Najnowsze

Najnowsze

Dorabiasz na macierzyńskim? Rząd zapłaci składkę

Kobiety, które na urlopie macierzyńskim podejmą dodatkową pracę albo założą własną firmę, nie będą musiały płacić składek emerytalno-rentowych - zrobi to za nie rząd. Sejm zadecydował też, że matkom, które po 1999 r. znalazły się w takiej sytuacji i płaciły składki, pieniądze zostaną zwrócone.

G20 - Nowe Bretton Woods, czy nieistotna pokazówka?

Zakończony w czwartek szczyt G20 miał dać receptę na walkę z kryzysem. Czy spełnił swoje zadanie? Choć przeważa opinia, że jego skutki są pozytywne, to pojawiają się głosy, że ustalenia spotkania nie mają praktycznego zastosowania.

Spalili opony, wręczyli petycję i pojechali do domu

Związkowcy protestowali przed kancelarią premiera przeciwko grupowym zwolnieniom w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach. Po półtoragodzinnej manifestacji złożyli petycję do rządu o zainteresowanie się sprawami PKP, a zwłaszcza PKP Cargo, i rozjechali się do domów.

Polskie autka jak ciepłe bułeczki

Fiat bije rekordy popularności w Niemczech. Zachęceni dopłatami do zakupu oszczędnych samochodów Niemcy, z volkswagenów przerzucili się na fiaty panda. Za pozbycie się starego samochodu dostają 2,5 tysiąca euro premii. Dzięki temu, polska fabryka w Tychach mimo kryzysu nie zwalnia.

Nie chcą płacić za fuszerkę na Okęciu

Polskie Porty Lotnicze nie chcą zwrócić 62 mln zł gwarancji bankowych budowniczym Terminala 2 na warszawskim lotnisku Okęcie. O konieczności oddania pieniędzy zdecydował pod koniec marca Sąd Arbitrażowy. - Chcemy odwołać się do sądu powszechnego - powiedział w TVN CNBC Biznes dyrektor generalny PPL Michał Marzec.

Trwa obława na jednorękich bandytów

Policjanci Centralnego Biura Śledczego i celnicy z całego kraju weszli w czwartek równocześnie do kilkudziesięciu punktów z automatami o niskich wygranych, zajmując ponad 300 maszyn - poinformowała Komenda Główna Policji.

Płaczą, że nie płacą

Pracodawcy coraz częściej łamią prawa pracownicze - alarmuje "Gazeta Prawna" powołując się na najnowsze dane Państwowej Agencji Pracy. Najczęstsze wykroczenia dotyczą zalegania z wypłatami.

Kierowca mocniej "przyciśnie"

Na autostradach i drogach ekspresowych będzie można jeździć nawet 140 km/h, czyli o 10 km/h szybciej niż do tej pory - zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, o której pisze "Gazeta Prawna". W miastach prędkość pozostanie bez zmian.

Banki wykorzystują "Rodzinę na swoim"

Od kiedy spadły ceny mieszkań, a wzrosły franka szwajcarskiego coraz większą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne z dopłatą w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim". Jak pisze "Rzeczpospolita" program jest też świetną okazją na ekstra zysk dla banków. A państwo płaci.

Gazety walczą o przetrwanie

Pogarsza się sytuacja na rynku codziennych gazet. Odpływ reklamodawców zmusił wydawców do cięcia kosztów, zwolnień i zmniejszania liczby stron - czytamy w "Rzeczpospolitej". Zdaniem ekspertów kryzys zmiecie z rynku część tytułów. Wiele z nich uchroni się przed tym uciekając do internetu.

Kryzys zjadł lunche Amerykanom

Zdecydowana większość Amerykanów ograniczyła wydatki wskutek kryzysu i recesji, w tym najbardziej na jedzenie w restauracjach. Większość skarży się również, że sytuacja gospodarcza kraju jest dla nich powodem stresu - wynika z sondażu "Washington Post" i telewizji "ABC News".

Będą podwyżki dla górników

Nie będzie zapowiadanego na 7 kwietnia strajku górników. Związki zawodowe z Kompanii Węglowej (KW) w czasie "rozmów ostatniej szansy" porozumiały się z zarządem firmy w sprawie tegorocznego wzrostu płac.

Szczyt G20

Bilion dolarów na plan stymulacyjny warty w sumie 5 bilionów, kolejne 500 mld dolarów dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego, koniec rajów podatkowych i wreszcie objęcie funduszy heddingowych "globalną siecią regulacyjną "Szczyt państw grupy G20 wbrew obawom kończy się konkretnymi ustaleniami - ustaleniami - które mają zmienić gospodarczy obraz świata. Jak bardzo i jakie w nowej rzeczywistości będzie miejsce polski - sprawdzał Łukasz Kijek

Ożywienie na rynku mieszkań?

Pod względem sprzedaży mieszkań marzec był lepszy od lutego – taką deklarację złożył główny akcjonariusz największej stołecznej spółki deweloperskiej, J.W. Construction SA Józef Wojciechowski Czy to jest rzeczywiście dobry czas dla deweloperów? O sytuacji na rynku deweloperskim rozmawiał w programie „Dzień na rynkach”  Mikołaj Kunica z analitykami Samerem Masri Analitykiem Ageon OFE i Tomaszem Puchem ekspertem Jones Lang Lasalle

Umowa komputronika z Dellem

Akcje spółki poszły w górę po informacji ze spółka podpisała umowę z dellem na mocy której będzie dokonywać bezpośrednich zakupów sprzętu komputerowego oraz oferować go swojej sieci sprzedaży . Jak wyglądała wielkość sprzedaży w pierwszym kwatrale w spółce komputronik odpowie nam W TVN CNBC Biznes Wojciech Buczkowski prezes komputronika

Przyszłość jest w małych spółkach

Pierwsza sesja w miesiącu i pierwsza sesja w drugim kwartale 2009 roku kończy się umiarkowanym wzrostem - WIG20 zyskuje na wartośći 0,79%. W programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Piotrem Zagała zarządzający Idea TFI który z optymizmem patrzy w przyszłość i radzi by kupować... spółki na których w najbliższych dwóch, trzech latach zarobimy 200-300%.

Budżet w czasie kryzysu

Dane, które napłynęły w ostatnim okresie wskazują, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulegnie obniżeniu w kolejnych kwartałach. Czy w obecnej sytuacji łatwe jest podjęcie decyzji o przystąpieniu do ERM 2 ? Jak zachowa się Rada Polityki Pieniężnej na następnym posiedzeniu? Gościem Roberta Stankiewicza była Halina Wasilewska - Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej

Przed szczytem G20

Drugiego kwietnia w Londynie przywódcy najbogatszych krajów świata będą się starali wypracować wspólną odpowiedź na kryzys. Jednym z głównych tematów spotkania będzie reforma światowego systemu finansowego. Ma ona zapobiec nadużyciom, które doprowadziły do obecnego spowolnienia w gospodarce. O tym co może przynieś szczyt G20 rozmawialiśmy w TVN CNBC z Andrzejem Raczko, głównym ekonomistą KNF.

Czy to dobry czas dla deweloperów?

Nie szukamy finansowania w Londynie, plotki o tym to bzdura - powiedział w TVN CNBC Biznes Józef Wojciechowski, szef Rady Nadzorczej J.W. Construction Holding dementuje informacje jakoby spółka miała problemy finansowe i dodaje, że nie wyklucza przejęcia spółki deweloperskiej notowanej na GPW. Branża deweloperska nabiera w końcu właściwej dynamiki. Sprzedaliśmy pięćdziesiąt mieszkań w lutym i myślę że w marcu będzie lepiej - dodał Wojciechowski. Z Józefem Wojciechowskim w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Poczta zwalnia 1700 osób

W ciągu najbliższych miesięcy zwolnienia grupowe w Poczcie Polskiej obejmą 1700 etatów - poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski. W ciągu trzech lat Poczta chce zaoszczędzić 900 mln zł.

Fundusze wychodzą na prostą

- Blisko 80 proc. funduszy inwestycyjnych zanotowało w marcu wzrost wartości jednostek uczestnictwa - poinformowały w najnowszym raporcie Analizy Online. Zarządzającym pomogła m.in. poprawa sytuacji na warszawskiej giełdzie.

ING taniej sprzeda franki

ING Bank Śląski "robi prezent" klientom, który wzięli kredyt we frankach. Bank rezygnuje ze spreadu, czyli różnicy pomiędzy kupnem a sprzedażą waluty szwajcarskiej. Dzięki temu kilka tysięcy klientów ING będzie miało nieco niższe raty.

Inwestycyjnie najlepsza

Polska jest najatrakcyjniejszym państwem w regionie, jeśli chodzi o inwestycje - wynika z badań Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Rok temu nasz kraj zajmował 3. miejsce w rankingu.

Po drugie: euro, po pierwsze: bezpieczeństwo

Premier Donald Tusk powiedział, że Polska wejdzie do korytarza ERM2, poprzedzającego przyjęcie euro, w momencie optymalnym z punktu widzenia bezpieczeństwa finansów publicznych. - Nie musi do tego dojść w pierwszym półroczu 2009 roku - dodał.

Oszczędności polskich przedsiębiorstw

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPMG -92% przedsiębiorców zadeklarowało oszczędności, 30% z nich nie wie jednak jak je poczynić. Czy polskie firmy mają możliwości optymalizacji swoich kosztów? Jak powinny się do tego zabrać? Między innymi o to Rafał Wojda pytał w magazynie "90 Minut" Jerzego Kalinowskiego - partnera w KPMG.

Możliwe zmiany w budżecie

Na przełomie maja i czerwca rząd zdecyduje, czy potrzebna jest nowelizacja ustawy budżetowej. Pod uwagę brana jest także możliwość blokady wydatków. O więcej szczegółów dotyczących budżetu w 2009 roku wiceminister finansów Elżbietę Suchocką-Roguską w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Rosną ceny domów. Wystraszą kryzys?

Ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły w marcu po raz pierwszy od października 2007 roku - poinformowała budowlana kasa oszczędnościowa Nationwide Bulding Society. Eksperci ostrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem w sprawie trendów rynkowych.

CP Energia handluje w rublu

CP Energia rozlicza się ze swoimi rosyjskimi partnerami handlowymi w rublu - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki, Marcin Buczkowski. Taka forma transakcji niesie korzyści ze względu na mniejszą zmienność waluty wobec złotego. O to, jak CP Energia sobie radzi na rynku i jakie ma plany, gościa "Dnia na Rynkach" pyta Robert Stanilewicz.

Wiceminister skarbu traci posadę

- Minister skarbu Aleksander Grad przesłał wniosek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie odwołania ze stanowiska wiceministra skarbu Michała Chyczewskiego - poinformował rzecznik resortu Maciej Wewiór. Media już wcześniej pisały, że między Gradem a Chyczewskim "iskrzy".