Najnowsze

Najnowsze

Inwestuj w Plosce!

W opinii Amerykańskiej Izby Handlowej kryzys może sprzyjać...Polsce. Mimo globalnego spowolnienia, Polska pnie się w rankingach ekonomicznych, dobrze radzi sobie z kryzysem i jest dobrym miejscem do inwestowania. Rząd powinien zatem wykorzystać czas kryzysu na to, by polską gospodarkę uczynić jeszcze bardziej konkurencyjną. Roman Rewald uważa, że "Polska, jest krajem, który rokuje dobre nadzieje". W programie "90 minut" z prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce rozmawiał Marek Tejchman.

Jak zarobić na eksporcie?

Eksport obarczony jest dość dużym ryzykiem. Nie oznacza to jednak, że nie warto ryzyka podejmować. Jak ocenić kontrahenta, jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi partnerami? Między innymi na te pytania odpowiadał Wojciech Warski z Business Centre Club. Ci, którzy juz zdecydują się na eksportowanie swoich towarów, mogą liczyć na dodatkowe fundusze. O tym, kto i w jakim stopniu może skorzystać z "Paszportu do eksportu" mówił Piotr Guzowski z Polsko-kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej paszportdoeksportu.pl.

Wysycha walutowy strumień od emigrantów

Przekazy dla rodzin w kraju od Polaków pracujących za granicą mogą w tym roku spaść z 5,7 mld euro do tylko 2 mld euro - wynika z wyliczeń ekspertów, na które powołuje się "Rzeczpospolita". Powodem jest masowa utrata pracy przez naszych rodaków w krajach "starej Unii".

IDM wzrostowe

Za nami 4 wzrostowe tygodnie dla akcji IDM S.A. Na zyski z działalności maklerskiej IDM może więc liczyć. Rentowny będzie także inny krok spółki: emisja obligacji Electusa. Co z innymi zamierzeniami IDM wobec spółek zależnych, o tym w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z prezesem tej spółki, Grzegorzem Leszczyńskim.

Rynki dla Opornych, 6.04.2009

Pan Rafał z Lublina proponuje, by Portfel Rynków dla Opornych wzbogacić o spółkę Rafako, producenta kotłów dla energetyki i urządzeń ochrony środowiska. Czy RDO kupią Rafako?

Amerykanie już mniej boją się kryzysu

Amerykanie bardziej optymistycznie patrzą na sytuację gospodarczą i dobrze oceniają pierwsze decyzje administracji Baracka Obamy. Według nowego sondażu, już tylko 1/3 mieszkańców USA uważa, że gospodarka ich kraju nadal stacza się w przepaść. Poprzednio pesymistów była ponad połowa.

Podatki wzmocnią budżet?

Zmiany w podatkach postuluje Komisja Trójstronna. Proponowane rozwiązania miałyby ułatwić pracownikom i pracodawcom przetrwanie w czasach kryzysu. A ten wpływa także na tegoroczny budżet państwa. O to, czy podniesienie stawek podatkowych w tym roku jest możliwe, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" wiceministra finansów, Macieja Grabowskiego.

Ekologiczna motoryzacja

Zastąpienie akcyzy podatkiem ekologicznym planuje ministerstwo finansów. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski, konkretne propozycje wprowadzenia nowego podatku mogą zostać przedstawione w ciągu najbliższych sześciu tygodni. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

"Do euro nie ma drogi na skróty"

- Europejski Bank Centralny odrzuca propozycje Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie możliwości przyjęcia euro przez należące do UE państwa Europy Środkowej i Wschodniej, jeszcze zanim staną się pełnoprawnymi członkami strefy euro - pisze "Financial Times".

Importerzy dociśnięci do ściany

Utrzymująca się słabość złotego i topniejący popyt ciągną w dół sprzedaż sprowadzanych towarów. Branże oparte na imporcie muszą więc podnosić ceny towarów, mimo że zapotrzebowanie na nie słabnie - pisze "Puls Biznesu".

Rosjanie chcą wejść w Orlen?

- Rosyjskie firmy naftowe interesują się odkupieniem od PKN Orlen części udziałów w litewskiej rafinerii Możejki - wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Szefowie rosyjskiego Łukoilu mieli rozmawiać z władzami płockiego koncernu już podczas forum ekonomicznego w Davos. Propozycje płyną też od zarządcy rosyjskich rurociągów - Transnieftu.

Nie masz na ratę? Bank to zrozumie

Związane z kryzysem problemy na rynku pracy sprawiają, że rośnie liczba niespłacanych hipotek. Banki nie chcą jednak przejmować mieszkań, zwłaszcza tych kupionych "na górce", które w przeciągu kilku miesięcy uległy mocnej przecenie. Dlatego oferują swoim klientom renegocjację umowy kredytowej - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Niemcy i Słowacy wykupują u nas auta

Według danych monitorującego rynek motoryzacyjny instytutu Samar, w pierwszym kwartale tego roku sprzedano w Polsce 87 966 nowych samochodów osobowych. To o 1,2 proc. więcej, niż w pierwszych trzech miesiącach 2008 roku.

Prezydent na YouTube: Składaj PIT w sieci

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która umożliwi jeszcze w tym roku składanie PIT-ów przez internet, bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego - informuje kancelaria prezydenta. Informuje w sposób nowatorski - po raz pierwszy za pomocą filmu na portalu YouTube.

Koniec optymizmu?

Czy wzrosty, z którymi mamy do czynienia na warszawskiej giełdzie są pułapką? Analitycy zgodnie twierdzą, że rynek zmęczył sie ostatnimi wzrostami i po lekkich wzrostach zejdzie w dół. Małe jest jednak prwadopodobieństwo scenariusza litery "V" (gwałtownego wybicia po spadkach). Zdaniem Ryszarda Rusaka, zarządzającego Union Investment TFI, który był gościem Roberta Stanilewicza w Dniu na Rynkach TVN CNBC Biznes większa część środków z planów pomocowych dla gospodarek Europy Wschodniej będzie przeznaczona na łatanie strat. Mały procent z nich wpłynie na ożywienie.

NG2 zwiększa przychody

NG2 nie ucierpi na kryzysie. Wbrew opiniom analityków z Erste Banku, dyrektor finansowy NG2 Piotr Nowjalis, zapewnił, że tegoroczne wyniki spółki będą co najmniej na takim samie poziomie jak w 2008 roku. Spółka otworzyla ponad 100 nowych wlasnych sklepów i z optymizmem patrzy w przyszłość. Jak podkreslił Piotr Nowjalis w rozmowie z Robertem Stanilewiczem, w programie "Dzień na rynkach" do tej pory jedynym czynnikiem, który wpłynął na słabszą sprzedaz była brzydka pogoda. Wraz z pojawienien sie pięknej pogody nastąpił wzrost sprzedaży.

Przyjęcie euro

Financial Times dotarł do tajnego raportu MFW. Fundusz miał w nim zaproponować, by strefa euro umożliwiła nowym krajów Unii tak zwane "quasi-członkostwo" - czyli przyjęcie wspólnej waluty, ale bez zasiadania w radzie Europejskiego Banku Centralnego. W programie "90 Minut" ekonomista BZ WBK Piotr Bujak komentuje to doniesienia, mówiąc, że w przypadku kraju takiego jak nasz, jednostronne przyjęcie euro byłoby technicznie bardzo trudne.

Amerykański gigant chce podbić Warszawę

Już w środę Warszawiacy będą mogli napić się kawy w kubeczku z logo jednej z najdroższych marek świata - dowiedziało się nieoficjalnie TVN CNBC Biznes. Wtedy to swoją pierwszą kawiarnie w Polsce, na stołecznej ulicy Nowy Świat zamierza otworzyć Starbucks.

ABW i CBA prześwietlą prezesów

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne dostały już z Ministerstwa Skarbu Państwa wstępne informacje o umowach i kontraktach, jakie zawarły w ciągu ostatnich 2 lat spółki Skarbu Państwa. Mają teraz sprawdzać, czy ich menedżerowie nie naruszyli przepisów antykorypcyjnych, nie złamali prawa o przetargach publicznych, a zawierając umowy opcyjne nie popełnili przestępstw.

ITI pozywa Kaczyńskiego

Grupa ITI złożyła pozew przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu o naruszenie dóbr osobistych w związku z jego działaniami dyskredytującymi firmę - poinformował ITI w komunikacie. Chodzi o wypowiedź prezesa PiS, w których sugeruje on, że Grupa ITI otrzymała od władz stolicy pieniądze na budowę stadionu Legii Warszawa.

Zwalniani stoczniowcy zostawieni samym sobie

Związki zawodowe działające w Stoczni Gdynia SA rozpoczęły w poniedziałek spór zbiorowy z Zarządcą Kompensacji i Zarządem Stoczni. Skarżą się, że po dobrowolnym odejściu z pracy, nikt się byłymi pracownikami nie zajmuje, podczas gdy według specustawy stoczniowej mieli szkolić się do nowego zawodu.

W Nowym Jorku nie będzie gdzie zjeść

20 tysięcy restauracji - tyle lokali może zniknąć z amerykańskiego rynku w ciągu najbliższych trzech lat. Takie szacunki jednej z firm konsultingowych przytacza "The New York Times". Zdaniem analityków, branżę gastronomiczną w USA czekają ciężkie czasy, bo rozrosła się ona niewspółmiernie do potrzeb, a Amerykanie zaczęli teraz mocno zaciskać pasa.

UKE: Play najtańszy, Orange najdroższy

Komórkowy beniaminek walczy o rynek ceną. Play oferuje najtańsze połączenia z telefonów komórkowych zarówno w ofercie na abonament, jak i na kartę - wynika z opublikowanego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

BOŚ dokapitalizowany?

Bank Ochrony Środowiska SA chciałby pozyskać w tym roku od swego głównego akcjonariusza, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokapitalizowanie na kwotę minimum 150 milionów złotych -mówi gość TVN CNBC Biznes, prezes BOŚ Mariusz Klimczak. NFOŚiGW ma wnieść do BOŚ akcje swoich spółek zależnych w zamian za nowo wyemitowane akcje banku. O tym projekcie i nowych produktach BOŚ z prezesem Mariuszem Klimczakiem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Popyt na stal

W związku ze znaczną obniżką cen rynkowych wyrobów hutniczych, która miała miejsce pod koniec I kwartału 2009 roku, Stalprofil SA dokonał aktualizacji wartość zapasów.Odpisy wartości zapasów zmniejszą zysk netto spółki za '08 o 5,2 mln zł. Pomimo korekty cenowej trwającej na rynku stalowym Stalprofil zakłada osiągnięcie dodatniego wyniku finansowego za I kwartał 2009 roku. O tym jak kształtuje się popyt na wyroby stalowe i czy istnieje realne zagrożenie tanią stalą ze wschodu prezes Stalprofil SA Jerzy Bernhard w Dniu na Rynkach TVN CNBC Biznes.

Inwestujesz? Tylko w Polsce

Gdzie inwestować, kiedy kryzys już minie i łatwo będzie znowu o finansowanie? Tylko w Polsce - twierdzą inwestorzy z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Podczas gdy inne kraje zmagają się z recesją, Polska pnie się w górę w światowych rankingach ekonomicznych. Ale uwaga: wiele zależy od tego, czy rząd ten czas prześpi, czy też stanie na wysokości zadania.

Zachodnie banki szanują złotego

- Złoty najgorsze ma już za sobą, podobnie jak waluty innych krajów rozwijających się - tak przynajmniej twierdzi cytowany przez Bloomberga diler walutowy Citigroup. Bardziej pesymistyczni są analitycy InvestBanku, którzy na najbliższe miesiące prognozują osłabienie się złotego.

PiS przeciw prywatyzacji giełdy

- Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się planom prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. To nie będzie służyć polskim interesom - powiedział szef partii Jarosław Kaczyński. Według wiceprezes PiS Aleksandry Natalli-Świat, planowana prywatyzacja giełdy będzie oznaczała utratę szansy na rozwój polskiego rynku kapitałowego.

Kto kupi Opla?

Kupnem udziałów w Oplu zainteresowanych jest kilka firm - taką informację przekazało niemieckie ministerstwo gospodarki. W grupie zainteresowanych kupnem pakietu akcji Opla są inwestorzy finansowi - dodaje szef rady pracowniczej koncernu. Rząd nie potwierdza jednak wcześniejszej informacji, że wśród zainteresowanych jest emirat Abu Zabi, a rząd w Berlinie rozmawia z tamtejszymi władzami.

Europejczycy kupują coraz mniej

Dużo gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży w strefie euro. W lutym sprzedaż spadła aż o 4 procent rok do roku, podczas, gdy analitycy oczekiwali spadku o 2,5 procent. Lutowy spadek w ujęciu rocznym był o ponad 2 punkty procentowe głębszy, niż ten zanotowany w styczniu.