Najnowsze

Najnowsze

W Work Service nie chcą Misiaka

- Właściciele Work Sevice SA poprosili senatora Tomasza Misiaka, by sprzedał swoje udziały w firmie dla obrony jej "dobrego imienia" - poinformował prezes zarządu Tomasz Szpikowski. Senator zgodził się.

Twój brat PIT 2008

W kolejnym odcinku serii Twój Brat PIT na pytania naszych widzów odpowiadała Paweł Szymanek z Kancelarii Prawnej Pawła Szymanka. Tym razem pomagamy min. obliczyć podatek od ulgi internetowej oraz dochodu za granicą.

Inflacja rośnie

Świat przypomniał sobie o ryzyku inflacji - mówił w TVN CNBC Biznes ekonomista Ryszard Petru. Jego zdaniem po decyzji FED o dodruku pieniędzy i wzroście cen ropy - światowej gospodarce grozi wzrost cen. Jak poinformował NBP w lutym inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,4 proc licząc rok do roku. W ocenie Petru, wzrost inflacji to sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej by skończyć z poluzowywaniem polityki monetarnej.

Forte zablokowało Podkarpackie

Ok. 150 osób, przede wszystkim pracowników firmy Forte, protestowało na ulicach Przemyśla. Domagali się odwołania decyzji o likwidacji miejscowej fabryki mebli. Jak powiedzieli reporterom "Prosto z Polski", o zamknięciu zakładu dowiedzieli się z internetu...

Możejki nie dla PKN Orlen

PKN Orlen i litewskiemu rządowi nie udało się zakończyć transakcji sprzedaży 10 proc. pakietu litewskiej rafinerii Możejki. Poinformował o tym minister gospodarki Litwy. Nie podał, dlaczego transakcja nie doszła do skutku.

Złoty nabiera mocy po decyzji Brukseli

Złoty zaczął piątek kontynuacją czwartkowego spadku swojej wartości. Potem jego kurs to rósł, to znów malał. Przełom przyszedł w południe, kiedy to polska waluta konsekwentnie zaczęła się umacniać. Zdaniem ekspertów złotemu pomogły głównie ustalenia unijnego szczytu w Brukseli.

Polskie opiekunki na bruku

Polskie opiekunki starszych ludzi są wyrzucane z pracy bez wypłacenia zarobków. O coraz powszechniejszym procederze na Sycylii poinformował Gerard Pokruszyński, polski konsul z placówki w Katanii.

"Nie noście koszulek z logo AIG!"

Nie noście koszulek ani parasoli z logo AIG - z takim apelem do pracowników finansowego giganta zwrócił się jego zarząd. Według szefów AIG pracownicy, którzy pojawią się na ulicach z logo firmy, mogą się narazić na niebezpieczeństwo i ataki ze strony przechodniów.

Minister szuka chętnych na LOT

Ostatnie kłopoty PLL LOT sprawiły, że resort skarbu pilniej szuka kupca na polskie linie lotnicze. Minister Aleksander Grad zachęca inwestorów branżowych oraz fundusze inwestycyjne z całego świata do udziału w prywatyzacji.

Polski analfabetyzm - biznesowy analfabetyzm

Czy Polacy są finansowymi analfabetami? Ponad połowa z nas nie ma żadnych oszczędności, co więcej boimy się także inwestować a za najlepsze pomysły na wzbogacenie uznajemy wygrana na loterii. Wiele osób twierdzi ze gotówka w ręku to jedyne prawdziwe pieniądze, dlaczego tak myślimy, czy i kiedy zmienimy swoja postawę wobec pieniędzy? O to pytamy w programie "Biznes Lunch" a te pytania zadajemy Leszkowi Mellibrudzie, psychologowi i Panu Sebastianowi Gawłowskiemu z money.pl.

PIT od dochodu za granicą

W kolejnym odcinku serii Twój Brat Pit na pytania naszych widzów odpowiadała Paweł Szymanek z Kancelarii Prawnej Pawła Szymanka. Tym razem pomagamy min. obliczyć podatek od ulgi internetowej oraz dochodu za granicą.

Bezpieczeństwo energetyczne

Nabucco wraca na listę "antykryzysowych" inwestycji Unii Europejskiej. Projekt ma zapewnić UE dostawy gazu z rejonu Morza Kaspijskiego, zmniejszając energetyczne uzależnienie od Rosji. W programie "90 Minut" Maciej Woźniak doradcą premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego

Złoto - złotym środkiem

Złoto może jeszcze o kilka procent iść do góry. Jednak mimo zawirowań na światowych rynkach nadal może ono pełnić rolę stabilizatora naszego portfela. Na temat złota w studiu TVN CNBC Biznes rozmawiał Piotr Kowalski, Investors DM.

Obama "umoczył" na giełdzie ćwierć miliona dolarów

Twierdzi, że inwestował ostrożnie. To nie uchroniło go jednak przed startami. "Business Week" wyliczył, że od początku kryzysu z portfela inwestycyjnego prezydenta USA Baracka Obamy wyparowało już 248 tysięcy dolarów.

Szczyt w Brukseli - co przyniesie Polsce?

Trwa dwudniowy szczyt przywódców państw europejskich. Pobudzenie gospodarki w czasie kryzysu i reforma nadzoru nad rynkami finansowym, oraz podział pieniędzy w ramach pakietu energetycznego - to najważniejsze zagadnienia, którymi zajęto się w Brukseli. O ocenę tych działań w programie "Dalszy Ciąg Poranka" poprosiliśmy głównego ekonomistę Polskiej Rady Biznesu, Janusza Jankowiaka. Z ekspertem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Włoscy robotnicy tracą pracę

We wszystkich włoskich fabrykach firmy Indesit trwa w piątek całodzienny strajk załóg przeciwko decyzji jej kierownictwa o zamknięciu zakładu w None w Piemoncie. Robotnicy z tych fabryk manifestowali w Turynie.

Europejska produkcja spada coraz szybciej

Źle się dzieje w europejskiej gospodarce. Produkcja przemysłowa, jeden z najistotniejszych czynników wpływających na PKB, spadła w styczniu w państwach strefy euro o 17,3 proc. w porównaniu ze styczniem 2008 roku. Analitycy oczekiwali spadku o 15,5 proc.

330 mln euro dla Polski

Pięć miliardów euro pozostałych z zeszłorocznego budżetu UE zostanie przeznaczone na „rozruszanie” Unii w kryzysie. Priorytetem są projekty energetyczne – w tym gazociąg Nabucco. Z całego pakietu 330 mln euro trafi bezpośredni do Polski. Premier Donald Tusk nie krył zadowolenia z tego powodu.

OECD wieszczy globalną recesję

Światowy wzrost gospodarczy będzie w 2009 roku ujemny - ocenił w piątek w Pekinie sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria.

Plan B dla szpitali niekonstytucyjny?

Przedstawiony w połowie lutego rządowy program "Ratujmy polskie szpitale" zwany też planem B może być niezgodny z konstytucją - uważają eksperci cytowani przez "Gazetę Prawną". Program był odpowiedzią rządu na weto prezydenta do ustaw przekształcających szpitale w spółki.

Tanie linie wygrają na kryzysie?

Spowolnienie gospodarcze to nowe rozdanie w każdej branży. Wygląda na to, że w lotnictwie zwycięskie wyjdą tanie linie. Pierwsze jaskółki już są. Jak pisze "Puls Biznesu", już co trzeci bilet sprzedawany bilet przez portal fru.pl pochodzi właśnie z tanich linii.

Kontrakty LOT prześwietlone

LOT naruszył wewnętrzną instrukcję zawierając w lipcu transakcje terminowe na dostawy paliwa - pisze "WSJ Polska". Kontrakty te polski narodowy przewoźnik zawarł, gdy ceny paliw sięgały nieba, a cena ropy naftowej przekraczała 140 dolarów za baryłkę. Akurat w samej górce.

USA to wielka piramida finansowa?

Przez ponad 10 lat miliony Amerykanów prowadziło własne piramidy finansowe - twierdzi Nouriel Roubini, profesor ekonomii z Uniwersytetu Nowego Jorku, który przepowiadał nadejście obecnego kryzysu finansowego - podaje portal pb.pl. Teraz Stanom Zjednoczonym grozi, że nie będą w stanie spłacać swego długu.

Za kredyt uprzejmie dziękuję

Strach przed utratą pracy lub obniżką dochodów sprawia, że coraz mniej Polaków zamierza się zadłużać w bankach. Tylko 6 proc. Polaków planuje w tym roku zaciągnąć jakikolwiek kredyt – wynika z badań wykonanych przez GfK na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Gigantyczny podatek od premii

Izba reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę przewidującą obłożenie 90-procentowym podatkiem premii, jakie American International Group (AIG) oraz inne korzystające z rządowej pomocy spółki wypłaciły swoim pracownikom. Sekretarz skarbu Timothy Geithner mówi w CNN, że osobiście czuje się odpowiedzialny za to, żeby tę bulwersującą kwestię rozwiązać.

Wall Street po namyśle w dół

Po dwóch dniach silnych wzrostów, w czwartek na nowojorskiej giełdzie przeważyła strona sprzedająca. Najnowsze plany Rezerwy Federalnej (Fed) na walkę z recesją, które dzień wcześniej wywołały na rynkach finansowych euforię, po dniu namysłu budziły wśród inwestorów głównie niepokój.

SKOKi na kryzys?

Jeśli nie bank - to co? Na problemach przedsiębiorców z bankami korzystają Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-kredytowe i banki spółdzielcze. Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać z ich oferty i czy warto? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Wiktorem Kamińskim, wiceprezesem Krajowa SKOK oraz Piotrem Pokropkiem wiceprezesem Banku Polskiej Spółdzielczości SA.

Rynki dla Opornych

Pan Jakub proponuje zakup Mostostal Expor. Jest to firma budowlana, działająca głównie na rynku polskim i rosyjskim. W ciągu ostatniego tygodnia akcje podrożały o 20,7%. Czy ten zakup przyniesie nam zyski?

Nowoczesne szukanie pracy

Jakie nowe metody można wykorzystać do szukania pracy. Internet a może gazeta z każdej strony zalewają nas ogłoszenia o pracę. Metod jest bardzo duże, zwiększenie metod nie oznacza że pracy zacznie przybywać. Problem tkwi w tym że osoby szukające prace nie zwracają uwagi na kwalifikacje jakie poszukują pracodawcy. Gościem programu "Fakty Ludzie Pieniądze" był Dariusz Danilewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Koniec AIG

Kolejna ofiara kryzysu. - AIG zmieni nazwę i zostanie podzielona - oświadczył prezes największego amerykańskiego ubezpieczyciela Edward Liddy na przesłuchaniu w komisji zasobów i środków Izby Reprezentantów Kongresu USA. Amerykański parlament debatował też o kontrowersyjnych premiach menedżerów koncernu.