Najnowsze

Najnowsze

Ruchoma nieruchomość

Wakacyjny dom na kółkach lub w plecaku. Wakacje na kampingu są ciekawą alternatywą dla zorganizowanych wyjazdów z biurem podróży, ale wcale nie muszą być tańsze. Kiedy wynajęcie tzw. campera może się opłacać, ile zapłacimy za miejsce na kampingu oraz co jest na nim standardem?

Nowa rada na Euro

To może być wielki "come back". Zyta Gilowska, szefowa resortu finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, teraz może zasiąść w Radzie Polityki Pieniężnej. Ale to nie koniec nazwisk związanych obecnie z prezydentem, a mających szansę pojawić się w nowym składzie RPP, który będzie się formował na przełomie roku. Na giełdzie nazwisk pojawiają się też Ryszard Bugaj oraz Adam Glapiński - obecnie doradzający Lechowi Kaczyńskiemu w sprawach gospodarczych. Kto jeszcze może zasiąść w radzie mędrców, która najprawdopodobniej będzie ostatnią przed przystąpieniem Polski do strefy Euro...?

Reklama odsłania okna

To może być koniec męki wielu mieszkańców bloków przysłoniętych reklamami. Pod koniec czerwca wejdą w życie przepisy zakazujące umieszczania wielkich reklam na budynkach mieszkalnych - dowiedziała się TVN CNBC Biznes. Niestety, nie oznacza to, że wszystkie wielkie płachty znikną od razu. Umowy, które zostały podpisane na wynajem powierzchni muszą wygasnąć.

W Rosji będzie jeszcze gorzej

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w poniedziałek, że załamanie gospodarki będzie w 2009 roku większe, niż prognozowano, a deficyt budżetu federalnego wyniesie co najmniej 7 proc. PKB.

"Rostowski ciąży temu rządowi"

- Minister Rostowski powinien ułatwić decyzję premierowi i podać się do dymisji, bo ciąży temu rządowi - powiedział w "Faktach po faktach" w TVN24 doradca ekonomiczny prezydenta ds. ekonomicznych Ryszard Bugaj. Dodał też, że propozycja prezydenta, aby obniżyć VAT zbulwersowała go, bo godzi w jego prestiż jako doradcy.

W Estonii spadły płace

Pierwszy od 16 lat spadek płac w Estonii. Średnia pensja w tej nadbałtyckiej republice skurczyła się w pierwszym kwartale o 1,5 procent rok do roku - po wzroście o 7 procent w ujęciu rocznym w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Urząd nie ma pieniędzy, żeby porównać ceny

- Urząd Komunikacji Elektronicznej rezygnuje ze stworzenia oficjalnego kalkulatora internetowego, porównującego ceny usług telekomunikacyjnych. Brakuje na to pieniędzy - poinformował rzecznik UKE Jacek Strzałkowski. Podobne "porównywarki" funkcjonują już w internecie od dawna.

Strategia dla Próchnika

Nowa emisja akcji w Próchniku jest konieczna, uważa Rafał Bauer, akcjonariusz spółki i były prezes Vistuli&Wólczanki. Bauer będzie przekonywać do swojego pomysłu pozostałych akcjonariuszy. Jego zdaniem jeśli emisję uda się przeprowadzić do września, Próchnik w 2010 roku będzie mieć solidny zysk. O strategii dla spółki Próchnik w programie "Rynki Dnia" Marek Tejchman rozmawiał z Rafałem Bauerem, akcjonariuszem Próchnika i byłym prezesem Vistuli&Wólczanki.

Plany Grupy Żywiec

Nie myślimy o wyjściu z giełdy, skup akcji to tylko porządkowanie grupy - powiedział w TVN CNBC Mariusz Borowiak. Członek zarządu Grupy Żywiec dodał też, że inwestorzy mogą w tym roku liczyć na dywidendę, choć nie będzie ona tak pokaźna jak w poprzednich latach. O planach Grupy Żywiec na 2009 rok z Mariuszem Borowiakiem w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Drogi do Euro 2012

Do mistrzostw Europy w piłce nożnej organizowanych przez Polskę i Ukrainę pozostały trzy lata. W programie "Biznes Lunch" razem z naszymi gośćmi Adrianem Furgalskim z zespołu doradców TOR i Markiem Michałowskim prezesem Budimexu, rozmawialiśmy o inwestycjach drogowych na Euro 2012.

LOT do wynajęcia

Świeżopowołany prezes LOT Sebastian Mikosz stawia na czartery. Polskie Linie Lotnicze LOT już niedługo uruchomią połączenia czarterowe pod marką LOT Charters. Do końca tego roku LOT chce w wynajmowanych lotach przewieźć 400 tys. pasażerów.

Małe ale bezpieczne

Na blisko 600 działających w Polsce tylko 40 banków spółdzielczych ma przejściowe problemy, gdyż z powodu słabego złotego ich kapitały są niższe niż wymagane obecnie minimum, ale nic nie zagraża pieniądzom, które zdeponowali tam klienci - uważa Komisja Nadzoru Finansowego.

Bankierzy wracają do pracy

Jeszcze niedawno banki masowo zwalniały pracowników - dziesiątki tysięcy osób na całym świecie. Teraz znowu ich szukają, choć na razie jeszcze nie na masową skalę. Widocznie widzą, że koniunktura zaczyna się odwracać, i że w Europie, gdzie akcje spółek są teraz tanie, szykują się liczne przejęcia i fuzje.

Bugaj ma problem z prezydentem

- Mam problem - mówi doradca prezydenta ds. ekonomicznych Ryszard Bugaj w rozmowie z radiem RMF FM w reakcji na piątkowe orędzie Lecha Kaczyńskiego w Sejmie. Bugaj twierdzi, że nie podpisałby się pod częścią tez tego wystąpienia. Nie jest zachwycony także rosnącą rolą Zyty Gilowskiej w Pałacu.

"Nie chcemy wróżyć z fusów"

- Pracujemy nad nowelizacją budżetu, ale czekamy na kluczowe dane - powtórzył w poniedziałek po raz kolejny minister finansów Jacek Rostowski odpowiadając na pytania, dlaczego rząd zwleka z nowelizacją budżetu. Podkreślił też, również po raz kolejny, że gospodarka Polski wygląda bardzo dobrze na tle innych.

Decyzje Kownackiego kosztowały bank 100 mln?

- Wszystko wskazuje na to, że na działalności obecnego prezydenckiego ministra Piotra Kownackiego Bank Ochrony Środowiska mógł stracić ponad 100 milionów złotych - donosi Radio Zet. To właśnie obecny szef Kancelarii Prezydenta w 2001 roku jako wiceprezes stał za nietrafionymi decyzjami banku, związanymi z wykupem długów służby zdrowia. - Zarzuty są nieprawdziwe - odpowiada Kancelaria Prezydenta.

Ukrainę dotknęła już zapaść

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ocenił, że spadek Produktu Krajowego Brutto (PKB) w pierwszym kwartale bieżącego roku mógł wynieść w jego kraju nawet 23 procent.

Pawlak: zarabiajmy na innowacjach

Osłabienie złotego przyczyniło się do tego, że polska gospodarka jest w relatywnie lepszej sytuacji niż gospodarki sąsiadów - przekonywał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Plany MW Trade

Spółka, która swoja giełdową drogę zaczęła od New Connect, ale od ubiegłego roku jest już na rynku GPW - MW Trade, zajmuje się usługami finansowymi, a obsługuje sektor służby zdrowia. Trzeba pamiętać, że to podmiot, który bardzo odczuł kryzys - dlatego pytamy się w programie "Dzień na rynkach" prezesa Rafała Wasilewskiego - m.in. o to jak wygląda kwestia finansowania i jakie plany są na przyszłość.

Debiut firmy Aplisens na GPW

Nowa spółka do inwestowania - Aplisens właśnie rozpoczęła swoją drogę na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jakie obietnice złożą prezesi firmy oraz jakie mają plany by zachęcić akcjonariuszy do inwestowania?

Microsoft stworzy pogromcę Google'a?

Wiadomo o niej tylko, że ma nazywać się Kumo i ma rzucić wyzwanie Google'owi - reszta pozostaje w sferze plotek i domysłów. O czym mowa? O nowej wyszukiwarce internetowej Microsoftu, którą gigant z Redmond ma zaprezentować już w tym tygodniu.

Pierwszy kwartał dobry dla Integera

Przychody z działalności pocztowej spółki Integer w 2009 roku mogą wzrosnąć o 100% w porównaniu z rokiem ubiegłym - powiedział w TVN CNBC Rafał Brzoska. Prezes spółki dodał że firma zwiększa zatrudnienie i co miesiąc otwiera dziesięć nowych oddziałów na terenie kraju. O wynikach finansowych za I kwartał i planach rozwoju spółki Integer z jej prezesem w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Sierpień '80 zastrajkuje ostrzegawczo

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach należących do Katowickiego Holdingu Węglowego zapowiedział na wtorek działający w tej firmie związek Sierpień '80. Protest jest częścią trwającego w spółce sporu płacowego.

Własny biznes - szansa dla bezrobotnych

Trudna sytuacja na rynku skłania coraz więcej osób do zakładania własnej działalności. Na przeciw ich wymaganiom i potrzebom wyszło już państwo i Unia Europejska. Osoba zarejestrowana jako bezrobotna, mogą ubiegać się o 19 tysięcy złotych ze środków funduszu pracy, na dofinansowanie rozpoczęcia działalności. Inne osoby które z różnych przyczyn nie mogą być zarejestrowane jako bezrobotne, mogą ubiegać się o dotację z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego "kapitał ludzki" - w wysokości 40 tysięcy złotych. O tym jak możemy uzyskać dofinansowanie rozmawiamy w programie "Pieniądze od rana" z Elżbietą Szymanik, z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Ubezpiecz samochód taniej

Wykupienie polisy OC u jednego ubezpieczyciela, a AC u drugiego może obniżyć koszty ubezpieczenia - wyliczył w TVN CNBC Biznes Artur Morawiecki z Gazety Ubezpieczeniowej. O to, jak najskuteczniej obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Wyścig do Opla trwa

Do połowy tygodnia niemiecki rząd oraz amerykański koncern General Motors podejmą decyzję w sprawie przyszłego inwestora dla niemieckiej spółki motoryzacyjnej Opel - ogłosił w poniedziałek rzecznik rządu w Berlinie Ulrich Wilhelm. Potwierdził też doniesienia "Bilda" o tajnym spotkaniu niemieckich ministrów z szefami Magny.

Ekspresowa fuzja

Firma Philips przejmuje największego konkurenta na rynku ekspresów do kawy - Saeco. O transakcji mówiło się już od miesięcy, w poniedziałek porozumienie zostało zawarte. Nie ujawniono kwoty, ale Saeco było wcześniej wyceniane na niespełna sześćset milionów euro.

Niepoprawni niemieccy optymiści

Światełko w tunelu? - pyta telewizja ZDF, przedstawiając majowy indeks nastrojów niemieckich przedsiębiorców, obliczany przez instytut IFO. Indeks wzrósł po raz drugi z rzędu i osiągnął wartość 84,2 punktów. Przedsiębiorcy swoje aktualne położenie oceniają gorzej niż przed miesiącem, widoki na przyszłość - lepiej.

Bunt w EBC

Choć nie będzie palonych opon, huku petard i gwizdów, o tym strajku usłyszy niemal cała Europa: 3 czerwca półtoragodzinny protest ostrzegawczy przeprowadzą pracownicy Europejskiego Banku Centralnego. Zademonstrują w ten sposób sprzeciw wobec planowanym zmianom w swoim systemie emerytalnym.

Gospodarka w Sejmie

W piątek orędzie o polskiej gospodarce wygłosił z sejmowej mównicy Prezydent. Na zadane w nim pytania odpowiadali następnie premier i minister finansów. Jak ratować budżet państwa? Czy należy zwiększyć deficyt? Jakie korzyści może przynieść obniżka podatku VAT? Między innymi na te pytania odpowiadali dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych PKPP Lewiatan i Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC.