządu i parlamentu - poinformowała ekspert PKPP Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek.

KE skłonna zaakceptować polskiego "jabola"

Komisja Europejska wyraziła nadzieję, że kraje UE osiągną w grudniu "pragmatyczny" kompromis w sprawie definicji wina, dając do zrozumienia, że jest skłonna zaakceptować "wina owocowe", a nie tylko gronowe.

Rząd zaczął wydawać

Jeszcze miesiąc temu państwowa kasa była "na plusie". Jednak po październiku deficyt budżetowy może wynieść 17,5-18,5 proc. rocznego planu, czyli 30 mld zł, wobec 14-15 proc. szacowanych wcześniej.

Rolnicze kolejki po euro

Do 9 listopada ARiMR przyjmuje wnioski chętnych na dofinansowanie gospodarstw rolnych ze środków UE w przyszłym roku. Do podziału jest 360 mln euro. Rolnicy nie chcą, aby decyzje zapadały w drodze losowania i tworzą społeczne kolejki.

100 dolarów za baryłkę ropy to kwestia czasu

Ryzyko, że ceny ropy podbiją rekord wszech czasów i przekroczą 100 dolarów za baryłkę jest bardzo prawdopodobne - uważają analitycy BM Reflex. Ich zdaniem, pytanie tylko, kiedy to nastąpi?

Rośnie liczba pasażerów PKP

166,8 mln pasażerów skorzystało z usług Grupy PKP od stycznia do października tego roku. To o prawie 6 mln podróżnych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Polski kierowca 2007

Połowa Polaków jeździ samochodem: jest jego posiadaczem lub kierowcą - wynika z sondażu Biura Badania Opinii i Rynku Estymator. Najwięcej jest kierowców w wieku 30-39 lat.

Kolejne debiuty na GPW

Na warszawskim parkiecie miały dziś miejsce dwa debiuty. Jeden na alternatywnym rynku NewConnect oraz jeden na szerokim rynku WIG.

Gazprom weźmie stacje BP?

Czy rosyjski gigant gazowy Gazprom przejmie znajdujące się na terenie Polski stacje benzynowe należące do BP? Stanie się tak, jeśli rosyjski i brytyjski potentat energetyczny podpiszą porozumienie - pisze "The Wall Street Journal Polska".

Spada liczba ofert pracy

Prawie we wszystkich województwach spadła we wrześniu liczba ofert pracy - pisze "Rzeczpospolita". To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy liczba bezrobotnych przypadających na jedną ofertę rośnie.

Biedniejsi płacą za żywność więcej

Mieszkańcy biedniejszych regionów Polski są poszkodowani podwójnie: nie tylko mniej zarabiają, ale też więcej muszą zapłacić za podstawowe dobra, których ceny są tam wyższe - wynika z raportu GUS do którego dotarł dziennik.pl.

Rosjanie skontrolują niewłaściwe zakłady?

Rosyjscy inspektorzy skontrolują polskie zakłady mięsne, ale tylko te, przetwarzające mięso, mleko i pasze. Problem w tym, że embargo dotyczy mięsa nieprzetworzonego - przypomina "Puls Biznesu".

Niepełnosprawni poczekają na pieniądze

Od 7 listopada niepełnosprawni mogą się starać m.in. o dofinansowanie założonej przez siebie firmy. Według "Gazety Prawnej", niektórzy niepełnosprawni otrzymają środki dopiero w połowie 2008 roku.

Szef Citigroup odchodzi

Prezes i dyrektor naczelny Citigroup, Charles Prince, zrezygnował ze stanowiska. Jego następca to były sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Robert Rubin. Ustąpienie Prince'a zostało wymuszone przez 57-procentowy spadek dochodów grupy.

"Gospodarka - jak polityka - potrafi trzymać w napięciu"

Jaki związek ma poziom bezrobocia w USA z polską giełdą? Jaki wpływ na cenę ropy ma polityka? I jaką rolę odgrywa polska gospodarka w globalnej wiosce? O tym każdego dnia mówi się w TVN CNBC Biznes w Polsce - i w CNBC Europe.

W Polsce auta droższe niż w Niemczech

Średnia cena nowych samochodów jest w Polsce na tym samym poziomie, co w Czechach, Węgrzech i Wielkiej Brytanii. Ale jednocześnie musimy zapłacić za auto więcej niż Niemcy czy Szwedzi - wynika z danych szwajcarskiego ośrodka badawczego Roadtodata.

Niemcy: Sąd pozwala rozszerzyć strajk na kolei

Strajku na niemieckiej kolei ciąg dalszy. Dziś krajowy sąd pracy w Chemnitz zdecydował, że Związek Zawodowy Niemieckich Maszynistów może rozszerzyć strajk na pociągi towarowe i dalekobieżne. Do tej pory strajk obejmował tylko przewozy regionalne i podmiejske.

Rynek prądu wolny, ale pod kontrolą

Po uwolnieniu cen energii, przedsiębiorstwa energetyczne będą monitorowane, by zachować warunki konkurencji na rynku - zapewnia Urząd Regulacji Energetyki. To odpowiedź na zarzuty, że liberalizacja rynku jest nie przygotowana i doprowadzi do gwałtownych podwyżek cen prądu.