Najnowsze

Najnowsze

Umowy przedwstępne

Umowy przedwstępne mogą spowodować wiele problemów. Szczególnie wtedy, gdy jedna ze stron nie do końca wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jak uniknąć kłopotów z tego rodzaju umowami? Zapraszamy na magazyn "Cywilne na co dzień".

Przepraszam, pomyłka…

Co robić, gdy nasze pieniądze omyłkowo trafią na cudze konto? Problem taki na pewno ma swoje prawne rozwiązanie. Jakie? Zapraszamy na kolejną odsłonę magazynu „Cywilne na co dzień”.

Za darmo?

W dzisiejszym wydaniu magazynu „Cywilne na co dzień” zajmiemy się problemem niewypłacania należności przez pracodawcę. Zobaczymy również, co zrobić po kupieniu towaru, który okazał się być wadliwy.

Volkswagen robi przerwę

W niemieckich zakładach koncernu Volkswagen obowiązuje od poniedziałku pięciodniowa przerwa produkcyjna, czego nie było tam od 25 lat. Po raz drugi stanął też poznański zakład koncernu.

Franki ugotują nasze banki?

Spadek kursu złotego może stworzyć problemy dla lokalnych banków, które udzieliły dużych kredytów w obcych walutach - pisze poniedziałkowy "Financial Times", powołując się na wypowiedź prezesa Getin Holding SA Krzysztofa Rosińskiego.

Rząd i kredyty hipoteczne

Pomysł rządu, żeby pomagać w spłacie kredytów, budzi wiele kontrowersji. Ingerencja w umowy między bankami, a kredytobiorcą może nie wyjść na dobre. Na kredytów i pomocy rządowej rozmawiali w studiu Krzysztof Oppenheim, ekspert kredytowy Oppenheim Enterprise i MArcin Krasoń, analityk Open Finance.

Kryzys nakręca polską lekomanię

Trudne czasy nie zmniejszają naszego zamiłowania do leków. W styczniu wydaliśmy w aptekach 2,37 mld zł – o 14 proc. więcej niż przed rokiem. Paradoksalnie hossa w branży farmaceutycznej może być pośrednio efektem recesji: według ekspertów popyt na leki to nie tylko skutek epidemii grypy, ale i obaw przed możliwością zwolnienia z pracy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"New Deal" skontroluje finansistów

Przywódcy europejskich państw G20 uzgodnili w niedzielę w Berlinie wspólne stanowisko na poświęcony walce z kryzysem finansowym szczyt, który odbędzie się 2 kwietnia w Londynie. Będą forsować m.in. gospodarcze Nowe Porozumienie, zwiększenie środków MFW na walkę z kryzysem i większą kontrolę nad rynkami finansowym.

Droga jazda na słabym złotym

Ponad pół roku temu zmorą wszystkich kierowców były astronomiczne ceny ropy. Przed pięcioma złotymi za litr benzyny uchronił nas, poza nielicznymi przypadkami, mocny złoty. Po kilku miesiącach spadków cen wywołanych taniejącą ropą, na stacjach znów zaczęło być coraz drożej - zauważa "Rzeczpospolita". Winny jest tracąca wartość polska waluta.

Pierwsza pomostówka: 3 tys. złotych

ZUS wypłacił pierwszą emeryturę pomostową: hutnik ze Śląska będzie dostawał co miesiąc 3 tysiące złotych. To jednak wyjątek, większość pomostówek będzie niższa - zapowiada "Gazeta Prawna". Jak dodaje, liczba złożonych wniosków od początku roku nie przekracza trzydziestu.

Niemiecka gospodarka się kurczy

Produkt krajowy brutto Niemiec, najważniejszego polskiego partnera handlowego, może załamać się nawet o ponad 5 proc. - ostrzega na łamach dziennika "Bild" główny ekonomista Deutsche Banku Norbert Walter.

Za nadgodziny dostaniesz mniej?

Dłużej w pracy za mniejsze pieniądze - czy to rządowa recepta na kryzys? "Rzeczpospolita" dotarła do zapowiadanego przez premiera Donalda Tuska, a przygotowanego przez Ministerstwo Pracy, projektu zmian przepisów kodeksu pracy.

Służby specjalne zbadają opcje walutowe

Służby specjalne prowadzą postępowanie ws. opcji walutowych - poinformował w niedzielę Zbigniew Chlebowski. Szef klubu PO podkreślił, że Prokuratoria Generalna przygotowuje materiały, aby przedsiębiorcy mogli występować z pozwami przeciwko bankom.

Ryanair będzie odprawiał wyłącznie on-line

On-line all inclusive - taką usługę niedługo zaproponuje swoim pasażerom największy tani przewoźnik lotniczy Ryanair. O co chodzi? Może trochę o to żeby chronić lasy, trochę o to żeby chronić czas klientów, ale też o to, by zaoszczędzić, czyli - paradoksalnie - zarobić. Irlandzkie linie od przyszłego roku likwidują odprawy na lotniskach.

Ukraina na skraju przepaści

Jest jak w czasie II wojny światowej – ocenia sytuację Ukrainy były prezydent Leonid Kuczma. W kraju szaleje bezrobocie, inflacja, załamują się całe gałęzie gospodarki, brakuje pieniędzy na wszystko, a politycy się kłócą - pisze "Rzeczpospolita".

Soros: ten kryzys jak upadek ZSRR

Światowy system finansowy uległ skutecznej dezintegracji i na razie nie ma perspektyw na bliski koniec kryzysu - powiedział w piątek na Uniwersytecie Columbii w Nowym Jorku znany amerykański finansista George Soros.

Zelmer zdjął sznur opcji z szyi

Zelmer - giełdowy producent sprzętu gospodarstwa domowego - zawarł z BRE Bankiem porozumienie w sprawie restrukturyzacji portfela opcji walutowych o wartości 30 mln euro - poinformowała spółka. Polega ono na tym, że spółka przesunęła termin realizacji transakcji do końca 2010 roku. Jest więc szansa, że do tego czasu złoty się wzmocni. A poza tym - jak napisał w komunikacie Zelmer - opcje zostały w ten sposób dopasowane do faktycznych kontraktów zagranicznych.

Tusk straszy, UE nie potwierdza

Nikt w Unii Europejskiej oficjalnie nie potwierdza, że wspólne obligacje państw strefy euro mogłyby w najbliższym czasie powstać. W środowym przemówieniu w Sejmie premier Donald Tusk ostrzegał, że jednym z największych zagrożeń dla naszej gospodarki mogą stać się wspólne eurobligacje, bo wtedy Polska za obsługę swojego długu musiałaby płacić znacznie wyższą cenę.

Rywal iPhona wchodzi do Polski

Od poniedziałku w sieci komórkowej Era będzie można kupić rywala słynnego iPhone’a, telefon G1 firmowany przez Google. Takie zaawansowane urządzenia z dużymi ekranami dotykowymi, szybkim i łatwym dostępem do internetu stają się bronią operatorów w walce o klientów z zasobnymi portfelami - podkreśla "Polska".

Na Wall Street nie widać dna

Giełda na Wall Street nadal dołowała w piątek do najniższego poziomu w ciągu sześciu lat. Dow Jones zakończył notowania na poziomie 7.365,67 pkt po spadku o 1,34 proc. To najniższa wartość tego indeksu od 9 października 2002. W ciągu dnia nawet dotarł do 7.249,47 pkt. Wszystko to dlatego, że inwestorzy są zaniepokojeni wiadomościami z sektora bankowego i obawiają się, że recesja się przedłuży.

Grał polską walutą?

Na kolejny zagraniczny bank padają podejrzenia, że starał się zarobić na słabości złotówki. A przynajmniej - nie stracić, jak zapewnia główny ekonomista Danske Bank. "Nie tylko Goldman Sachs przyczynił się do psucia złotego" - ocenia "Dziennik".

OFE kontra Ministerstwo Pracy

Czternastu na jednego. Tym jednym jest ministerstwo pracy - tymi czternastoma Otwarte Fundusze emerytalne. Właśnie na tej linii rozgorzała prawdziwa bitwa. Resort zamierza dobrać się do dochodów funduszy zarządzających naszymi emeryturami.

Krok w stronę eurowaluty

Ministerstwo Finansów rozpoczęło rozmowy z Komisją Europejską na temat wejścia Polski do przedsionka euro, czyli mechanizmu ERM2 - dowiedziała się TVN CNBC Biznes.

Możesz płacić mniej

Kolejny etap przepychanek z rynkami finansowymi - czy walka o pieniądze emerytów. Otwarte Fundusze Emerytalne pobierają aż 70 złotych prowizji od każdego tysiąca odłożonego na emeryturę w drugim filarze. O rządowych propozycjach zmian i o tym co oznaczają one dla portfeli emerytów rozmawialiśmy z Agnieszką Nogajczyk-Simeonow, prezesem PTE Allianz Polska.

Plany PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w ciągu najbliższych tygodni zdecyduje czy przejąć notowaną na jednej z zagranicznych giełd spółkę z dostępem do złóż ropy. Ewentualną transakcję PGNiG ma przeprowadzić wspólnie z PKN Orlen. Na ten temat rozmawialiśmy z Radosławem Dudzińskim, wiceprezesem ds. strategii PGNiG.

Dobry IV kwartał 2008 dla Pekao SA

Mimo zawirowań na rynkach finansowych Bank Pekao pokazał lepsze od oczekiwań wyniki za IV kwartał 2008 roku. W całym ubiegłym roku zysk netto grupy przekroczył 3,5 mld złotych. O wynikach spółki w programie „Dzień na rynkach” mówił prezes Banku  Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki.

Zwrócą podatek VAT bez odsetek

Masz samochód z kratką? Możesz odliczyć sobie VAT. Ministerstwo finansów nie będzie już blokować zwrotu pełnego podatku VAT od paliw i samochodów z homologacją ciężarową. Przesłana do izb i urzędów skarbowych interpretacja przepisów może jednak pozbawić przedsiębiorców odsetek od zwracanych kwot. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Bank tracą na opcjach walutowych

Banki, które kosztem wielu polskich firm zarabiały gigantyczne kwoty na opcjach walutowych - teraz na tych samych opcjach tracą. Tracą, bo sprzedawały, a teraz bankrutujące przedsiębiorstwa nie mają jak zapłacić i tracą, bo pośredniczyły - a to może okazać się jeszcze gorsze. Dlaczego i jaki jest mechanizm, który już kosztował instytucje finansowe co najmniej 720 milionów złotych, sprawdzała Karolina Hytrek.

Będziemy cyfryzować chałupa po chałupie

Główne zagrożenia płynące z przestawiania telewizji na nadawanie cyfrowe to - zdaniem szefowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej - konieczność pomocy osobom "technicznie bezradnym" oraz koszt urządzenia przystosowującego telewizory do odbioru telewizji cyfrowej. W ciągu kilku dni zostanie ogłoszony konkurs na pierwszy multipleks - zapowiada szef KRRiT.

Czy Unia wesprze Europę Wschodnią?

Słaby złoty to jedna z oznak kryzysu. Jak z niego wyjść - nad tym wciąż zastanawia się rząd, ale swoją troskę pokazuje też prezydent. Złotemu zagrażają spekulanci. Goldman Sachs ogłosił, że na razie kończy spekulowanie na złotym, bo to zbyt ryzykowne, ale są przecież inni potężni gracze.