Najnowsze

Najnowsze

Załóż firmę - bez decyzji urzędnika

Już niebawem by założyć firmę wystarczy tylko wypełnić jeden wniosek i złożyć go w urzędzie. - Nikt nie będzie musiał czekać na łaskawą zgodę urzędnika. Juz samo złożenie wniosku umożliwi rozpoczęcie działalności gospodarczej - zapowiedział premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Zły SKOK na hipotekę

SKOK-i nie będą mogły udzielać pożyczek i kredytów na dłużej niż pięć lat - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Uznał on za niezgodne z konstytucją sposób, w jaki zostały wprowadzone przepisy o SKOK-ach, pozwalające kasom udzielać kredytów i pożyczek na dłuższy czas.

Chińczycy ostrzegają przed Polską

Chińskie Ministerstwo Handlu zaapelowało we wtorek do obywateli swego kraju, by w najbliższym czasie nie jeździli do pracy do Polski, Rumunii i innych państw środkowej i wschodniej Europy. Podany powód? Kryzys gospodarczy.

Wiceszef TVN Człowiekiem Mediów

Edward Miszczak, Wiceprezes Zarządu TVN S.A. ds. programowych, został uhonorowany tytułem Człowieka Mediów w konkursie Media Trendy 2009. Tytuł przyznawany jest ludziom, którzy wywierają największy wpływ na rynek polskich mediów.

Twój Brat PIT

Czasu na złożenie rozliczenia podatkowego coraz mniej. Każda osoba która, ma jakieś wątpliowości, może napisać maila, a nasi eksperci w studiu postarają się pomóc. Na listy widzów w ramach akcji Twój Brat Pit odpowiadała w studiu TVN CNBC Biznes Beata Kuszewska doradca podatkowy, Kancelaria Podatkowa Beata Kuszewska i Wspólnicy.

Węgry tracą siłę do walki z kryzysem

Węgrzy potrzebują teraz jedności społecznej i politycznej - ciężka sytuacja zmusza władze do radykalnych kroków. O tym co mogłoby pomóc węgierskiej gospodarce, jak ją uratować, oraz jak sytuacja na Węgrzech wpływa na nasz wizerunek - mówił w programie "Bilans" profesor Alojzy Nowak, przewodniczący Rady Naukowej NBP.

Innowecja i rozwój internetu

Na czym będzie można zarobic w internecie w najbliższym czasie? Problem w tym, że bez internetu nie zarobimy na niczym - powiedział TVN CNBC Biznes Nikesh Arora, wiceprezes Google. W ekskluzywnym wywiadzie dla TVN CNBC Arora przekonuje, że podział gospodarki na tradycyjną i internetową stracił już sens.

Żołnierze i fiskus

Służba w polskiej armii nie jest już obowiązkowa. Obowiązkowe jest za to rozliczenie zarobionego żołdu. W zeszłym roku powołania dostało sto tysięcy osób, każda z nich musi złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT. Jak rozliczyć się ze służby Ojczyźnie? - radziła Anna Misiak, doradca podatkowy z kancelarii MDDP. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Rospuda ocalona

- Budowa obwodnicy Augustowa nie ruszy w tym roku - powiedział w magazynie "Pieniądze od Rana" pełniący obowiązki dyrektora w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Droga ma ominąć sporną Dolinę Rospudy. O obwodnicy Augustowa i kolejnych odcinkach autostrady A2 z Lechem Witeckim rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jak robić interesy z krajami arabskimi?

Arabscy inwestorzy są zainteresowani dużymi pakietami giełdy - mówił w naszym studiu kilka miesięcy temu Aleksander Grad, minister skarbu. Arabscy szejkowie mają też mieć swój udział w prywatyzacji LOT-u. Czy rzeczywiście Polska jest atrakcyjna dla tak odległego - i kulturowo i geograficznie inwestora? - w magazynie "Dalszy Ciąg Poranka" Katarzynę Górak-Sosnowską z SGH i portalu Arabia.pl pytał Robert Stankiewicz.

Bezrobocie w górę, sprzedaż detaliczna w dół

W lutym 2009 roku stopa bezrobocia wzrosła do 10,9 procent z 10,5 procent w styczniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Bez pracy w zeszłym miesiącu było ponad 1 milion 700 tysięcy osób. GUS podał także dane o sprzedaży detalicznej. Tu także nie ma powodów do zadowolenia. W ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna spadła o 1,6 procent rok do roku. Z głównym ekonomistą BRE, Wiesławem Szczuką oraz z głównym ekonomistą Deutsche Bank, Arkadiuszem Krześniakiem o danych z gospodarki rozmawiał Robert Stanilewicz.

Menedżerowie AIG oddają premie

Menedżerowie AIG oddają bonusy. Jak poinformował Andrew Cuomo, prokurator generalny stanu Nowy Jork, 9 z 10 pracowników grupy, którzy dostali najwyższe premie, zgodziło się je oddać. Wokół bonusów wypłaconych przed finansowego giganta za oceanem rozpętała się prawdziwa burza.

Budowlana zapaść jest już faktem

Kryzys w budownictwie mieszkaniowym. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-luty 2009 roku wyniosła 12,2 tys. i jest to o 44,8 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował GUS.

Santander ucieka z rynku hipotecznego

Santander Consumer Bank wycofuje ze swojej oferty kredyty hipoteczne. Jak twierdzą przedstawiciele banku, decyzja ta podyktowana jest niską rentownością tego typu produktu.

E-sklepy zgarną 13 miliardów

Chociaż e-klientów jest coraz więcej, to coraz bardziej trzymają się za kieszeń. Według wyliczeń "Gazety Prawnej" w tym roku sprzedaż w sklepach internetowych wzrośnie znacznie wolniej niż rok temu. Ale i tak oczekuje się, że Polacy wydadzą na e-zakupy ok. 13 mld zł.

Polacy głównie patrzą na sklepowe półki

Sprzedaż detaliczna w lutym 2009 roku spadła o 1,6 proc. w porównaniu z lutym 2008 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Jest to jej pierwszy spadek od czterech lat. Analitycy spodziewali się, że wyniesie on nie więcej niż 1,2 proc.

Bezrobocie umiarkowanie rośnie

Stopa bezrobocia w lutym 2009 roku wyniosła 10,9 proc. – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Dane są zgodne z prognozami ministerstwa pracy i minimalnie wyższe od oczekiwań rynku, który spodziewał się wskaźnika na poziomie 10,8 proc.

Kłopoty Skarbu z dywidendami

Nie uda się w tym roku zrealizować planowanych dochodów z dywidend w wysokości 2,87 mld zł, ale będziemy blisko tego poziomu - powiedział we wtorek w TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad.

Zyski topnieją w całej Europie

Już za miesiąc w Europie rusza sezon publikacji danych za pierwszy kwartał obecnego roku. Nie będzie się jednak z czego cieszyć. Według prognoz „Financial Times”, które cytuje "Rzeczpospolita", spółki ze Starego Kontynentu czeka spadek zysków o 25–50 proc.

Firmy wydały miliard na reklamę w sieci

Wydatki na reklamę w polskim internecie po raz pierwszy w historii przekroczyły w zeszłym roku miliard złotych - wynika z wyliczeń Internet Advertising Bureau (IAB) i PricewaterhouseCoopers (PwC), o których pisze "Rzeczpospolita". To aż o 58 proc. więcej niż rok wcześniej.

Globalny handel zamiera

Globalna wymiana handlowa spadnie w tym roku o 9 proc. do najniższego poziomu od II wojny światowej - poinformowała w poniedziałek światowa Organizacja Handlu (WTO).

Kontrowersyjny pakiet klimatyczny

Polska chce jednolitego stanowiska Unii Europejskiej w sprawie globalnego pakietu klimatycznego oraz sprawiedliwego podziału kosztów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Prace nad takim stanowiskiem będą prowadzone, ale sprawa pakietu klimatycznego wciąż budzi kontrowersje, bo nie brak obaw, że Polska gospodarka może zostać zmuszona do poniesienia wielkich kosztów dostosowania się do jego ustaleń.

Rynki dla opornych 23.03.2009

Wiosna w portfelu "Rynków dla opornych", w co będziemy inwestować razem z naszymi widzami. O tym rozmawiali Rafał Wojda i Rafał Hirsch.

"Problemem ludzkości jest nadmiar informacji"

- Największy problem naszej społeczności to nie brak informacji, tylko jej nadmiar. Dlatego będziemy trzymać się naszego pomysłu: łatwego docierania do informacji - mówi w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Nikesh Arora, odpowiadający za działalność Google w naszym regionie świata.

Jak renegocjować z bankiem kredyt?

Zmieniające się warunki na rynku kredytów powodują, że banki chcą dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo udzielanych pożyczek. Polbank chce podwyższyć swoim klientom, którzy zadłużyli się we franku szwajcarskim, marżę o pół punktu procentowego. Alternatywą jest zabezpieczenie kredytu inną nieruchomością lub spłata części zadłużenia. Jak bronić się przed takimi praktykami banków? O tym w programie "Fakty, ludzie, pieniądze rozmawialiśmy z Andrzejem Saniewskim, niezależnym ekspertem rynku bankowego.

Podsumowanie sesji na GPW

Departament Skarbu USA przedstawił kolejny plan ratunkowy dla amerykańskiego sektora finansowego USA. Rząd chce USA, by tym razem wzięli w nim udział także prywatni inwestorzy. Czy kolejny plan Geithnera będzie zachętą dla inwestorów? O sytuacji w USA, notowaniach na warszawskim parkiecie oraz o tym w co warto inwestować rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Maciejem Wiśniewskim, prezesem Investors TFI.

Plan ratunkowy zaczyna działać. Giełdy reagują wzrostami

Departament Skarbu USA przedstawił kolejny plan ratunkowy dla amerykańskiego sektora finansowego. Rząd chce, by tym razem także prywatni inwestorzy pomogli państwu skupować z rynku toksyczne aktywa. Giełdy zareagowały niemal entuzjastycznie.

Czechom tąpnęło w przemyśle

Gwałtowny spadek produkcji przemysłowej w Czechach: w styczniu produkcja była tam o ponad 23 procent niższa niż w tym samym miesiącu 2008 roku. To największy spadek od 16 lat, analitycy spodziewali się najwyżej 18 procent.

Kadrowa karuzela w ARiMR

Tomasz Kołodziej zostanie jeszcze dziś mianowany przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego na stanowisko szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - donosi Radio Podlasie. Z tej funkcji zrezygnował Dariusz Wojtasik, uchodzący za "człowieka Waldemara Pawlaka".