Najnowsze

Najnowsze

Oszczędzaj energię!

Sami sobie - w tym kierunku zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka powinna zmierzać polityka energetyczna Polski. Według wiceszefa rządu uniezależnienie kraju od jednego kierunku dostaw powinno iść w parze z urozmaiceniem technologii produkcji energii, w tym z szerszym wprowadzeniem technologii ekologicznych. Czy znaczy to, że Polska stanie się energetycznie samowystarczalna, a w kraju wyrośnie las wiatraków?

Ropa coraz tańsza

Mimo niepokoju związanego z sezonem huraganów surowiec tanieje. E ksperci są podzieleni w swoich prognozach. Według jednych cena ropy wróci na poziom 150-ciu dolarów za baryłkę, według innych w najbliższych miesiącach spadnie nawet o 30 procent.

Czy inflacja dalej będzie rosła?

Pięć lub prawie pięć - tyle wyniosła roczna inflacja w sierpniu i w zgodnej opinii ekonomistów, i ministerstwa finansów więcej już nie powinna rosnąć. Tyle, że ten statystyczny wskaźnik nie oddaje społecznych odczuć na które największy wpływ maja ceny żywności, niestety drożejące szybciej niż średnia inflacja wyliczana przez GUS...

Rosja odbierze "Przyjaźń" Białorusi

Białoruś zaproponowała rosyjskiej państwowej spółce Transnieft, operatorowi wszystkich rurociągów naftowych w Rosji, udział w prywatyzacji dwóch firm zarządzających białoruskim odcinkiem ropociągu "Przyjaźń" - podaje dziennik "Wriemia Nowostiej".

Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego - PO się zastanawia

Decyzji jeszcze nie ma, PO się zastanawia - to oficjalny komunikat władz Platformy w sprawie wniosków do Trybunału Stanu m.in. przeciw b. premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Powód? Zaniedbania w sprawie prywatyzacji polskich stoczni. - To kabaret - uważa PiS.

Milion nowiutkich aut

Tegoroczna produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce może przekroczyć milion sztuk. Będzie to rekord, niezagrożony przez spowolnienie gospodarcze strefy euro, czyli głównych importerów produkowanych u nas pojazdów - poinformował szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Wojciech Drzewiecki.

Recesja i złoty widelec

Ginza Tanaka - tak nazywa się tokijski jubiler, u którego można kupić zastawę stołową z czystego złota. Chociaż japońskiej gospodarce grozi recesja, nie brakuje chętnych na sztućce i talerze ze szlachetnego kruszcu.

Przetestuj z nami pogromcę Internet Explorera

Google Chrome wygląda jak wszystkie produkty Google. Przejrzysty, w pastelowych kolorach, znakomicie pasuje do Gmaila. I choć z pozoru kolorystyka nie ma większego znaczenia dla funkcjonalności, to wyraźny brak nawiązania do modnej stylistyki Visty jest już pewnym manifestem. Google chce bowiem ugryźć kawał rynku przeglądarek, którego większością włada od lat Internet Explorer Microsoftu.

Internet za darmo - dla wszystkich

Do końca 2010 roku darmowy dostęp do bezprzewodowej sieci ma być dostępny w całej Warszawie - pisze "Dziennik". Śladami stolicy chcą iść inne polskie metropolie, a docelowo "online" ma być cala Polska. O ile planów nie powstrzyma unijne prawo.

Chrome atakuje internet

- Sieć ewoluowała dramatycznie, podczas gdy architektura przeglądarek internetowych jest nadal bardzo podobna do pierwszej przeglądarki Netscape - uważa wiceprezydent firmy Google Sundar Pichai. Dlatego Google wypuścił nową przeglądarkę - Chrome.

Perfumy za seks - bez podatku?

4 mln zł niezapłaconych podatków ściągnął w ubiegłym roku fiskus z osób handlujących w internecie. To dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, ale to nadal kropla w morzu szarej strefy w sieci.

Polskie stocznie bez szans, politycy PiS przed Trybunał?

Stocznie w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie są o krok od upadku. Bruksela czeka tylko do 12 września na szczegółowy plan restrukturyzacji, tymczasem ministerstwo Skarbu Państwa nie może dogadać się z inwestorami. PO za tragiczną sytuację stoczni obwinia PiS. Jeszcze w tym tygodniu w Sejmie ma zostać przedstawiona "biała księga" stoczniowych zaniedbań. Możliwe są wnioski o Trybunał Stanu.

Szara strefa szkolnych ubezpieczeń

Szkoły zmuszają rodziców do kupowania polis ubezpieczeniowych dla dzieci, które nie są dla nich korzystne. O wyborze ubezpieczenia decyduje dyrektor placówki. Kieruje się głównie prowizjami i bonusami, jakie zapewnia ubezpieczyciel - twierdzi "Gazeta Wyborcza".

Dziurawe drogi

kierowcy z pewnością cały czas się zastanawiają, kiedy odejdzie do lamusa powiedzenie - polskie drogi czyli drogi kręte i pełne dziur jak szwajcarski ser? Nieprędko - niestety. Resort infrastruktury nie traci nadziei i zapewnia, że tegoroczny plan budowy autostrad zostanie w całości zrealizowany.

Nowe banki

Zarabiać w Polsce chcą nowe banki - nic dziwnego skoro w pierwszym półroczu sektor bankowy zarobił 8 mld 700 mln PLN, czyli o ponad 1/5 więcej niz przed rokiem. Po czasach konsolidacji i fuzji na naszym bankowym rynku przyszedł wreszcie czas na nowe tego typu instytucje. Wkrótce do walki o nasze pieniądze dołączą Alior Bank i Allianz Bank.

Drogi nadbagaż

Pogodzić wciąż wysokie ceny ropy z przystępnymi cenami biletów lotniczych to łamigłówka którą codziennie starają się rozwiązać przewoźnicy. Jak? Sprawdzał reporter TVN CNBC Biznes.

SLD poprze kominówkę?

SLD gotowe jest poprzeć uwolnienie zarobków prezesów państwowych spółek w zamian za uwolnienie pensji pracowników tych firm. Jak dowiedział się nasz reporter - za taką cenę SLD byłoby gotowe poprzeć koalicję w odrzuceniu weta prezydenta do ustawy znoszącej tak zwaną ustawę kominową. Na pierwszym po wakacjach posiedzeniu opinię o prezydenckim wecie omawiała komisja skarbu. Jakie są szanse aby prezesi państwowych firm zarabiali porównywalnie do prywatnej konkurencji?

Popiwkowo -kominowe targi koalicji z Lewicą

Posłom koalicji nie udało się przekonać PiS i Lewicy do odrzucenia weta prezydenta do nowelizacji tzw. ustawy kominowej. I chociaż komisja skarbu będzie rekomendować Sejmowi odrzucenie weta, to same głosy koalicjantów nie wystarczą, by to zrobić. Kartą przetargową w tej sprawie może okazać się inna ustawa.

Polski wkład w TGV

Euromag, odlewnia magnezu z Kędzierzyna - Koźla uruchomi w pod koniec roku produkcję komponentów instalowanych we francuskiej kolei TGV. Pierwszym detalem wnętrza superszybkiego pociągu produkowanym w Euromag będzie podłokietnik. Jeśli się sprawdzi, spółka wyprodukuje też inne części.

Nowe cudo Google

Google udostępnia własną przeglądarkę internetową - Google Chrome. Na razie ukazała się jej wersja testowa, dostępna wyłącznie dla Windows i tylko w języku angielskim. Konkurent Internet Explorera i Firefoxa ma działać szybciej od nich, a z czasem ma być również dostępny dla systemów operacyjnych Mac i Linux.

Ropa zbliża się do 100 dolarów

Zanim dotarł do Zatoki Meksykańskiej, najbardziej roponośnego terenu USA, zmienił się z huraganu w tropikalny sztorm. Gustav, mający być huraganem stulecia, spowodował straty dużo mniejsze niż szacowano. A to od razu odbiło się na cenach ropy, która we wtorek była najtańsza od kwietnia.

Rosja i Uzbekistan zbudują razem gazociąg

Rosja i Uzbekistan wspólnie wybudują nowy gazociąg na uzbeckim terytorium, którym będzie eksportowany gaz z Turkmenistanu i Uzbekistanu - poinformował we wtorek po spotkaniu z prezydentem Uzbekistanu Isłamem Karimowem rosyjski premier Władimir Putin. W zamian za to Rosja dostarczy Uzbekistanowi "nowoczesną broń".

Tajne dane sprzedam tanio

Kupił komputer i twardy dysk, a gratis dostał tajne dane klientów trzech brytyjskich banków. Taka niespodzianka spotkała Brytyjczyka Andrew Chapmana, klienta internetowego serwisu aukcyjnego eBay. Wygląda na to, że Wielką Brytanię nęka plaga gubienia ogromnej ilości niezwykle cennych danych.

PGNiG zmienia węgiel na gaz

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce zainwestować w elektrociepłownie zasilane gazem. Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police to potencjalni partnerzy koncernu do wspólnych inwestycji, które mają przestawić istniejące elektrociepłownie opalane węglem kamiennym na gaz ziemny.

Wrigley i największe żucie w Europie

Poznańska fabryka gumy do żucia Wrigley już jest największa w Europie. A może być jeszcze większa: amerykański koncern rozważa rozbudowę swojej fabryki w Polsce za 170 mln zł. Może przybyć 300 etatów.

Ciepła posada Marka Ungiera

Były bliski współpracownik Aleksandra Kwaśniewskiego został szefem litewskiej firmy kontrolowanej przez kieleckiego miliardera - ujawnia "Rzeczpospolita". Informatorzy dziennika wskazują, że miesięczna pensja Marka Ungiera może wynosić nawet 50 tys. dolarów.

Inwestorzy dają nam miliard euro

Ambitne plany czesko-słowackiego funduszu Penta Investments. Właściciel Żabki i Mobilkinga chce sfinalizować dziesięć przejęć po ok. 100 mln euro – dowiedziała się "Rzeczpospolita". Poza Czechami i Słowacją jesteśmy dla funduszu kluczowym rynkiem.

Trudne wyzwanie?

Dzieci zasiadły już w ławkach, a studenci mają jeszcze miesiąc wakacji - miesiąc na znalezienie mieszkania. Jednak gwałtownie rosnące ceny najmu zmuszają ich do odświerzenia podstaw ekonomii i rozwiązania zadnia:wynająć czy może kupić mieszkanie?

TP: Odmłodzimy telefon stacjonarny

Trzy nowe plany taryfowe mają być receptą TP SA na to, żeby zatrzymać starych i pozyskać nowych klientów telefonii stacjonarnej. I chociaż obowiązujące od poniedziałku taryfy obniżają ceny połączeń i są bardziej czytelne dla klientów, to - zdaniem ekspertów - jest to po prostu dostosowanie cen do obecnych realiów.