Najnowsze

Najnowsze

Dreamlinery nie dolecą do nas na czas

Dostawa samolotów firmy Boeing typu B-787 Dreamliner dla LOT-u znowu się opóźni. Pierwsze maszyny polski przewoźnik może otrzymać dopiero pod koniec 2010 roku.

UOKiK rozlicza "grzeszki" operatorów

Trudności z wypowiedzeniem umowy i nierzetelne informowanie klientów w przypadku zmiany oferty - to główne zarzuty UOKiK-u pod adresem operatorów telekomunikacyjnych. Urząd przebadał 9 firm świadczących usługi telefonii stacjonarnej, dostępu do internetu oraz telewizji kablowej.

Mega-wyprzedaże na Wyspach

Brytyjscy zakupomaniacy zacierają ręce. W obliczu nadchodzącej recesji i spadającej sprzedaży, sklepy na Wyspach drastycznie tną ceny. I to na długo przed Świętami. Obniżki sięgające nawet 50 proc. to rozpaczliwa próba przyciągnięcia klientów. Czy my nad Wisłą także możemy spodziewać się takich wyprzedaży?

Polityczne przeszkody na drodze do euro

Przy dobrej polityce gospodarczej możemy spełnić kryteria z Maastricht i zastąpić złotego euro w 2012 roku - uważa prof. Leszek Balcerowicz. Przypomina jednocześnie, że niezbędna będzie też zmiana konstytucji, a to obecnie wydaje się największą przeszkodą.

Chiny hamują

Inflacja w Chinach spadła do najniższego poziomu od prawie dwóch lat. Daje to bankowi centralnemu pole do dalszych obniżek stóp procentowych, które hamującej chińskiej gospodarce są coraz bardziej potrzebne.

JP Morgan pomylił dolara z euro

2,81 zł za euro - taki kurs europejskiej waluty do złotego prognozował na koniec przyszłego roku londyński oddział JP Morgan - poinformował czwartkowy "Puls Biznesu". Ta sama gazeta podała, że po jej publikacji JP Morgan przyznał, że to nieprawda, bo podczas wyliczeń w raporcie, pomylił dolara z euro.

KNF: nie ma opcji na opcje

To nadzór właścicielski, a nie Komisja Nadzoru Finansowego powinna zażądać od spółek informacji o opcjach walutowych - przyznał na antenie TVN CNBC Biznes Stanisław Kluza, przewodniczący nadzoru.

Niższe raty kredytów we frankach

Dobra wiadomość dla Polaków zadłużonych we frankach szwajcarskich. Bank Szwajcarii obciął główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 0,5 proc. Teraz jest najniższa od blisko czterech lat

Miliard do zwrotu

Aż miliard złotych wydali polscy beneficjenci programów unijnych z naruszeniem przepisów UE. Teraz będą musieli zwrócić te pieniądze.

Niezdrowe prawo farmaceutyczne

Dziennik "Rzeczpospolita” dotarł do druzgocącej opinii UOKiK o nowym Prawie farmaceutycznym. Zdaniem ekspertów proponowane zmiany podbiją ceny leków refundowanych średnio o 16 proc. Ponadto są "nieprecyzyjne, niekonstytucyjne i antykorupcyjne".

Internet w pakiecie? Tracisz ulgę

Wykupienie internetu w pakiecie usług telekomunikacyjnych razem z - na przykład - telefonem czy telewizją pozbawia możliwości skorzystania z internetowej ulgi podatkowej. Dzieje się tak, jeśli na fakturze nie ma wyszczególnionej usługi dostępu do internetu.

Bitwa o klimat i duże pieniądze

Kto będzie szefem polskiej delegacji, czy dla każdego znajdzie się mikrofon i w którym miejscu stołu będzie zainstalowany - takie wątpliwości zajmowały polityków i media przed unijnym szczytem. Od czwartku jednak, na pierwszym miejscu znajdą się zupełnie inne sprawy, bo w Brukseli rozpocznie się jedno z najważniejszym spotkań europejskich przywódców ostatnich lat. Co i w jakim celu musimy ugrać w negocjacjach? O co walczyć będą nasi partnerzy? Start szczytu o godz.15., ale zakulisowa walka toczyć będzie się od rana.

14 mld dol. dla Wielkiej Trójki

Izba Reprezentantów przegłosowała pożyczkę dla motoryzacyjnej Wielkiej Trójki. Na jej mocy, Ford, Chrysler i General Motors mogą otrzymać 14 mld dol., ale na radość koncernów jest jeszcze za wcześnie. Ustawa trafiła bowiem do Senatu, gdzie wielu republikanów ostro sprzeciwia się projektowi.

Niecierpliwe oczekiwanie na Kongres

Amerykańskie indeksy nieco odrobiły wtorkowe straty i wychyliły się nad kreskę, gdyż według przedstawicieli Kongresu i administracji USA, Biały Dom i izba uzgodniły już wart 14 mld dolarów plan szybkiej pomocy dla koncernów samochodowych. Ustawa pozwalająca na pożyczkę dla "Wielkiej Trójki" ma być głosowana w środę wieczorem czasu w USA. Dow Jones wzrósł na zamknięciu o 0,8 proc., S&P 500 o 1,2 proc, a Nasdaq zyskał także 1,2 proc.

Ile zapłacisz za karpia?

Świąteczny karp tańszy, ale tylko pozornie. Wypełnienie wigilijnej tradycji w tym roku może kosztować nas więcej niż chociażby rok temu. Oficjalnie hodowcy ryb o sezonowym wzroście cen nie mówią - mówią za to ile karp kosztować musi, aby jego sprzedaż mogła im się opłacać.

Kiedy GPW uwolni się od państwa?

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w pierwszym kwartale 2009 roku, być może już w styczniu, opublikować nową strategię prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych i nie wyklucza, że do prywatyzacji tej spółki może dojść w połowie 2009 roku.

Wieprzowina z Danii już namierzona

Inspekcja Weterynaryjna ustaliła, że ponad 20 ton podejrzanej o skażenie dioksynami wieprzowiny z Irlandii, trafiło za pośrednictwem duńskiej firmy do dwóch polskich zakładów przetwórczych - na Śląsku i w Wielkopolsce - poinformowało w środę ministerstwo rolnictwa.

Daimler nie rezygnuje z Kamaza

Amerykańskie koncerny samochodowe padają jak muchy i wołają o pomoc z kieszeni podatników, a tymczasem planowana inwestycja Daimlera w wiodącego na rosyjskim rynku samochodów ciężarowych Kamaza prawdopodobnie dojdzie do skutku jeszcze w tym roku.

Zaczął się wyścig o AIG

- PZU jest zainteresowany kupnem aktywów ubezpieczeniowych należących do amerykańskiego AIG w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym również w Polsce - poinformował w środę prezes PZU Andrzej Klesyk. Prezes zaznaczył jednak, że PZU nie zamierza ubiegać się o kupno AIG Bank Polska. Zainteresowanie kupnem tego banku potwierdził w środę PKO BP.

Najniższy kurs funta do euro od 9 lat

Wartość funta w stosunku do euro ponownie spadła osiągając najniższy poziom od dziewięciu lat. Za euro płacimy 0,88 funta. Kurs jest odzwierciedleniem narastających obaw o stan brytyjskiej gospodarki - informuje agencja Associated Press.

Aaaaig komu?

Zakup na miarę lidera. Bank PKO BP chce kupić AIG Bank Polska. O budowaniu potęgi w czasach kryzysu i wykorzystywaniu problemów innych a także o kolejnych zmianach na bankowej mapie Polski.

Droższy prąd najwcześniej w lutym

Nie będzie zapowiadanej od dawna podwyżki cen prądu w styczniu - dowiedziało się TVN CNBC Biznes. Powód? Urząd Regulacji Energetyki nie zdąży do 17 grudnia zatwierdzić nowych taryf. Podwyżki nas czekają - najprawdopodobniej od lutego. Choć URE nie wyklucza całkiem, że w ogóle zamrozi ceny prądu. Jednak jeśli zgodzi się na podwyżkę, to najwyżej na jedną w przyszłym roku.

Podwyżki albo blackout?

Podwyżek nie będzie - a przynajmniej podwyżek cen energii elektrycznej od pierwszego stycznia 2009 roku. Wszystko dlatego, że prezes Urzędu Regulacji energetyki nie rozpatrzy do 17 grudnia wniosków o nowe taryfy. Ostre spięcie na linii regulator - zakłady energetyczne cieszy konsumentów. Na razie, bo problemy energetyków mogą sprawić, że czekać nas będzie 20 stopień zasilania.

TVN najlepszą marką medialną

TVN już po raz czwarty została wybrana najlepszą polską marką w kategorii mediów w rankingu Marqa ogłoszonym przez "Rzeczpospolitą". W tym roku statuetki otrzymali przedstawiciele najmocniejszych marek w jedenastu kategoriach. W imieniu TVN nagrodę odebrał członek zarządu firmy Waldemar Ostrowski.

Mundurowi także bez wcześniejszych emerytur?

- Dziś pracujemy nad projektem reformy emerytur mundurowych, będziemy go przedstawiać w przyszłym roku. Chcemy go wprowadzić od stycznia 2010 roku - zapowiedział w Kontrwywiadzie RMF FM Grzegorz Schetyna. Plany rządu już skrytykowała opozycja.

Nie ma chętnych na Twierdzę Modlin

Twierdza Modlin budzi podziw, ale nie pożądanie: ponad 2-kilometrowe, ceglane gmaszysko zostało wystawione na licytację. Potrzebny był naprawdę gruby portfel, bo cenę wywoławczą ustalono na 220 mln zł. Ofert kupna nie było.

Lotnisko w Budapeszcie strajkuje

Z budapeszteńskiego lotniska międzynarodowego Ferihegy nie od rana nie wystartowała większość samolotów. W środę rozpoczął się bezterminowy strajk pracowników tego portu lotniczego.

Członek RPP: Obniżka stóp już w grudniu

Andrzej Wojtyna, jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej sądzi, że na grudniowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe. To już kolejny sygnał, że tradycja niezmieniania poziomu stóp przy końcu roku tym razem może zostać złamana.

Wołowina z dioksynami, ale nieszkodliwa

Skażona dioksynami wołowina nie zostanie wycofana ze sklepów, bo nie zagraża zdrowiu konsumentów - uznała irlandzka agencja odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywności (FSAI). Stopień skażenia mięsa dioksynami uznany został za "niski".

Kryzys dotknął chiński eksport

Światowy kryzys dotyka także Chiny: w listopadzie spadł eksport towarów z tego kraju. Zdarzyło się to po raz pierwszy od siedmiu lat. Spadek na razie nie jest duży - 2,2 procent - ale już niepokoi władze w Pekinie.