Najnowsze

Najnowsze

Bank, który mile zaskoczył

Nie wszystkie instytucje finansowe poturbował kryzys. Barclays, trzeci największy bank w Wielkiej Brytanii, poinformował w poniedziałek, że jego zysk brutto za zeszły rok wyniósł 6,08 mld funtów. To tylko 14 proc. mniej niż bank zarobił rok wcześniej.

Jak inwestować?

Coraz gorsze wyniki pokazują fundusze inwestycyjne. W magazynie "Portfel" staramy się wyśledzić przyczynę takiego stanu rzeczy. Zastanawiamy się również, jak bezpiecznie inwestować.

Diamenty są.. wieczne?

Dziś w "Portfelu" przyjrzymy się diamentom. A konkretnie - zastanowimy się, czy będą dobrą inwestycją. Oczywiście to nie wszystko...

Euro wciąż do nas płyną

Choć na świecie w zeszłym roku widać było już wyraźne oznaki kryzysu finansowego, zagraniczni inwestorzy nie omijali Polski. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w 2008 roku Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych szacuje na 12-12,2 mld euro wobec 16,6 mld euro w 2007 roku.

FUS musi pożyczyć na emerytury

- Fundusz Ubezpieczeń Społecznych może znaleźć się w sytuacji, kiedy konieczne będzie zaciągnięcie kredytu na finansowanie działalności - powiedziała w TVN CNBC Biznes wiceprezes ZUS ds ekonomiczno-finansowych Maria Szczur. Spowolnienie gospodarcze i wzrost bezrobocia mogą uszczuplić kasę Funduszu o kilka miliardów złotych.

Wielka strata i wielkie zwolnienia w Nissanie

Nissan, trzeci co do wielkości japoński producent aut podał, że zwolni 20 tys. osób, czyli ponad 8,5 proc. zatrudnionych w koncernie. Powód - to ogromna strata, którą koncern zamknie rok i fatalne prognozy na przyszłość. Nissan nie zamierza jednak na razie zamykać fabryk

Związki zawodowe chcą euro

Związki zawodowe pod wpływem kryzysu chcą szybkiego wprowadzenia euro. Taką deklarację złożył Jan Guz, szef OPZZ, jednej z najpotężniejszych central związkowych w naszym kraju, zrzeszającej blisko milion pracowników - pisze "Gazeta Wyborcza".

Handel odporny na kryzys

Kryzys zatacza coraz szersze kręgi, wiele branż i firm wstrzymuje z tego powodu oddech, w branży handlowej rozkwita hossa. Tacy potentaci, jak Emperia, Eurocash i Bomi złowili do swoich sieci ponad tysiąc nowych sklepów franczyzowych - pisze "Puls Biznesu".

Rezygnacja odpowiedzią na antypiracki regulamin

Biura obsługi klientów warszawskiej sieci kablowej Aster oblężone: abonenci masowo zrywają umowy - donosi "Życie Warszawy". Powód to pogarszająca się jakość usług, zmiana regulaminu, a zwłaszcza obawa przed zapowiedzianymi antypirackimi blokadami.

Niemcy: minister gospodarki odchodzi

Niemiecki minister gospodarki Michael Glos zapowiedział, że w poniedziałek rano złoży na ręce kanclerz Angeli Merkel swoją rezygnację z pracy w rządzie. Powód to niezadowolenie z własnej pozycji w rządzie i brak możliwości wpływania na sposoby walki z kryzysem gospodarczym.

Obamie brakuje trzech senatorów

Demokraci i Republikanie osiągnęli kompromis w sprawie poparcia ustawy o planie ratunkowym dla amerykańskiej gospodarki - informuje Reuters. Głosowanie nad ustawą przesunięto na nadchodzący tydzień. Do zaakceptowania planu Białego Domu brakuje jeszcze trzech senatorskich głosów.

Euro-opóźnienie?

Euro w naszych portfelach może pojawić się znacznie później niż oczekujemy. I premier, i minister finansów powtarzają, że rząd będzie trzymał się ustalonego harmonogramu przewidującego przystąpiernie do strefy euro w 2012 roku. Jednak sytuacja na rynku walutowym może pokrzyżować te plany.

Bank Anglii ma pomysł na kredyty

Firmy na całym świecie walczą z oporem banków do udzielania im kredytów. Brytyjskie już niedługo nie będą musiały: Bank Anglii poinformował, że w przyszłym tygodniu podejmie bezpośrednie kredytowanie przedsiębiorstw poprzez wykupywanie ich obligacji.

Trzy razy więcej chrzczonego paliwa

- Polscy kierowcy leją do baków paliwa coraz gorszej jakości. W 2008 roku niespełniającą norm jakościowych benzynę oraz olej napędowy sprzedawało 4,2 proc. stacji - to trzykrotnie więcej niż rok wcześniej - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rząd liczy na pieniądze z obligacji

- Uspokojenie rynku walutowego wzmocni popyt na nasze obligacje - uważa wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Eksperci są zdania, że resort finansów nie będzie miał problemów ze sprzedażą papierów skarbowych - ale będzie zapłacić więcej.

Toyota potraja prognozy strat

Straty Toyoty w kończącym się w marcu roku finansowym mają być trzykrotnie wyższe, niż prognozowano. Jeszcze w grudniu koncern prognozował straty w wysokości 1,65 miliarda dolarów. Teraz mówi o 5 miliardach.

Pawlak na ratunek ofiarom opcji

- Jeśli nie da się polubownie załatwić sprawy opcji walutowych, to PSL zaproponuje projekt ustawy unieważniającej niekorzystne dla firm umowy z bankami - zapowiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że gdyby firmy zrealizowały teraz straty, to poborcą podatkowym stałyby się de facto banki, które opcje wystawiały.

Sarkozy: zatrzymać fabryki we Francji

Nicolas Sarkozy w wywiadzie telewizyjnym zapowiedział ożywienie rodzimej konsumpcji. Jego zdaniem, trzeba też zapobiegać przenoszeniu fabryk z Francji do krajów o niższych kosztach produkcji.

Berlusconi dopłaci do samochodów

Włoski rząd przyjął pakiet pomocy dla sektora motoryzacyjnego. Włosi będą rządowymi dopłatami zachęcani do zamiany starych samochodów na nowe, a także do kupowania bardziej ekologicznych pojazdów.

Zelmer szkoli zamiast produkować

Największy polski producent drobnego sprzętu AGD - firma Zelmer z Rzeszowa - zdecydowała o kilkudniowym zawieszeniu produkcji. Przyczyna? Spadek zamówień związany z kryzysem gospodarczym. Przerwa potrwa od 9 do 13 lutego.

Bezrobocie w USA bije rekordy

Amerykańska gospodarka straciła w styczniu 598 tys. miejsc pracy poza rolnictwem. To najwięcej od 34 lat. Stopa bezrobocia wzrosła w ubiegłym miesiącu do 7,6 proc. z 7,2 proc. w grudniu. Ekonomiści oczekiwali, że strata liczby miejsc pracy wyniesie 522 tys.

Świat bez wanilii

Trwająca na Madagaskarze walka o władzę może doprowadzić do problemów z dostawami wanilii - alarmuje lokalny dziennik "Midi". Madagaskar zaspokaja 80 proc. zapotrzebowania światowych rynków na tę przyprawę.

Europejskie potęgi na równi... pochyłej

Złe dane nadchodzą z największych gospodarek naszego kontynentu. Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w grudniu 2008 roku o 4,6 proc. miesiąc do miesiąca. To największy spadek od czasu zjednoczenia kraju. We Francji deficyt handlowy w 2008 r. osiągnął rekordową wysokość 55.7 mld euro i był o ponad 1/3 wyższy niż rok wcześniej.

"Dalsze cięcie stóp - prawdopodobne"

- Dalsze obniżki stóp procentowych są prawdopodobne - uważa szef Narodowego Banku Polskiego. Sławomir Skrzypek zapewnił, że wszystkie dane z rynku będą przed decyzją ws. stóp szczegółowo przeanalizowane.

Odbierz swoje podatki

Pracowałeś za granicą i dotknęło cię tzw. podwójne opodatkowanie? Spiesz się - tylko do północy można wystąpić do fiskusa o zwrot podatku. Dotychczas urzędy skarbowe zwróciły już podatnikom prawie 15 mln zł - informuje "Rzeczpospolita".

Zabraknie na emerytury?

Kryzys dziesiątkuje miejsca pracy, a w budżecie rośnie gigantyczna dziura. Już wiadomo, że na renty i emerytury państwu zabraknie w tym roku nawet 12 mld zł. Ministerstwo Finansów uspokaja - ZUS nie wstrzyma wypłat. Czeka nas za to nowelizacja budżetu - informuje "Dziennik".

Ropa tanieje z godziny na godzinę

Na amerykańskich rynkach paliw cena ropy gwałtownie spadła. Powód? Gospodarka spowalnia, firmy zwalniają pracowników, dlatego uzasadnione są obawy, że popyt na paliwa w USA spadnie jeszcze mocniej - podają maklerzy.

"Zerowe stopy to za nisko"

Bankowcy z Europejskiego Banku Centralnego uważają za nieodpowiednie obniżenie benchmarkowej stopy procentowej w strefie euro do zera - stwierdził prezes EBC Jean-Claude Trichet w wywiadzie dla kanału RTLZ.

"Siedzimy na bombie"

Polskie zapasy gazu powoli się wyczerpują. Polski rząd zamierza rozmawiać z Gazpromem na temat uzupełnienia magazynów rosyjskim gazem, zapominając jednocześnie o dotychczasowych dostawcach z Ukrainy. - Siedzimy na bombie zegarowej, tzn. byle mróz, w Polsce nie ma gazu - przestrzega ekspert rynku paliw, Andrzej Szczęśniak.