Najnowsze

Najnowsze

Geodezja XXI wieku

Dziś w "Programie" przyjrzeliśmy się najnowocześniejszym technologiom i urządzeniom wykorzystywanym w dzisiejszej geodezji. Sprawdziliśmy również, jak nowe telefony radzą sobie z funkcją odtwarzaczy muzyki. Zobaczymy również, jak ochronić swój komputer przed atakami z internetu.

"Apogeum jeszcze przed nami"

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że globalny kryzys gospodarczy nie osiągnął jeszcze swojego apogeum. Według niego, bardzo trudny będzie również 2010 rok. Już w tym roku wzrost PKB Rosji ma być bliski zeru.

Kryzys ratunkiem dla polskich stoczni?

Paradoksalnie, pogłębiający się kryzys gospodarczy na świecie może okazać się zbawieniem dla likwidowanych polskich stoczni. Tak przynajmniej uważają związkowcy, zdaniem których w obecnej sytuacji pomoc publiczna jest jak najbardziej uzasadniona i inne firmy właśnie ją dostają, zamiast zwracać.

Obama walczy o bodźce gospodarcze

Prezydent USA Barack Obama podkreślał w poniedziałek, że pakiet bodźców gospodarczych, rozpatrywany przez Kongres, ma "właściwy rozmiar i zakres". Obama ostrzegł, że kłopoty gospodarcze USA pogłębią się, jeśli ów pakiet nie zostanie uchwalony szybko.

"Zmierzę się z kryzysem"

Niemcy będą miały nowego ministra gospodarki. Kandydatem na ten urząd jest 37-letni Karl Teodor zu Guttenberg z partii CSU. Dotychczasowy szef tego resortu, Michael Glos, złożył dymisję po tym, jak opinia publiczna krytykowała go za brak działań w obliczu kryzysu finansowego. Kandydat na nowego ministra potwierdził gotowość do objęcia urzędu.

BOŚ z nową strategią

Pozyskanie 100 tysięcy klientów w ciągu trzech lat i zwiększenie sumy bilansowej do 20 mld złotych - to główne założenia nowej strategii Banku Ochrony Środowiska. W środę rusza kampania, której celem jest pozyskanie depozytów, nowych klientów i zmiana wizerunku, o tym mówi Prezes BOŚ Mariusz Klimczak.

"Sierpień 80" okupuje KW

Bez zawarcia kompromisu zakończyły się negocjacje płacowe związkowców z "Sierpnia'80" z zarządem Kompanii Węglowej. Lider związku Bogusław Ziętek ogłosił okupację siedziby spółki do czasu przedstawienia konkretnych propozycji. Rozpoczęte na początku miesiąca negocjacje ze wszystkimi związkami działającymi w KW mają zostać wznowione 18 lutego.

PSL unieważni trujące opcje

Wicepremier Waldemar Pawlak będzie chciał wprowadzić do porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu projekt ustawy o unieważnieniu zawieranych z bankami niekorzystnych dla klientów umów na opcje walutowe. Szacuje się, że z powodu spadku wartości złotówki na takich umowach mogło ucierpieć wiele polskich firm.

Sytuacja PTE Polsat

Wg donisień PTE Polsat sprzedał akcje, ze stratą. Jednak Wojciech Olszewski, dyrektor departamentu inwestycji PTE Polsat, twierdzi że jest to strata wirtualna i że możliwość dopłat jest mało prawdopodobna. Na temat sytuacji PTE Polsat rozmawialiśmy z nim w studiu TVN CNBC Biznes.

Co dalej ze złotym?

Czy umacnianie się złotego to stała zmiana trendu czy mamy do czynienia tylko z korektą kursu? O tym rozmawiamy w TVN CNBC Biznes z Markiem Wołosem, analitykiem TMS Brokers.

Francja ratuje swoje auta

Władze kolejnego kraju zamierzają wspomóc rodzimych producentów aut. Francuski rząd przeznaczy 6 miliardów euro na pożyczki dla wielkich firm samochodowych Renault i Peugeot-Citroen. Ich szefowie, którzy w poniedziałek spotkali się z prezydentem Nicolasem Sarkozym, zdecydowali się skorzystać z tej pomocy.

Sytuacja na giełdzie

Ostatnie wzrosty, które widzimy nic nie zmieniły, dalej jesteśmy w trendzie spadkowym. Inwestorzy nie powinni być zbyt optymistyczni. Gościem programu był Piotr Szulec, dyrektor ds. rozwoju holdingu Skarbiec AMH.

Brak zainteresowania walorem Interferii

Wg. opublikowanego raportu za IV kwartał, spółka Interferie zanotowała stratę o ponad 24% w stosunku do roku poprzedniego. Według prezesa spółki jest to m.in. wynikiem osłabienia kursu euro. O sytuacji spółki, w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z jej prezesem, Wojciechem Kuderą.

Z opcjami można wygrać w sądzie

Czy można unieważnić umowy na opcje walutowe oraz wyjaśnić wszystkie okoliczności ich podpisywania? O pojawiających się pomysłach na poradzenie sobie z opcjami w studio TVN CNBC Biznes rozmawiamy z Michałem Krawczykiem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

Złoty rośnie w siłę

Polska waluta od poniedziałku rośnie w siłę i kontynuuje umacnianie się wobec wszystkich głównych walut. W ciągu dnia złoty zyskał najbardziej w stosunku do dolara. Jednak większość polskich kredytobiorców z biciem serca patrzy na cenę franka szwajcarskiego, który kosztuje już "tylko" 2,93 zł.

"Propozycja lewicy jak abonament"

PO nie zgadza się na zastąpienie abonamentu radiowo-telewizyjnego odpisem od PIT-u i CIT-u - oświadczył Zbigniew Chlebowski. Sposób finansowania mediów publicznych to jeden z głównych punktów spornych w rozmowach PO-SLD o tzw. ustawie medialnej. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z Lewicą, aktualny projekt w ogóle nie zostanie złożony w Sejmie - zapowiedział szef klubu Platformy Obywatelskiej.

Czechy odsyłają obcokrajowców do domu

Rząd Czech zatwierdził plan, który ma umożliwić zwalnianym zagranicznym pracownikom powrót do ich krajów. Na razie obejmie on 2000 osób. Ma to zapobiec wzrostowi przestępczości, gdy zatrudnieni w Czechach cudzoziemcy stracą swoje miejsca pracy.

Polska nie negocjuje pożyczki z MFW

Nie prowadzimy żadnych rozmów z Międzynarodowym Funduszem Walutowym na temat pożyczki dla Polski - twierdzi Ministerstwo Finansów. Medialne doniesienia na ten temat zdementował też MFW. Fundusz zastanawia się jednak nad sposobami pomocy w kryzysie krajom rozwijającym się.

"Boją się nas w strefie euro"

Mimo problemów z kursem złotówki, rząd nie wycofuje się z planów wprowadzenia euro od 1 stycznia 2012 r. Eksperci odpowiadają: są na to raczej małe szanse. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego i ekspert Ernst&Young mówił w TVN CNBC Biznes, dlaczego rządowego planu nie da się zrealizować.

Unia bierze za rogi kryzys

Przed końcem lutego odbędzie się nieformalny szczyt szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej w sprawie kryzysu finansowego i gospodarczego - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. Dokładna data nieformalnego spotkania pozostaje do ustalenia. Dojdzie do niego prawdopodobnie w Brukseli.

Polacy, oddajcie pieniądze!

Norweski urząd pracy zapowiedział, że pozbawi sporą grupę obywateli polskich prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Zażąda też zwrotu dotychczas wypłaconych im pieniędzy. Przywileje stracą ci, którzy z norweskich zasiłków korzystają w... Polsce.

Bank, który mile zaskoczył

Nie wszystkie instytucje finansowe poturbował kryzys. Barclays, trzeci największy bank w Wielkiej Brytanii, poinformował w poniedziałek, że jego zysk brutto za zeszły rok wyniósł 6,08 mld funtów. To tylko 14 proc. mniej niż bank zarobił rok wcześniej.

Jak inwestować?

Coraz gorsze wyniki pokazują fundusze inwestycyjne. W magazynie "Portfel" staramy się wyśledzić przyczynę takiego stanu rzeczy. Zastanawiamy się również, jak bezpiecznie inwestować.

Diamenty są.. wieczne?

Dziś w "Portfelu" przyjrzymy się diamentom. A konkretnie - zastanowimy się, czy będą dobrą inwestycją. Oczywiście to nie wszystko...

Euro wciąż do nas płyną

Choć na świecie w zeszłym roku widać było już wyraźne oznaki kryzysu finansowego, zagraniczni inwestorzy nie omijali Polski. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w 2008 roku Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych szacuje na 12-12,2 mld euro wobec 16,6 mld euro w 2007 roku.

FUS musi pożyczyć na emerytury

- Fundusz Ubezpieczeń Społecznych może znaleźć się w sytuacji, kiedy konieczne będzie zaciągnięcie kredytu na finansowanie działalności - powiedziała w TVN CNBC Biznes wiceprezes ZUS ds ekonomiczno-finansowych Maria Szczur. Spowolnienie gospodarcze i wzrost bezrobocia mogą uszczuplić kasę Funduszu o kilka miliardów złotych.

Wielka strata i wielkie zwolnienia w Nissanie

Nissan, trzeci co do wielkości japoński producent aut podał, że zwolni 20 tys. osób, czyli ponad 8,5 proc. zatrudnionych w koncernie. Powód - to ogromna strata, którą koncern zamknie rok i fatalne prognozy na przyszłość. Nissan nie zamierza jednak na razie zamykać fabryk

Związki zawodowe chcą euro

Związki zawodowe pod wpływem kryzysu chcą szybkiego wprowadzenia euro. Taką deklarację złożył Jan Guz, szef OPZZ, jednej z najpotężniejszych central związkowych w naszym kraju, zrzeszającej blisko milion pracowników - pisze "Gazeta Wyborcza".

Handel odporny na kryzys

Kryzys zatacza coraz szersze kręgi, wiele branż i firm wstrzymuje z tego powodu oddech, w branży handlowej rozkwita hossa. Tacy potentaci, jak Emperia, Eurocash i Bomi złowili do swoich sieci ponad tysiąc nowych sklepów franczyzowych - pisze "Puls Biznesu".

Rezygnacja odpowiedzią na antypiracki regulamin

Biura obsługi klientów warszawskiej sieci kablowej Aster oblężone: abonenci masowo zrywają umowy - donosi "Życie Warszawy". Powód to pogarszająca się jakość usług, zmiana regulaminu, a zwłaszcza obawa przed zapowiedzianymi antypirackimi blokadami.