Najnowsze

Najnowsze

Polski ambasador w Phnom Penh zapowiedział, że polski rząd anuluje zadłużenie Kambodży wobec Warszawy - donoszą wietnamskie media. Warszawa stawia wszakże jeden warunek.

Co piąty Polak kupujący leki bez recepty zaopatruje się w nie w kioskach, osiedlowych sklepach spożywczych, supermarketach i na stacjach benzynowych - wynika z raportu TNS OBOP.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności rozporządzenia rządu w sprawie "złotej akcji" i listy spółek strategicznych, na której znalazła się Telekomunikacja Polska SA.

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku spadły z rekordowych poziomów, ponieważ meksykańska państwowa firma Petroleos Mexicanos podała, że wznowi produkcję. Dodatkowo analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewają się wzrostu zapasów.

Na warszawskim parkiecie zadebiutowały dziś dwie spółki. Tym samym liczba tegorocznych debiutantów wzrosła do 63. Do tej pory najwięcej debiutów w jednym roku odnotowano 10 lat temu, kiedy na warszawski parkiet weszły w sumie 62 nowe spółki.

Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem ilości centrów handlowych. Wyprzedza nas tylko Rosja. Jednak ilość sklepów nie przekłada się na wielkość - w porównaniu z krajami Europy Zachodniej nasze centra handlowe są małe.

Idąc do wyborów, Platforma Obywatelska zapowiedziała wielką zmianę priorytetów w inwestycjach drogowych. Do łask mogą też wrócić umowy koncesyjne z prywatnymi inwestorami, podczas gdy PiS stawiał bardziej na budowę dróg przez państwo.

ZUS ostrzega Platformę, że pomysł, by od stycznia obniżać składkę rentową tylko wybranym pracownikom, jest nierealny. O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Mimo, że politycy PO deklarują, iż nie będzie masowej wymiany zarządów w państwowych spółkach, to trudno jednak sobie wyobrazić, by nowy minister skarbu nie zdecydował się na fotel prezesa PKO posadzić własnego człowieka.

Prof. Jacek Rostowski, kandydat na ministra finansów, opowiada się za wspólną walutą. Chce mieć gwarancję swobodnej realizacji polityki finansowej państwa, bez politycznych nacisków - pisze "Rzeczpospolita"

Polacy mogą kupić 150 – 160 tys. nowych mieszkań rocznie. Na więcej przez kilka najbliższych lat nie będzie ich stać. A na rynku wciąż brakuje co najmniej półtora miliona lokali - pisze "Rzeczpospolita"

Sytuacja na pokładach Air France już dziś ma wrócić do normy. Jak zapowiadają władze przewoźnika wszystkie rejsy na dalekich trasach oraz większość lotów na bliższych będzie miało zapewnioną obsługę. Zarząd firmy nie wyklucza jednak nieprzewidzianych zmian rozkładu lotów.

100 dol za baryłkę ropy jeszcze w tym roku jest wciąż możliwe. Zdaniem światowych ekspertów surowiec nie będzie jednak drożał w nieskończoność, a spekulacyjna bańka w końcu pęknie. Krajowi analitycy wskazują na silnego złotego, który ma jeszcze sporo siły, aby obronić polskich kierowców przed droższym tankowaniem.

Przyczyną wolnego tempa budowy autostrad w Polsce jest brak ciągłości w prowadzonych działaniach oraz niewydolne struktury instytucjonalne - uważają eksperci Business Centre Club. Podkreślają, że poszczególne ekipy rządzące mają problemy z podejmowaniem decyzji w tych sprawach.

Polscy celnicy, którzy już niedługo będą kontrolować wschodnią granicę Unii chcą ponad 70 proc. podwyżki. Jednak prawo zabrania im strajku. Dlatego na przejściach na wschodniej granicy Polski pracują sumiennie jak nigdy. Skutek? - Na odprawę czeka się nawet dobę.

Oddala się data przyłączenia Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu. Odchodzący rząd Wiktora Janukowycza ogłosił, że najwcześniej w czerwcu 2008 roku kraj wypełni wymagane warunki.

Najpóźniej do 26 listopada będzie znany wyrok sądu apelacyjnego w Brukseli w sprawie unieważnienia wyroku Trybunału Arbitrażowego w Londynie z 2005 r. Trybunał orzekł wówczas, że Polska naruszyła w sporze z Eureko warunki polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji.

Najnowocześniejsza wieś w Europie znajduje się... na Węgrzech. W małej wiosce Boly mieszkańcy dzięki połączeniu wszystkich domów światłowodami mają najszybszy internet w Europie. Niebawem z szybkiego internetu będą mogli korzystać także mieszkańcy Nowego Sącza.

Nawet 20 godzin muszą czekać na odprawę ciężarówki wyjeżdżające na Ukrainę przez przejście graniczne w Korczowej na Podkarpaciu. Wjeżdżające do Polski przez to przejście czekają 16 godzin – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu kpt. Elżbieta Pikor.

Kilkuset pracowników Stoczni Gdańsk SA protestowało przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. Stoczniowcy odpalali petardy, podpalili też kilka opon. - Zapowiadano, że zarobki będą oscylowały na poziomie płac norweskich. Chcemy, by to stało się faktem - krzyczeli stoczniowcy.

Do wieczora odwołana będzie większość lotów Air France między Warszawą a Paryżem. Powód to strajk personelu latającego francuskiego przewoźnika. Stewardesy i stewardzi Air France protestują już piąty dzień.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na PZU Życie karę w wysokości 50 mln zł za utrudnianie korzystania z ofert jego konkurentów - poinformował prezes UOKiK Marek Niechciał.

"Niezawisimaja Gazieta" spodziewa się szybkiego zakończenia "mięsnego konfliktu" pomiędzy Rosją a Polską. Według dziennika, przyczyni się do tego zmiana władzy po niedawnych wyborach w naszym kraju.

Na początku poniedziałkowej sesji WIG20 wzrósł o 1,3 proc., ustanawiając nowy rekord wszech czasów notowań w czasie sesji: 3 935 punktów. W kolejnych minutach indeks wzrósł jeszcze bardziej, osiągając poziom 3 938 punktów.

- Chcemy wprowadzić podatek płaski, czyli podatek liniowy z dwoma ulgami: kwoty wolnej od podatku oraz ulgą prorodzinną - powiedział w TVN CNBC Biznes Jakub Szulc z PO.

Zagraniczne fundusze private equity chcą inwestować w Polsce. Mają do wydania miliardy euro. Kolejne z nich otwierają biura nad Wisłą lub zatrudniają Polaków - pisze "Rzeczpospolita".

Złoty jest najmocniejszy od wielu lat. Polacy powinni się cieszyć, czy smucić? Wszystko zależy od punktu widzenia - pisze "Gazeta Wyborcza".