Najnowsze

Najnowsze

Kto kupił Hummera?

General Motors zawarł wstępną umowę sprzedaży marki Hummer. Nie ujawniono jednak z kim - i za ile. Wiadomo jedynie, że dzięki transakcji ma zostać utrzymane ponad 3 tysiące miejsc pracy.

Bruksela zapala zielone światło dla Stoczni Gdańsk

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes pozytywnie ocenia plan restrukturyzacji gdańskiej stoczni. - Jeśli rozstrzygnie się kilka kwestii technicznych, będę mogła zarekomendować moim kolegom, by wydali decyzję pozytywną w tej sprawie - powiedziała Kroes. Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej jest warunkiem kontynuowania w Gdańsku produkcji.

Polacy zadłużają się na potęgę

Rośnie suma niespłaconych przez Polaków zobowiązań kredytowych. W czasie ostatnich trzech miesięcy liczba osób, która mają problemy z terminowym spłacaniem rat wzrosła o 70 tysięcy czyli o 5 procent. Ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia Polaków wynosi prawie 10 miliardów złotych. M.in. o to, ile wynosi największy dług i w jakim województwie jest najwięcej dłużników, Robert Stankiewicz pytał w programie "Biznes Lunch" prezesa InforMedia, Mariusza Hildebranda.

Student z firmą

Tylko 6 procent badanych studentów i pracowników naukowych prowadzi własną firmę a aż 40 procent chce iść w ich ślady. Niestety obecne okoliczności nie są sprzyjające. Większość zainteresowanych boi się ryzyka związanego z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Czy możemy liczyć, że ta sytuacja się zmieni w najbliższym czasie? O tym w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z zastępcą dyrektora Zespołu Przedsiębiorczości Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Mateuszem Gaczyńskim.

Mercor ma zysk

Spółka Mercor poprawia eksport do Rosji, rosną zamówienia ze Słowacji, z Francji i Niemiec. W pierwszym kwartale zysk netto wystrzelił, był wyższy w ujęciu rocznym o ponad 90 procent. Głównie jednak z powodu sprzedaży zakładu produkcyjnego w Cieplewie koło Gdańska. O szczegóły działalności i planów w programie "Dzień na Rynkach" Robert Stanilewicz pytał prezesa spółki Krzysztofa Krempecia.

Stocznie na finiszu

Jeszcze w lipcu mogą zostać podpisane ostateczne umowy na sprzedaż majątku stoczni gdyńskiej i szczecińskiej. Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu przyznał w TVN CNBC Biznes, że obu stronom zależy na jak najszybszym sfinalizowaniu transakcji. O stocznie i o linie kredytowe dla spółek z polskiego przemysłu w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz pytał Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa ARP.

Polska fabryka bezpieczna?

Przyszłość fabryki Opla w Gliwicach wydaje się bezpieczna - ocenia w TVN CNBC Biznes Przemysław Byszewski z GM Poland. Polska fabryka przygotowuje się do produkcji nowej wersji Opla, której debiut planowany jest na jesieni. O szczegóły tych planów i przyszłości polskiej fabryki Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" Przemysława Byszewskiego z GM Poland.

Fedak: Bezrobocie w maju mniejsze

W maju stopa bezrobocia spadła do 10,8 proc. - takie szacunki resortu pracy przedstawiła szefowa tego resortu Jolanta Fedak. Według danych GUS w kwietniu było to 11,0 proc. Tymczasem instytut BIEC stwierdza, że jego dane mówią o wzroście przyszłego bezrobocia, choć mniejszym niż dotąd.

Z urzędem za pomocą myszki

Czy wirtualna obietnica o sprawnej zinformatyzowanej administracji pozostanie tylko wirtualną? Gość programu "90 minut", Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku teleinformatycznego, ma nadzieje, że ta obietnica w końcu się ziści. Ustawa o elektronicznych dowodach osobistych i likwidacji obowiązku meldunkowego stawia jednak wiele znaków zapytania.

Co z cenami za prąd?

Ceny energii elektrycznej mimo spadku nadal są wysokie. Przedsiębiorcy nie mają wpływu na ten stan, ponieważ to wytwórcy i sprzedawcy energii elektrycznej mają przewagę - powiedział w TVN CNBC Biznes Mirosław Semczuk z Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii. Naszym gościem był również prof. Tadeusz Skoczkowski, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Bezrobocie w eurolandzie największe od dekady

- Stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła w kwietniu 2009 roku z 8,9 do 9,2 proc. - poinformował we wtorek Eurostat, agencja statystyczna Unii Europejskiej. W Polsce, wg metodologii Eurostatu, stopa bezrobocia wyniosła 7,8 proc. wobec 7,7 proc. w marcu.

ABW w siedzibie arabskiego dewelopera

We wtorek wczesnym rankiem dwudziestu funkcjonariuszy ABW wkroczyło do siedziby jednej z największych firm deweloperskich w Polsce - Verity Development - dowiaduje się nieoficjalnie portal tvn24.pl. ABW sprawdza źródła finansowania spółki, wiązanej przez "Super Express" z Al-Kaidą.

Rosja wysyła nam więcej gazu

Gazprom Export i PGNiG podpisały krótkoterminowy kontrakt na dostawy w 2009 r. miliarda metrów sześciennych gazu - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Dodatkowy gaz ma nam zrekompensować lukę w dostawach, jaka powstała po zniknięciu z rynku firmy RosUkrEnergo.

Dla Rosjan Opel politycznym narzędziem?

Trudno znaleźć biznesowe wytłumaczenie dla transakcji przejęcia kontroli nad Oplem przez konsorcjum rosyjskiego Sbierbanku i austriacko-kanadyjskiego koncernu Magna - ocenia moskiewski dziennik "Wiedomosti".

Pawlak u cara Piotra porozmawia o Oplu

Minister gospodarki Waldemar Pawlak w czwartek ma rozmawiać z Rosjanami o przyszłości fabryk Opla w Polsce. To m.in. w ręce rosyjskiego, państwowego banku przechodzi część koncernu samochodowego należącego do niedawna do General Motors. Zarówno wicepremier, jak i Przemysław Byszewski z GM Poland o losy polskich fabryk są spokojni.

"Strategia Lizbońska to porażka"

Unii Europejskiej nie powiodły się wysiłki zostania najbardziej dynamicznym regionem na świecie w ramach tzw. strategii lizbońskiej - ocenia premier Szwecji Fredrik Reinfeldt.

Przecena we francuskich winnicach

Spadek eksportu zmusza francuskie winnice do obniżek cen. Sprzedaż za granicę w pierwszym kwartale 2009 roku okazała się o 29 procent niższa niż rok wcześniej. A że i zmniejszyła się sprzedaż na rynku krajowym, to nawet najbardziej znani producenci win z Szampanii i Bordeaux tną ceny.

Oni się nie boją, oni rosną

Nie będzie wybuchu supernowej, a jedynie standardowa eksplozja. Branża e-commerce, której w Polsce wartość wyniesie w tym roku już 13 mld zł, wzrośnie "tylko" 20 proc. - wynika z raportu firmy Praktycy.com. W ubiegłym roku temu było to 36 proc., a w 2007 roku - 50 proc. Nikt jednak nie narzeka.

Bomba kredytów może wybuchnąć

Bomba kredytowa tyka - ostrzega "Puls Biznesu". Gazeta wylicza, że w pętli zadłużenia znalazło się 70 tysięcy osób, których kredyty sięgają już siedmiu miliardów złotych. Na dodatek są to osoby, które mają po 60 lat i 15 kredytów. "Spłacają je wzorowo, bo zaciągają nowe" - komentuje "PB".

Tani prąd?

Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców którzy zdecydowali się zmienić dostawcę energii elektrycznej. Te ruchy spowodowały że spółki sprzedające energię elektryczną aby zatrzymać przedsiębiorstwa proponują coraz ciekawsze oferty. Jak wygląda obecnie rozpiętość cenowa między poszczególnymi dostawcami o tym mówił nasz gość Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią.

Decyzja Rady

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę rezerw obowiązkowych o pół punktu procentowego. Czy zmieni to coś w sektorze bankowym? Według naszego gościa Michała Handzlika, prezesa Getin Banku to dobry krok żeby wesprzeć funkcjonowanie sektora. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia był Michał Handzlik, prezes Getin Banku.

Koniec GM

General Motors zgłosił wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami. O następstwach bankructwa giganta motoryzacyjnego w programie "90 Minut" Marek Tejchman rozmawiał z Wojciechem Drzewieckim - prezes Instytutu Samar i dr Andrzejem Kurnickim – prezes Euroamerican Company.

Prąd tanieje?

Niby taniej, ale jednak tak samo. Niższe ceny producentów energii przy jednocześnie wyższych taryfach za przesył ostatecznie nie daje przedsiębiorcom zbyt wielkich obniżek. Jednak prawo daje możliwość zmiany dostawcy. W wielu przypadkach taka energetyczna emigracja może się bardzo opłacać. Ponadto im bardziej mobilni będą przedsiębiorcy tym większa może na rynku zapanować konkurencja i walka o odbiorców.

General Motors bankrutuje

General Motors zgłosił wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami. W TVN CNBC Biznes dyrektor zarządzający Rothschild Polska Jacek Chwedoruk mówił o tym, że GM bezwzględnie wymaga restrukturyzacji ale i tak nikt nie jest w stanie powiedzieć jak firma będzie funkcjonować w przyszłości. W programie "Bilans" rozmawialiśmy o tym czy polskie firmy mogą skorzystać nie tylko na bankructwie GM ale w ogóle na kryzysie.

Nielegalbne zgromadzenie akcjonariuszy

Grzegorz Gniady dalej będzie pełnił funkcję członka zarządu Cash Flow- tak w piątek orzekł sąd. Prezes spółki zapowiedział że ma w planach między innymi wprowadzenie nowych inwestorów, a także zatwierdzenie nowych emisji. Grzegorz Gniady, prezes zarządu Cash Flow był gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia.

Złota Strona Emitenta

W dzisiejszych czasach nie możemy wyobrazić sobie życia bez internetu. To między innymi za pomocą tego medium inwestorzy szukają informacji na temat spółek. Właśnie ruszyła III edycja konkursu Złota Strona Emitenta, którego celem jest wyłonienie najlepszej strony internetowej spółki giełdowej w wersji polskojęzycznej. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia była Beata Stelmach, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Wiatr w żagle biznesu

Biorąca udział w imprezie RC44 łódka Organika Sailing Team, której patronuje TVN CNBC Biznes, to pływające przedsiębiorstwo z konkretnym biznesplanem, zarządem i pracownikami. Kto jest kim oraz co i ile kosztuje w tym widowiskowym biznesie?

Oszczędności od małego

Przyszłość dziecka - inwestycja długoterminowa. Pieniądze na studia bądź start w dorosłe życie związany chociażby z kupnem mieszkania - o tym wszystkim rodzice powinni zacząć myśleć na długo zanim ich pociechy same zaczną na siebie zarabiać. Na rynku nie brak finansowych produktów, które oferują kompleksowe programy oszczędzania w celu zabezpieczenia finansowej przyszłości dzieci. Jak odpowiednio je wybrać i na co trzeba koniecznie zwracać uwagę?

Giełdowe przejęcia

Czy niektóre przejęcia mogą stanowić zagrożenie dla drobnych inwestorów? Przykładem może być tu przypadek Prospera przejmowanego przez Torfarm czy banku BPH przejmowanego przez GE Money. O przejęciach z wykorzystaniem wehikułów inwestycyjnych, w programie Rynki Dnia Paweł Wielgus specjalista ds. interwencji i analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Rosyjskie ople już za 9 miesięcy?

Już za kilka miesięcy może ruszyć produkcja opli w Niżnym Nowogrodzie - zadeklarowała rosyjska firma samochodowa GAZ. Władze firmy czekają już na decyzję konsorcjum o seryjnej produkcji tych samochodów.