Najnowsze

Najnowsze

Rośnie sprzedaz aut

W tym roku w Polsce sprzedano już blisko 120 tys nowych samochodów. To o 1,5% więcej niż w podobnym okresie 2008 roku. Rośnie tez liczba sprowadzonych do Polski używanych aut. Czy te jaskółki czynią prawdziwą wiosnę na rynku motoryzacyjnym - pytaliśmy o to Wojciecha Drzewieckiegop z Instytutu Samar.

Jaka przyszłość stoczni?

Majątek ruchomy Stoczni Szczecińskiej Nowa został sprzedany. Dziś ministerstwo skarbu wyśle do Komisji Europejskiej skorygowany program restrukturyzacji dla Stoczni Gdańsk. O przyszłości polskich stoczni rozmawialiśmy z Romanem Nojszewskim, prezesem Bud-Banku, zarządcą kompensacyjnym stoczni Szczecińskiej.

Niespodziewanie wzrósł niemiecki eksport

Już drugi dzień z rzędu nadchodzą dobre informacje z Niemiec. Okazuje się, że w marcu nastąpił niespodziewany wzrost niemieckiego eksportu. Sprzedaż niemieckich towarów za granicę poszła w górę w marcu po raz pierwszy od pół roku. A co ważne także dla polskiej gospodarki, wzrósł też import - po raz pierwszy od września. A w dodatku produkcja przemysłowa nie spadła.

Wyniki stres testów słabe...

Wyniki stres testów są złe. Jednak Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI zauważa, że przy ostatnich katastrofalnych oczekiwaniach, stres testy i tak wyciągną rynek finansowy w górę. O nastawieniu polskich analityków do amerykańskich posunięciach rozmawialiśmy z gościem w programie "Dzień na rynkach".

"Jesteśmy znakiem nadziei dla Europy"

- Fundusze unijne to wielka europejska szansa, dzięki której Polska może się rozwijać - mówił premier Donald Tusk podczas II Forum Funduszy Europejskich w Warszawie. Podkreślił, że Polska jest jednym z liderów wykorzystania środków europejskich w skali całej UE.

Wicepremier Chin: Będzie gorzej

Globalny kryzys finansowy nadal zwiększa swój zasięg i zanim nastąpi poprawa, można oczekiwać zasadniczego pogorszenia stanu światowej gospodarki - ocenił wicepremier Chin Wang Qishan (czyt. Uang Ć'hi-szan) w artykule, opublikowanym na łamach piątkowego "Financial Timesa".

Zapłacimy mniej za gaz

Rachunki za gaz zmaleją średnio o 3,3 proc. To efekt wprowadzenia niższej taryfy gazowej PGNiG, którą podpisał w piątek prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora.

Spadający roaming

Maksymalnie 59 groszy za sms wysyłany do Polski zza granicy, transmisja danych nawet o 4 razy tańsza - tak ostrych cięć stawek za połączenia, smsy i transmisję danych zarządziła Komisja Europejska. W Polsce nowe ceny według unijnych rozporządzeń będą obowiązywać po 1 lipca. O tym ile zapłacimy za wakacyjne rozmowy przez komórki porozmawialiśmy z Witoldem Tomaszewskim z Telepolis.

Wczoraj ponad półtora, jutro mniej niż zero

Polska gospodarka urośnie w tym roku o 3,7 proc. - założył rząd w budżecie. Dziś już nikt w to nie wierzy, ale pytanie, czy gospodarka w tym roku urośnie, czy też się skurczy - jest najważniejsze dla nas wszystkich. Budzi gorące spory ekonomistów i polityków. Czy prognozom można więc wierzyć, czy jest to jedynie wróżenie z fusów?

Ipopema idzie na GPW

KNF zatwierdziła prospekt spółki Ipopema Securities, oferującej głównie usługi brokerskie. Debiut spółki jest planowany na koniec maja. Jak przyznał na antenie TVN CNBC Biznes prezes spółki, Jacek Lewandowski, Ipopema Securities wchodzi teraz na rynek, gdyż jej główny akcjonariusz Menchester Securities jest już gotowy do tego, by sprzedać część swojego pakietu. W ramach oferty prywatnej zaoferowane zostanie 17% spółki należące do inwestora. Z prezesem Lewandowskim rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia".

Wypromuj się w kryzysie!

Szukające kryzysowych oszczędności firmy coraz chętniej tną wydatki na reklamę i wybierają taki model, w którym płacą tylko za efekty - pisze "Gazeta Prawna". Tymczasem eksperci apelują do przedsiębiorców: zwiększajcie wydatki na promocję teraz, a wyprzedzicie konkurentów o dwie długości.

Deweloperzy tną ceny

Na rynku nieruchomości widać dawno nienotowane ożywienie - pisze "The Wall Street Journal Polska". Wszystko za sprawą niższych w porównaniu do ubiegłego roku cen mieszkań. Najbardziej potaniały mieszkania w Poznaniu – o 15,7 proc. – i we Wrocławiu – o 14,6 proc. W Warszawie ceny spadły o 9,5 proc.

Nowe auta idą jak ciepłe bułeczki

Polska wciąż pozostaje motorazycyjnym eldorado, a sprzedaż nowych aut stale rośnie. Dzieje się tak jednak dlatego, że z powodu słabego złotego Niemcy i Słowacy - którym rządy dopłacają do wymiany starego samochody na nowy - jeszcze u nas auta kupują.

Europa chce się uniezależnić od Rosji

W piątek rozpoczyna się szczyt UE z państwami Azji Środkowej, Kaukazu i Bliskiego Wschodu. Ma on być impulsem do rozwoju Korytarza Południowego, którym - według planów - powinien popłynąć gaz do państw Unii. Wszystko po to, by nie musiały polegać tylko na dostawach z Rosji.

Fiat przejmie GM i nie wyda ani centa?

Przejąć kontrolę nad europejskimi i południowoamerykańskimi zakładami General Motors i nie wydać na to pieniędzy - tak, według czwartkowego "Wall Street Journal", ma wyglądać nowa strategia Fiata. Na drodze do jej realizacji jest jednak wiele przeszkód.

Akcje kupię...

Kruczkowskiego dwa na warszawskim solcu. Siedziba jednej ze spółek polskiego górnictwa naftowego i gazownictwa. To tutaj zasłużeni pracownicy PGNIG otrzymują akcje swojej firmy. Po wyjściu trafiają na osoby, które od razu proponują odkupienie udziałów.

Strach się dobrze sprzedaje

Nie ma nowych zachorowań, pojawiają się za to nowi chętni, by na obawie przed grypą typu AH1N1 zarobić. Dlaczego strach się tak dobrze sprzedaje - o tym opowiadał nasz gość, prof. Andrzej Rychard, socjoleog SWPS

AH1N1 a nasze portfele

Wirus AH1N1 - prawdziwe zagrożenie - dla portfeli. Bo za poczucie bezpieczeństwa miliony osób są gotowe zapłacić miliony i to bez względu na to czy niebezpieczeństwo jest realne.

Rządowy rozdźwięk

"Może znowelizujemy budżet w lipcu jeśli będzie potrzeba" - mówił posłom z Komisji Finansów minister Jacek Rostowski. "Nowelizacja budżetu w lipcu oczywista" - powiedział premier, zanim jeszcze minister skończył odpowiadać na pytania posłów. Ten rozdźwięk natychmiast wykorzystuje opozycja, zarzucając rządowi nieudolność. Ale niezależnie od walki politycznej, najważniejsze będzie jaką nowelizację przygotuje rząd.

Banki w Polsce.

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych z jaką mamy doczynienia obecnie to powrót do normalności- powiedział na naszej antenie Wojciech Kwaśniak. Doradca prezesa NBP dodał że gdyby polskie banki udzielały kredytów z taką łatwością jak banki w stanach zjednoczonych to same by sobie stworzyły kryzys. O kondycji banków w Polsce W programie Biznes Lunch Marek Klapa rozmawiał z Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NPB i Andrzejem Wolskim z Związku Banków Polskich.

Polska gospodarka "na zero"?

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju tnie prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski. Zdaniem analityków banku nasz PKB nie drgnie w tym roku ani na milimetr w porównaniu z rokiem 2008. Wcześniej prognozowali oni wzrost na poziomie 1,5 procent.

Stress-testy na przyszłość

Sytuacja w sektorze bankowym jest opanowana - to zdaniem analityka Raiffeisen Bank Polska Wojciecha Bogackiego wykażą przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych stress-testy. Wykażą także, jakiego kapitału będą potrzebowały banki, by dalej móc funkcjonować. O szczegóły stress-testów Romana Rewalda z Amerykańskiej Izby Handlowej i Wojciecha Bogackiego w "Biznes Lunchu" pytał Marek Klapa.

Plany spółki Eurofaktor.

W wyniku porozumienia z Silesia Capital Fund, Eurofaktor powinien otrzymać 30,5 mln zł, dzięki tej informacji na środowej sesji akcje spółki zanotowały 67% procentowy wzrost. O sytuacji rynkowej spółki z jej prezesem Arturem Rawskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Jeden procent w strefie euro

Najniższa stopa procentowa w historii strefy euro - Europejski Bank Centralny obniżył stopę procentową do 1%. Według prof. Andrzeja Sławińskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, głównym celem członków banku centralnego było niedopuszczenie do sytuacji, w której zanika różnica między najwyższą i najniższą stopą procentową. O łagodzeniu polityki pieniężnej, nadchodzącej nowelizacji polskiego budżetu oraz zaletach elastycznej linii kredytowej, z prof. Sławińskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Słaby I kwartał ABS

Niższe przychody, niższy zysk operacyjny - pierwszy kwartał nie był dobry dla ABS. O wynikach oraz planach spółki, w programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał prezesem Asseco Busines Solutions, Romualdem Rutkowskim.

Lot bez koncesji?

Według pogłosek Urząd Lotnictwa Cywilnego prowadzi postępowanie mogące zmierzać do odebrania koncesji Polskim Liniom Lotniczym LOT. Czy faktycznie istnieje możliwość odebrania koncesji PLL Lot? Dowiemy się także kiedy Lot dostanie pierwszego Dreamlinera. Z pełniącym obowiązki prezesa PLL Lot, Sebastianem Mikoszem w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Świńska grypa? Niezły biznes!

Antybakteryjna maseczka, koszulka z wizerunkiem kichającej świni, a może specjalny dezynfekujący żel? Choć świńska grypa zawitała do nas dopiero wczoraj, wiele osób już próbuje na niej zarobić. I często im się to udaje!

Znów zamarzymy o Wartburgu?

Koncern General Motors wciąż w konwulsjach, a menedżerowie Opla - jego europejskiej odnogi - myślą o recepcie na kryzys. Wśród pomysłów, według niemieckich mediów już dość skonkretyzowanych jest "samochód dla ludu". A że nazwa "Volkswagen" jest już w uzyciu, pomyśleli o... Wartburgu.

W Moskwie dyskutują o gazie dla Polski

Do Polski wciąż nie dopływa rosyjski gaz ziemny pompowany przez terytorium Ukrainy. W Moskwie rozpoczęły się kolejne rosyjsko-polskie "konsultacje robocze" ws. zwiększenia do Polski dostaw gazu inną drogą.

Obama też tnie budżet

Prezydent USA Barack Obama przedstawił w czwartek program redukcji wydatków budżetowych, które miałyby przynieść w budżecie na 2010 rok oszczędności w wysokości 17 mld dolarów. To drobny ułamek całego budżetu USA, który opiewa na 3,4 biliona dolarów.