Najnowsze

Najnowsze

Chiny przegoniły Niemcy

Niemcy utraciły tytuł trzeciej największej gospodarki świata na rzecz Chin - wynika ze zrewidowanych danych o stopie wzrostu gospodarczego w Państwie Środka w 2007 r. Wzrost gospodarczy wyniósł wtedy 13 procent.

Ukraina: szczyt gazowy? Tak, ale nie w Moskwie

Ukraiński prezydent bawi się z rosyjskim w kotka i myszkę. Po propozycji Dmitrija Miedwiediewa, aby zwołać szczyt z przywódcami odbiorców rosyjskiego gazu bez udziału Ukraińców, Wiktor Juszczenko ogłosił, że szczyt popiera, ale nie w Moskwie.

Amerykanie przestali kupować

Grudzień to szósty miesiąc z kolei, kiedy Amerykanie coraz mniej kupowali. Ta źle nie było od 40 lat. A ceny akcji na giełdach całego świata natychmiast runęły w dół, jakby rynki znowu chciały zacząć szukać dna.

Słowacja dostanie gaz, a inni nie?

Moskwa próbuje wygrać konflikt gazowy z Ukrainą i przy okazji zdobyć przychylność niektórych państw, które na nim ucierpiały. Np. Słowacji, której prezydent Dmitrij Miedwiediew zaproponował gaz w ramach transakcji wymiennej, tzw. swap.

Paniczny strach przed ryzykiem

Pod wpływem danych świadczących o tym, że główne gospodarki światowe pogrążają się w coraz głębszej recesji, inwestorzy znów rzucili się do ucieczki od ryzyka. A to oznacza spadki cen akcji i osłabienie złotego. Szwajcarski frank jest teraz najdroższy od czterech lat.

Walka o miliardy euro

10 miliardów euro - tyle mają wynieść bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w tym roku. Taką prognozę stawia szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jednak zapowiedzi prezesa Pawła Wojciechowskiego różnią się od innych projekcji dotyczących wysokości kapitału, który zostanie zainwestowany w naszym kraju. Wśród prognoz można znaleźć też takie, które brzmią bardzo optymistycznie szczególnie w kontekście nadchodzącego spowolnienia.

Co z wypłatą z OFE?

Niejasna przyszłość zakładów emerytalnych. Prezydent wetując ustawę o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych przekreślił szansę na szybkie utworzenie instytucji, które miałyby zajmować się wypłatami świadczeń od 2014 czyli od momentu, kiedy w pełni zacznie funkcjonować nowy system emerytalny. Decyzję krytykują pracodawcy, bo chociaż ministerstwo pracy uspokaja twierdząc, że będzie nowa ustawa i zakłady emerytalne powstaną na czas - to zdaniem przedsiębiorców czasu po prostu już nie ma.

Taniej

Ceny w grudniu ubiegłego roku były niższe niż w listopadzie. Inflacja spada, a jednym z czynników są bardzo tanie paliwa. Na niektórych stacjach benzynowych litr popularnej 95 kosztuje mniej niż 3 złote. Tak tanio już dawno nie było. Wiele wskazuje na to, że na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych.

Ostatnia szansa Rosji i Ukrainy

Konflikt gazowy trwa, paliwo nie płynie do Europy, a Unia Europejska traci cierpliwość. Rosja i Ukraina "mają ostatnią szansę, by złagodzić druzgocące konsekwencje" kryzysu gazowego, jeśli natychmiast wznowią dostawy do UE - oświadczył rzecznik komisarza ds. energii Ferran Tarradellas. Ukraina tymczasem proponuje nowe rozwiązania: Gazprom miałby skredytować gaz techniczny.

Niemiecka gospodarka w szoku

Minął najgorszy od dziesięcioleci kwartał dla gospodarki Niemiec. A prognozy mówią, że będzie jeszcze znacznie gorzej. Gospodarka naszych sąsiadów w IV kwartale 2008 skurczyła się o 2 proc.

Inflacja coraz niższa

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły o 3,3 proc. w stosunku do grudnia 2007 roku, a w porównaniu z listopadem spadły o 0,1 - podał Główny Urząd Statystyczny. Jednym z powodów niższej inflacji jest spadek cen ropy.

Litewskie NIE dla Orlenu

Wciąż nie ma porozumienia w sprawie sprzedaży PKN Orlen terminalu naftowego w litewskiej Klajpedzie. Polski koncern chce przejąć część akcji terminalu, ale sceptycznie do tej transakcji podchodzi obecny właściciel - litewski rząd. - Nie ma decyzji o sprzedaży. Nadal trwają dyskusje. Nie mam nic więcej do powiedzenia - stwierdził przebywający z wizytą w Polsce premier Andrius Kubilius.

Tusk: 1/3 prądu z Ignaliny dla Polski albo nic z tego

Jesteśmy zdeterminowani, by projekt nowej elektrowni w Ignalinie był udany. Teraz czekamy na konkrety. M.in. to, czy elektrownia wyprodukuje tyle prądu, by jego część mogła trafić do Polski - oświadczył premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem litewskiego rządu Andrusem Kubiliusem.

Prezydenckie TAK dla "jednego okienka"

Od kwietnia firmę będzie można założyć składając w urzędzie gminy jedynie jeden wniosek. Przepis ten wprowadza nowela ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którą dzisiaj podpisał prezydent Lech Kaczyński.

Ukraińcy znów blokują tranzyt gazu

Gazowego pata ciąg dalszy. Ukraińska firma paliwowa Naftohaz ponownie odmówiła w środę rosyjskiemu Gazpromowi przyjęcia do swego systemu gazowniczego paliwa, przeznaczonego dla odbiorców w innych państwach europejskich.

Dyrektorzy Toyoty do Toyot!

Japońska Toyota ma receptę na globalny moto-kryzys trawiący jej zyski. Zarząd koncernu ogłosił, że jego członkowie będą "ochotniczo" kupować samochody własnej firmy. Mają w ten sposób poprawić sytuację finansową przedsiębiorstwa.

Pieniądze z VAT zamiast abonamentu?

- Abonament zostanie zlikwidowany. Środki na działalność mediów publicznych mają pochodzić z VAT płaconego przez sektor medialny. Powstanie też system licencjonowania programów misyjnych. O licencje będą mogły się starać nie tylko media publiczne, ale także komercyjne - zdradza "Gazecie Prawnej" Tadeusz Kowalski, przewodniczący zespołu przygotowującego projekt nowej ustawy medialnej.

Praca sama cię znajdzie

Serwisy społecznościowe to nie tylko sposób na nawiązanie i utrzymanie znajomości. To także większe szanse na dobrą posadę, bo coraz częściej łowcy głów właśnie tam szukają kandydatów do pracy - pisze "Rzeczpospolita".

Liczysz na sporą podwyżkę? Zapomnij!

Gospodarka hamuje, a razem z nią hamuje szybki wzrost płac. W tym roku, jeśli pracownicy w ogóle dostaną podwyżki, to będą one raczej skromne - pisze "The Wall Street Journal Polska". Niektórych może czekać nawet obniżka płacy.

Yahoo! z nową szefową

Yahoo!, jeden z największych serwisów internetowych, ma nowego szefa - a właściwie szefową. Nowym dyrektorem wykonawczym spółki wybrano Carol Bartz, byłą prezes firmy Autodesk. Już powróciły spekulacje o możliwym przejęciu Yahoo! przez Microsoft.

U doradcy drozej

Frontem do klienta, tyłem do doradcy - oto nowa strategia bankowców w walce o pozyskanie kredytobiorców. Maraża kredytu udzielonego bezpośrednio w oddziałach np. MBanku czy Multibanku jest bowiem o połowę niższa niż tego samego kredytu ale udzielonego za pośrednictwem doradcy finansowego. Ci ostatni twierdzą, że to i tak nie ma znaczenia, bo warunki proponowane przez bank są tak niekorzystne, że i tak nikt nie będzie chciał skorzystać z takiej oferty. Czy bankowa symbioza zamienia się w łańcuch pokarmowy?

Gdzie są pieniądze z UE?

W Europie jesteśmy prymusem. Tak twierdzą specjaliści. Według rządu zajmujemy bardzo wysokie trzecie miejsce. Zdaniem opozycji jest źle, za wolno i zupełnie nie tak jak trzeba. Wszystkie opinie dotyczą jednej sprawy - wydatkowania unijnych funduszy. Jak jest więc naprawdę i czy możemy stracić europejskie środki, a inwestycje są zagrożone? A może kolejny raz politycy chcą na unijnych funduszach zyskać to co dla nich najcenniejsze czyli poparcie wyborców?

Szef Fed: Ulgi podatkowe to za mało

- Same udogodnienia podatkowe nie wystarczą do trwałego ożywienia gospodarki USA i musi je uzupełnić dalsza pomoc dla systemu bankowego - ocenił prezes banku centralnego Stanów Zjednoczonych Ben Bernanke. Jego zdaniem, niezbędne mogą się okazać większe zasilenia kapitałowe i gwarancje bankowe - dopiero to powinno zapewnić stabilność i normalizację na rynkach kredytowych.

Lody za milion

Te lody mogły być tańsze! Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółki Koral i Żabka zawarły niedozwolone porozumienie, ustalając cenę odsprzedaży lodów. UOKiK nałożył na obie firmy kary o łącznej wysokości ponad miliona złotych.

Niemcy gotowe na kryzys

Gdy światowe mocarstwa drżą przed skutkami kryzysu i liczą już pierwsze straty, Niemcy wprowadzają drugi już - największy w historii kraju - plan antykryzysowy. Chcą w ten sposób pobudzić koniunkturę gospodarczą. Przyjęty plan opiewa na 50 mld euro, będzie rozłożony na dwa lata i zakłada inwestycje publiczne, przede wszystkim w infrastrukturę oraz szkoły.

Ukraina: Będzie nowa umowa, będzie gaz

Chociaż Gazprom twierdzi, że zgodnie z obietnicą odkręcił kurek z błękitnym paliwem, Ukraina nie przepuszcza surowca do odbiorców. Powód? Kijów chce podpisać z Moskwą nowy protokół techniczny. Dopiero to pozwoli na wznowienie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę do innych państw europejskich - oświadczył prezydent Wiktor Juszczenko. Tymczasem Komisja Europejska postanowiła nie mieszać się w ten spór gazowy.

Prezydenckie weto w obronie emerytów

Brak waloryzacji, wysokie opłaty za wypłatę emerytur oraz niski poziom wpłat na fundusz gwarantowany - to tylko niektóre zarzuty prezydenta wobec ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych. Z tych względów Lech Kaczyński skorzystał z prawa weta, już po raz piętnasty. - To nie jest dobra informacja - ocenił premier Donald Tusk, ale minister pracy uważa, że weto "niczego nie komplikuje".

PGNiG: Gaz w Polsce byłby w środę

Jeszcze rano, gdy Rosja odkręciła kurek punktualnie i gaz w pierwszej kolejności popłynął na Bałkany, PGNiG ogłosiło, że do Polski trafi w środę. Jak zapewniał szef Gazpromu Aleksiej Miller, Europa miała być regularnie zaopatrywana w rosyjski gaz, jeśli tylko Ukraina nie będzie podbierać surowca. Ale wojna gazowa rozgorzała na nowo, a Ukraina i Rosja wzajemnie oskarżają się o to, że gaz przestał płynąć.

Czy nadejdzie fala bankructw?

Na rynku firm jeszcze jest bezpiecznie ale już bez hurraoptymizmu. Wprawdzie od sześciu lat liczba upadłości spada, lecz tempo spadku wyraźnie wyhamowało - czytamy w najnowszym raporcie Coface Polska. - Na ciężkie czasy powinny się przygotować budowlańcy i hurtownicy - ostrzegają analitycy.