Najnowsze

Najnowsze

Na bruk - jak w szwajcarskim banku

UBS - największy bank Szwajcarii - zmaga się ze skutkami kryzysu gospodarczego. W ramach cięcia kosztów do końca przyszłego roku zwolni 8700 pracowników. To reakcja na fatalne wyniki finansowe za I kw. 2009, w którym bank zanotował stratę na poziomie 2 miliardów franków.

ATM chce więcej

Zarząd spółki ATM chce większych obrotów i wyższej rentowności. Wiceprezes spółki, Tadeusz Czichoń mówił na naszej antenie, jakimi działaniami chce poprawić wyniki spółki.

Euro 2012 - pod kontrolą

Michel Platini odwiedza organizatorów EURO2012 dosłownie na chwilę przed podjęciem ostatecznej decyzji, które miasta będą gospodarzami mistrzostw Europy w piłce nożnej za trzy lata. Tymczasem dwa lata przygotowań już za nami.

Bitwa gazowa

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wciąż spiera się z Urzędem Regulacji Energetyki - URE chce obniżek taryf za gaz rzędu 10%, PGNiG proponuje 8,5%. Wysłuchaliśmy argumentów obu stron.

Traci prasa, zyskuje TV

Reklam mniej, ale tylko odrobinę: w I kwartale 2009 roku łączne wpływy reklamowe polskich mediów spadły o 0,76 proc. - do 3,9 mld zł, w porównaniu z takim samym okresem 2008 roku - podał Presserwis na podstawie danych z Expert Monitora. Jednak wyraźne są zmiany w podziale reklamowego tortu.

Grozi nam inflacja, bo kryzysu nie czujemy

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu wzrósł po raz kolejny - podał badający go instytut BIEC.

"Kredyt z MFW zbliża nas do euro"

Przystąpienie Polski do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego pomoże ustabilizować kurs złotego, co jest jednym z warunków przystąpienia do mechanizmu kursowego ERM2 - ocenia minister finansów Jacek Rostowski.

Nasza droga szynka

Cena mięsa wieprzowego jest najwyższa od jesieni 2004 r. Powód? Drastycznie spadła hodowla trzody chlewnej i na rynku brakuje żywca wieprzowego. Nieuchronnie spowoduje to podwyżki cen w sklepach mięsnych i wędliniarskich.

Popłynie do nas gaz z Kataru

PGNiG uzgodniło umowę z Katarem na import gazu skroplonego. Zapewnienie źródła dostaw pozwoli na rozpoczęcie budowy terminalu LNG koło Świnoujścia. Transporty mają ruszyć w 2014 roku.

Internetowy gigant zwalnia ludzi

Amerykańska firma internetowa Yahoo! dokona kolejnej w ostatnich miesiącach redukcji personelu - zapowiedziano we wtorek w Los Angeles. Zwolnionych ma zostać kilkuset pracowników.

Marcinkiewiczowi jest dobrze

- Chciałbym brać udział w debacie o polskich sprawach, ale moja sytuacja osobista strasznie interesuje niektóre media i muszę się trochę usunąć na bok. Ale też nie płaczę z tego powodu, bo naprawdę w biznesie jest mi bardzo dobrze - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Kazimierz Marcinkiewicz.

Państwo pyta: Jak ci pomóc?

Twoja firma ma kłopoty? Państwo ci pomoże, w dodatku ty sam będziesz mógł wybrać formę tej pomocy - informuje "Rzeczpospolita".

Słaby złoty zrobił nam "górkę" na rachunku

- Na rachunku obrotów bieżących w lutym odnotowano nadwyżkę w wysokości 525 mln euro wobec ponad miliarda euro deficytu miesiąc wcześniej - podał Narodowy Bank Polski w komunikacie. Eksperci tłumaczą to rekordowo słabym złotym i olbrzymim zastojem w globalnym handlu.

Obama znalazł w Biblii receptę na kryzys

- Trzeba wyjść z obecnego kryzysu i zapobiec przyszłym - mówił na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie prezydent USA Barack Obama. Jak to zrobić? - Budować gospodarkę na solidnych fundamentach - odpowiada Obama.

"Decyzja rządu wzmocni pozycję Polski"

- To dobra informacja dla Polski i Polaków. Ta decyzja wzmacnia naszą pozycję na rynkach światowych, co widać było chociażby po reakcji naszej waluty - tak decyzję rządu o przystąpienie do elastycznej linii kredytowej MFW skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów i główny ekonomista Business Center Club.

Amerykanie omijają sklepy

Niespodziewany spadek sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Po dwóch miesiącach wzrostów, sprzedaż stopniała tam w marcu o 1,1 procent miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,3 procent.

Monopolista chce... obniżki cen gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w przekazanym Urzędowi Regulacji Energetyki dokumencie proponuje obniżkę ceny błękitnego paliwa dla odbiorców indywidualnych o 8,5 proc. W praktyce oznaczałoby średnią obniżkę wszystkich opłat na rachunku o 3,1 proc.

Kredyty w górę?

Rośnie sprzedaż produktów finansowych - Open Finance zanotował wzrost na poziomie ponad 50%. O sytuacji na rynku walutowym oraz mieszkaniowym, rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach" z wiceprezesem Noble Banku - Maurycym Kuhnem

Makarony po kwartale

O wynikach spółki Makarony Polskie po pierwszym kwartale rozmawialiśmy z prezesem Pawłem Nowakowskim. Prezes zdradził, dlaczego spodziewa się lepszych wyników spółki i jak sytuacja makroekonomiczna wpłynie na zyski Makaronów Polskich

Złoty wystrzelił w górę

Złoty miał znakomity dzień. Po decyzji rządu o przystąpieniu do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, kurs naszej waluty wystrzelił w górę. W ciągu zaledwie kilkunastu minut złoty zyskał kilka groszy, a zdaniem ekspertów to dopiero początek.

1. czerwca upadek General Motors?

- Ministerstwo skarbu USA stara się o to, by koncern samochodowy General Motors przygotował do się do złożenia 1 czerwca wniosku o upadłość - podał dziennik "New York Times". Spółka twierdzi jednak, że może dokonać restrukturyzacji bez pomocy sądu.

Pożyczą nam 20 mld dol.

- Polska przystąpi do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział we wtorek minister finansów Jacek Rostowski. W związku z tym do dyspozycji Narodowego Banki Polskiego oddane zostanie około 20 mld dolarów. Minister podkreślił, że zgoda MFW jest "niemal pewna" i wynika z silnych fundamentów naszej gospodarki.

Polska przed Trybunał za ograniczenia OFE

Komisja Europejska pozwała we wtorek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za ustawowe ograniczenia, którym podlegają polskie otwarte fundusze emerytalne przy dokonywaniu inwestycji za granicą. Według Komisji, nasze przepisy są sprzeczne z podstawową zasadą wspólnego unijnego rynku.

Nadciąga hybrydowy Jaguar

Jaguar dołączy do grupy producentów aut o napędzie hybrydowym. Przesądziło o tym 307 mln funtów pożyczki, jakie spółka otrzymała z Europejskiego Banku Inwestycyjne na rozwój „zielonych” technologii - pisze serwis internetowy "Pulsu Biznesu".

Zatrudniamy pracownika

Pracodawca przed zatrudnieniem pracownika powinien dokładnie sprawdzić jego dane podane w życiorysie. O tym, jak i gdzie można to zrobić, a także jak obecnie wygląda nasz rynek pracy, mówi w "Biznes Lunchu" Jarosław Polak z Polak&Partners. O więcej szczegółów pytał Marek Wójcicki.

Perspektywy dla Armatury

Naszą strategią jest wygrać na kryzysie - powiedział prezes Armatury Kraków Konrad Hernik. Przejęcie spółki Toory dało bardzo dobre wyniki sprzedażowe. Gość "Dnia na Rynkach" przyznał, że teraz spółka produkuje grzejniki 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, a to i tak za małe moce produkcyjne, jak przynaje w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.

Seco/Warwick: lepszy I kwartał?

Cały rok 2009 będzie trudny, ponieważ działamy w branżach dotkniętych spowolnieniem - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki Seco Warwick, Leszek Przybysz. Zdaniem gościa "Dnia na Rynkach" kryzys powinien spółkę uczynić silniejszą. O szczegóły pytał Robert Stanilewicz.

Kredyt nie dla każdego

Wciąż borykamy się z problemem płynności, ryzyka kredytowego i kapitału - przyznał w TVN CNBC Biznes Maciej Meder z firmy consultingowej ZEB. Zdaniem gościa programu "Dalszy Ciąg Poranka", spowolnienie najbardziej widoczne będzie w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw. O szczegóły pytała Katarzyna Karpa-Świderek.

Akcja kredytowa banków

Bank centralny chce wspólnie z przedstawicielami sektora bankowego wypracować pakiet działań mających pobudzić akcję kredytową dla klientów indywidualnych. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" Katarzyna Karpa-Świderek pytała prezesa Związku Banków Polskich, Krzysztofa Pietraszkiewicza.

Kiepskie dane od naszych sąsiadów

Obroty niemieckiego przemysłu przetwórczego zmalały w lutym o niemal 1/4 w porównaniu do tego samego miesiąca przed rokiem. To największy spadek tego wskaźnika od czasu podjęcia jego rejestracji w 1991 roku. Ostro wyhamowała też produkcja przemysłowa w Czechach.