Najnowsze

Najnowsze

Sytuacja na giełdzie

O tym jak przebiegnie dzisiejsza sesja i jakie panują nastroje na rynku mówi w "Dniu na Rynkach" analityk niezależny Piotr Szulec.

Oligarchowie w rękach Putina

Obciążeni olbrzymimi długami rosyjscy oligarchowie obawiają się o przyszłość swoich fortun wobec zapowiedzi rządu, że nie zamierza dofinansowywać kolejnych przedsiębiorstw. Wierzą, że premier Putin jednak im pomoże, by nie ryzykować załamania gospodarki Rosji.

Skarb łatwo nie odda PZU

Po blisko dwóch miesiącach zastanawiania się, Ministerstwo Skarbu Państwa odrzuciło proponowaną przez Eureko ugodę w sprawie PZU. Podstawą ugody powinna być wartość inwestycji faktycznie dokonanej przez Eureko - podkreśla resort.

Polska gospodarka mocna?

Inflacja w styczniu - niższa. Po zweryfikowanych danych wyniosła 2,8 procent a nie 3,1%. Czy to wystarczający sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej, że spokojnie może kontynuować serię obniżek stóp procentowych w celu ożywienia gospodarki? Jak będzie wyglądała sytuacja polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach?

Propozycje antykryzysowe dla rynku mieszkaniowego

Udzielanie gwarancji państwowych dla kredytów mieszkaniowych oraz przyznawanie kredytów na wkład własny - to niektóre z działań, które proponuje Kongres Budownictwa w celu przeciwdziałania kryzysowi na rynku mieszkaniowym. W TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Romanem Nowickim, przewodniczącym Kongresu Budownictwa

Twarde dno

Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuować łagodną politykę w odniesieniu do stóp procentowych - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes prof. Marian Noga. Zdaniem profesora, następny rok będzie w Polsce wejściem na ścieżkę wzrostu. W tym roku Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone osiągną tzw. twarde dno, od którego się odbiją, a Polska na ich wzroście gospodarczym skorzysta - ocenił Marian Noga

Inflacja w lutym 3,3%

Ministerstwo finansów prognozuje że w lutym był ostatnim miesiącem szybkiego wzrostu cen. Tak sądzą też ekonomiści.. Jacek Wiśniewski - główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska uważa ze największy wpływ na spadającą inflację w najbliższych miesiącach będą miały ceny żywności.

Zagroził samospaleniem, by odzyskać pieniądze

76-latek zagroził samospaleniem, by zmusić bank do zwrotu zdeponowanych w nim pieniędzy. Ukraińcy, którzy już piąty miesiąc nie mają dostępu do własnych lokat bankowych, chcąc odzyskać swoje pieniądze coraz częściej decydują się na radykalne działania.

Amerykanie zbiednieli o 1/5

W wyniku kryzysu wartość majątków Amerykanów zmalała w ubiegłym roku łącznie o 11 bilionów dolarów, czyli 18 procent - podał zarząd Rezerwy Federalnej. Mimo pesymistycznych danych, prezydent Barack Obama nadal wierzy w siłę amerykańskiej gospodarki.

Przestępczość bankowa

Ukryte kamery, skanery kart kredytowych, wirusy komputerowe - jak ochronić się przed przestępcami atakującymi strony internetowe banków i bankomaty? Zapraszamy na "Portfel"

Pakiet antykryzysowy dla rządu

Zniesienie opodatkowania zapomóg i bonów towarowych dla pracowników, ruchomy czas pracy, ograniczenie umów na czas określony - to niektóre zapisy Pakietu Antykryzysowego, przyjętego przez pracodawców i związki zawodowe w ramach Komisji Trójstronnej. Teraz pozostaje przekonać do pakietu trzecią stronę Komisji, to znaczy rząd.

Kredyt Bank wypowie kredyty?

Brak dostępu do kredytów dla przedsiębiorców to jak utoczenie krwi - mówi w TVN CNBC Biznes Zbigniew Niemczycki. Tak znany przedsiębiorca zareagował na informacje TVN CNBC Biznes o wewnętrznym piśmie Kredyt Banku, w którym znajdują się miedzy innymi dyspozycje dotyczące oceny klientów. Tym firmom, które bankowi przynoszą przychody tylko z kredytów i które znalazły się w kłopotach grozi ograniczenie dostępu do pożyczanych pieniędzy

Kredyt Bank dzieli na "OK" i "NIE OK"

Ciężkie czasy wymagają drastycznych metod. I takie stosuje Kredyt Bank. TVN CNBC Biznes dotarła do wewnętrznej instrukcji dla menedżerów, której celem jest odchudzenie portfela kredytowego banku przez "eliminację" niewygodnych klientów odcinając ich od kredytu. - Musimy ograniczać ryzyko i chronić depozyty - tłumaczy się bank.

Kredytami w twarz

Kredyt Bank - kredytom, a dokładniej kredytobiorcom wyjątkowo niechętny. Z poufnego dokumentu będącego w wewnętrznym obiegu Kredyt Banku, do którego dotarło TVN CNBC Biznes, jasno wynika, że bank planuje ograniczenie, a nawet odcięcie znacznej liczbie swoich klientów korporacyjnych linii kredytowych. Dla przedsiębiorców może oznaczać to prawdziwą katastrofę - z drugiej strony banki muszą, na polecenie Komisji Nadzoru Finansowego, poprawić współczynnik wypłacalności, a to w konsekwencji oznacza zwiększanie poziomu kapitałów. Czy Kredyt Bank jest jedyną instytucją planującą takie działania?

Życie bez kredytu

Z poufnego dokumentu będącego w wewnętrznym obiegu Kredyt Banku jasno wynika, że planuje on ograniczenie a nawet odcięcie znacznej liczbie swoich klientów korporacyjnych linii kredytowych. Dla przedsiębiorców to informacja tragiczna, bo może oznaczać nawet bankructwo. O ujawnionym dokumencie mówili w magazynie "90 Minut" Wojciech Roman, partner zarządzający Działem Doradztwa Finansowego Deloitte oraz Michał Wołoszański radca prawny Kancelarii Wołoszański, Rożko i Partnerzy

Decyzja banku czy desperacja?

Kredyt Bank w wewnętrznym dokumencie, przesłanym do pracowników banku, zobowiązuje się do odchudzenia portfeli kredytowych. Banki w obecnym czasie coraz częściej mogą sięgać po takie środki. O sytuacji w Kredyt Banku i praktykach kredytowych polskich instytucji finansowych rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Jacek Kseń, były prezes BZ WBK oraz Rafał Juszczak, prezes First Ukrainian International Bank

PSL chce rozwiązać opcje tak jak PiS, a nie PO

Kolejny zgrzyt w koalicji. Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli w piątek w Sejmie własny projekt dotyczący opcji walutowych. Na pierwszy rzut oka przypomina on bardziej projekt Prawa i Sprawiedliwości, a nie rozwiązanie, które proponował rząd. Zdaniem Stefana Niesiołowskiego z PO, pomysł PSL to wina... PiS.

"To jest dobry czas na kupowanie opcji"

Umacniający się od kilku dni złoty może stwarzać pokusę dla firm na zamawianie umów opcyjnych. Według Andrzeja Stopczyńskiego z Komisji Nadzoru Finansowego, aktualna sytuacja na rynku walut sprawia, że to dobry czas na taki ruch. - Ale bez hazardu - podkreśla KNF.

Rozliczenia z przychodów

Jak rozliczać się z przychodów uzyskiwanych z rynków kapitałowych to w ramach naszej akcji "Twój Brat PIT" odpowie nam w TVN CNBC BIZNES Marek Kolibski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.  

Szwajcarskie banki przestają milczeć jak grób

Szwajcaria oficjalnie złagodziła zasady obowiązywania tajemnicy bankowej - poinformował minister finansów tego kraju Hans-Rudolf Merz. Tamtejszy rząd był od pewnego czasu naciskany w tej sprawie przez OECD, która chce walczyć z oszustami podatkowymi.

Lutowy wzrost cen nie zaskoczył

O 3,3 proc. wzrosły w lutym detaliczne ceny towarów i usług - podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To poziom zgodny z oczekiwaniami rynku. W porównaniu ze styczniem, ceny wzrosły o 0,9 proc.

Inwestycje i wyniki spółki TUP

Spółka inwestycyjna TUP osiągnęła po czterech kwartałach 2008 r. 7,6 mln zł zysku netto. TUP chce w tym roku ruszyć z uruchomieniem swojej najnowszej inwestycji - miasteczka w Siewierzu. Jak finansować zakup nieruchomości w czasie kryzysu? Na te i inne pytania Mikołaja Kunicy odpowiadał na antenie TVN CNBC Biznes prezes TUP Robert Jacek Moritz.

Podatkowe stypendia i nagrody

Jak rozliczyć się z fiskusem z nagród i stypendiów? Gościem programu "Biznes Lunch" był Grzegorz Ogórek, doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers.

Odpowiedzialność przeniesiona

Ujawnienie wewnętrznego dokumentu Kredyt Banku będzie miało implikacje dla całej gospodarki - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes Bogusław Grabowski. Według prezesa Skarbiec AMH takie decyzje banków powinny być ujawniane, gdyż dzięki temu Polacy zaczynają być świadomi, jak wygląda sytuacja polskiej gospodarki. Ponadto, według gościa programu, to nie kryzys zmusza banki do bardziej ostrożnej polityki wobec swoich klientów, a ich przeszłe błędy i pazerność.

Światowy Dzień Konsumenta

W niedzielę, 15 marca jest Światowy Dzień Konsumenta. Tego dnia w 1962 roku miało miejsce przełomowe orędzie prezydenta USA Johna Kennedy'ego. Prezydent okreśłił 4 podstawowe prawa konsumenta  - do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. O tym, jak obecnie te prawa są respektowane w programie "Biznes Lunch" z gośćmi rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Kredyt Bank dzieli klientów

Prawie 800 firm - klientów Kredyt Banku może stracić dostęp do linii kredytowych, z których teraz finansują bieżącą działalność. W wewnętrznym dokumencie banku, do którego dotarła TVN CNBC Biznes znajdują się między innymi dyspozycje dotyczące oceny klientów. Tym firmom, które bankowi przynoszą przychody przede wszystkim w związku z kredytami, a które znalazły się w kłopotach grozi ograniczenie dostępu do pożyczanych pieniędzy. Wiceprezes Kredyt Banku Krzysztof Kokot tłumaczy, że priorytetem jest dbanie o depozyty powierzone bankowi.

Rynek obligacji

Czy powstanie w Warszawie jeszcze jeden rynek obligacji korporacyjnych, obligacji przedsiębiorstw, obligacji nie skarbowych? Wygląda na to że kolejny krok w tym kierunku został zrobiony po tym jak KNF wyraził zgodę na dokupienie przez giełdę papierów wartościowych pozostałych 61% akcji spółki MTS CeTO.W "Dniu na Rynkach" zapytaliśmy o to prezes spółki, Janusza Czarzastego.

Ograniczenie kredytów

Po ujawnieniu przez TVN CNBC Biznes wewnętrznej instrukcji Kredyt Banku dotyczącej możliwości ograniczenia kredytowania - nie milkną komentarze. Czy ograniczanie akcji kredytowej w dobie kryzysu gospodarczego to dobre rozwiązanie? O tym rozmawialiśmy w "Bilansie" z dr Cezarym Mechem, doradcą prezesa NBP, byłym ministrem finansów.

Kredytów brak?

Wewnętrzny dokument Kredyt Banku, do którego dotarło TVN CNBC Biznes, informuje o możliwości ograniczenia - lub nawet wstrzymania kredytowania dla wielu firm. W "Bilansie" rozmawialiśmy o skutkach możliwego zmniejszenia akcji kredytowej dla przedsiębiorstw. Gościem Marcina Kowalskiego był dr Maciej Meder z firmy doradczej Z.E.B.

Złote czasy dla windykatorów

Kryzys to dobry czas dla niektórych spółek, szczególnie dla tych o profilu windykatorskim. Spółka Pragma Inkaso przyznaje, że obawa przed kryzysem przełożyła się na gwałtowny skok liczby składanych przez klientów zapytań o kondycję finansową kontrahentów. Jakub Holewa, prezes spółki, zauważył w TVN CNBC Biznes, że przedsiębiorcy sprzedają wierzytelności wymagalne i niewymagalne.