Najnowsze

Najnowsze

PE liberalizuje rynek kolei

Unijny rynek kolejowy zostanie od 2010 roku częściowo uwolniony. Rok wcześniej przewoźnicy zostaną zobowiązani do wypłaty odszkodowań za spóźnienia pociągów.

Japończycy pomogą Azotom Tarnów

Zakłady Azotowe w Tarnowie do 90 proc. ograniczą emisję gazów cieplarnianych. W realizacji tych założeń tarnowska spółka będzie współpracować z japońskim koncernem Mitsubishi Corporation.

Lotos szuka ropy w Norwegii

Grupa Lotos będzie szukać i wydobywać ropę na norweskim szelfie kontynentalnym. Powołała w tym celu nową spółkę.

Gospodarka światowa zwalnia, ale...

Eksperci uspokajają: choć wzrost gospodarczy na świecie prawdopodobnie zostanie spowolniony, utrzyma się. Nie przeszkodzi nawet ostatnie zamieszanie na rynkach finansowych i kryzys kredytowy, czytamy w "Parkiecie".

Bezrobocie spadło w sierpniu

Z 12,2 proc. w lipcu do 12 proc. w sierpniu spadło według danych Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce. Rok temu bezrobocie wynosiło 15,5 proc.

Malezja ukarze Bumar?

Zakłady zbrojeniowe Bumar zapewniają, że rząd Malezji nie będzie chciał od nich egzekwować kary za opóźnienie dostawy czołgów. Spółka liczy na dobrą wolę "azjatyckiego tygrysa".

Odrolnienie ziemi powstrzyma giganta komputerowego?

Lada chwila chiński producent komputerów Lenovo powinien podjąć decyzję o tym, czy będzie inwestować w Polsce. Może dać pracę tysiącom osób i wpompować miliony w gospodarkę, informuje "Puls Biznesu".

Złoto dla Złotych Tarasów

Charakterystyczna kopuła przykrywająca część restauracyjno-handlową warszawskiej galerii Złote Tarasy zdobyła międzynarodowe uznanie. Nagrodzono ją w europejskim konkursie.

Jedna Unia, jeden CIT?

Ponad 3/4 europejskich przedsiębiorców chce ujednolicenia podatku CIT dla firm, które działają w więcej niż jednym kraju UE. Wprowadzenie takiego rozwiązania planuje Komisja Europejska - informuje "Rzeczpospolita".

Tanie latanie na Wschód?

Centralwings, spółka zależna LOT, wzorem Germanwings należących do Lufthansy, może jako pierwsza oferować tanie połączenia na Wschód - pisze "Puls Biznesu".

Dolar leci w dół. Ropa dalej droga

Dolar amerykański nie potrafi poprawić swojej pozycji, spada jeszcze bardziej i bije nowy historyczny rekord słabości wobec euro. Ropa naftowa wciąż utrzymuje się wyraźnie powyżej granicy 80 dol.

Lepszy fach w ręku, niż magister na dachu

- Zamiast ogólniaka - zdecyduj się na szkołę dającą zawód. Zamiast licencjatu - wybierz szkołę pomaturalną. A najlepiej postaw na dobre studia - zarobisz najwięcej. Takie wnioski wypływają z najnowszego raportu "Pracujący Polacy 2007", o którym pisze "Dziennik".

Polacy nie chcą harować 12 godzin

- Mieliśmy być elitą, a wylądowaliśmy w obozie pracy – skarżą się pracownicy łódzkiego zakładu Dell, którzy polecieli na trzymiesięczne szkolenie do irlandzkiego Limerick.

Polscy rybacy wyjdą w morze

Sztab Kryzysowy Rybołówstwa poparł rybaków protestujących przeciwko zakazowi połowów dorsza na Bałtyku Wschodnim. Decyzję podjął jednogłośnie.

Unia wstrzyma fundusze?

Zaledwie w 16 proc. Polska wykorzystała do tej pory przysługujące jej środki z unijnego Funduszu Spójności. Jeśli nie wykorzysta ich do 2010 roku, pieniądze przepadną.

Woźniak: grozi nam import energii

Jeśli wielkie inwestycje w branży elektroenergetycznej nie ruszą w najbliższym czasie, możemy być zmuszeni do importowania energii - uważa minister gospodarki Piotr Woźniak.

"Rząd planuje budżet wyborczy"

Budżetem stagnacji i przedwyborczych obietnic określiła projekt na 2008 rok Konfederacja Pracodawców Polskich. Organizacja twierdzi, że nie przyniesie on potrzebnego finansom państwa przełomu.

Komunikacja w Warszawie - po niemiecku

Warszawa i Berlin będą współpracować w dziedzinie transportu miejskiego. Polska stolica ma czerpać z doświadczeń niemieckiej, jakie ta ostatnia nabyła podczas organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2006r.

Katastrofalny stan francuskiego budżetu

Finanse publiczne Francji znalazły się w "krytycznej" sytuacji - tak twierdzi francuski premier. Francois Fillon poinformował, że w 2006 roku deficyt budżetowy wyniósł 1,15 biliona euro.

Świadkowie obciążają Kaczmarka

To pozytywna opinia ministra gospodarki miała decydujące znaczenie w sprawie przyznania poręczenia Skarbu Państwa dla Laboratorium Frakcjonowania Osocza - zeznała była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

Zalew pieniędzy z Unii

Po opłaceniu składki członkowskiej w Unii Europejskiej Polska otrzymała na czysto z unijnej kasy prawie trzy miliardy euro. To prawie dwukrotnie więcej niż w latach ubiegłych i niż to co w 2006 roku wpłaciliśmy.

Szef NBP: euro najwcześniej w 2012 roku

Zdaniem szefa banku centralnego, Polska może przyjąć wspólną walutę najwcześniej w 2012-2013 roku. Skrzypek chciałby także jak najkrótszego okresu przygotowawczego.

Śląsk się jednoczy

14 największych miast leżących w centralnej części województwa śląskiego utworzyło Górnośląski Związek Metropolitalny. Jest to pierwszy krok do powołania planowanej od dawna ponad 2-milionowej aglomeracji śląskiej - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Krauze znalazł ropę w Kazachstanie

W sobotę Petrolinvest dowiercił się do ropy ze złoża Żubantam. Wielkość wydobycia z tego miejsca szacuje się na 40 baryłek dziennie - poinformowały władze spółki.

Złote czasy dla informatyków

W Polsce na informatyków czeka kilkadziesiąt tysięcy wakatów. Programiści, specjaliści i administratorzy baz danych, graficy, projektanci stron internetowych oraz analitycy systemów komputerowych to najbardziej poszukiwanie specjaliści na rynku - czytamy w "Dzienniku".

Tani dolar niepokoi europejskich eksporterów

Kurs euro po raz pierwszy przekroczył psychologicznie istotny poziom 1,4 dol., powodując nasilenie obaw o eksport ze strefy euro do Stanów Zjednoczonych. Eksporterzy liczą, że EBC nie będzie chciał dalej umacniać waluty - czytamy w "Gazecie Prawnej".