Najnowsze

Najnowsze

Sejm pomoże studentom wbrew PO?

Platforma Obywatelska chce odrzucenia projektu ustawy zwiększającej ulgi na przejazdy komunikacją PKP i PKS dla uczniów i studentów z 37 do 49 proc. Rządząca partia liczy, że żacy zrozumieją ciężką sytuację budżetu w ciężkich czasach kryzysu.

10 mln euro na walkę ze skutkami Czarnobyla

Komisja Europejska ogłosiła w piątek przyznanie Białorusi pomocy w wysokości 10 mln euro. Pomoc przeznaczona jest na poprawę jakości białoruskich produktów żywnościowych. 23 procent terytorium Białorusi zostało skażone podczas katastrofy nuklearnej w Czarnobylu w 1986 roku - przypomniała Komisja w komunikacie.

Niemcy obniżają podatki

Niemcy odetchną z ulgą - podatkową. Bundestag przyjął ustawę redukującą ciężary podatkowe dla obywateli o kwotę blisko 10 mld euro rocznie, a także wprowadzającą ułatwienia dla przedsiębiorstw. To największe cięcia podatków od czasu objęcia władzy w Niemczech przez wielką koalicję CDU/CSU i SPD.

Jaką twarz ma polski kryzys?

Produkcja przemysłowa na minusie, ale nie tak dużym, jak spodziewał się rynek. W maju spadek produkcji wyniósł 5,2 procent. Dla ekonomistów to znak, że wchodzimy w najtrudniejszy okres spowolnienia gospodarczego. Powoli warto więc zastanawiać się, jakie miesiące przed nami i zacząć szybko działać.

Nowe kontrakty spółki Unima

Spółka Unima Systemy Teleinformatyczne SA pokazała ostatnio kilka dużych jeśli chodzi o skalę przedsięwzięć - kontraktów. Jak wygląda biznes w tym nietypowym okresie jeśli chodzi o polską gospodarkę w programie "Rynki dnia" Mikołaj Kunica pytał prezesa spółki Unima Krzysztofa Knisznera.

Chorwacja wznawia niedzielny handel

Chorwacki Sąd Konstytucyjny zniósł obowiązujący od pół roku zakaz handlu w niedziele. Uchylenie zakazu ma pomóc w rozruszaniu gospodarki.

Bezrobotny dostanie na kredyt

Zwolnieni z pracy wreszcie uzyskali możliwość kontynuowania spłaty zadłużenia mimo spadku dochodów. Sejm przyjął ustawę o pomocy bezrobotnym w spłacie kredytów mieszkaniowych. Teraz państwo będzie udzielało osobom bezrobotnym rocznej pożyczki - maksymalnie 1200 zł miesięcznie.

Duda walczy o przetrwanie

Walne zgromadzenie akcjonariuszy miało przynieść odpowiedzi na wiele pytań. Mimo że inwestorzy indywidualni zasypali zarząd pytaniami w sprawie opcji i planów wyjścia spółki z kryzysu, nie otrzymali satysfakcjonujących odpowiedzi. Gościem programie "Rynki Dnia" był Piotr Cieślak, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Polski atom będzie z Żarnowca?

- Rządowe prace w sprawie budowy w Polsce elektrowni atomowej trwają - zapewniła Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej. Ich wyników nie poznamy jednak prędko. - Listę potencjalnych lokalizacji otwiera Żarnowiec - zdradziła w rozmowie z TVN24 wiceminister.

Budżet 2008 pod lupą NIK

Podczas gdy posłowie pracują nad budżetem na 2010 rok, Najwyższa Izba Kontroli bierze na tablicę budżet za 2008 rok. Do sejmu trafił już raport NIK z wykonania budżetów ministerstw na 2008 rok, teraz czas na reakcje posłów. NIK słabo ocenił jedynie ministerstwo zdrowia. Cały jednak budżet jak powiedział prezes NIK w TVN CNBC został zrealizowany podobnie jak poprzedni: w miarę prawidłowo. Gościem magazynu "Pieniądze od rana" był Jacek Jezierski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Mleko blokuje Brukselę

Kilka ulic i tuneli w centralnej i wschodniej części Brukseli zostało zablokowanych przez setki traktorów i producentów mleka, domagających się od przywódców UE zahamowania spadku cen.

"Te dane są fajne" Wiosna dobrze robi gospodarce

Produkcja polskiego przemysłu znów spadła w maju. Jednak spadek był o ponad połowę niższy niż w kwietniu i znacząco mniejszy niż mówiły prognozy. Spadek ograniczyła przede wszystkim branża budowlano-remontowa. - Te dane są "fajne". Według mnie potwierdzają, że najgorsze za nami - powiedział w TVN CNBC Biznes Ryszard Petru z SGH.

Zagraniczna wycieczka z zagranicznym biurem

Zagraniczne wakacje z zagranicznym biurem podróży. Planując wakacyjny urlop możemy kupić wycieczkę tańszą nawet o kilkaset złotych korzystając z zagranicznego biura podróży. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które mieszkają w miejscowościach przygranicznych. Gościem programu "Pieniądze od rana" był Dariusz Klimczak z miesięcznika Voyage

Radio Zet ma nowego szefa

O zmianie szefa Radia Zet mówiło się już od dawna. Teraz stacja oficjalnie potwierdziła, że nowym redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Radia Zet został Mateusz Kirstein, dyrektor programowy sieci Chilli Zet i bliski współpracownik dotychczasowego szefa Zetki Roberta Kozyry. Mimo zapowiedzi, właściciel stacji zrezygnował z ogłaszania ogólnopolskiego konkursu na to stanowisko.

Przedsiębiorcy na kryzys

Jak prowadzić biznes w Polsce w dobie spowolnienia gospodarczego, w czasie kiedy w najtrudniejszą fazę kryzysu dla realnego biznesu właśnie wchodzimy. O tym rozmawialiśmy w Biznes Lunchu z Wojciechem Jakrzewskim, wiceprezesem zarządu Centrum Klima S.A.

Gilowska i Glapiński do RPP?

Adam Glapiński i Zyta Gilowska to najbardziej prawdopodobnie kandydacie prezydenta do Rady Polityki Pieniężnej - dowiedziała się nieoficjalnie TVN CNBC Biznes w źródłach zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego.

Telefon specjalnie dla przedszkolaka

Nadchodzą czasy telefonów dedykowanych. Kilka dni temu informowaliśmy o telefonie dla osób starszych. Najnowszą propozycją na rynku jest zaś telefon dla najmłodszych - Fonek. Według producenta, jego zalety to prosta obsługa i możliwość kontroli rodzicielskiej.

Fekalia z Mazur źródłem energii

Naukowcy z Olsztyna wiedzą jak najlepiej odzyskać energię ze środowiska. Na Mazurach jednym z rozwiązań może być przetworzenie nieczystości i ścieków pochodzących z żaglówek i łodzi motorowych. Połączone z biomasą roślinną mogą stać się produktem wykorzystywanym w biogazowniach - uważa profesor Mirosław Krzemieniewski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Pakiet antykryzysowy przeszedł

Wszystkie kluby i koła parlamentarne poparły w pierwszym czytaniu tzw. pakiet antykryzysowy. Chodzi o projekty dwóch ustaw dotyczących łagodzenia skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Jednocześnie posłowie zapowiedzieli, że w toku dalszych prac w komisjach będą zgłaszać poprawki.

"Ręce precz od naszych pensji!" Łotwa czeka na pieniądze

Unia Europejska udzieli po raz kolejny pomocy finansowej dla Łotwy. Wsparcie z Unii oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego to ostatnia nadzieja dla kraju, który stanął na skraju bankructwa. Tymczasem tysiące Łotyszy protestowały przeciwko drastycznym cięciom w budżetówce, które są warunkiem unijnej pomocy.

MFW podwyższy prognozy wzrostu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że podwyższy lekko swoje prognozy wzrostu dla globalnej gospodarki ze względu na oznaki złagodzenia światowego kryzysu gospodarczego - poinformował pierwszy wicedyrektor zarządzający MFW John Lipsky.

PO prosi Czumę o pomoc ws. opcji

Przedsiębiorcy nie chcą ustąpić bankom w sprawie opcji walutowych. Platforma zapowiada powstanie specjalnych sądów do rozwiązywania tych sporów. Wkrótce resort sprawiedliwości ma wytypować dwa lub trzy sądy, które będą zajmowały się rozpatrywaniem skarg firm na wykonywanie umów opcyjnych przez banki.

PZU zaleje rynek obligacjami?

Giełda Papierów Wartościowych, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Enea, PKO BP i w końcu PZU - lista spółek, z których mogą być wypłacane dywidendy wciąż się rozszerza. Jeśli chodzi o Powszechny Zakład Ubezpieczeń, wypłaty mogą wstrząsnąć rynkiem obligacji i złotym - prognozuje "Puls Biznesu".

Trzy miesiące dłużej ze starą banderolą?

Ministerstwo Finansów chce zarobić na unieważnieniu starych banderol na papierosy - stwierdza "Gazeta Prawna". I przywołuje opinie ekspertów. Kwestią sporną jest termin, do którego można sprzedawać papierosy opatrzone starą banderolą.

Czeka nas podatek od starości

Już od 2011 r. kieszenie Polaków może uszczuplić nowy podatek - powszechne ubezpieczenie na wypadek niedołężności - pisze "Polska". Inne elementy przygotowywanej obecnie ustawy o pomocy osobom niedołężnym, to dodatek pielęgnacyjny, który ma trafiać tylko do potrzebujących oraz świadczenia finansowe dla dzieci opiekujących się niesprawnymi rodzicami.

Koniec perfum a la Chanel

Czy to koniec reklamy porównawczej? Jeśli w takiej reklamie zostanie wykorzystana imitacja lub replika renomowanego znaku towarowego, właściciel wiodącej marki może żądać zakazu używania go w reklamie - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Sprawiedliwości. O wykładni ETS w tej sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Z siedmiu firm stworzą dwie?

Z siedmiu firm zależnych zajmujących się poszukiwaniem oraz wydobywaniem ropy i gazu, PGNiG chce stworzyć dwa podmioty - dowiedział się "Parkiet".

W handlu prądem wciąż brak konkurencji

Mimo liberalizacji na krajowym rynku prądu, klienci polskich firm energetycznych nie chcą wybierać - pisze "Puls Biznesu". Powód? Nie mają z czego. Ceny prądu oferowane przez różnych dostawców różnią się minimalnie. By zwiększyć konkurencję, trzeba zmienić prawo - twierdzą dostawcy.

Unia chce mieć więcej instytucji

W odpowiedzi na kryzys Unia Europejska chce powołać nowe ogólnounijne organy nadzoru finansowego. Tylko Londyn boi się umniejszyć rolę swojego City. Dlatego ceną zawartego na szczycie w Brukseli kompromisu ws. europejskiego nadzoru finansowego będą ustępstwa wobec Wielkiej Brytanii.