Najnowsze

Najnowsze

Czy Polbank łamie prawo?

Urząd Konkurencji i Konsumentów zajmie się jednym z zapisów zawartych aneksach do umów, do których podpisania namawianych jest wielu posiadaczy kredytów hipotecznych w Polbanku. Chodzi o zapis z którego wynika, że to klient sam zwraca się do banku o podniesienie mu marży kredytowej.

Strategia Skarbu Państwa wobec spółek paliwowych

Zapowiedziana przez ministra skarbu Aleksandra Grada wypłata dywidendy przez KGHM pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Czekają oni na szczegóły dotyczące prywatyzacji Bogdanki oraz plan współpracy spółek paliwowych. O tym jak spółki Skarbu Państwa radzą sobie w czasach kryzysu i jaką strategię wobec nich ma Skarb Państwa z wiceministrem skarbu Krzysztofem Żukiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Litwa chce żywności z Polski

Litewscy handlowcy chcą sprowadzać do swoich sklepów tańsze produkty z Polski, by powstrzymać swych rodaków przed masowymi wyjazdami do Polski po zakupy. Będą organizować też promocje sprzedając produkty żywnościowe nawet o połowę taniej.

Celtycki Tygrys chudnie w oczach

Może to jednak dobrze, że Polska nie jest drugą Irlandią. Celtycki Tygrys słania się bowiem na nogach. PKB Zielonej Wyspy w ubiegłym roku i ostatnim jego kwartale spadło o rekordowe wartości. I nikt nie podejmuje się powiedzieć, że może być lepiej.

"Idzie wiosna ludów, która zmiecie ten rząd"

Górnicy, hutnicy, ratownicy medyczni, stoczniowcy, pracownicy zbrojeniówki i hipermarketów - jak szacuje policja, blisko trzy tysiące osób - zjechało do Warszawy w proteście przeciwko polityce rządu. - Idzie wiosna ludów, która zmiecie ten rząd - tak przy huku petard i w dymie płonących opon grozili gabinetowi Donalda Tuska związkowcy. Po 15-tej protest się zakończył.

Kredyty BRE Banku już w sądzie

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował w czwartek do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozew przeciwko BRE Bankowi. Zakwestionował w nim zawartą w umowach na kredyty hipoteczne klauzulę stanowiącą, że bank może zmienić niektóre warunki umowy.

Niebezpieczny los prezesa

Luc Rousselet - jeden z dyrektorów koncernu 3M we Francji - po prawie dwóch dniach odzyskał wolność. Pracownicy firmy wypuścili go wreszcie z biura, gdy udało im się osiągnąć wstępne porozumienie w sprawie warunków obcięcia etatów.

Baca i juhas będą zawodowcami

Coraz rzadsze profesje baców i juhasów mają wkrótce trafić do urzędowej klasyfikacji zawodów i specjalności. Wniosek o ich rejestrację przygotowuje ramach programu "Owca Plus" Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Raj na skraju bankructwa

Kryzys gospodarczy nie oszczędza nikogo. Kłopoty ma nawet kraj, które do tej pory wydawały się rajem na ziemi - Seszele. Jak podaje CNN, państewko - położone na rajskich wyspach Oceanu Indyjskiego - zmaga się z olbrzymim zadłużeniem i topniejącymi dochodami z turystyki i połowu ryb.

Parada oszustów wszechczasów

Bernie Madoff, amerykański finansista, który zdefraudował 50 mld dolarów, został niedawno okrzyknięty przez media mianem "największego oszusta w historii". To kolejny dowód na to, że lubimy przesadzać. Historia zna takich przekręciarzy, od których Madoff mógłby się uczyć. Brytyjski "Times" stworzył ich ranking.

Twój Brat PIT - w odpowiedzi na pytania

Walczymy z rocznym rozliczeniem z fiskusem, a dokładnie odpowiadamy na państwa pytania z naszej strony internetowej. nasi eksperci się z nimi mierzą. Jakie pytania tym razem Państwo zadali? Odpowiadamy z programie "90 minut" wraz z doradcą podatkowym Andrzejem Pośniakiem, z CMS Camoeron McKenna.

Konsumpcja motorem wzrostu gospodarczego

Wzrost gospodarczy na poziomie dwóch procent przewiduje członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Noga. W programie "Pieniądze od Rana" w rozmowie z Robertem Stankiewiczem tłumaczy, skąd taka prognoza, co będzie kształtować rozwój gospodarczy Polski w 2009 roku, a także jakie korzyści niesie wczorajsza obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych

Warszawski luksus musi poczekać

To miał być szczyt luksusu: 200 metrów wysokości, 54 piętra i ponad 250 apartamentów w sercu Warszawy. Budowa prestiżowego wieżowca Złota 44 stanęła w miejscu, a sąd handlowy w Paryżu rozpoczął 6-miesięczną procedurę ochrony Orco Property Group - inwestora budynku - przed wierzycielami.

IBM zwalnia pracowników

Zwolnienia w branży komputerowej: koncern IBM zwolni 5 tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych. Gigant ogłaszał już zwolnienia podobnej skali w styczniu tego roku, ale wówczas redukcje dotyczyły głównie zagranicznych oddziałów.

PIT na minusie

Zbliża się termin rozliczenia zeznań podatkowych za 2008 rok. Część podatników będzie się cieszyć ze zwróconego podatku, inni będą rozpaczać, bo muszą dopłacić. Co zrobić, gdy nie ma z czego? Sprawdzał Marek Klapa.

Stopy w dół - co dalej?

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,25 proc. do poziomu 3,37 proc. O zależności kursu walutowego od wysokości stóp oraz kondycji polskiej gospodarki i ewentualnych oznakach końca recesji mówił w magazynie "90 Minut" prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej.

Górnicy chcą strajku o płace

Górnicy Kompanii Węglowej zagłosowali za strajkiem z żądaniem wyższych płac. Środowe referendum jest ważne, bo udział w nim wzięło ponad 60 procent uprawnionych - prawie 40 tysięcy spośród 65 tysięcy zatrudnionych. Decyzja, czy i kiedy odbędzie się strajk ma zapaść w piątek na spotkaniu sztabu protestacyjnego.

Czy przedsiębiorca zasiądzie w Sejmie?

Aktywność zawodowa polityków budzi wiele kontrowersji. Zaczyn dyskusji - sprawa posła PO Tomasza Misiaka i jego spółki Work Service, która czerpała korzyści ze zmian w zapisach prawnych, które współtworzył sam poseł, wznieciła dyskusję o granicy między polityką a biznesem. Jak zatem wytyczyć rozsądną granicę miedzy dwiema sferami tak, by - narzucając ograniczenia - nie przekroczyć granicy absurdu? O tym w programie "Fakty, Ludzie, Pieniądze - Ring" w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z gośćmi: wiceprezesem BCC Arkadiuszem Protasem i współautora Programu przeciw Korupcji Fundacji Batorego Adamem Sawickim.

Kupujemy Orbis

Indeksy na plusie , a to za sprawą pozytywnych danych z USA. WIG20 zamknął się na poziomie najwyższym od stycznia. W tak korzystnej sytuacji – czy podczepić się pod wzrosty i kupować? A jak kupować, to co? Orbis to spółka, którą polecają nam widzowie. Zakup akcji tej i innych spółek rozważamy w programie „Fakty, Ludzie Pieniądze – Rynki Dla Opornych”.

Ucieczka przed ryzykiem

W jaki sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem? Które kraje i branże w naszej części Europy są bezpieczne? Czy warto inwestować w branże spożywczą na Węgrzech? Na te i inne pytanie odpowiadał na antenie TVN CNBC Biznes Grzegorz Błachnio analityk ds. ubezpieczeń Euler Hermes.

Ciąć czy nie ciąć?

Rada powinna redukować stopy procentowe, gdyż nie powinno to osłabić polskiego złotego - Zdaniem Rafała Beneckiego ekonomisty ING stopy procentowe spadną o 25 punktów bazowych.  Jakie zachowanie byłoby najlepsze dla polskiej gospodarki? Pytamy w programie "bilans".

eCard bez strategii

eCard nie ma strategii na swój dalszy rozwój - powiedział w TVN CNBC prezes Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK. Grzegorz Buczkowski uważa, że spółce potrzebne są radykalne zmiany. TUW SKOK ogłosiło wezwanie na akcje dające 60 proc. głosów na WZA.

Hakerzy kuszą tragedią

Cyberprzestępcy mają nowy sposób na dystrybucję komputerowych wirusów. Wykorzystują do tego perfidne sztuczki psychologiczne i geolokalizację - kusząc informacjami o tragedii w naszym rodzinnym mieście.

Boni: Dołek naszego PKB w drugiej połowie roku

Dołek najniższego wzrostu gospodarczego w Polsce przypadnie na III i IV kwartał tego roku, natomiast bezrobocie swój szczyt osiągnie dopiero rok później - w III i IV kwartale roku 2010 - wynika z materiału analitycznego przygotowanego przez szefa zespołu doradców premiera - Michała Boniego.

Chińczycy wezmą Volvo?

Ford oficjalnie potwierdza, że prowadzi rozmowy o sprzedaży marki Volvo, nie ujawnia jednak potencjalnych nabywców. Nieoficjalne informacje ze Szwecji mówią, że zainteresowanie nabyciem legendarnej marki są firmy chińskie.

Samochodowe OC tańsze nawet o 10 proc.

Firmy zaczęły ostrą rywalizację o klientów ubezpieczających samochody - pisze "Gazeta Prawna". Obniżają stawki o 5-10 proc. dla najbardziej atrakcyjnych grup klientów. Na taki ruch pozwala im m.in. likwidacja tzw. Podatku Religi.

Polska w internetowym Trzecim Świecie

Pod względem dostępu do Sieci i jej wykorzystania nasz kraj wyprzedziły nie tylko państwa UE, ale nawet Ukraina - pisze "Rzeczpospolita". A może być jeszcze gorzej, bo jak alarmują eksperci pod względem rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce od kilku lat nic się nie dzieje.

"Obniżając ceny mieszkań o 15 proc. i tak zarobimy"

- Styczeń był kiepski. W lutym i marcu się ruszyło. Jeśli nic się nie zmieni druga połowa roku powinna być w naszej branży naprawdę dobra – zapowiada Józef Wojciechowski, prezes dewelopera J.W. Construction. Dodaje, że ceny mieszkań budowane przez jego spółkę mogłyby spaść o 10-15 proc. bez ujemnego wpływu na wyniki.

Kryzys, ale jaki?...

"Kryzys, ale jaki? Oto jest pytanie..." - pod takim hasłem odbyła się dzisiejsza konferencja Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Patronem medialnym imprezy była telewizja TVN CNBC Biznes. O różnicach w przebiegu kryzysu w Stanach Zjednoczonych i Europie - z jednym z panelistów - Adamem Budnikowskim, rektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - rozmawiał Marek Tejchman.

Mr. Obama, trzeba zaciskać pasa

Senatorowie w USA łapią się za głowę, gdy widzą kolejne plany wydatków przedstawiane przez administracją prezydenta Baracka Obamę. Do Republikanów dołączyło kilkunastu senatorów Partii Demokratycznej i wygląda na to, że prezydent będzie musiał mocno skorygować programy wydatków mające skutkować deficytem budżetowym i zadłużeniem, jakiego nie było w historii Stanów Zjednoczonych.