Najnowsze

Najnowsze

Ciemność za 55 milionów

Na ponad 55,5 miliona szacowane są straty jednodniowej awarii prądu w Szczecinie. Najwięcej straciły duże firmy. Nie podliczono strat gospodarstw domowych i rolników.

Autostrada A1: tańsza, ale... węższa

Firma Gdańsk Transport Company ma zbudować 62-kilometrowy odcinek autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia - poinformował we wtorek minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Rządowi udało się zbić cenę za jeden kilometr z 17 do 11,7 mln euro. Autostrada będzie miała jednak jeden pas mniej...

Irlandia już mniej kusi

Gospodarka Irlandii wpada w recesję. PKB w pierwszym kwartale spadło o 1,5 procent, eksperci spodziewają się dalszych spadków.

Pracownicy Lufthansy zastrajkowali

Tysiące pracowników niemieckich linii lotniczych Lufthansa zastrajkowało, żądając większych uposażeń. Protest spowodował zakłócenia na lotniskach - m.in. we Frankfurcie nad Menem. Na razie był to strajk ostrzegawczy.

Bezrobocie zacznie rosnąć?

Przyzwyczailiśmy się już, że bezrobocie niemal z miesiąca na miesiąc spada. Dzieje się tak w zasadzie od początku 2004 roku, kiedy osiągnęło ono rekordowy poziom 20,6 proc. Tymczasem instytut BIEC przewiduje pogorszenie sytuacji na rynku pracy - i stwierdza, że bezrobocie może znowu rosnąć.

Afera WGI - reaktywacja

Nowe zarzuty w sprawie oszustwa WGI. Według oszukanych na 320 mln złotych klientów domu maklerskiego, za ich problemy odpowiedzialna jest nieistniejąca już Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, która opiniowała działania właścicieli WGI.

Będzie o 5 procent ubożej

Inflacja roczna może w sierpniu przekroczyć 5 procent - powiedział w TVN CNBC wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek. Jeśli tak się stanie, Polacy będą zaciągali coraz mniej kredytów, ponieważ te będą coraz droższe. To dramatycznie wpłynie na wzrost naszej gospodarki.

Kiepski debiut Azotów

Pierwszy raz od 18 miesięcu na warszawskiej giełdzie zadebiutowała państwowa spółka. Tarnowskie Azoty nie miały jednak szczęścia, bo trafiły na okres słabej koniunktury i od początku były wyceniane poniżej ceny emisyjnej.

Górnicy z "Halemby" grożą strajkiem

Górnicy z kopalni Halemba grożą bezterminowym strajkiem, jeśli dyrekcja kompanii węglowej nie dotrzyma obietnicy podwyżek. We wtorek w kopalni odbywa się referendum w tej sprawie.

Netia przejmuje Tele2

Zmiana na rynku telefonicznym w Polsce. Netia przejmuje spółkę Tele2. O tym, że szwedzki operator wystawi polską część firmy na sprzedaż mówiło się od dawna. Teraz wiadomo, kto kupi telekom, ale wciąż pojawia się wiele pytań dotyczących przyszłej strategii dla przejmowanej firmy. Dzięki transakcji Netia powiększy swoją bazę klientów o 700 tysięcy abonentów. Przy okazji pojawia się też pytanie o to, czy równie zadowoleni z całej operacji będą dotychczasowi abonenci Tele2.

Klapa Azotów na giełdzie

Najstarsi inwestorzy nie pamiętają tak fatalnego debiutu: prywatyzowane Zakłady Azotowe Tarnów w pierwszym dniu na giełdzie straciły blisko 20 procent wartości. Równocześnie na całym świecie spółki porzucają plany giełdowych debiutów.

Francja: Przyjeżdżajcie i pracujcie

1 lipca 2008 roku Francuzi zapamiętają jako datę objęcia, po Słowenii, półrocznego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Polacy i inni członkowie UE, którzy 1 maja 2004 roku weszli z nami do Wspólnoty, jako dzień, od którego większość z nich bez przeszkód może szukać pracy na Sekwaną.

Drożej za wysłanie listu

Od 1 lipca więcej zapłacimy na poczcie. Drożej kosztować będzie zarówno wysłanie zwykłego listu jak i paczki. Poczta Polska wprowadza nowy cennik.

Niemcy docieplają domy na lato

Lato dopiero co się zaczęło, a tymczasem Niemcy ruszyli, żeby docieplać swoje domy, jakby spodziewali się nadejścia srogiej zimy. Dlaczego? Bo obowiązujące w Niemczech unijne prawo przewiduje, że każdy dom, który właściciel chce sprzedać, musi mieć certyfikat energetyczny.

Ropa wciąż drożeje jak szalona

Czarny sen o czarnym złocie cały czas się spełnia. W poniedziałek cena ropy pobiła kolejny rekord - 143,67 dolarów za baryłkę. Patrząc na falę kolejnych wzrostów nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to jeszcze nie koniec.

Ceny w strefie euro rosną galopem

Ceny w państwach strefy euro wzrosły w czerwcu o 4 proc. w porównaniu z czerwcem 2007 roku - podał Eurostat. To najwyższa inflacja nie tylko od momentu wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w 2002 roku, ale i najwyższa od 1997 roku, kiedy zaczęto prowadzić wspólną statystkę dla przyszłej strefy euro

Bałagan w resorcie? Wiceminister rolnictwa rezygnuje

- Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bogusław Nadolnik dzisiaj po południu złożył rezygnacje na ręce szefa resortu - mówi tvn24.pl rzecznik MRiRW Małgorzata Książyk. Według "Rzeczpospolitej" powodem dymisji jest bałagan w resorcie. Rzecznik ministerstwa zaprzecza: - Powodem są sprawy osobiste.

Państwowy gigant wszedł na giełdę

Zakłady Azotowe Tarnów to pierwsza od półtora roku państwowa duża spółka, która zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Tarnowskie Azoty nie miały jednak szczęścia, bo trafiły na okres słabej koniunktury i od początku były wyceniane poniżej ceny emisyjnej.

eBay zapłaci za handel podróbkami

Na blisko 40 milionów euro kary skazał paryski sąd znany serwis aukcyjny. Na eBayu sprzedawano podróbki luksusowych produktów znanych francuskich marek.

Fiskus odda pieniądze importerom aut

Wszyscy, którzy kupili używane auto w jednym z krajów UE lub w Szwajcarii od maja 2004 r. do listopada 2006 r. będą mogli otrzymać zwrot części zapłaconej akcyzy. Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę regulującą zwrot pieniędzy.

Litr benzyny za 6 zł? To nie zły sen!

Wizja nieprzekraczalnej granicy 200 dolarów za baryłkę ropy jest coraz bardziej realna. A to oznacza, że w grudniu za litr paliwa na stacji benzynowej możemy zapłacić grubo ponad 6 zł - alarmują eksperci.

Najgorsze półrocze giełdy

Tak złych sześciu miesięcy warszawska Giełda Papierów Wartościowych nie miała od 2001 roku - twierdzą analitycy. Akcjonariusze aż 64 spółek stracili ponad połowę zainwestowanych pieniędzy. Wzrosły ceny akcji zaledwie 38 spółek - pisze "Puls Biznesu".

Gaz przypłynie z Iranu?

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest bliskie podpisania wartego 2 mld dolarów kontraktu na eksploatację irańskich złóż gazu – podała "Rzeczpospolita" cytując dziennik „Tehran Times”. Oznaczałoby to konkurencyjne wobec rosyjskich dostaw źródło surowca dla Polski.

Nie dość że płacisz więcej, to polecisz dłużej

Podróżowanie samolotem zdrożało, a zanosi się też na to, że loty będą trwały dłużej. Brytyjskie linie lotnicze wzrost cen ropy starają się zrekompensować oszczędnościami paliwa. Dlatego nakazują swoim pilotom redukcję prędkości podczas lotu. Za ich przykładem pójdą najprawdopodobniej wszyscy tani przewoźnicy.

Bill Gates na emeryturze

Bill Gates w poniedziałek nie przyjdzie do pracy. Założyciel największej firmy informatycznej na świecie przeszedł właśnie na emeryturę. Jeden z najbogatszych ludzi świata zapowiada, że poświęci się teraz działalności charytatywnej.

Rzecznik KE: To PiS zawalił sprawę stoczni

- Przyczyną dzisiejszych kłopotów stoczni jest zachowanie waszego poprzedniego rządu. Rząd Platformy Obywatelskiej wreszcie zaczął traktować sytuację z należytą powagą - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Jonathan Todd, rzecznik KE ds. konkurencji.

Siemens wyrzuca na bruk 17 tysięcy ludzi

Niemiecki koncern Siemens zaczyna zaciskać pasa. W ramach oszczędności, na całym świecie z firmą pożegna się 17 tysięcy pracowników. W Polsce do Siemensa należy 14 zakładów.

Liderzy strajku Budryka znów w kopalni

Kolejny z przywódców strajku w kopalni "Budryk" w Ornontowicach będzie mógł wrócić do pracy. To szósty już związkowiec, który po rozprawie w sądzie otrzymuje od pracodawcy propozycję powrotu do kopalni.