Najnowsze

Najnowsze

Niedostępne bogactwo?

Czarne złoto jest - i co z tego. Rosnące koszty wydobycia powodują, że węgiel, którego na Śląsku nie brakuje jest coraz droższy. Dodatkowym problemem jest fakt, że trzeba sięgać po złoża coraz głębiej położone, a przestarzałe technologie wydobycia nie pozwalają na efektywną i tanią eksploatację tych pokładów. Węgiel powoduje, że potencjalnie jesteśmy bogaczami, ale w dzisiejszych warunkach nie bardzo potrafimy z tego potencjału skorzystać.

Private equity w czasach kryzysu.

W co inwestować w czasach kryzysu? O tym czy kryzys to złoty czas dla firm z sektora private equity z prezesem spółki Enterprise Investors, Jackiem Siwickim, na Europejskim Kongresie Gospodarczym rozmawiał Marek Tejchman.

Nokia zarobiła 10 razy mniej

Nokia - największy na świecie producent telefonów komórkowych - podała fatalne wyniki za I kwartał 2009 r. Zysk firmy spadł w tym okresie o 90 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2008 r.

Praca w Belgii wkrótce legalna

1 maja Belgia zniesie restrykcje na rynku pracy dla obywateli Polski i reszty krajów, które weszły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Tym samym spośród krajów UE ograniczony dostęp do swojego rynku pracy utrzymają jedynie Niemcy i Austria.

Kup elektryczny, dostaniesz 5 tys.

Nawet 5 tys. funtów dostaną kierowcy, którzy zdecydują się przesiąść do samochodu z napędem elektrycznym lub hybrydowym - zapowiedział brytyjski minister transportu. Nie nastąpi to jednak prędko, bo w salonach takie pojazdy pojawią się dopiero w 2011 roku.

Grad wznawia rozmowy z Eureko

Minister skarbu Aleksander Grad rozpoczyna nowe negocjacje z Eureko w sprawie ugody dotyczącej PZU. Resort ma nadzieję, że porozumienie uda się osiągnąć jeszcze przed wakacjami.

Kanał La Manche odblokowany

Po dwóch dniach protestów francuscy rybacy po południu odblokowali porty w Boulogne-sur-Mer, Calais i Dunkierce. Rząd obiecał im pomoc w wysokości 4 milionów euro.

Energia a kryzys gospodarczy

relacjonujemy to co się dzieje w katowicach - a tam trwa Europejski Kongres Gospodarczy. Tym razem o polityce energetycznej Unii Europejskiej - w programie "Biznes Lunch" gościem jest Krzysztof Rożen szef zespołu ds. energii i zasobów naturalnych KPMG.

Chemia na sprzedaż

Umowa prywatyzacyjna największych spółek chemicznych mogłaby zostać podpisana jeszcze w tym roku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek zarządu Nafty Polskiej, Wiesław Skwarko. Azoty Tranów, Kędzierzyn i Ciech mają trafić do jednego inwestora, ale jednocześnie mają zachować odrębność prawną. O szczegóły w "Biznes Lunchu" pytał Marek Tejchman.

Chemia w obliczu prywatyzacji

Polski sektor chemiczny stoi przed wielką prywatyzacją. W grę wchodzą trzy spółki: Zakłady Azotowe Tarnów, Kędzierzyn i Ciech. Czy dołączy do nich Anwil? O szczegóły w "Biznes Lunchu" Marek Tejchman pytał prezesa Azotów Tarnów, Jerzego Marciniaka.

Euro 2012

1 stycznia ma pojawić się w portfelach, tak zakłada harmonogram przedstawiony przez rząd., Nie wiemy dokładnie czy taks się stanie, może będzie to 2013, 2014 - ale jeśli chodzi o 2012 - EURO PIŁKARSKIE będzie w polsce i na Ukrainie właśnie w 2012 roku. O tym rozmawiamy w programie "Dalszy ciąg poranka" z Grzegorzem Kitą, z Sport Management Polska.

Twój Brat PIT ku pomocy

do 30 kwietnia musimy rozliczyć się ze swoich przychodów uzyskanych w 2008 roku. Czas na brata PITa który pomoże w trudnych kwestiach. W programie "Pieniądze od rana" wraz z Wojciechem Sawickim z Accreo Taxand - mówimy o uldze rehabilitacyjnej.

Wielki bank zaskoczył wynikami

W pierwszym kwartale 2009 roku amerykański bank JP Morgan Chase odnotował 2,1 mld dol. zysku netto, co w przeliczeniu na pojedynczą akcję daje 0,40 dol. Rynek spodziewał się wyniku gorszego o jedną czwartą.

"Będzie więcej złych kredytów"

- Udział kredytów zagrożonych i "pod obserwacją" w portfelach banków wzrośnie z obecnego poziomu ok. 5 proc. o kilka punktów procentowych w 2009 i 2010 roku, ale nie powróci do notowanych jeszcze kilka lat temu poziomów powyżej 20 proc. - powiedział w TVN CNBC Biznes przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza.

Giełda już pełnoletnia

Polski rynek kapitałowy jest dojrzały i nie trzeba stosować zabiegów protekcjonistycznych - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Ludwik Sobolewski. Dziś polska giełda obchodzi 18-lecie istnienia. O to, jak prezes GPW ocenia te lata, a także o plany na przyszłość polskiego parkietu, gościa "Dnia na Rynkach" pyta Marek Tejchman.

Rekordowy spadek produkcji w eurolandzie

W lutym produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 2,3 proc. w relacji miesięcznej - poinformował Eurostat, europejskie biuro statystyczne. Rok do roku spadek wyniósł 18,4 proc. i był największy w historii eurolandu.

"Straty na opcjach są wyolbrzymione"

Do końca kwietnia powinna być gotowa precyzyjna analiza strat, jakie poniosły polskie firmy na opcjach walutowych. Szacunki mówiące o kilkunastu miliardach złotych są "bardzo zdecydowanie" wyolbrzymione - uważa wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Polska giełda jest pełnoletnia

16 kwietnia 1991 roku na ostatnim piętrze dawnej siedziby KC PZPR w Warszawie po raz pierwszy zabrzmiał giełdowy dzwon - przypomina "Rzeczpospolita". Na początku na warszawskim parkiecie notowanych było tylko pięć spółek, a pierwszym inwestorom zdarzało się przynosić swoje pieniądze, często niewiadomego pochodzenia, w reklamówkach.

Biedny student bez szans na kredyt

Będzie trudniej o kredyty studenckie - zwłaszcza najbiedniejszym - alarmuje "Polska". Banki z powodu kryzysu gospodarczego mogą zażądać wyższego zabezpieczenia kredytu, a to eliminuje tych, którym jest on najbardziej potrzebny.

Coraz bliżej do eurowaluty

Wstąpienie Polski do ERM2 po 1 lipca nie przekreśla szans na przyjęcie eurowaluty w 2012 roku - przyznał w TVN CNBC Biznes Marek Rozkrut z ministerstwa finansów. Do końca kwietnia resort finansów ma opracować dokument, w którym szczegółowo zostaną przedstawione kolejne etapy realizacji mapy drogowej. O szczegóły gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Wyłudził 1,5 mln unijnych dotacji

Ponad 1,5 miliona złotych dotacji ze środków unijnych wyłudził zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA właściciel jednej z piotrkowskich firm. Decyzją sądu mężczyzna spędzi w areszcie najbliższe trzy miesiące.

Kryzys w starych ciuchach

Kupujemy coraz mniej ubrań. Pierwszy kwartał dla tekstylnych spółek był fatalny. Chociaż oficjalnych wyników jeszcze nie ma, to szacunki wskazują, że sprzedaż w sektorze odzieżowym spadła o jedną trzecią - pisze "Puls Biznesu".

Oszczędności Amerykanów stopniały

W ciągu półtora roku amerykanie stracili blisko 1/4 swoich oszczędności - mówił ekonomista Andrzej Lubowski, od kilkunastu lat mieszkający w USA. Jego zdaniem poprawa sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych zależy od tego, kiedy banki rozszerzą akcje kredytową.

E-gazety za darmo nie poczytasz?

W dobie kryzysu i przejmowania pałeczki głównego medium przez internet spada sprzedaż gazet papierowych. Dlatego ich wydawcy coraz częściej zastanawiają się nad wprowadzeniem opłat za wykorzystywanie artykułów, które zawieszają na swoich stronach internetowych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Nie oceniaj kobiety po piwie

Gdy w Wielkiej Brytanii pojawiły się reklamy pewnego piwa "zachęcające do krytyki swej partnerki", wybuchła moralna panika. Kampania została zablokowana, bo "promowała nadmierną śmiałość w ocenianiu kobiet".

Firmy uciekają do sieci

Internet daje opór kryzysowi. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do sieci. Tam, w przeciwieństwie do handlu tradycyjnego, rośnie sprzedaż. Tam też swoje swoje okrojone wydatki kierują reklamodawcy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wielkie chińskie spowolnienie

Gospodarka Kraju Środka jeszcze nigdy, czyli od kiedy istnieją dane na ten temat, nie miała się tak źle. Chiński produkt krajowy brutto powiększył się w pierwszym kwartale 2009 r. zaledwie o 6,1 proc., powiadomił w czwartek urząd statystyczny w Pekinie. Zdaniem ekspertów nie potrwa to jednak długo, bowiem stymulacyjne działania Pekinu zaczynają przynosić pozytywne skutki.

Perspektywy dla Polski

Elastyczna linia kredytowa w MFW ma uwiarygodnić obraz Polski w oczach inwestorów. W magazynie "90 Minut" o elastycznej linii kredytowej a także o oczekiwaniach związanych z marcową inflacją w Polsce mówił dr Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku

PBG przy budowie narodowego

Jak poinformowało Narodowe Centrum Sportu, konsorcjum z udziałem PBG złożyło najlepszą, opiewającą na miliard 250 milionów złotych netto, ofertę w przetargu na budowę Stadionu Narodowego. O wynikach spółki, portfelu zamówień oraz kontraktach związanych z budową Stadionu Narodowego rozmawialiśmy z wiceprezesem PBG, Przemysławem Szkudlarczykiem.

Przemysł kryzysowy

Podczas forum ekonomicznego w Katowicach, rozmawialiśmy z Arkadiuszem Krężelem, przewodniczącym Rady Nadzorczej Impexmetalu. O to, czy w dobie kryzysu przemysł może liczyć na zyski bez wsparcia państwa, pytał MArek Tejchman.