Najnowsze

Najnowsze

Połowa dorosłych internautów jest zadłużona

Co drugi pełnoletni internauta korzysta z przynajmniej jednego kredytu - wynika z raportu firmy badawczej Gemius. Najczęściej jest to kredyt na karcie kredytowej, następnie pożyczki na rachunkach ROR i pożyczki gotówkowe.

Euro coraz bliżej

Rada Ministrów przyjęła zaktualizowane przez ministra finansów zasady, które powinna spełniać polityka gospodarcza państwa aspirującego do przyjęcia euro.

"Polskie władze grożą rosyjskiej stolicy"

"Groźby Polski, iż zablokuje wejście Rosji do WTO stają się coraz ostrzejsze" - rosyjskie media reagują ma wczorajsze słowa wiceministra rolnictwa. Jan Ardanowski zapowiedział, że jeśli Rosja nie zniesie embarga na mięso, Polska nie wpuści jej do Światowej Organizacji Handlu.

TVN i TV Puls w sporze o maszty

Grupa TVN zwróciła się do Prokuratora Generalnego o unieważnienie styczniowej decyzji przewodniczącej KRRiT o zmianie koncesji Telewizji Puls z wyspecjalizowanej (o społeczno-religijnym charakterze) na uniwersalną. Według TVN, zmiana koncesji odbyła się z "rażącym naruszeniem prawa".

Komisja nie miała prawa przesłuchać Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie będzie ukarana finansowo za niestawienie się w czerwcu przed sejmową komisją śledczą ds. banków, bo komisja nie miała prawa jej wzywać jako byłej prezes NBP - uznał we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. Komisja jednak nie daje za wygraną.

Kryzys nieruchomości uderzył w amerykański PKB

- Załamanie na rynku nieruchomości będzie znaczącym hamulcem dla wzrostu gospodarczego w USA w tym kwartale i na początku 2008 roku - ocenił podczas wystąpienia w Economic Club w Nowym Jorku szef Fed, Ben S.Bernanke.

Szpital pełen kasy

Polscy i zagraniczni inwestorzy z zaciekawieniem, ale i ostrożnością obserwują podupadające szpitale. Wbrew pozorom można na nich nieźle zarobić. Kluczem jest monopol ZOZ-ów na świadczenie usług medycznych. Jedyne co przeszkadza, to propaganda przedwyborcza - zauważa "Puls Biznesu".

Rekordowo droga ropa

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły do rekordowego poziomu powyżej 87 dolarów za baryłkę. Ropa podrożała o trzy dolary w tym tygodniu. Jednym z głównych powodów są obawy związane z możliwym atakiem Turcji na siły kurdyjskie w Iraku i przerwy w dostawach ropy.

Telepracę czas zacząć

Firmy, które będą od wtorku zatrudniać telepracownika, muszą zapewnić mu niegorsze warunki niż innym zatrudnionym w firmie pracownikom; sprzęt umożliwiający pracę na odległość z pokryciem kosztów jego eksploatacji, konserwacji, serwisu i ubezpieczenia - przypomina "Gazeta Prawna".

Prostytutki gotowe na Euro 2012

W Warszawie nie mamy stadionu, obwodnicy, drugiej linii metra, ani lotniska w Modlinie. Na razie nie zawodzą tylko przedstawicielki najstarszego zawodu świata, które już zarabiają na mistrzostwach europy w piłce nożnej - uważa "Życie Warszawy".

Po co składki do ZUS i NFZ

Ponad 900 tys. osób, które opłacają składki do ZUS i NFZ, nie ma z tego tytułu prawa do świadczeń - pisze "Gazeta Prawna". Dotyczy to m.in. pracujących emerytów, którzy muszą opłacać składkę rentową. Według ekspertów, nakładanie takich obowiązków jest niezgodne z konstytucją.

Gospodarka nie jest w centrum

- W poniedziałkowej debacie Kwaśniewski - Tusk było w ogóle tematyki gospodarczej - uważa wiceprezes Business Centre Club (BCC) Arkadiusz Protas. Podobnego zdania jest ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Jeremi Mordasewicz.

Polska przeciwko genetycznym modyfikacjom

- Będę przekonywał Unię Europejską, aby na terenie całej Wspólnoty obowiązywał zakaz wpuszczania do środowiska organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) - mówił w poniedziałek minister środowiska Jan Szyszko.

Ludzie nie ufają polskiemu biznesowi

- Niski poziom obywatelskiego zaufania w Polsce blokuje rozwój społecznie odpowiedzialnego biznesu - wynika z raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) przedstawionego w poniedziałek w Warszawie.

Uwaga na farby Tesco!

Tesco Polska powiadomiło Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że wyprodukowane w Chinach farby akwarelowe Tesco Value mogą być niebezpieczne z powodu zbyt dużego stężenia ołowiu, chromu i baru. Do tej pory sprzedano w Polsce ponad 14 tys. opakowań takich farb.

Polska niemal gotowa na przyjęcie euro

- Obecnie Polska spełnia wszystkie kryteria konwergencji, łącznie z kryterium deficytu sektora rządowego i samorządowego oraz kryterium długu publicznego - powiedziała w poniedziałek szefowa resortu finansów Zyta Gilowska.

Ceny i zarobki mocno w górę

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 2,3 proc. w stosunku do września 2006 roku, wobec prognozowanych przez ekonomistów 1,9 proc. Jednocześnie przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wzrosło o 9,5 proc. w porównaniu z wrześniem roku ubiegłego.

Pierwszy Airbus 380 sprzedany

Kompania Singapore Airlines otrzymała w poniedziałek największy pasażerski samolot na świecie. Stało się to po blisko dwóch latach opóźnienia, szef singapurskich linii Chew Choon Seng podkreślił jednak, że "warto było czekać".

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego laureatem nagrody Nagrody Nobla

Centralny Bank Szwecji przyznał po raz 39. Nagrodę Nobla z ekonomii. Jeden z jej tegorocznych laureatów, Leonid Hurwicz, to wychowany w Polsce amerykański ekonomista, który w swoich badaniach łączył m.in. zastosowanie teorii matematycznych w procesach gospodarczych.

Polska "nie wpuści" Rosji do WTO za mięsne embargo?

- Rosyjskie embargo na import polskich produktów rolnych jest bezpodstawne i będzie nadal blokować negocjacje między Rosją a UE na temat nowej umowy o współpracy i partnerstwie, a nawet przeciwko członkostwu Federacji w Światowej Organizacji Handlu - oświadczył wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Kredyty w górę?

We wrześniu Polacy zgromadzili na bankowych depozytach 447,5 mld zł, ale wartość udzielonych kredytów przekroczyła 453 mld zł. To złą wiadomość dla kredytobiorców, bo banki albo będą musiały podnieść oprocentowanie kont, albo zapożyczyć się za granicą - zauważa "Rzeczpospolita".

Fala pieniędzy zatapia PAIIZ

Do września Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych ściągnęła tylu inwestorów, ilu przez cały ubiegły rok. Tyle, że zaczyna dostawać zadyszki, bo nie jest przygotowana na tyle pracy, a rząd też wcale jej nie ułatwia - zauważa "Puls Biznesu".

Polacy! Do lepszej pracy!

W rankingu Lisbon Coucil, brukselskiego instytutu działającego na rzecz tworzenia w Europie nowoczesnej gospodarki, dotyczącym kapitału ludzkiego Polska jest na ostatnim miejscu z nowych państw UE. Najlepiej wypadły Słowenia, Turcja (kandydująca do UE) i Litwa - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Ceny mieszkań stygną?

Po gorączce cenowej ostatnich miesięcy osoby planujące zakup mieszkania mogą odetchnąć. Do końca roku ceny mieszkań będą stabilne, a nawet spadną. Nowa fala wzrostu cen ruszy z początkiem 2008 roku, ale wyniesie on w największych miastach najwyżej 10-15 proc. w skali roku - stwierdza "Gazeta Prawna".