Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z konstytucją przepisu o podatku VAT. - To nieuzasadnione uprzywilejowanie niektórych grup zawodowych i naruszenie zasady sprawiedliwości podatkowej - uważa rzecznik. Chodzi m.in. o lekarzy i prawników.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, przepisy umożliwiające zwolnienie z obowiązku posiadania kas fiskalnych przez niektóre grupy podatników są niezgodne z konstytucją. W poniedziałek RPO wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.
To odpowiedź na skargi, kwestionujące zwolnienie niektórych grup podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku VAT przy pomocy kas rejestrujących. Chodzi o świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia i prawników.
Nieuzasadnione uprzywilejowanie
Jak tłumaczy Rzecznik Praw Obywatelskich, zwolnienia z obowiązku prowadzenia kas, przewidziane w rozporządzeniach Ministerstwa Finansów, mają dowolny charakter i naruszają zasadę sprawiedliwości podatkowej.
Zdaniem rzecznika zwolnienie niektórych podatników prowadzi do ich nieuzasadnionego uprzywilejowania.
"Zbyt pojemne i pozbawione precyzji"
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w związku z tym do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o VAT.
"Specyfika, a więc swoisty, szczególny charakter wykonywania czynności, jak też uwarunkowania obrotu towarami są określeniami na tyle pojemnymi i pozbawionymi precyzji, że w rzeczywistości nie nakładają na organ wykonujący upoważnienie ustawowe szczególnych ograniczeń w zakresie decydowania o zwolnieniu z ustawowego obowiązku ewidencjonowania obrotu" - czytamy w piśmie, które Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24