Trzy pytania z Brukseli Stocznie znów na zakręcie

Aktualizacja:
 
Stocznie do Brukseli, stoczniowcy na wiecTVN24

- Komisja Europejska uznała za niewystarczające informacje przedstawione przez Polskę we wniosku o przedłużenie terminu na sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie - poinformował rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd. Aby Komisja wydała decyzję w tej sprawie, Polska musi uzupełnić wniosek. - W niczym nie uchybiliśmy. To normalna procedura - tłumaczy się resort skarbu.

Według uzgodnionej z Brukselą specustawy stoczniowej, polski rząd miał czas do 31 sierpnia, aby sprzedać oba zakłady. W maju ich majątek kupił w przetargu Stichting Particulier Fonds Greenrights - podmiot powołany przez katarski fundusz QInvest, który deklarował, że będzie nadal produkował statki i zatrudni część zwolnionej załogi.

Tuż przed terminem zapłaty, który upływał 21 lipca, inwestor poprosił o przełożenie terminu na 17 sierpnia. Drugiego terminu także nie dotrzymał. Wtedy resort skarbu poinformował, że projekt przejmie państwowy Quatar Invetment Authority i zapłaci do 31 sierpnia. Pieniądze jednak nie wpłynęły.

Dlatego rząd wysłał do Brukseli wniosek o zgodę na sprzedaż stoczni w ramach specustawy, ale w dłuższym terminie - bo tylko to daje szansę na ich sprzedaż w całości i kontynuowanie produkcji stoczniowej. W przeciwnym razie, zgodnie z prawem likwidacyjnym, ich majątek będzie podlegał likwidacji przez syndyka na zasadach prawa upadłościowego.

Także w środę Agencja Rozwoju Przemysłu wszczęła procedurę utraty 40 mln zł, które Stichting Particulier Fonds Greenrights wpłaciła jako wadium, aby przystąpić do przetargu.

Coś, czyli nic

- Otrzymaliśmy trzy pytania odnośnie naszego postrzegania tego przyszłego procesu, który chcemy zrobić na nowo i na nowo uruchomić przetarg na sprzedaż tych aktywów i wysłaliśmy już odpowiedzi – powiedział TVN24 po południu minister skarbu Aleksander Grad. Zaznaczył, że nie było żadnego zniecierpliwienia ze strony Komisji, ani też żadnego zarzutu, że "czegoś tam nie było". – Pytania były o to, czy termin jest ostateczny, ile potrzebujemy czasu, jak będą wyglądały procedury prawne po zakończeniu sprzedaży. Czy będą trwały krócej, czy dłużej – wyliczał minister. – To są normalne pytania, więc w związku z tym nie ma co robić sensacji – ocenił.

Dominika Cosić: Czego brakowało?/TVN24
Dominika Cosić: Czego brakowało?/TVN24

Według korespondentki tygodnika „Wprost” w Brukseli Dominiki Cosić, w polskim wniosku zabrakło konkretów, m. in. szczegółowego planu, jak powinny być zagospodarowane pieniądze, oraz informacji o inwestorach. Jak dodaje dziennikarka, to nie jest dla Polski zła decyzja, bo daje rządowi dodatkowy czas na uzupełnienie wniosku, a paradoksalnie jest nam to na rękę. - W kuluarach Komisji mówi się, że najlepiej, gdyby rządowi udało się to w ciągu tygodnia - mówi dziennikarka.

- We wniosku nie zabrakło tak naprawdę niczego – mówi z kolei w rozmowie z TVN24 rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wiewiór. - Dzisiaj są rozmowy na poziomie roboczym, to normalna procedura. Jak komisja ma pytania, to zwraca się do nas i my odpowiadamy. I tak jest teraz – tłumaczył rzecznik. Podkreślił też, że resort jest w stałym kontakcie z Brukselą. - Komisja np. teraz zapytała, jakie części majątku obejmie aukcja. Opracowujemy już odpowiedź – dodał Wewiór.

Maciej Wewiór: nie mamy do siebie żadnych zastrzeżeń/TVN24
Maciej Wewiór: nie mamy do siebie żadnych zastrzeżeń/TVN24TVN24

Według niego polski rząd w niczym nie uchybił. - My udzielamy wszelkich informacji. Mówienie o naszej niestaranności jest nadużyciem – zapewnił.

Rzecznik przypomniał, że chociaż minister Grad mówił o dalszym zainteresowaniu katarskiego QIA, to resort interesują tylko konkretne działania, takie jak wpłata pieniędzy.

Będą kolejne protesty stoczniowców?

Tymczasem stoczniowcy zapowiadają protesty. - 8 września w Stoczni Gdynia odbędzie się wiec informacyjny, dotyczący aktualnej sytuacji zakładu - poinformował szef Związku Zawodowego "Stoczniowiec" Leszek Świętczak. Dodał, że taką wspólną decyzję podjęły trzy związki działające w stoczni.

- To ma być wiec informacyjny organizowany przez związki zawodowe dla byłych pracowników zakładu - wyjaśnił.

Świętczak powiedział, że "stoczniowcy będą walczyć o to, żeby zakład w Gdyni chociaż w części uratować". Według niego są firmy, które chcą wydzierżawić część majątku stoczni i zatrudnić około dwóch tysięcy pracowników. Związkowiec nie chciał jednak ujawnić nazw tych firm, ale powiedział, że są one z Polski.

Stoczniowcy: dowołać ministra Grada, czy nie?/TVN24
Stoczniowcy: dowołać ministra Grada, czy nie?/TVN24

Przewodniczący stoczniowej Solidarności Dariusz Adamski powiedział PAP, że związkowcy czekają na spotkanie ze stroną rządową w sprawie sytuacji stoczni. Zapowiedział też, że stoczniowcy z Gdyni wezmą udział w ogólnopolskiej manifestacji w obronie stoczni, zaplanowanej na 10 września w Szczecinie.

Premier nie ma w planach spotkania ze stoczniowcami

Według rzecznika rządu Pawła Grasia, premier nie ma w planach na najbliższe dni spotkania ze stoczniowcami, ale - jak podkreślił - szef rządu nie unika ani spotkań, ani rozmów.

Po tym, jak katarski inwestor nie wpłacił pieniędzy za majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie, ministerstwo Skarbu Państwa wystąpiło do Komisji Europejskiej o zgodę na ponowną procedurę sprzedaży stoczniowych aktywów w trybie specustawy stoczniowej. Równocześnie Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowuje dokumenty dotyczące wszczęcia procedury utraty wadium w wysokości ok. 40 mln zł z tytułu niezrealizowania umowy przez fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wyraził obawy przed potencjalnymi negocjacjami między Rosją a USA w sprawie gazociągów Nord Stream. - Co zrobią Europejczycy, jeśli zostaniemy postawieni przed faktami dokonanymi? - pytał, podkreślając konieczność utrzymania kontroli nad infrastrukturą.

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

Źródło:
PAP

500 milionów i 200 milionów euro to wysokość kar nałożonych odpowiednio na Apple i Metę przez Komisję Europejską. Według Brukseli firmy te złamały Akt o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona na spółki technologiczne za naruszenie tych zasad.

Kary dla gigantów technologicznych

Kary dla gigantów technologicznych

Źródło:
PAP

Rozwój sztucznej inteligencji to kluczowy element narodowej strategii rozwoju polskiej gospodarki - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podkreślił również konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz deregulacji.

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Źródło:
PAP

Szef Open AI Sam Altman wskazał, że zwracanie się do ChatGPT za pomocą słów "proszę" i "dziękuję" kosztowało firmę sporo pieniędzy. Kwota ta ma iść w dziesiątki milionów dolarów.

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Źródło:
USA Today

Intel zamierza ujawnić w tym tygodniu plany zwolnienia 20 procent pracowników - donosi Bloomberg, powołując się na osobę znającą sprawę. Oznacza to, że pracę straci około 21 tysięcy osób. Krok ten ma usprawnić operacje i zmniejszyć nieefektywność biurokratyczną.

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Źródło:
Reuters

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP