Najnowsze

Najnowsze

Rynki dla opornych, 31.03.2009 r.

Pan Sebastian z Gydyni poleca zakup spółki Nepentes, która zajmuje się dystrybucją leków dermatologicznych dostępnych tylko w aptece, tzw. OTC. Spółka ma solidne fundamenty i cały czas zwiększa swoje zyski.

Biznes w Chinach

Czy warto i jak można otworzyć firmę w Chinach. Jak zarabiać na sprowadzaniu różnych towarów i jak przygotować się do prowadzenia negocjacji z partnerami w Chinach? O tym w programie "Fakty, ludzie, pieniądze" rozmawialiśmy z dr Maciejem Gaca, sinologiem i doradcą biznesowym oraz dr Sylwestrm Szafarzem, dyrektorem Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej.

Ile masła w maśle?

Inspekcja handlowa skontrolowała zgodność zawartości produktów z ich opisem. Aż 1/5 produktów była niezgodna z deklaracją producenta bądź z oznakowaniem na opakowaniach. Jak sprawdzić czy produkt który kupujemy jest faktycznie tym który chcielibyśmy kupić a nie jest nim tylko z nazwy? Jak najczęściej oszukują sprzedający i producenci rozmawialiśmy z Grzegorzem Wrzoskiem z Inspekcji Handlowej.

Comarch rozbudowuje sieć swoich oddziałów za granicą.

Interesują ich nie tylko Niemcy. Niedawno uruchomili oddział w Finlandii, mają swoje przedstawicielstwo w Grenoble, Dreźnie i Frankfurcie. Szukają tam znaczących klientów w segmencie telekomunikacyjnym. Naszym gościem w TVN CNBC Biznes był Piotr Piątosa - wiceprezes Comarch SA.

Na drodze do 4 zł za euro

Już drugi dzień z rzędu złoty wyraźnie zyskuje na wartości wobec najważniejszych walut. Zdaniem analityków, ten trend powinien się utrzymać i nie wykluczone, że już niedługo będziemy płacić za euro 4 złote.

Wydajemy zgodnie z planem

W 2009 roku możemy wykorzystać więcej niż planowanych 17 miliardów złotych pochodzących z unijnych środków. Mimo niewielkich opóźnień z wypłatami zaliczek, unijne pieniądze będą wydawane zgodnie z planem - zapewniła w programie "Pieniądze od Rana" minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.

Połączenie MNI i PPWK

Spółka MNI będzie negocjować zakup do 20% akcji PPWK. Obie firmy współpracują ze sobą od IV kw. 2008 przy usługach dodanych. Połączenie zasobów MNI i PPWK spowoduje, że staną się drugim największym alternatywnym operatorem w Polsce. "Myślę, że zmierzanie do tego, aby być numerem jeden jest całkiem słusznym celem". Gościem w Dniu na Rynkach był Andrzej Zieliński, prezes PPWK.

Na problemy finansowe- upadłość konsumencka.

O tym co tak naprawdę oznacza upadłość konsumencka i jakie są konsekwencje jej ogłoszenia rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Piotrem Zimmermanem, prawnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Zetkama kupi część Tory

Do końca kwietnia Zetkama chce przejąć część Toora Poland za maksymalnie 11 milionów złotych. Chodzi o zakład produkujący elementy metalowe. Prezes Zetkamy Leszek Jurasz powiedział w TVN CNBC Biznes, że jego spółka może zainwestować w zakład minimum kilka milionów złotych.

Razem będzie taniej

Im większa różnica między dochodami, tym większa korzyść ze wspólnego opodatkowania. Małżonkowie, którzy mają wspólność majątkową, zapłacą fiskusowi mniej, jeśli rozliczą się razem. O tym kiedy i jak obniżyć podatek we wspólnym rozliczeniu rocznym rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jedno okienko otwiera się

Wchodzi w życie już jutro po to, by je ułatwić. Jedno okienko dla przedsiębiorców. Czy rzeczywiście skończy się na rozmowie z jednym urzędnikiem i jak w praktyce będzie wyglądało uproszczenie procedur rejestracji firmy? Czy rzeczywiście to właśnie jedno okienko jest najbardziej wyczekiwanym przez biznesmenów ułatwieniem? Rozmawialiśmy z Małgorzatą Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Upadłość konsumencka.

Upadłeś - powstań... Każda osoba fizyczna, po wpłaceniu 200 złotych wpisowego będzie mogła złożyć w sądzie rejonowym wniosek o upadłość. Są jednak warunki: jej zobowiązania nie mogą być większe niż majątek i koszt postępowania, a kłopoty finansowe ma nie z własnej winy. O nowym prawie, oraz tym jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów broni kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banków, rozmawialiśmy z Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, prezes UOKiK-u.

Czas szykować się na kataklizmy

Klęski żywiołowe niszczące zbiory rolne, wzrost śmiertelności, tropikalne choroby, utrudniony dostęp do wody pitnej - do przygotowania się na te konsekwencje zmian klimatycznych wezwała Komisja Europejska. Jako środek zaradczy na razie Bruksela proponuje "wymianę informacji".

Niemiecki rząd: Nie wpadajcie w panikę!

Niemiecki rząd ostrzega przed panicznym szturmem na oferowane przez państwo dopłaty ekologiczne do zakupu nowych samochodów. Wniosków o dopłaty jest tak wiele, że trzeba było zwiększyć budżetowe środki przeznaczone na ten cel.

Marcinkiewicz wychodzi z Netii

Kazimierz Marcinkiewicz zrezygnował ze stanowiska członka Rady Nadzorczej Netii - podała spółka w komunikacie. Jako powód podano przyczyny osobiste.

Czesi mówią NIE gastarbeiterom

Czeskie MSZ ogłosiło wstrzymanie wydawania wiz umożliwiających pracę w Czechach obywatelom Mołdawii, Ukrainy, Mongolii, Tajlandii i Wietnamu. Przyczyną jest kryzys gospodarczy.

Czekoladowe zajączki płaczą krwią dzieci

Tradycyjne szwajcarskie wyroby wielkanocne - jajka i zajączki z czekolady - mogą być w rzeczywistości produktem wyzysku dzieci pracujących na afrykańskich plantacjach kakao - alarmuje szwajcarska organizacja pozarządowa Declaration de Berne.

Polska przestanie w tym roku rosnąć

Fitch - jedna z największych agencji ratingowych świata - po raz kolejny obniżyła prognozę wzrostu PKB dla Polski. Najnowsza mówi, że wyniesie on w tym roku zero procent. Nasza sytuacja i tak wygląda jednak dobrze na tle innych krajów regionu.

Jest nowy bicz na banki

Koniec samowoli banków w przeliczaniu rat kredytu walutowego na złote. W życie wchodzi dziś Rekomendacja S2 Komisji Nadzoru Finansowego, która nakazuje bankom stosowanie jednolitych tablic kursowych.

Bezrobocie w Unii najwyższe od trzech lat

Stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła w lutym do 8,5 proc. z 8,3 proc. w styczniu i wobec 7,2 proc. przed rokiem – podaje europejskie biuro statystyczne Eurostat. W całej Unii bezrobotnych było 7,9 proc. spośród osób aktywnych zawodowo, a w Polsce 7,4 proc.

Wielka Debata część 3

Szczególne czasy - czasy kryzysu gospodarczego - wymagają śmiałego przywództwa i szybkich, zdecydowanych decyzji. Zapraszamy na trzecią, podsumowującą część Wielkiej Debaty zorganizowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, Wall Street Journal Polska i TVN CNBC Biznes pod tytułem "Kryzys. Jak głęboki, jak długi. Co robić".

"Zbankrutujcie i to szybko"

Prezydent Barack Obama uważa, że szybkie bankructwo byłoby najlepszym rozwiązaniem dla General Motors, żeby firma mogła się zrestrukturyzować i sprostać konkurencji na rynku samochodowym - powiedziała Bloombergowi osoba bliska negocjacjom w tej sprawie.

Już wkrótce nowelizacja budżetu?

Kryzys zrewidował założenia ustawy budżetowej na obecny rok. Dlatego - jak zapowiada szef klubu PO Zbigniew Chlebowski - na przełomie kwietnia i maja jego partia planuje bardzo szczegółową analizę budżetu. Chlebowski nie wykluczył też nowelizacji ustawy.

Rząd poczeka z euro aż skończą się drgawki złotego

Obecne wahania złotego są zbyt duże i w takich warunkach nie można myśleć poważnie, aby wejść do ERM2 - uważa pełnomocnik rządu do spraw euro, wiceminister Ludwik Kotecki. Dodaje, że to komplikuje, ale nie przekreśla rządowych planów na wprowadzenie wspólnej waluty.

Fiskus ściga pannę młodą

Pod małżeńską kołdrą nowożeńców czy w otrzymanym od bratowej komplecie garnków czyha... urzędnik podatkowy - czytamy w "Gazecie Prawnej". Fiskus przy kontrolach nieujawnionych przychodów żąda oświadczeń o prezentach ślubnych. Podatnicy powinni udowodnić przed urzędnikiem otrzymanie tych prezentów. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą podatek.

Na poczcie drożej

Od środy płacimy więcej za krajowy znaczek na list zwykły oraz paczkę nadaną do odbiorcy w Polsce. Poczta Polska zmianę cennika uzasadnia wzrostem kosztów świadczonych usług. Zmniejszy się jedynie opłata za krajowe listy priorytetowe.

Przełomowy marzec na giełdach

Marzec należał do parkietów. Od Nowego Jorku po Warszawę indeksy giełdowe zakończyły miesiąc na plusie. WIG 20 w marcu zyskał 10 proc. Za oceanem Dow Jones wzrósł o 7,7 proc. Czy ten pierwszy od bardzo dawna miesiąc wzrostów cen akcji okaże się przełomowy?

Jak banki chcą się odkuć?

Przynajmniej kilkaset milionów złotych chcą banki wyciągnąć z kieszeni zwykłych detalicznych klientów. Multibank, PKO BP, Polbank i ING zwiększają opłaty i prowizje. Będą nimi łatać spadki innych przychodów - pisze "Rzeczpospolita".

Upadłość konsumencka

Według szacunków w Polsce jest 60 tysięcy osób które skorzystają z ustawy o upadłości konsumenckiej z prawie 1,2 mln mających kłopoty z zaciągniętymi zobowiązaniami. Zdaniem naszych gości, Krystyny Skowrońskiej z PO, wiceprzewodniczącej Komisji Finansów Publicznych oraz Wiesława Janczyka z PiS, trzeba przyznać że ustawa jest skonstruowana bardzo bezpiecznie.