Obalili euro-mity

 
1805BALCEROWICZ.aviTVN CNBC BIZNES

Czy po wprowadzeniu euro ceny w sklepach urosną? Czy stracimy możliwość kształtowania naszej polityki pieniężnej? Dlaczego kraje eurolandu nie chcą nas przyjąć do swojego klubu? Na te i inne pytania odpowiadali eksperci podczas wielkiej debaty na antenie TVN CNBC Biznes.

Jakub Borowski o dacie przyjęcia euro (TVN CNBC Biznes)
Jakub Borowski o dacie przyjęcia euro (TVN CNBC Biznes)

Goście debaty zgodzili się, że w długim okresie wprowadzenie euro będzie korzystne. - Musimy wejść do strefy euro nie tylko ze względów formalnych (zobowiązaliśmy się do tego przystępując do UE - red.), ale także dlatego, że gdybyśmy tego nie zrobili, w dłuższym okresie w Europie pojawiłaby się niechęć inwestorów do Polski - stwierdził ekonomista Ryszard Bugaj. Przyznał jednak, że strefa euro to "wielki eksperyment - wspólny pieniądz bez wspólnego budżetu". - Do tej pory w strefie euro było 10 dobrych lat, ale to ogólnie były dobre lata w światowej gospodarce - dodał.

Orłowski: w długim czasie skorzystamy (TVN CNBC Biznes)
Orłowski: w długim czasie skorzystamy (TVN CNBC Biznes)
Bugaj o euro w czasach kryzysu (TVN CNBC Biznes)
Bugaj o euro w czasach kryzysu (TVN CNBC Biznes)
Mordasewicz: Samo wypelnienie warunków korzystne
Mordasewicz: Samo wypelnienie warunków korzystne

Kiedy do euro?

Jakub Borowski z Invest Banku mówił z kolei o możliwym terminie przystąpienia do eurolandu. - Myślę, że powinien to być 2013 rok. 2012 rok jest z powodów technicznych niemożliwy - powiedział. - To wydaje się moment optymalny, bo kryzys się skończy i gospodarki zaczną się podnosić i łatwiej będzie spełnić kryteria fiskalne i kursowe - dodał.

Zdaniem Witolda Orłowskiego z PricewaterhouseCoopers przystępując do strefy euro "na dłuższą metę zyskamy więcej niż stracimy, ale nie ma co udawać, że pewnych ryzyk nie ma". - Generalnie myślę, że w długiej perspektywie utrzymanie własnej waluty będzie bardzo kosztowne i to jest argument za szybkim wprowadzeniem waluty - mówił.

Zgodził się z nim reprezentant pracodawców, Jeremi Mordasewicz z PKPP "Lewiatan". - Odpowiedź przedsiębiorców jest oczywista. Wybieramy szybkie przyłączenie się do strefy euro. Nie da się szybko płynąć łódką, gdy wiosła raz się zanurzają głęboko, a raz płytko - mówił, odnosząc się do problemów ze zmiennym kursem walutowym.

Euro-mity obalone

W drugiej części dyskusji eksperci obalili tzw. euro-mity. Pierwszy z nich to opinia, że po wejściu do eurolandu znacznie wzrosną nam ceny. Jakub Borowski przekonywał, że nie ma czego się bać. - W innych krajach średnio wzrosły zaledwie o 2-3 proc. - mówił.

Drugi mit to zdanie, że przyjmując euro pozbawimy się instrumentu krajowej polityki pieniężnej. - To prawda, ale w zamian dostaniemy stabilność - tłumaczył Witold Orłowski. Borowski dodał, że poza tym polityka Europejskiego Banku Centralnego jest w dużej mierze zbieżna z polityką NBP.

Trzeci euro-mit, wzbudził najwięcej kontrowersji. Eksperci odpowiadali na pytanie po co wchodzić do strefy euro, skoro znajdujące się w niej kraje wcale nie radzą sobie z kryzysem lepiej od nas. Ryszard Bugaj przyznał, że rzeczywiście, trzy kraje ze starej "15", które nie przyjęły euro, mają średnio o 1 proc. wyższy wzrost PKB od państw z eurolandu. Powodu takiej sytuacji w czym innym niż przyjęcie euro upatrywał jednak Jeremi Mordasewicz. - Np. Włosi mieli problemy, bo prowadzili głupią politykę. Hiszpanie i Portugalczycy, też robili błędy wchodząc do strefy euro. Nie zrzucajmy wszystkiego na euro - apelował.

Po co nam to?

Czwarty euro-mit, którym zajęli się ekonomiści, to pytanie czy nie powinniśmy przyjąć euro dopiero wówczas, kiedy poziom życia w Polsce zbliży się do tego w eurolandzie. - To by było za kilkadziesiąt lat. Trzeba wejść do strefy szybciej, bo wówczas będziemy szybciej rosnąć - przekonywał Jakub Borowski.

Piąta teza, to pytanie po co wstępować do strefy euro skoro na razie nie jesteśmy mile widziani w eurolandzie. - To prawda, ale mówi się: nigdy nie wstępuj do klubu, gdzie cię chcą - powiedział Orłowski. Bardziej ostrożny był Bugaj. - KE ma prawo do oceny czy spełniliśmy wszystkie kryteria. Mogą np. powiedzieć, że owszem je spełniliśmy, ale nie na stałe i pod dwóch latach w ERM2 nie zostaniemy przyjęci - ostrzegał.

Debatę podsumował założyciel Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszek Barcelowicz. - Polska jest krajem na dorobku, nie wyrzekajmy się mechanizmów, które nas zbliżają do zachodu - zaapelował.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES

Pozostałe wiadomości

Wigilia ma być wolna od pracy, ale dopiero w 2025 roku - tak wynika z poprawek zaakceptowanych we wtorek podczas wspólnego posiedzenia komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny. Większość posłów opowiedziała się też za dodaniem trzeciej niedzieli handlowej w grudniu.

Rewolucja w grudniowym handlu. Zielone światło od komisji

Rewolucja w grudniowym handlu. Zielone światło od komisji

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PLL LOT odwołała we wtorek prezesa zarządu Michała Fijoła. Odwołanie nastąpiło w związku z wynikami postępowań audytowych - podała spółka. 

Prezes PLL LOT odwołany

Prezes PLL LOT odwołany

Źródło:
PAP

Grupa Carrefour oświadczyła, że ubolewa nad tym, iż jej komunikat, że we francuskich sklepach nie będzie mięsa z państw należących do bloku gospodarczego Mercosour, odebrany został jako "kwestionowanie partnerstwa z rolnictwem brazylijskim, a także jego krytyka".

Burza po słowach prezesa Carrefoura

Burza po słowach prezesa Carrefoura

Źródło:
PAP

Kursy akcji producentów samochodów spadały we wtorek po zapowiedzi amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa dotyczącej nałożenia 25-procentowych ceł na wszystkie towary z Kanady i Meksyku.

"Katastrofa dla sektora samochodowego". Kursy w dół po zapowiedzi Trumpa

"Katastrofa dla sektora samochodowego". Kursy w dół po zapowiedzi Trumpa

Źródło:
PAP

Trwa składanie wniosków o tak zwane wakacje od ZUS. Żeby skorzystać z ulgi jeszcze w tym roku, wniosek trzeba złożyć do końca listopada. Tymczasem pojawiły się wątpliwości, czy formularz może wypełnić i podpisać w imieniu swojego klienta biuro rachunkowe. Stanowisko w tej sprawie w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl zajął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zamieszanie z wakacjami. Mamy stanowisko ZUS

Zamieszanie z wakacjami. Mamy stanowisko ZUS

Źródło:
tvn24.pl

Linie lotnicze zarobiły w ostatnich pięciu latach miliardy dolarów na dodatkowych opłatach - pisze CNN. Przewoźnicy każą płacić dodatkowo za wybór miejsca lub przewóz bagażu. Jak wynika z raportu amerykańskiej podkomisji senackiej, niektóre linie lotnicze płaciły nawet pracownikom premie za identyfikowanie klientów próbujących uniknąć dodatkowych opłat.

Zarabiają miliardy na dodatkowych opłatach

Zarabiają miliardy na dodatkowych opłatach

Źródło:
CNN

Kurierzy żartują, że ich rodziny zamawiają paczki, żeby się z nimi zobaczyć. Ostatnie tygodnie roku to najgorętszy czas w branży. Poczta Polska twierdzi, że w tym okresie dostarcza nawet 3,5 mln przesyłek dziennie. Tylko jedna firma. Sytuacja jest rozwojowa, bo z roku na rok Polacy kupują coraz więcej przez internet.

"Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach"

"Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) zaproponowała nałożenie sankcji na chińskich obywateli i firmy, które miały wspomagać Rosję w produkcji dronów użytych w atakach przeciwko Ukrainie. Jeśli państwa unijne się zgodzą, to pierwszy raz sankcje uderzą w Chiny.

Propozycja sankcji na Chiny w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę

Propozycja sankcji na Chiny w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę

Źródło:
PAP

Komisja Europejska pozytywnie oceniła plan dotyczący polskiego budżetu - wynika z komunikatu KE. Przedstawione w nim rozwiązania zakładają wyjście z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat. Bruksela zarekomendowała krajom członkowskim przyjęcie polskiego planu.

Polski plan budżetowy pod lupą. Jest stanowisko Brukseli

Polski plan budżetowy pod lupą. Jest stanowisko Brukseli

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podjąłem decyzję o przekazaniu 3,5 miliarda złotych na rzecz CPK, w formie obligacji skarbowych. Dofinansują one spółkę - powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu. Pieniądze mają trafić między innymi na prace związane z projektowaniem terminala lotniska i dworca kolejowego.

"Podjąłem decyzję". Premier Tusk o CPK

"Podjąłem decyzję". Premier Tusk o CPK

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski przedstawił we wtorek szczegóły nowej strategii mieszkaniowej proponowanej przez Lewicę. W programie znalazły się rozwiązania, takie jak utworzenie Funduszu Budownictwa Społecznego, wprowadzenie podatku od pustostanów oraz wspieranie spółdzielni mieszkaniowych.

Podatek od pustostanów w Polsce. Jest propozycja

Podatek od pustostanów w Polsce. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM) poinformował, że otrzymał oświadczenie o niewypłacalności biura podróży Tamada Tour. Oznacza to, że organizator turystyki nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z klientami ani zwrócić im wpłaconych pieniędzy. Co teraz mogą zrobić poszkodowani?

Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Ważny komunikat dla klientów

Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Ważny komunikat dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W październiku sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2024 roku była wyższa niż przed rokiem o 1,3 procent (wobec wzrostu o 2,8 procent w październiku 2023 roku). W porównaniu z wrześniem 2024 roku. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 7,8 procent.

Sprzedaż detaliczna. GUS podał najnowsze dane

Sprzedaż detaliczna. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
GUS

Reserved - znana polska sieć odzieżowa - wycofała kilka produktów ze swoich sklepów. "W związku z niespełnieniem standardów jakości" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie spółki.

Reserved wycofuje produkty. Apel do klientów

Reserved wycofuje produkty. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zaakceptuje porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) w obecnym kształcie - przekazał we wtorek premier Donald Tusk.

Jasne stanowisko premiera w sprawie umowy UE-Mercosur

Jasne stanowisko premiera w sprawie umowy UE-Mercosur

Źródło:
PAP

W wyniku promocji w Black Friday, Cyber Monday czy Black Week łatwo zapomnieć się w nadmiernym kupowaniu i zadłużaniu się. Nie daj się złapać w konsumpcyjną pułapkę - apeluje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jak nie dać się nabrać na fałszywe promocje w Black Friday i Cyber Monday?

Jak nie dać się nabrać na fałszywe promocje w Black Friday i Cyber Monday?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pracownik firmy Macy's był odpowiedzialny za tak wiele nieprawidłowości księgowych, że opóźniło to publikację kwartalnego raportu zysków - podała spółka. Amerykański gigant handlowy przedstawił wstępne wyniki finansowe we wtorek - poinformował portal stacji CNN.

Firma Macy's odkryła, że pracownik ukrył wydatki o wartości 154 milionów dolarów

Firma Macy's odkryła, że pracownik ukrył wydatki o wartości 154 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W wieku 78 lat zmarł znany polski biznesmen Henryk Kania - poinformował burmistrz Ustronia Paweł Sztefek. Kania stworzył Zakłady Mięsne Henryk Kania, jedną z największych firm w branży.

Znany polski biznesmen Henryk Kania nie żyje

Znany polski biznesmen Henryk Kania nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Firma deweloperska Ghelamco sprzedała za 280 milionów euro wieżowiec Warsaw UNIT położony w stolicy przy rondzie Daszyńskiego. Kupiła go szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB - podała firma Ghelamco. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie - podkreślono.

Warszawski wieżowiec za 280 milionów euro. Europejski rekord

Warszawski wieżowiec za 280 milionów euro. Europejski rekord

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o kampanii naprawczej samochodów marki Honda. W kilku modelach może dojść do wycieku paliwa.

Honda wzywa do serwisu. Może dojść do wycieku paliwa

Honda wzywa do serwisu. Może dojść do wycieku paliwa

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek w życie wchodzi nowelizacja tak zwanej ustawy powodziowej. Nowela przewiduje ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. W poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w pomocy dla powodzian. Przepisy weszły w życie

Zmiany w pomocy dla powodzian. Przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP