Najnowsze

Najnowsze

RPP zetnie stopy do zera?

Członkowie RPP mówią, że z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się kolejnych obniżek stóp procentowych. Czy możliwy jest poziom 0 proc.? - Teoretycznie możliwe jest obniżenie stopy depozytowej do zera - stwierdził na antenie TVN CNBC Biznes Jan Czekaj z RPP.

Davos dla ubogich

Światowe forum ekonomiczne w Davos - zazwyczaj pełne blichtru i przepychu - w tym roku odbędzie się w cieniu światowego kryzysu. Nie ma co liczyć na wystawne bankiety pełne szampana i kawioru, wydawane od lat przez amerykańskie banki. Wszyscy oszczędzają.

Plan ratunkowy po kanadyjsku

Kanada ma swój plan antykryzysowy. Rząd tego państwa chce wpompować w gospodarkę równowartość 32 miliardów dolarów - czyli równowartość około 1,5 procent kanadyjskiego Produktu Krajowego Brutto.

Popracujemy krócej za mniej?

Elastyczne godziny pracy i skrócenie tygodnia pracy, ale i mniejsze zarobki - to rządowe remedium na falę kryzysowych zwolnień w polskich firmach. W środę te propozycje zostaną przedstawione na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

Kryzys pomógł uciec od Podatku Belki

Fiskus liczy, że w 2009 r. zarobi 1,35 miliarda złotych z Podatku Belki od sprzedaży papierów wartościowych. Może się jednak przeliczyć - stwierdza "Parkiet". Spadki na giełdach sprawiły, że zamiast zysków, z których podatek można ściągnąć, inwestorzy realizowali straty.

UFO zatrzymało Lufthansę

Strajk zorganizowany przez związek zawodowy UFO sparaliżował niemieckie lotniska, przede wszystkim w Berlinie i Frankfurcie. Linie Lufthansa przepraszają pasażerów za opóźnienia i utrudnienia.

Operator dla panów na sprzedaż

Mobilking odniósł największy sukces spośród wszystkich wirtualnych operatorów komórkowych, obecnych na polskim rynku. Ale jego właściciel jest z jego wyników niezadowolony - i szuka kupca.

Jest nas już miliard!

Spośród 6,7 mld osób żyjących na Ziemi okrągły miliard to internauci – wynika z badania World Metrix, przeprowadzonego przez amerykańską firmę comScore. 14 milionów spośród tej grupy to Polacy.

iPhone rozkręcił nam rynek

W Polsce sprzedano już prawie 100 tys. iPhone’ów. Choć wydaje się, że to stosunkowo niewiele, to telefon Apple pobudził rozwój rynku zaawansowanych komórek - pisze "Rzeczpospolita".

Rusza Davos. I "anty-Davos"

Rozpoczyna się  Światowe  Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos. Weźmie w nim udział ponad 40 przywódców państw. Polskę będzie rezprezentować premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski. Równolegle w Belem w Brazylii odbywa się "anty-Davos", Światowe Forum Społeczne.

Ameryka ma kolejnego Madoffa

Skazany w przeszłości za wyłudzenia finansowe Nicholas Cosmo został oskarżony ponownie. Tym razem zarzuca się mu zbudowanie piramidy finansowej i oszukanie 1,5 tys. klientów na ponad 370 mln dolarów.

Nabucco doda gazu

Wojna gazowa Rosji z Ukrainą spowodowała, że państwa Unii Europejskiej oraz europejskie instytucje finansowe wyraziły we wtorek poparcie dla budowy gazociągu Nabucco. Inwestycja miałby być przyspieszona i powstać do 2013 roku.

Tańsze kredyty w pln.

Stopy procentowe w dół, wibor w dół, w dół także raty kredytów hipotecznych w złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o redukcji głównej stopy procentowej o 75 punktów bazowych do poziomu 4,25%, a zdaniem ekonomistów to jeszcze nie koniec. Kończy się natomiast szansa na wysoko oprocentowane lokaty.

Skąd ta dziura budżetowa? Z gazet...

- Afrykańskie plemiona walczą z chorobami nie mówiąc o nich. Rząd Tuska, jak te plemiona mówił, że nie ma kryzysu - powiedział w "Faktach po Faktach" Ryszard Czarnecki z PiS. - Wzrost gospodarczy zakładany przez rząd jest nadal możliwy. Zamiast krzyczeć, będziemy pracować - odpowiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Będziemy rozmawiać z Rosjanami o gazie

Polska wciąż otrzymuje ze wschodu niewystarczające ilości gazu. O dodatkowych dostawach surowca jeszcze w tym tygodniu rozmawiać będą przedstawiciele Gazpromu i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - podaje RMF FM.

Premier: możemy wyjść z zapaści zwycięsko

Premier przedstawił rządową receptę na kryzys: cięcia wydatków. Oszczędności ministerstw mają wynieść 17 miliardów złotych. - Nie zabraknie pieniędzy na emerytów i rencistów, na służbę zdrowia, na pensje. Cięcia nie będą dotykać ludzi – obiecał Donald Tusk.

RPP nie wróży nam dobrze

- Perspektywy wzrostu gospodarczego nie kształtują się dobrze - tłumaczył obniżkę stóp procentowych prezes NBP Sławomir Skrzypek. - Inflacja będzie się nadal obniżać do celu inflacyjnego NBP. Tempo wzrostu PKB będzie z pewnością niższe, niż w ostatniej projekcji - mówił Skrzypek.

e-book zamiast cegieł w tornistrze

Uczniowie kilku śląskich szkół już wkrótce zapomną o ciężkim tornistrze, ceglastych podręcznikach i bólu kręgosłupa. Zamiast tego otrzymają e-booki, w które zostaną wgrane elektroniczne wersje szkolnych książek. - To pionierski projekt w skali kraju - przekonują pomysłodawcy.

Rada znów ostro tnie stopy

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła we wtorek podstawowe stopy procentowe - o 75 punktów bazowych. Główna stopa wynosi obecnie 4,25 proc.

"Solidarność": Odłożyć sztuczne penisy, siąść do poważnej rozmowy

- Czas odłożyć sztuczne penisy i świńskie ryje. Czas siąść do poważnej rozmowy - zwracają się do rządu przedstawiciele "Solidarności". Związkowcy chcą "okrągłego stołu" - obradować mieliby z rządem, przedstawicielami wszystkich ugrupowań politycznych, ekonomistami i organizacjami biznesowymi. - W przeciwnym razie może dojść do strajku generalnego - ostrzegają.

Połowa Polaków chce płacić w euro

Niemal połowa (48 proc.) Polaków opowiada się za przyjęciem waluty euro - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Co czwarty badany chciałaby, aby stało się to w najbliższych 2-3 latach, zaś co piąty uznał, że lepiej będzie, jeśli nastąpi to w ciągu 4-7 lat.

Biedronka nie obroniła się w sądzie

Właściciel sieci sklepów Biedronka przegrał kolejny proces przed sądem. Tym razem - przez niego wytoczony. Spółka Jeronimo Martins Dystrybucja chciała sprostowania informacji na jej temat, przeprosin i wpłacenia 100 tys. zł na cel społeczny od stowarzyszenia reprezentującego jej dawnych pracowników. Nic z tego jednak nie otrzyma, bo są uznał, że "Powód z uwagi na swoje niecne postępowanie (...) nie może skutecznie żądać ochrony sądowej swoich praw".

76 tys. do zwolnienia jednego dnia

Kryzys gospodarczy daje się we znaki coraz większej liczbie firm, kolejni ludzie tracą pracę. Tylko jednego dnia - w poniedziałek - największe firmy Stanów Zjednoczonych zapowiedziały zwolnienie z pracy niemal 76 tysięcy ludzi w kraju i w europejskich filiach - donosi "The New York Times".

Grad nie odda PZU tanio

Minister skarbu Aleksander Grad jest zadowolony z proponowanej przez Eureko ugody ws. PZU przed polskim sądem. W rozmowie z TVN CNBC Biznes wykluczył jednak możliwość sprzedania Holendrom akcji polskiego ubezpieczyciela po cenie sprzed 10 lat, czyli za 1/3 wartości.

Nowak: budżet bez zmian

- Cięcie kosztów zamiast zwiększania deficytu budżetowego - taką strategię rządu zapowiedział na antenie RMF FM szef gabinetu premiera Sławomir Nowak. Resort finansów uważa, że dopiero w połowie roku będzie wiadomo, czy i kiedy będzie konieczna nowelizacja ustawy budżetowej.

To już koniec superlokat

Takiego zysku z lokat od dawna nie było. Po odliczeniu inflacji i 19-proc. podatku Belki na rocznym depozycie można uzyskać nawet 4,4 proc. Ale zbliża się koniec bankowego eldorado. Po południu Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie zetnie stopy procentowe. Oznacza to, że w najbliższym czasie banki rozpoczną obniżkę oprocentowania depozytów - ostrzega "Dziennik".

Firmy płacą dwa razy więcej za prąd

W tym roku firmy zapłacą nawet o 90 proc. więcej za prąd niż w roku ubiegłym - pisze "Gazeta Wyborcza". Przedsiębiorcy ostrzegają, że będą zmuszeni zwalniać ludzi i ograniczać produkcję. W związku z licznymi skargami firm sprawą zajmie się UOKiK.

Uczniowie jednak nie dostaną laptopów?

To miała być prawdziwa informatyczna rewolucja - w swoim orędziu premier Donald Tusk obiecywał osobisty komputer dla każdego ucznia. Teraz rząd chce się wycofać z tego pomysłu - dowiaduje się nieoficjalnie "Puls Biznesu". Tymczasem rząd zapewnia, że prace trwają.

USA mają nowego sekretarza skarbu

Amerykański Senat zatwierdził kandydaturę Timothy'ego Geithnera na stanowisko sekretarza skarbu USA, czyli odpowiednika ministra finansów. Zyskał on akceptację, choć wysunięto przeciw niemu zarzuty o... niezapłacone w terminie zaległe podatki.

Fiat: 60 tys. osób może iść na bruk

Dyrektor generalny koncernu Fiat Sergio Marchionne ostrzegł w poniedziałek, że istnieje realne zagrożenie dla 60 tysięcy miejsc pracy w sektorze motoryzacyjnym we Włoszech. Według niego obronić je może tylko rządowa interwencja.