Charyzmatyczny szef firmy Apple, Steve Jobs ujawnił, że cierpi na zaburzenia równowagi hormonalnej. Jego stan zdrowia był powodem wielu spekulacji, co doprowadziło do spadku akcji Apple na giełdzie. Jobs ogłosił, że zaczął się już leczyć i zamierza pozostać na czele firmy.
Przez cały ubiegły rok Steve Jobs chudł w oczach. Jego mizerny wygląd niepokoił nie tylko rodzinę i fanów produktów Apple, ale i inwestorów giełdowych, którzy uważają go za gwaranta sukcesów firmy. W 2004 r. u Jobsa zdiagnozowano raka trzustki.
Plotki o możliwym odejściu Jobsa z Apple nasiliły się, gdy firma ogłosiła, że nie weźmie on udziału w dorocznych targach MacWorld Expo, gdzie od lat pokazywał swoje produkty.
By uciąć domysły, w dniu otwarcia targów w San Francisco Jobs wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że powodem jego utraty wagi jest nierównowaga hormonalna. "Ale rozwiązanie tego problemu żywieniowego jest bardzo proste i już zacząłem terapię" - zaznaczył.
Swoje oświadczenie wydała też rada nadzorcza firmy Apple, która zapewnia, że Steve Jobs zasługuje na "całkowite i niewzruszone wsparcie w trakcie terapii" i pozostanie na czele firmy.
Leczenie Jobsa potrwa co najmniej do lata, ale na efekt poniedziałkowego oświadczenia nie trzeba było długo czekać - akcje Apple'a podskoczyły o ponad 3,5 proc.
Komputerowa legenda
Jobs jest wizjonerem technologii i marketingu. W 1976 razem ze starszym przyjacielem Stevem Wozniakiem założyli Apple Computer. Firma jako pierwsza ruszyła z produkcją komputerów osobistych, które można było obsługiwać za pomocą myszki. Rozwinęli też system operacyjny z graficznym interfejsem, rozwiązanie, na którym zbudował swój sukces odwieczny konkurent Apple - Microsoft.
W 1985 roku skonfliktowany Jobs odszedł z firmy, która bez niego podupadła. Triumfalnie powrócił w 1997 roku. Pod jego przywództwem Apple zaczęło odnosić sukces za sukcesem. Nowe produkty - iMac, MacBook, iPod czy iPhone - okazały się marketingowymi strzałami w dziesiątkę.
Źródło: bbc.co.uk, gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: EPA