Najnowsze

Najnowsze

Wiceminister skarbu traci posadę

- Minister skarbu Aleksander Grad przesłał wniosek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie odwołania ze stanowiska wiceministra skarbu Michała Chyczewskiego - poinformował rzecznik resortu Maciej Wewiór. Media już wcześniej pisały, że między Gradem a Chyczewskim "iskrzy".

Zdrowsza Ziemia - spada emisja CO2

Emisje dwutlenku węgla w Unii Europejskiej spadły w ubiegłym roku o 6 proc. w stosunku do 2007 r. z powodu kryzysu gospodarczego - poinformował instytut badawczy Point Carbon z siedzibą w Oslo. Największy spadek emisji odnotowano w budownictwie i papiernictwie.

G20: niższe premie bankowców

G20 będzie apelować o wprowadzenie limitów na premie dla bankowców – informują dyplomaci zza kulisów szczytu gospodarczego w Londynie. Według przecieków z sesji plenarnej, chodzi o wprowadzenia takich ograniczeń w skali światowej.

Michelin wysyła 400 osób na urlop

Fabryka Michelin Polska w Olsztynie wstrzymała produkcję opon do samochodów ciężarowych - poinformowała rzeczniczka prasowa grupy Ewa Konopka. Przerwa spowodowana spadkiem popytu ma trwać miesiąc, czyli do końca kwietnia.

Na zakupy? Do sieci

Taniej, szybciej i bez wychodzenia z domu. Coraz więcej Polaków przekonuje się do zakupów przez internet. W ubiegłym roku wydaliśmy w ten sposób 11 mld zł. Dzięki temu obroty w sieci wzrosły o jedną trzecią w porównaniu do 2007 r. - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na wyniki raportu Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego.

"Szczyt nie przyniesie zobowiązań"

Londyński szczyt G20 budzi wiele oczekiwań na przełamanie kryzysu. Jednak - zdaniem byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego - podczas spotkania liderów 20 państw "żadne wiążące zobowiązania nie zapadną". Podobnie ocenia ten szczyt brytyjski dziennik "Financial Times", który twierdzi, że jeszcze długo nie będzie wiadomo, jakie są rezultaty tego spotkania.

Rząd mniej wydaje, więcej dostaje

Deficyt mniejszy o 2,2 mld zł po pierwszych trzech miesiącach 2009 roku ogłosiła w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. To wynik niższych od planowanych wydatków i wyższych wpływów budżetowych.

Czy przełamią kryzys?

Międzynarodowa kontrola nad wielkimi bankami, trudniejszy transfer pieniądzy do tzw. rajów podatkowych oraz koniec pomocy dla bankrutujących państw - m.in. takie założenia przyświecają szczytowi G20, który rozpoczął się w Londynie. Przywódcy 20 państw spotykali się, by ustalić wspólny plan wyjścia z kryzysu.

Topnieją nam emerytury

Giełdowa bessa pustosząc portfele, nie oszczędziła też naszych przyszłych emerytur - pisze "Rzeczpospolita". W ciągu ostatnich trzech lat odkładane w OFE oszczędności 14 milionów Polaków stopniały o 2,5 proc. Ale eksperci uspokajają - wraz z poprawą koniunktury fundusze odrobią straty.

Wielka Debata część 3

Szczególne czasy - czasy kryzysu gospodarczego - wymagają śmiałego przywództwa i szybkich, zdecydowanych decyzji. Zapraszamy na Wielką Debatę zorganizowaną przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, Wall Street Journal Polska i TVN CNBC Biznes tytułem "Kryzys. Jak głęboki, jak długi. Co robić". Gośćmi tzreciej części byli Janusz Jankowiak główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu oraz Wiktor Wojciechowski starszy ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dodatkowo zapraszamy na specjalne podsumowanie Wielkiej Debaty przygotowane przez profesora Leszka Balcerowicza.

Auta: Kratki powracają

Prezesi za kratkami. Nie godzą się na odliczanie tylko 6 tysięcy złotych VAT-u od zakupu nowego auta, automatycznie więc przesiadają się do samochodów z kratką. Zamiast limuzyny, na papierze mają więc znów ciężarówkę, ale ciężar VAT-u od auta i wlewanej do niego benzyny – zrzucają ze swoich barków. Jak wygląda świat zza krat?

Startegia Action

W czasach kryzysu nie widzimy spadku sprzedaży - tak o wynikach spółki Action, jednego z największych dystrybutorów oraz producentów sprzętu komputerowego w Polsce, mówił w TVN CNBC Biznes jej prezes, Piotr Bieliński. Mimo tego, prezes zaznaczył, że Action zamierza zadbać o rentowność spółki i ograniczyć koszty. Dlatego właśnie już niedługo poszerzy swoją ofertę o produkty powtarzalne oraz rozpocznie sprzedaż produktów spożywczych i chemicznych. O wynikach spółki oraz rozmowach z firmami w sprawach akwizycji z prezesem Piotrem Bielińskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Liberalna gospodarka kluczem do sukcesu?

Według wielu, obecny kryzys gospodarczy ma swój związek z niedoskonałościami regulacji gospodarczych. Czy polskiej gospodarce trzeba więcej regulacji czy wręcz przeciwnie - o wiele łatwiej byłoby przetrwać kryzys, gdyby przedsiębiorcy nie musieli podlegać tak wielu regulacjom. "To życzeniowe myślenie, że likwidacja regulacji państwowych pozwoli na szybszy rozwój. Regulacje są konieczne" - taki pogląd podczas środowego "Ringu" przedstawił przedsiębiorca -Łukasz Foltyn. W przeciwnym narożniku Mirosław Sekuła - przewodniczący Komisji Przyjazne Państwo stwierdził, że najgorszym nieszczęściem jest nadopiekuńczość państwa.

Wielka Debata część 3

Szczególne czasy - czasy kryzysu gospodarczego - wymagają śmiałego przywództwa i szybkich, zdecydowanych decyzji. Zapraszamy na Wielką Debatę zorganizowaną przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, Wall Street Journal Polska i TVN CNBC Biznes tytułem "Kryzys. Jak głęboki, jak długi. Co robić". Gośćmi drugiej części byli Janusz Jankowiak główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu oraz Wiktor Wojciechowski starszy ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dodatkowo zapraszamy na specjalne podsumowanie Wielkiej Debaty przygotowane przez profesora Leszka Balcerowicza.

Spadki...

Wtorek na warszawskim parkiecie jednak pod kreską. Ostatnia w tym miesiącu sesja przebiegała po myśli grających na wzrosty, jednak na koniec zanotowano spadek. Sposród spółek na WIG20 najbardziej zyskiwały KGHM, Cyfrowy Polsat i Lotos. W TVN CNBC Biznes analityk 4DF Paweł Bogusz.

Co Polsce da G-20?

W czwartek w Londynie przywódcy 20 największych gospodarek świata rozpoczną poszukiwanie recepty na kryzys. Choć na razie globalna recesje obchodzi się z Polską stosunkowo łagodnie, a naszych przedstawicieli w Londynie nie będzie, ustalenia szczytu będą niezwykle ważne także dla nas.

Branża budowlana w górę?

Wyniki lepsze niż w 2008 roku? Taka prognoza spółki z branży budowlanej może dziwić, jednak właśnie taką prezentuje Unibep. Gościem programu "Dzień na Rynkach" był prezes spółki, Jan Mikołuszko

Wojna o klienta

Na froncie 29 groszy za minutę. Operatorzy komórkowi zaczęli najostrzejszą od 5 lat wojnę o klienta. Tej prawdziwej bombie - tykającej w telefonach klientów pre-paidowych.

Z kartą w Europie taniej

Zagraniczne transakcje z użyciem kart MasterCard będą tańsze. Dzięki temu firma uniknie kar, którymi groził jej unijny urząd ds. konkurencji, a konsumenci będą płacić trochę mniej za międzynarodowe zakupy.

Prognozy Elektrobudowy

Zysk netto Elektrobudowy ma wynieść 48 mln złotych w tym roku, czyli o około 12 mln mniej niż ten, który udało się wypracować spółce w 2008 roku. Przychody natomiast mają być na zbliżonym poziomie - 405 mln złotych. Na ile konserwatywna jest ta prognoza? Prezes Elektrobudowy w TVN CNBC Biznes powiedział, że z perspektywy dzisiejszego dnia jest to możliwe do wykonania. Jednak będzie wymagało to ciężkiej pracy - dodał Jacek Faltynowicz. Z prezesem spółki w magazynie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Tylko jedno okienko

Za oknami wiosna, za okienkiem firma. Od dziś zakładanie własnej działalności gospodarczej ma być jednym gestem, w jednym okienku, z jednym wnioskiem, za jedną opłatą. Jeden - Marek Klapa zakładał dziś jedną firmę - i nie on jeden wie, że jedno okienko - które wciąż jest teorią - to nie jedyna bariera dla rozwoju przedsiębiorczości.

Inflacja w marcu 3,5%

Wielkanoc – wielkie wydatki. Świąteczne życzenia na kartce pocztowej wysłane rodzinie - w tym roku będą droższe. Wizyta – także. PKP podnosi bowiem ceny biletów, a Poczta Polska wyżej ceni znaczek. Czy to znak, że ceny na święta – pójdą w górę? Bezcenne szacunki przedstawia Ministerstwo Finansów i marcową inflację ocenia na 3,5% rdr i 0,5% miesiąc do miesiąca. Jaka jest więc cena wesołych świat

Ziścił się najczarniejszy sen...

Dla speców z firm antywirusowych tegoroczny prima aprilis wcale nie jest powodem do śmiechu. Od miesięcy ostrzegali, że właśnie 1 kwietnia miliony komputerów na całym świecie zaatakuje robak Conficker. Tymczasem, gdy wreszcie nadszedł sądny dzień... nie stało się zupełnie nic.

Gospodarka w obliczu kryzysu

Płatne postojowe - nie jest to nowa nazwa biletu parkingowego ale jedno z lekarstw które mają chronić polską gospodarkę przed kryzysem. Dziś cała listę medykamentów przyjął rząd. Przede wszystkim zmienić ma się prawo i czas pracy. A dziś ratowaniem polskiej gospodarki zajmowali się w polsce prawie wszyscy: rząd, prezydent i szef banku centralnego. A przynajmniej dużo o tym mówili.

Deweloperzy sprzedają

Klient z gotówką - dawno niewidziany - pojawił się u drzwi deweloperów. Prawie nieruchomy rynek może więc rozruszać. Czy wywoła poruszenie? Czy ruch w nieruchomościach zacznie się na dobre i ile potrwa?

Rusza jedno okienko

Jedno okienko ma ułatwić założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nowe rozwiązanie nie przyniesie zapewne spaktakularnych rezultatów, ale może stanowić znaczne ułatwienie dla wszystkich, którzy chcą założyć własną firmę. O tych ułatwieniach w magazynie "bilans" Marek Tejchman rozmawiał z Adamem Ambrozikiem z KPP.

Czarno w Czarnogórze

Światowy kryzys gospodarczy nie omija najmniejszych krajów. Rząd Czarnogóry próbuje ratować opierającą się na turystyce gospodarkę i namawia właścicieli hoteli i restauracji do obniżenia cen. Według władz tegoroczne wakacje mogą być dla turystów tańsze nawet o 35 procent.

Galeria nad przepaścią

Galeria Centrum złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Powód? Długi i słaby złoty. A miało być tak pięknie. Grupa Vistula, która od stycznia 2007 roku jest właścicielem sieci 16-u sklepów Galerii Centrum, planowała otwarcie kolejnych 50-ciu do 2010 roku. Jakie losy czekają kultowe dla Warszawiaków domy towarowe przy Marszałkowskiej? Co dalej ze spółką Vistula Group?

Mniejszy - bezpieczniejszy?

W dobie kryzysu, małe i średnie przedsiębiorstwa stają cię coraz bardziej atrakcyjnymi klientmai dla banków - okazują się bowiem znacznie bezpieczniejsze od większych firm. O wpływie kryzysu finansowego na działalność małych i średnich firm rozmawialiśmy z Adamem Ambrozikiem z Konfederacji Pracodawców Polskich, Jerzym Bańką ze Związku Banków Polskich, oraz z Pawłem Majtkowskim, analitykiem Finamo.

Przyjemna podróż?

Nowy prezes Warsu, Krzysztof Supa chce przywrócenia alkoholu w pociągach. Jeśli Sejm zgodzi się na nowelizację ustawy, na większości tras Intercity, podróż będzie można spędzić nie tylko przy kawie. O to jaki nowy prezes ma pomysł na rządzenie i jak chce sfinansować inwestycje w Warsie pytał Robert Stankiewicz.