Najnowsze

Najnowsze

Dane w sieci

W dzisiejszym wydaniu „Programu” zajmiemy się między innymi ochroną prywatnych danych w internecie. Kto i jak może je wykorzystać? Zapraszamy na "Program".

Rząd na razie nie uchyli drzwi do euro?

Rząd coraz bardziej spuszcza z tonu, jeśli chodzi o szybkie wejście do strefy euro. - W obecnej sytuacji rynkowej wejście Polski do systemu ERM2 mogłoby być trudne - stwierdził Marek Rozkrut, dyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki w Ministerstwie Finansów.

"Kommiersant": Polska dogadała się z Gazpromem

Rosyjski Gazprom wypełni lukę po wyeliminowanej z rynku ukraińskiej spółce i dostarczy Polsce brakujący gaz, a ta w zamian zrezygnuje z dochodzenia milionowego odszkodowania i obniży ceny tranzytu - tak zdaniem moskiewskiego dziennika "Kommiersant" ma wyglądać porozumienie między Moskwą a Warszawą.

Ropa: prawie 50 dol. za baryłkę

Cena ropy naftowej coraz bardziej zbliża się do granicy 50 dolarów za baryłkę. Powód to oczekiwanie, że kraje OPEC zmniejszą wydobycie surowca, a także spodziewany spadek amerykańskich zapasów.

Przesiadamy się na… skuterki

Polacy coraz częściej cztery kółka zastępują dwoma - i to tymi z własnym napędem. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wyliczył, że w ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce prawie 219,4 tys. nowych i używanych jednośladów - o 39 proc. więcej niż rok wcześniej. Dane opublikowała "Rzeczpospolita".

Amerykanie pilnują karcianych długów

Im głębsza recesja, tym karniej Amerykanie spłacają swoje zadłużenie na kartach kredytowych. Liczba osób, które zalegają ze spłatą takiego kredytu, spadła w USA w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 11 procent wobec tego samego okresu rok wcześniej.

Pracownicy Forda zgadzają się na obniżki

Koncern Forda doszedł do porozumienia ze swymi pracownikami w USA, którzy zgodzili się na zmianę systemu płac, która w praktyce oznacza obniżki. To może wzmóc presję na związkowców z konkurencyjnych firm GM i Chrysler, aby poszli w ślady pracowników Forda.

Praca schodzi do podziemia

Rośnie bezrobocie, a wraz zanim szara strefa. Część formalnie zwolnionych znajduje bowiem zatrudnienie "na czarno", zachowując często ten sam dochód "na rękę", ale pracodawca nie odprowadza od nich składek. "The Wall Street Journal Polska" podlicza koszty szarej strefy w czasach kryzysu.

Gospodarka wyciąga wtyczkę

Zwalniająca gospodarka potrzebuje mniej paliwa. Widać to już w spadku zużycia i cen ropy, spada też zużycie prądu. Jak zauważa ''Gazeta Wyborcza", kryzys gospodarczy oddala niebezpieczeństwo kryzysu energetycznego, o który obawiano się do niedawna.

Pozwą banki za zbyt drogie kredyty

Niebawem do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafią pierwsze pozwy przeciwko bankom, których zapisy w umowach mogły szkodzić klientom i bezpodstawnie zawyżać raty kredytów. UOKiK na celownik wziął kursy walutowe, jakie banki stosują w rozliczeniach z nami.

Wątły II filar emerytalny

Przybywa emerytur z Otwartych Funduszy Emerytalnych - i są one coraz wyższe. Pierwszą wypłacono w styczniu w wysokości 24 złotych, teraz jest ich 8, a średnia wysokość świadczenia wynosi... 47 złotych - wylicza "Gazeta Prawna".

Zmienna stopa oprocentowania

Zmienna stopa oprocentowania zależna od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego - wielu Polaków właśnie taki zapis ma w swoich umowach kredytowych. A ponieważ ostatnio stopy procentowe są obniżane to czy zapłacimy niższe raty? Tym bardziej, że niektóre banki obniżają oprocentowanie, ale lokat... Czemu się tak dzieje? O tym rozmawialiśmy z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Finamo.

Siła Polskich banków

Polski sektor bankowy jest w dużo lepszej kondycji niż amerykański czy chociażby ten w Europie Zachodniej. Ale mimo tego niezbyt chętnie zasila gospodarkę kredytami. W programie "90 minut" Wojciech Kwaśniak doradca prezesa NBP i były Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego.

Polacy boją się kryzysu

Ponad połowa z nas planuje oszczędności i obawia się o swoje miejsca pracy. Eugeniusz Śmiłowski - prezes Pentor Research International mówił na antenie TVN CNBC o stosunku Polaków do kryzysu gospodarczego.

"Gospodarka spadła w przepaść"

- Amerykańska gospodarka już spadła w przepaść. Jesteśmy świadkami nie tylko spowolnienia gospodarczego, ale również znaczącej zmiany zachowań konsumenckich. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem. To tak jakby wszystko zatrzymało się w miejscu - stwierdził w wywiadzie dla CNBC Warren Buffet, słynny amerykański inwestor giełdowy.

Wyparowało 50 bilionów dolarów

Wartość światowych aktywów finansowych, w tym akcji, obligacji i walut spadła w 2008 roku prawdopodobnie o co najmniej 50 bilionów dolarów, czyli o wartość rocznego PKB całego globu - szacuje w raporcie Bank Rozwoju Azji (Asian Development Bank - ADB)

Dofinansowanie dla Wschodniej Europy

W ciągu dwóch lat Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy dostarczą 24,5 miliarda euro na dofinansowanie banków i wsparcie przedsiębiorstw w Europie środkowo-wschodniej. O planowanym wsparciu finansowym dla krajów Europy wschodniej rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Krystyną Gawlikowską- Huckel, dyrektorem wykonawczym w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Mapa polskiego bezrobocia

250 osób z Fabryki Opla w Gliwicach. To kolejne 250 osób, które straci pracę. A zakładów, które muszą redukować zatrudnienie w całym kraju jest coraz więcej. Polska mapa bezrobocia, a w niektórych przypadkach i bezsilności...

Nasze drogie banki

Tanio? Tanio to już było. Można zarobić - też można było. W bankach. Utrzymanie konta będzie coraz droższe - a oprocentowanie lokat... coraz niższe. Jednak skoro banki już nie chcą za wszelką cenę naszych pieniędzy - to może łatwiej je będzie od banków pożyczyć?

Seksem się nie zareklamujesz

Nagie dziewczyny w reklamie gładzi szpachlowej czy wydepilowane męskie torsy promujące dżinsy już niedługo mogą odejść w przeszłość. Włoscy naukowcy właśnie odkryli, że reklamy z udziałem seksownych kobiet i atrakcyjnych mężczyzn wcale nie zachęcają do zakupu oferowanych produktów. Przeciwnie - odwracają uwagę konsumentów.

Udany IV kwartał dla Budimexu

Przychody Budimexu w IV kw. wzrosły o 18,9% rdr, do 895,78 mln zł. Prezes spółki Marek Michałowski mówił w programie "Dzień na Rynkach", że nie wyklucza wypłaty dywidendy. Kwota przeznaczona na dywidendę może wynieść nawet powyżej 100 mln zł. Z prezesem Budimexu rozmawiał Mikołaj Kunica

Rynek nieruchomy

Czekanie na kupowanie z przerwą na negocjowanie. A negocjacjom czas wyjątkowo sprzyja. Negocjacjom związanym z zakupem nieruchomości, ale głównie na rynku pierwotnym. Na rynku wtórnym jest już zupełnie inaczej. Dlaczego i jak zbić... cenę

Możemy dostać miliardy, ale tylko na konkrety

Europejski Bank Inwestycyjny może kupić obligacje od krajów naszego regionu, o ile będą one wyemitowane na realizację konkretnego projektu inwestycyjnego - zapowiedziała wiceprezes EBI Marta Gajęcka. Jak dodała, Polska może w tym roku dostać nawet 6 mld euro.

Jak hamburger wygrywa z pulardą

Rośnie sprzedaż McDonald'sa. Amerykańska sieć fast-foodów podała, że jej globalna sprzedaż wzrosła w lutym o prawie 1,5 procent rok do roku. Stało się tak mimo wzmocnienia dolara, które sprawia, że spada liczona w amerykańskiej walucie sprzedaż firmy za granicą.

Dwucyfrowa przecena mieszkaniowa

Ceny mieszkań w największych miastach Polski lecą na łeb, na szyję. W lutym w porównaniu z sytuacją sprzed roku jest o kilkanaście procent taniej. A każdy kolejny miesiąc przynosi jeszcze większe obniżki - wynika z raportu Open Finance dla "Dziennika". Ten spadek cen martwi jednak branżę budowlaną. - Cały sektor zmaleje w tym roku o kilka procent - ocenia w TVN CNBC Biznes Marek Michałowski z Budimeksu.

Rozliczamy się za granicą

Termin rozliczenia się z Urzędem Skarbowym coraz bliżej, a pytań dotyczących PIT-ów coraz więcej. W "Biznes Lunchu" kontynuujemy akcję "Twój Brat Pit", a na dzisiejsze pytania naszych widzów odpowiada doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers, Tomasz Kret. Tym razem dowiemy się m.in. co należy zrobić, gdy pracujemy i rozliczamy się za granicą, a w kraju osiągnęliśmy jedynie niewielki dochód.

W Warszawie taniej (tylko dla Amerykanów)

Brytyjski ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU) jak co pół roku zrobił badania, w których miastach na świecie żyje się najtaniej, a gdzie najdrożej. Warszawa - oczywiście jedynie dla Amerykanów - potaniała w oczach. Ale wszystko to skutek silnego dolara do złotego.

Innowacyjni w kryzysie

Golarka, radio samochodowe, supermarket, czy tampony - takie wynalazki pojawiły się w latach 30. ubiegłego wieku w czasie, gdy na świecie panował Wielki Kryzys. O tym, czy kryzys gospodarczy skłania do innowacyjności w programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z ekonomistą Marcinem Piątkowskim.

Polski rynek finansowy

Ciekawa rozmowa na temat polskiego rynku finansowego. Jakie spółki były trafionymi inwestycjami, a które niestety okazały się rozczarowaniem, Marek Tejchman rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z Krzysztofem Samotijem, prezesem BZ WBK AIB TFI Marek Tejchman.

Trion zaczął odczuwać spowolnienie gospodarcze

Głównie dlatego że współpracuje z firmami z branży budowlanej. Jak więc będzie wyglądał I kwartał obecnego roku w spółce? Dowiemy się także o planach przejęcia czeskiej firmy Protivanov przez spółkę Trion. O tym rozmawiał Marek Tejchman z prezesem Trion, Markiem Grzoną w "Dniu na Rynkach"