Najnowsze

Najnowsze

Kto zapłaci postojowe?

W poniedziałek kolejne posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej, poświęcone pakietowi antykryzysowemu. Największe kontrowersje budzą zaproponowane zmiany w prawie pracy. Według rządowych zapowiedzi, podczas spotkania mają zapaść ostateczne ustalenia, tak, by jeszcze w kwietniu pakiet mógł trafić jako projekt ustawy do Sejmu.

Małe miasteczko to duże bezrobocie

Fala bezrobocia zalewa małe miasta - alarmuje "Dziennik". Po raz pierwszy od 2003 roku, kiedy bezrobocie było największe, znowu są w Polsce regiony, gdzie bez pracy jest co trzeci mieszkaniec.

Prąd będzie szaleńczo drożeć

Unijna walka z globalnym ociepleniem będzie kosztować polskie elektrownie nawet 4,5 mld euro rocznie. Aby sfinansować tak duże inwestycje, firmy będą musiały podnieść ceny prądu o połowę - zapowiada "Rzeczpospolita".

Giganci się chwieją

Zyski 500 największych pod względem przychodów amerykańskich korporacji spadły w ubiegłym roku o blisko 85 proc. Tak słabego roku nie miały one jeszcze nigdy w 55-letniej historii prestiżowego rankingu "Fortune 500" - wynika z opublikowanej w niedzielę najnowszej edycji tej listy.

Zimą zabraknie gazu?

Zimą zabraknie gazu. To realny scenariusz - twierdzi "Gazeta Prawna". Dlaczego? Bo krajowy monopolista, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wciąż otrzymuje go z rosji mniej o 2,5 mln metrów sześc. mniej niż powinno. A to za mało, żeby napełnić magazyny i przygotować odpowiednie rezerwy na sezon grzewczy.

Kryzys potrwa jeszcze rok?

- Istnieją solidne podstawy ku temu, by wierzyć, że rok 2010 przyniesie stopniową poprawę sytuacji gospodarczej - powiedział w wywiadzie dla "Horyzontu" TVN24 i portalu tvn24.pl przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Przypomniał, że już teraz spadły ceny ropy i innych towarów, a to "niewątpliwie przyczyni się do poprawy sytuacji".

Centrów handlowych kryzys się nie ima

Jak grzyby po deszczu - nie zważając na kryzys - w polskich miastach wyrastają kolejne centra handlowe. Jeszcze w tym roku otwarte zostaną galerie handlowe, których łączna wartość ma przekroczyć miliard euro, a łączna powierzchnia wzrośnie o niemal 20 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Kiedy euro po 4 zł?

Polska - jako jedyna w Europie w 2009 roku - wypracuje dodatni wzrost PKB - przekonuje w cytowanym przez "Dziennik" wywiadzie - guru światowych inwestorów, Mark Mobius. To z kolei zaowocuje - jego zdaniem - powrotem kapitału, który wycofał się na początku kryzysu, i w rezultacie złoty pójdzie w górę. Ekonomiści już nie pytają, czy euro będzie znowu po 4 zł. Pytają jedynie - kiedy?

Fiesta wzięła golfa

Ford fiesta w marcu wyprzedził Volkswagena golfa na liści najlepiej sprzedających się w Europie samochodów. Ale to niemiecki koncern już w tym roku ma szanse stać się największym producentem aut na świecie - pisze "Rzeczpospolita".

Partia Piratów podbije europarlament?

Czterech młodych Szwedów, którzy stworzyli portal Pirate Bay, przegrało sądowy proces i trafi na rok do więzienia. Paradoksalnie jednak ta porażka, może okazać się kluczem do sukcesu. Szwedzka Partia Piratów, która chce się dostać do Europarlamentu rośnie w siłę.

ABW prześwietla przedwojenne papiery

ABW bada dokumentację kilkunastu przedwojennych przedsiębiorstw, które zostały reaktywowane po 1989 r. i dziś domagają się odszkodowań za znacjonalizowany po wojnie majątek – ustaliła "Rzeczpospolita". Sprawa może kosztować Skarb Państwa miliardy złotych.

Amerykańskie banki a kryzys

Czy wyniki, które pokazują dziś światu amerykańskie banki są wiarygodne? To pytanie staje się coraz bardziej uzasadnione. Na początku kwietnia Amerykańska Rada Standardów Rachunkowości Finansowej zgodziła się, by tamtejsze banki same oceniały, ile warte jest to, co mają. Na ile więc ich wycena jest wiarygodna?

PGE zbuduje elektrownię?

Prawdopodobnie w IV kwartale PGE zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marek Tejchman rozmawiał z prezesem PGE Tomaszem Zadrogą o emisji akcji, wynikach spółki oraz o planowanej budowie elektrowni atomowej.

Biznes jak w banku

Kiedyś był mandat za brak świateł - teraz jest opłata za nie korzystanie z pieniędzy. Pieniędzy przyznanych w ramach linii kredytowej, a których klient nie użył. Krótko mówiąc - banki po raz kolejny sięgają do kieszeni Polaków.

Pełnoletnia GPW

16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja na warszawskim parkiecie. O początkach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, pierwszej sesji oraz o planach prywatyzacyjnych i perspektywach jakie są przed warszawską GPW, w studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Igorem Chalupcem, prezesem zarządu Icentis oraz Wiesławem Rozłuckim, byłym prezesem GPW.

Linia kredytowa dla Polski

40 milionów dolarów będzie musiała wydać Polska na obsługę zadłużenia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Zdaniem przedstawicielki Polski w MFW, Katarzyny Zajdel - Kurowskiej są to dobrze zainwestowane pieniądze ponieważ obniżą koszty naszych pożyczek na rynku międzynarodowym.

Sprzedać kryzys

Kanapka, zupa i kawa - wszystko kryzysowe, bo kryzys sprzedaje się dobrze - zwłaszcza jeżeli jest tańszy, a nawet jeżeli nie jest to można go tak reklamować. I zarabiać... Jak zarabiać jeszcze więcej i jak kryzys kryzysem zwyciężać?

Dwa światy

Kiedyś tylko węglowe - teraz także zagłębie motoryzacyjne. I tak jak sektor wydobywczy tak i branża motoryzacyjna przeżywa ciężkie chwile.

Rynki dla Opornych 17.04.2009

W dzisiejszym odcinku "Rynków dla Opornych" rozważaliśmy propozycje zakupu akcji EFH. Spółka zajmuje się działalnością finansową w sektorze nieruchomości.

Wzrost wynagrodzeń

Przeciętna wynagrodzenie w przedsiębiorstwach znowu powyżej poziomu 1000 dolarów. Co te dane o wzroście wynagrodzeń i spadku zatrudnienia mogą oznaczać dla Polskiej gospodarki? Jakie mogą być kolejne decyzje decydentów o tym jak wygląda sytuacja w skali makro? W Dniu na Rynkach gościem Mikołaja Kunicy był prof. Andrzej Sławiński członek Rady Polityki Pieniężnej.

Inwestycje Vattenfall w Polsce

Spółka Vattenfall jest nadal zainteresowana przejęciem pakietu większościowego w ENEI. Na dzień dzisiejszy posiada 18,7 proc. jej akcji. O planach budowy w Polsce elektrowni atomowej, sytuacji spółek energetycznych i przyszłości energii węglowej w rozmowie z Markiem Tejchmanem prezes Vattenfall Poland Torbjorn Wahlborg.

Akcja "wycisnąć klienta"

Banki dociskają klienta - żądają odsetek nawet od pieniędzy, których nie pożyczyły. Jak to możliwe i odpowiem jak się przed tym bronić? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Cezarym Smorszczewski, wiceprezesem Alior Bank.

General Motors na krawędzi bankructwa

Prezes amerykańskiego koncernu samochodowego General Motors nie wyklucza bankructwa. Fritz Henderson stwierdził, że jego firma przygotowuje szczegółowe plany ogłoszenia upadłości. Przyznał, że bankructwo nadal jest prawdopodobne, mimo realizowanej pod nadzorem rządu restrukturyzacji.

Węgierski rząd obciął sobie pensje

Nowy węgierski rząd postanowił rozpocząć oszczędzanie od samego siebie. Na pierwszym oficjalnym posiedzeniu gabinet Gordona Bajnaia przyjął pakiet oszczędnościowy, który m.in. ogranicza pensje ministrów - poinformowała rzeczniczka rządu Bernadett Budai.

Gdzie ta pomoc?

Spada zatrudnienie - rosną pensje. Jednak ci, którzy pracują w przedsiębiorstwach i zarabiają więcej - wcale nie mają powodów do radości, bo pracodawcy zapowiadają, że to nie koniec redukcji etatów. A specjalny pakiet zmian w kodeksie pracy, który miałby tę sytuację złagodzić ciągle jest w powijakach. Czy porozumienie wypracowane w Komisji Trójstronnej porozumieniem wcale nie jest?

Uważaj na chińskie zabawki i czajniki

Coraz więcej niebezpiecznych produktów z Chin. W ubiegłym roku z unijnego rynku wycofano niemal dwa tysiące groźnych dla człowieka produktów. Połowa z nich pochodziła z państwa środka, to głównie zabawki i produkty elektroniczne - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Współpraca PCC RAIL z Deutche Bank cz.2

Spółka PCC RAIL ma 5,5% udziału w rynku, Ale jak powiedział w programie "Biznes lunch" prezes spółki Mieczysław Olender - W Polsce możliwości się już wyczerpały. PCC RAIL będzie szukać szans na rynkach poza naszym krajem.

Współpraca PCC RAIL z Deutche Bank cz.1

Spółka transportu kolejowego PCC RAIL, w której skład wchodzi 12 przedsiębiorstw działa głównie na rynku polskim. Mamy 5,5% udziału w rynku polskim i na tym etapie nasze możliwości się wyczerpały - powiedział gość Marka Wójcika, prezes PCC RAIL Mieczysław Olender.

Rynek pracy w dobie kryzysu

Pracodawcy zdają sobie sprawę, że rynek pracy bardzo się zmienił. Warto jednak pamiętać, że zwolnienia mogą dzisiaj przynieść tylko pozorne oszczędności, bo znalezienie i wyszkolenie pracownika w przyszłości może okazać się bardzo kosztowne. O rynku pracy w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z Agnieszką Jabłońską IIC Partners Poland.

Rząd pochyli się nad pakietem antykryzysowym

Pakiet antykryzysowy, stworzony wspólnie przez pracodawców i związkowców, nie wzbudził wielkiego zainteresowania rządu - narzekają związkowcy. Od uchwalenia 13 postulatów na trudne czasy minął ponad miesiąc. Ostateczne ustalenia w sprawie pakietu mają zapaść w poniedziałek, na posiedzeniu Prezydium Komisji Trójstronnej.