Najnowsze

Najnowsze

Złoty silniejszy

Złoty rano stracił sporo na wartości, do 13.00 jego kurs wahał się, a po południu zaczął mocno umacniać. Wieczorem płacono 4,42 zł za euro, czyli o prawie 7 groszy więcej niż przed południem.

Obalili euro-mity

Czy po wprowadzeniu euro ceny w sklepach urosną? Czy stracimy możliwość kształtowania naszej polityki pieniężnej? Dlaczego kraje eurolandu nie chcą nas przyjąć do swojego klubu? Na te i inne pytania odpowiadali eksperci podczas wielkiej debaty na antenie TVN CNBC Biznes.

Opony znowu pisnęły

Fabryka Michelin Polska w Olsztynie po trwającej półtora miesiąca przerwie wznowiła produkcję opon do samochodów ciężarowych - poinformowała rzeczniczka prasowa Michelin Polska Ewa Konopka.

UIT już kiedyś chciał kupić stocznie

Inwestor kupujący większość majątku Stoczni Gdynia i Szczecin już wcześniej interesował się ich nabyciem - przyznał TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Częściowo potwierdza to hipotezę tvn.24.pl, że obecny kupiec dwa lata temu złożył już podobna ofertę jako jako Fortis Intertrust, fundusz inwestycyjny belgijskiego banku Fortis.

Matki hojnie pożyczają córkom

W tym roku mamy do spłacenia 63,9 mld euro długów, jednak ponad połowa tego zadłużenia to zobowiązania polskich spółek-córek wobec zagranicznych koncernów. To ważna informacja, bowiem trudno wyobrazić sobie, żeby zagraniczne matki chciały pogrążyć swe córki w Polsce żądając od nich spłaty długów. A co więcej - już widać, że dalej ich pieniądze do Polski płyną.

Dobry pierwszy kwartał w Infovide Matrix

Infovide Matrix, wbrew tendencjom całego rynku, odnotowała pozytywne wskaźniki finansowe w pierwszym kwartale. Spółka spodziewa się równie pozytywnych wiadomości po drugim kwartale. W szczegółach o sytuacji spółki z prezesem Infovide Matrix, Borysem Stokalskim, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Getin Holding po I kwartale.

Getin Holding w I kwartale tego roku pokazał wyniki lepsze od oczekiwań: wynik odsetkowy wyniósł 248,26 milionów złotych wobec 165,81 milionów złotych rok wcześniej. Wynik z opłat i prowizji wyniósł 118,87 milionów złotych wobec 56,29 milionów złotych w 2008 roku. Zysk netto to blisko 103 milionów złotych. O sytuacji Getin Holding, planach na przyszłość i strategii na kryzys Mikołaj Kunica rozmawiał z gościem Dnia na Rynkach prezesem Getin Holding, Krzysztofem Rosińskim.

Kryzys finansowy, a banki

Po pierwszym kwartale banki pokazały wyniki. Jak mówi gość Dnia na Rynkach, Marta Jeżewska, analityk DI BRE, wyniki były niejednorodne, jedne na plus, inne niestety zawiodły. O kondycji banków, a także o możliwości przejęcia przez Getin Holding AIG w Dniu na Rynkach gościem była Marta Jeżewska, analityk DI BRE.

Kup sobie dworzec!

Jako dziecko bawiłeś się kolejka elektryczną? Zawsze chciałeś mieć własny peron, poczekalnię i kasy biletowe? Wkrótce będziesz mógł zrealizować swoje marzenie. Polskie Koleje Państwowe wystawiają na sprzedaż 150 dworców. Będzie je można kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Duże pieniądze dla małych

Kredyt z gwarancjami rządu w trudnych czasach - to ogromna szansa dla drobnego biznesu. Bank Światowy prawdopodobnie udostępni polskim przedsiębiorcom, za pośrednictwem PKO BP, 500 mln dolarów na kredyty, które będzie gwarantował rząd.

Kondycja polskich banków

Wyniki banków po I kwartale pokazują, że sektor bankowy jest silny i stabilny. Ale jak podkreślił w programie "Biznes Lunch" doradca prezesa NBP Wojciech Kwaśniak wyniki banków w następnych kwartałach będą zapewne gorsze, ponieważ będzie m.in. narastał poziom ryzyka kredytowego skumulowanego w czasach dobrej koniunktury.

Trudny I kwartał Azotów

Prezes Azotów Tarnów, który był gościem programu "Dzień na rynkach" Jerzy Marciniak jest zadowolony z wyników spółki w pierwszym kwartale, ale uważa, że w całym 2009 roku przychody mogą spaść w porównaniu z 2008 rokiem. Bardzo trudny dla spółki będzie drugi i trzeci kwartał ze względu na planowane przerwy w produkcji - Azoty Tarnów będą remontować instalacje nawozowe.

Banki po I kwartale

Mimo gorszych wyników niż te z pierwszego kwartału roku 2008, wszystko wskazuje na to, że polskie banki jak na razie trzymają się lepiej niż wiele innych banków amerykańskich i europejskich. W programie "Dzień na rynkach" o sytuacji polskich banków rozmawialiśmy z dyrektorem zarządzającym Rothschild Polska Jackiem Chwedorukiem, który podkreślił, że na polskie banki czeka jeszcze wiele niebezpieczeństw w tym i przyszłym roku. Prawdopodobnie będzie gorzej.

Bony na innowacje

Ruszył program "bon na innowacje" Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Do kogo jest ten bon skierowany? I ile taki bon będzie zawierać zer. O tym rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z naszym ekspertem z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Aleksandrem Wasiak-Radoszewskim.

Ile nas będzie kosztować wspólna waluta?

Przyjęcie wspólnej waluty nam się opłaca - przekonywał w TVN CNBC Biznes prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski. - Wprowadzenia euro może kosztować nawet 20 miliardów złotych - ripostował doradca prezesa NBP, Cezary Mech. Dziś o 17.10 na w TVN CNBC Biznes ten temat debatować będą eksperci, politycy i ekonomiści.

Przed poniedziłkową sesją

Piątkowe wyniki kwartalne największych spółek GPW komentuje w programie "Dzień na rynkach" Artur Wolak prezes Asset Allocation. Ponadto w programie Mikołaj Kunica rozmawiał z byłym prezesem Vistula&Wólczanka Rafałem Bauerem, który przekroczył 5% w akcjonariacie Próchnika.

Ubezpieczona utrata pracy

Utrata pracy może być mniej bolesna, a już na pewno nie musi oznaczać utraty płynności finansowej. Bieżące zobowiązania może regulować ubezpieczyciel - przyznał w TVN CNBC Biznes analityk rynku ubezpieczeń, Marcin Broda. Polisa od utraty pracy to nowy produkt ubezpieczeniowy, który może chronić Polaków przed konsekwencjami utraty pracy - nawet przez dwa lata. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Podatki pozostaną niebotyczne

Nie ma szans, żeby Niemcy płacili w najbliższych latach niższe podatki, choć od dawna piszczą pod twardą ręką tamtejszego fiskusa. Powód? Ogromne wydatki państwa na podtrzymanie koniunktury w gospodarce i zaciągane długi, które rząd będzie musiał w przyszłości spłacać.

Strumień pieniędzy zamienia się w krople

Coraz mniej zagranicznego kapitału płynie do Polski - wynika z szacunków Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Nie pomaga nawet słaby złoty, który inwestowanie w Polsce czyni wyjątkowo atrakcyjnym.

Ukraińcy znów mają dostęp do swoich pieniędzy

Narodowy Bank Ukrainy zniósł w poniedziałek wprowadzone kilka miesięcy temu ograniczenia dotyczące przedterminowej wypłaty pieniędzy z lokat bankowych. Decyzję uzasadniono stwierdzeniem, iż w ostatnim czasie "wzrosło zaufanie klientów wobec systemu bankowego".

Zamek Drakuli wrócił do właściciela

Państwo rumuńskie przekazało w poniedziałek średniowieczną fortecę Bran, zwaną "zamkiem Drakuli", prawowitemu właścicielowi, arcyksięciu Dominikowi Habsburgowi - poinformowały media lokalne. Wyglądem leżącego w prowincji Braszow zamku Bran ponoć inspirował się Bram Stoker pisząc swą powieść o Drakuli.

Rząd od kilku dni broni złotego

W ciągu ostatniego tygodnia złoty stracił ponad 2 procent do euro. Gorszy jest tylko węgierski forint. Jak pisze na swoich stronach "Puls Biznesu", byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie działania polskiego rządu, który za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego od kilku dni broni naszej waluty.

Bauer (za)miesza w Próchniku

Rafał Bauer, były prezes VistuliWólczanką (obecnie Vistula Group) wraca do gry w odzieżowej branży, stając się drugim co do wielkości akcjonariuszem Próchnika - napisał "Puls Biznesu". W TVN CNBC Biznes sam Bauer mówi, że interesuje go uczynienie z Próchnika wielkiej grupy odzieżowej. Władze spółki o wejściu Bauera dowiedziały się w poniedziałek.

Nadchodzi pogromca Google?

Czy właśnie rodzi się nowy przebój internetu, narzędzie bez którego niebawem nie będziemy w stanie wyobrazić sobie korzystania z sieci? Oczekiwana przez wielu wyszukiwarka Wolfram właśnie stała się dostępna publicznie. Czy zagrozi pozycji Google?

Giełda pobiła rekord po wyborczym wyniku

Podczas poniedziałkowej sesji giełda w Bombaju odnotowała rekordowy w historii wzrost. Do chwili zakończenia notowań indeks Sensex wzrósł o 2099,21 pkt., czyli o 17 proc. Powód? Obiecujący, zdaniem inwestorów, finał wyborów parlamentarnych w Indiach.

Trudne narzeczeństwo Porsche i VW

Volkswagen wstrzymuje rozmowy z Porsche. Największy europejski producent aut wycofał się z negocjacji na temat połączenia, bo - jak powiedziała rzeczniczka VW - nie było odpowiedniego klimatu do rozmów.

Brytyjczykom też rząd dopłaci do samochodu

W Wielkiej Brytanii od poniedziałku wystartował program dopłat do zakupu nowych samochodów. Właściciel pojazdu starszego niż 10 lat -ale wciąż jeżdżącego - będzie mógł dostać 2 tysiące funtów na kupno nowego.

Ostatnia szansa na "dobry procent"?

Banki kończą szaleńczą wojnę o gotówkę z portfeli Polaków. Pierwsi gracze już obniżają oprocentowanie depozytów, bo pożyczanie od społeczeństwa okazuje się dość drogie. Poza tym okazuje się, że w bankowych kasach wcale nie widać dna. Według analityków to ostatnia chwila, żeby zarobić na względnie wysokim oprocentowaniu lokat.

Japończycy zwalniają w Rawiczu

Kryzys w firmie Toyota powoduje, jej dostawca - firma Sumitomo - zamierza zamknąć zakład w Rawiczu, produkujący wiązki kabli do samochodów tej marki. Do końca października pracę straci tam 900 osób - pisze "Puls Biznesu".

Emigrantów nie ciągnie do kraju

Rosnące na Zachodzie bezrobocie, którego ofiarami są w pierwszej kolejności imigranci, miał ściągnąć do kraju setki tysięcy Polaków. Według badań, o których pisze "Dziennik - nie ściągnął. Większość naszych rodaków okazuje się w miarę dobrze utrzymywać na fali kryzysu.