Najnowsze

Najnowsze

Amrest sfinansuje się sam

Nie kredytem a gotówką Amrest zamierza finansować planowane akwizycje. Spółka odnotowała w I kwartale 2009 roku wzrost przychodów o prawie 120 procent w ujęciu rocznym. Szczegóły dotyczące działalności i wyników finansowych Mikołajowi Kunicy w "Dniu na Rynkach" zdradza dyrektor operacyjny Amrest, Wojciech Mroczyński.

Linie lotnicze na celowniku Brukseli

Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek dwa oddzielne dochodzenia antymonopolowe przeciwko niektórym członkom sojuszów lotniczych Star Alliance i Oneworld. Bruksela podejrzewa, że ich porozumienia o lotach nad Atlantykiem mogą łamać unijne przepisy.

Jest pole do obniżek

- Główna stopa procentowa może spaść do poziomu 3 procent - powiedział w TVN CNBC Biznes członek RPP. Stanisław Owsiak dodał, że obecnie jest duże pole do obniżek stóp procentowych, jednak jego zdaniem cięcie stóp na najbliższym posiedzeniu - w przyszłym tygodniu, jest wątpliwe. Z profesorem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Inflacja to nie problem

Nie można wykluczyć, że w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na przerwę w cyklu redukcji stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Stanisław Owsiak. Jego zdaniem inflacja będzie coraz mniejszym problemem, a dane płynące z gospodarki jak produkcja, sprzedaż czy płace, dają pole do dalszych obniżek. Czego można nie wykluczać, a co można już wykluczyć? O to w programie "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz pytał Konrada Soszyńskiego-ekonomistą BGK.

Prosper z Torfarmem

Dzięki fuzji z Torfarmem Prosper będzie miał 30-procentowy udział w rynku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek zarządu Prosper, Adam Pieniacki. Rodzina Wesołowskich zdecydowała się sprzedać akcje Prospera po 5 zł. W ciągu 30 dni Torfarm ma ogłosić wezwanie do sprzedaży pozostałych walorów spółki. O korzyści płynące z połączenia spółek gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

GUS: ceny w górę

Z danych GUS o inflacji wynika, że w marcu ceny żywności i napojów alkoholowych przyśpieszyły do prawie 6 proc. Jednak sprzedaż detaliczna na początku roku była słaba. Prezes Ambry- Robert Ożóg powiedział w TVN CNBC Biznes, że jak na razie spółka nie zanotowała spadków.

Rząd da pieniądze na dobry pomysł

Brytyjski rząd otwiera nowy rozdział w wojnie z kryzysem: zapowiada założenie specjalnego banku, który inwestowałby w małe, obiecujące firmy z branży wysokiej technologii. Inwestycje mogą być ryzykowne, ale muszą być obiecujące.

Po co Rosjanie kupili węgierskiego MOL-a?

Moskiewski "Kommiersant" stwierdza w poniedziałkowym wydaniu, że węgierscy uważają, iż zakup przez rosyjski Surgutnieftiegaz 21,1 proc. udziałów w węgierskiej firmie petrochemicznej MOL ma na celu zablokowanie budowy gazociągu Nabucco.

Chiny nadzieją motoryzacji

Pomimo światowego załamania na rynku motoryzacyjnym, sprzedaż samochodów w Chinach szybko rośnie. W marcu Chińczycy kupili już ponad milion aut. Kraj Środka jest jednym z niewielu dużych rynków, gdzie sprzedaż rośnie, a światowe koncerny zamiast ciąć koszty planują kolejne inwestycje.

Bez obniżki stóp w kwietniu?

-Nie można wykluczyć, że w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na przerwę w cyklu redukcji stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Stanisław Owsiak. Jego zdaniem inflacja będzie coraz mniejszym problemem, a dane płynące z gospodarki jak produkcja, sprzedaż czy płace, dają pole do dalszych obniżek. Z członkiem RPP w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz

Przemysł da radę?

Produkcja przemysłowa w marcu niższa o 6,5% w ujęciu rocznym? Zdaniem analityków tempo jej spadku wyhamowuje z powodu większej liczby dni roboczych. Czy to oznacza, że polska gospodarka uniknie technicznej recesji? Gościem w programie "Pieniądze od rana" był Rafał Benecki z ING Banku.

Amerykańskie banki wychodzą na prostą?

Citigroup funkcjonuje tylko dzięki wsparciu amerykańskiego rządu - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes Euro-American Company, Andrzej Kurnicki. Wyniki banków w Stanach Zjednoczonych za pierwszy kwartał 2009 roku są lepsze od oczekiwań, jednak nie tak dobre, jak przed rokiem. Skąd takie wyniki i czy to już początek końca kryzysu, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Od roku psuje się nam nastrój

"Wskaźnik dobrobytu", odzwierciedlający ekonomiczne nastroje polskiego społeczeństwa, w kwietniu spadł po raz dwunasty z rzędu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Zboże drożeje na przednówku

Ceny zbóż na przednówku będą rosnąć, ale umiarkowanie - przewiduje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Eksperci wskazują, że dziś zboża i tak są o połowę tańsze niż rok temu.

W kwietniu stopy ani drgną?

- Możliwa jest przerwa w cyklu obniżek stóp procentowych w kwietniu - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Stanisław Owsiak. Jak jednak zaznaczył, wciąż jest pole do kolejnych obniżek stóp.

Już nie jedzą naszej kiełbasy

Kończą się dobre czasy dla polskiej żywności w Europie - pisze "Gazeta Prawna". Jak wynika z danych resortu rolnictwa, od końca ubiegłego roku następuje wyraźne załamanie eksportu artykułów spożywczych. W wariancie pesymistycznym w 2009 roku eksport naszej żywności może spaść nawet o 10 procent.

Gazprom dobiera się do polskiej części Jamału

Nie czekając na wyniki rządowych negocjacji o dostawach rosyjskiego gazu do Polski, Gazprom chce wymusić obniżki opłat za tranzyt gazu przez Polskę do Niemiec - pisze "Gazeta Wyborcza". Według niej, w konsekwencji może to doprowadzić do przejęcia kontroli nad całością polskiego gazownictwa przez rosyjską spółkę.

Kto zapłaci postojowe?

W poniedziałek kolejne posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej, poświęcone pakietowi antykryzysowemu. Największe kontrowersje budzą zaproponowane zmiany w prawie pracy. Według rządowych zapowiedzi, podczas spotkania mają zapaść ostateczne ustalenia, tak, by jeszcze w kwietniu pakiet mógł trafić jako projekt ustawy do Sejmu.

Małe miasteczko to duże bezrobocie

Fala bezrobocia zalewa małe miasta - alarmuje "Dziennik". Po raz pierwszy od 2003 roku, kiedy bezrobocie było największe, znowu są w Polsce regiony, gdzie bez pracy jest co trzeci mieszkaniec.

Prąd będzie szaleńczo drożeć

Unijna walka z globalnym ociepleniem będzie kosztować polskie elektrownie nawet 4,5 mld euro rocznie. Aby sfinansować tak duże inwestycje, firmy będą musiały podnieść ceny prądu o połowę - zapowiada "Rzeczpospolita".

Giganci się chwieją

Zyski 500 największych pod względem przychodów amerykańskich korporacji spadły w ubiegłym roku o blisko 85 proc. Tak słabego roku nie miały one jeszcze nigdy w 55-letniej historii prestiżowego rankingu "Fortune 500" - wynika z opublikowanej w niedzielę najnowszej edycji tej listy.

Zimą zabraknie gazu?

Zimą zabraknie gazu. To realny scenariusz - twierdzi "Gazeta Prawna". Dlaczego? Bo krajowy monopolista, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wciąż otrzymuje go z rosji mniej o 2,5 mln metrów sześc. mniej niż powinno. A to za mało, żeby napełnić magazyny i przygotować odpowiednie rezerwy na sezon grzewczy.

Kryzys potrwa jeszcze rok?

- Istnieją solidne podstawy ku temu, by wierzyć, że rok 2010 przyniesie stopniową poprawę sytuacji gospodarczej - powiedział w wywiadzie dla "Horyzontu" TVN24 i portalu tvn24.pl przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Przypomniał, że już teraz spadły ceny ropy i innych towarów, a to "niewątpliwie przyczyni się do poprawy sytuacji".

Centrów handlowych kryzys się nie ima

Jak grzyby po deszczu - nie zważając na kryzys - w polskich miastach wyrastają kolejne centra handlowe. Jeszcze w tym roku otwarte zostaną galerie handlowe, których łączna wartość ma przekroczyć miliard euro, a łączna powierzchnia wzrośnie o niemal 20 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Kiedy euro po 4 zł?

Polska - jako jedyna w Europie w 2009 roku - wypracuje dodatni wzrost PKB - przekonuje w cytowanym przez "Dziennik" wywiadzie - guru światowych inwestorów, Mark Mobius. To z kolei zaowocuje - jego zdaniem - powrotem kapitału, który wycofał się na początku kryzysu, i w rezultacie złoty pójdzie w górę. Ekonomiści już nie pytają, czy euro będzie znowu po 4 zł. Pytają jedynie - kiedy?

Fiesta wzięła golfa

Ford fiesta w marcu wyprzedził Volkswagena golfa na liści najlepiej sprzedających się w Europie samochodów. Ale to niemiecki koncern już w tym roku ma szanse stać się największym producentem aut na świecie - pisze "Rzeczpospolita".

Partia Piratów podbije europarlament?

Czterech młodych Szwedów, którzy stworzyli portal Pirate Bay, przegrało sądowy proces i trafi na rok do więzienia. Paradoksalnie jednak ta porażka, może okazać się kluczem do sukcesu. Szwedzka Partia Piratów, która chce się dostać do Europarlamentu rośnie w siłę.

ABW prześwietla przedwojenne papiery

ABW bada dokumentację kilkunastu przedwojennych przedsiębiorstw, które zostały reaktywowane po 1989 r. i dziś domagają się odszkodowań za znacjonalizowany po wojnie majątek – ustaliła "Rzeczpospolita". Sprawa może kosztować Skarb Państwa miliardy złotych.

Amerykańskie banki a kryzys

Czy wyniki, które pokazują dziś światu amerykańskie banki są wiarygodne? To pytanie staje się coraz bardziej uzasadnione. Na początku kwietnia Amerykańska Rada Standardów Rachunkowości Finansowej zgodziła się, by tamtejsze banki same oceniały, ile warte jest to, co mają. Na ile więc ich wycena jest wiarygodna?

PGE zbuduje elektrownię?

Prawdopodobnie w IV kwartale PGE zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marek Tejchman rozmawiał z prezesem PGE Tomaszem Zadrogą o emisji akcji, wynikach spółki oraz o planowanej budowie elektrowni atomowej.