Najnowsze

Najnowsze

Tańsze M w wielkiej płycie

Mieszkanie w wielkiej płycie tańsze nawet o jedną piątą - to efekt spadku cen nieruchomości. Właściciele mieszkań w blokach z czasów Edwarda Gierka, zostali nim dotknięci najmocniej - szczególnie w Krakowie i Poznaniu - donosi dziennik "Polska"

Poprawka budżetu

Minister finansów Jacek Rostowski przedstawił w środę w Sejmie poprawkę do projektu budżetu, która zakłada niższy niż wcześniej planowano wzrost PKB. Według rządu polska gospodarka będzie się rozwijała w przyszłym roku w tempie 3,7 procent a nie jak wcześniej prognozowano 4,8 procent. Szef resortu finansów powtórzył też że, jeśli okaże się, że gospodarka będzie dalej zwalniała - to kolejna nowelizacja już w trakcie roku budżetowego jest niewykluczona.

Cała Wall Street wreszcie w górę

Giełdy w Nowym Jorku zaczęły środowe notowania od dwuprocentowego zjazdu w dół najważniejszych indeksów. A zakończyły je ponad dwuprocentowymi wzrostami. Skąd taka zmienność nastrojów? Bo wszystkie złe wiadomości, jakie mogą w najbliższym czasie napłynąć z gospodarki są już uwzględnione w cenach akcji.

Żywność będzie tanieć

Do tej pory ceny żywności rosły w szaleńczym tempie. Ale te czasy już się skończyły. Żywność może nawet zacząć tanieć - mówią eksperci.

Optymistyczny budżet na ciężkie czasy

Przedstawione przez rząd założenia makroekonomiczne dotyczących wzrostu PKB w 2009 r. są zbyt optymistyczne - twierdziła Aleksandra Natalli-Świat z PiS podczas debaty budżetowej w Sejmie. - Ten projekt jest pozbawiony wielu wad, jakie posiadały budżety z lat wcześniejszych - mówił Zbigniew Chlebowski z PO. Do skorygowanego przez rząd projektu posłowie złożyli jeszcze około 260 poprawek.

Stocznia Gdańska dostanie 150 mln zł

Stocznia gdańska, której właścicielem jest ISD, dostanie jednak 150 mln zł dodatkowej, zwrotnej pomocy publicznej od Skarbu Państwa - poinformowało w środę MSP. Takiego właśnie wsparcia oczekiwał właściciel zakładu, firma ISD Polska.

Duże spółki dużo tracą

Na warszawskiej giełdzie dzień zakończył się dużymi spadkami. Po dwóch pierwszych godzinach notowań indeks WIG20 zaczął się systematycznie osuwać w dół i zakończył dzień ze stratą 2,15 proc.

"Rzepa" idzie pod młotek

Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło od dawna zapowiadany przetarg na sprzedaż 85 proc. akcji mniejszościowego właściciela gazety "Rzeczpospolita", czyli Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita.

Czas na wynajmowanie?

Sprzedać - nie sprzedać wynająć warto. Deweloperzy, którzy sami wykańczają mieszkania i zamiast pozbywać się ich po niższej cenie  - chcą je wynajmować. Podobną strategię przyjmują również osoby prywatne. Czy może to spowodować, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom na rynku nieruchomości wcale nie będzie taniej i ile trzeba będzie zapłacić wynajmując mieszkanie 

Moto-recesja dopiero przed nami

Związek Przemysłu Samochodowego w Niemczech spodziewa się pogłębienia kryzysu w branży w 2009 roku. Producenci aut zapowiadają dalsze redukcje zatrudniania.

Ile kosztuje Święty?

Każdy święty chodzi uśmiechnięty - brzmią słowa popularnej piosenki popularnego zespołu. I nic dziwnego. Święci rzeczywiście mają się z czego cieszyć, bo - jak wynika z najnowszego raportu portalu wynagrodzenia.pl - za pół godziny pracy mogą zgarnąć nawet kilkaset złotych. Oczywiście, chodzi o świętych Mikołajów.

"Nie zawahamy się znów zrewidować budżetu"

- Jeśli okaże się, że wpływ kryzysu będzie silniejszy, niż się spodziewaliśmy, nie będziemy wahali się przed dalszymi krokami, nawet nowelizacją ustawy budżetowej w przyszłym roku - zapowiedział w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski podczas drugiego czytania projektu budżetu na 2009 rok.

"Oderwać się od krzyczących gazet"

W czasach silnych zawirowań rząd musi wyrobić sobie odporność na często sprzeczne sygnały - mówił szef resortu finansów Jacek Rostowski w Sejmie przed kolejną debatą budżetową. - W takich czasach trzeba umieć oderwać się od krzyczących wielką czcionką gazet i powierzchownych analiz. To jedyna szansa na stworzenie opartego na realnych przesłankach budżetu - kontynuował.

Zielone otwarcie na GPW

Środowa sesja na warszawskim parkiecie zaczęła się całkiem nieźle. WIG20 na otwarciu wzrósł o 0,46 proc. i wyniósł 1745 pkt. Już po kilkunastu minutach stracił jednak zdecydowanie na wartości i znalazł się pod kreską. Na neutralnych poziomach rozpoczęły się także sesje na innych ważnych parkietach w Azji.

Unia wycofuje się z pakietu klimatycznego?

Europa powoli wycofuje się z planów ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Coraz więcej państw zaczyna mieć wątpliwości co do przyjęcia tzw. pakietu klimatycznego, a kierowana przez Niemcy koalicja państw UE chce przyznać wielkim europejskim koncernom darmowe kwoty emisyjne.

Renta wyższa niż emerytura?

Prezydent zawetował ustawę o nowych rentach. Jeśli weto nie zostanie odrzucone, renciści mogą dostać o wiele wyższe świadczenia niż emeryci - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Zabrali nam chleb, mamy ślady po pałkach"

- Mamy ślady na nogach po pałkach. Ustawili się i zaczęli na nas nacierać - relacjonują w TVN24 uczestnicy starć z policją w przygranicznej Medyce. - Przyjeżdżają tajniacy, zastraszają, prowokują ludzi. A blokada jest dlatego, że zabrali nam chleb - tłumaczą protestujący, trudniący się drobnym handlem. Policja odpowiada: - Rzucali w nas jajkami i kamieniami. Mediacje nie odniosły skutku. Celowaliśmy w wytypowane osoby.

Rządowa alternatywa dla nauczycieli

Koalicja chce dać pedagogom specjalne świadczenia, które osłodzą im utratę wcześniejszych emerytur – informują wszystkie największe dzienniki. Nowa rządowa propozycja ma obejmować mniejszą grupę osób, ale być zdecydowanie tańsza. Związkowcy z ZNP są na razie sceptyczni.

Wall Street się trzyma

Wzrosty najważniejszych indeksów o ponad 3 procent - taki był finisz wtorkowej sesji na Wall Street. Obrotowi towarzyszyły duże wahania kursów.

Po prośbie do Kongresu

Zagrożone bankructwem trzy amerykańskie koncerny samochodowe: General Motors, Ford i Chrysler przedstawiły plan restrukturyzacji swoich przedsiębiorstw, mający zapewnić, że pożyczka z budżetu, o którą zabiegają, nie będzie zmarnowana.

Grudniowa pensja w styczniu?

Niższe podatki - wyższa pensja - i to być może już w grudniu. Jeżeli grudniowe wynagrodzenie dostaniemy w styczniu. Przy takim rozwiązaniu do naszych portfeli może trafić znacznie więcej pieniędzy. Czy jednak takie rozwiązanie faktycznie jak korzystne i dla pracodowaców i dla pracowników a także czy wszyscy zainteresowani będą mogli z niego skorzystać?

Prąd droższy o 4,5%?

Tylko jedna podwyżka w 2009 roku i to dziesięciokrotnie niższa niż wnioskowały firmy energetyczne. Cena energii elektrycznej wzrośnie od stycznia 2009 roku o 4 i pół procent. Szef Urzędu Regulacji Energetyki chce też nauczyć polaków oszczędzać - jak?

PKP zapłaci nam za spóźnienia

Łatwiej będzie dochodzić odszkodowania z powodu opóźnienia pociągu. Teraz to PKP będzie musiało udowodnić, że opóźnienie nie zależało od niego. Dotychczas obowiązek ten leżał po stronie pasażera, który ubiegał się o odszkodowanie.

My się kryzysu (prawie) nie boimy

Ograniczenie miejsc pracy, spadek dochodów, zwiększenie spłacanych rat kredytu oraz spadek wartości majątku - to dla 18 proc. Polaków odczuwalne skutki kryzysu finansowego - wynika z najnowszego badania CBOS.

"Nie stać nas na ratowanie innych"

Ministrowie finansów krajów UE poparli główne cele przedstawionego przez Komisję Europejską planu pobudzenia unijnej gospodarki wartego 200 mld euro, nie kryjąc jednak wielu zastrzeżeń do konkretnych rozwiązań. Polska woli wspierać własne rolnictwo niż rozwijać ogólnoeuropejskie sieci połączeniowe.

Chiny uwalniają ceny żywności

Chiny uwalniają ceny żywności. Ich szybki wzrost przestał być bowiem głównym problemem gospodarki Państwa Środka. Wobec światowego kryzysu największym zmartwieniem rządu w Pekinie stało się spowolnienie gospodarcze.

GPW: Zdecydowana riposta popytu

WIG20 zaliczył dziś bardzo udaną sesję, odrabiając większość strat z zeszłotygodniowych przecen. Zamknął się na 1,8 proc. plusie i poziomie 1737 pkt.

Rząd uznał realia - rozwój będzie słabszy

Rząd uznał, że Polska nie jest wyspą w ogarniętym kryzysem finansowym świecie i przyjął autopoprawkę do projektu budżetu na przyszły rok. Teraz prognozowany wzrost Produktu Krajowego brutto wynosi 3,7 proc., a nie 4,8 proc jak planowano poprzednio.

Schwarzenegger: Kalifornia jest spłukana

Finanse Kalifornii chwieją się wskutek giełdowych spadków, które podkopały stanowe przychody z podatków od zysków kapitałowych. Gubernator Arnold Schwarzenegger w obawie przed bankructwem stanu chce natychmiastowego zwiększenia podatków i ograniczenia wydatków. Tylko czy bogacze będą potrafili oszczędzać?