Najnowsze

Najnowsze

Zaraza trafiła do Szwajcarii

Największy szwajcarski bank UBS AG zanotował w IV kwartale 8,1 mld franków (6,9 mld dolarów) straty wskutek ryzykownych operacji finansowych i ogłosił plan zwolnień w dziale bankowości inwestycyjnej.

Kredyt we frankach będzie prawie darmo?

Ceny w Szwajcarii spadają bardziej niż prognozują to ekonomiści. W związku z tym analitycy zastanawiają się, czy będzie to sygnał dla centralnego banku Szwajcarii do dalszej obniżki, i tak już symbolicznych, stóp procentowych, co sprowadziłoby cenę, a więc oprocentowanie kredytu, prawie do zera.

Telekomunikacja przyszłości

Dziś w "Programie" zastanawialiśmy się, w jakim kierunku rozwiną się technologie telekomunikacyjne. Przyjrzeliśmy się też z bliska technologii blu-ray, oraz sprawdziliśmy, jak sprawniej korzystać z laptopa.

GUS - wynagrodzenia w IV kwartale.

Główny Urząd Statystyczny poda dziś dane o średniej płacy w gospodarce narodowej w 4-tym kwartale ubiegłego roku. Od czerwca do września średnie wynagrodzenie wyniosło 2968 złotych i 55 groszy brutto i było tylko o 0,6% wyższe niż w kwartale drugim. O tym jak zmienia się rynek pracy  rozmawialiśmy z Wiktorem Wojciechowskim z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Amnestia UOKiKu

Bierzesz udział w zmowie cenowej? Zgłoś się do urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów, a otrzymasz łagodniejszą karę lub nawet jej unikniesz. Taką możliwość daje nowe rozwiązanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które wchodzi w życie 24 lutego. O tym, na jakie efekty liczy UOKiK wprowadzając program łagodzenia kar i czy takie rozwiązanie sprawdzi się na polskim rynku pytaliśmy Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, prezesem UOKiK.

Świąteczne gadżety

Święta za pasem - jeśli chcemy spędzić je przed telewizorem, to warto zastanowić się nad tym - przed jakim. W dzisiejszym "Programie" prezentujemy najnowsze technologie w produkcji telewizorów. Pokażemy też kilka świątecznych gadżetów.

Na stoku... nowocześnie

Dziś przyjrzymy się technologicznym nowinkom, jakie znajdują zastosowanie w sprzęcie narciarskim. Zobaczymy również czym mogą pochwalić się najbardziej ekskluzywne telefony na rynku. Dowiemy się również jak oczyścić komputer ze zbędnych danych.

Tylko internet oprze się kryzysowi

W 2009 roku spadną przychody mediów z reklamy o 5,1 proc. - prognozuje CR Media Consulting, spółka zależna Internet Group. Dla porównania - w 2008 roku wzrosły one o 10,5 proc. Jednak tendencji związanej z globalnym kryzysem finansowym oprze się internet, którego przychody z reklam mają wzrosnąć o 16 proc.

Co na kłopoty ze spłatą kredytów

Polskie banki nie stworzyły strategii ratunkowych dla tych klientów, którzy mogą mieć kłopoty ze spłatą kredytów. - To błąd - twierdzą ekonomiści pytani przez "Dziennik".

spec - GPS

Dziś w "Programie" pokażemy i przetestujemy GPS do zadań specjalnych. Zobaczymy też, jak za pomocą internetu i odpowiedniego oprogramowania mieć dostęp do domowego komputera z dowolnego miejsca.

Kryzys w IT?

Dziś w "Programie" zastanawiamy się, czy kryzys finansowy może przenieść się do branży komputerowej. Powiemy też jak oglądać telewizję w wysokiej rozdzielczości, oraz jak łatwo przenieść dokumenty i ustawienia pomiędzy komputerami.

Bazary przeżywają odrodzenie

Polskie targowiska przygraniczne znowu kwitną. Handlowcom pomaga drogie euro. Oprócz tradycyjnych kupców z Zachodu trwa najazd na polskie sklepy także nowych klientów z południa, odkąd Słowacja weszła do strefy euro. Obroty sklepów przy granicach wzrosły nawet o 10 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Najwyższe w historii ryzyko niewypłacalności

Ryzyko niewypłacalności Polski jest najwyższe w historii. Mierzy się je kosztem nabycia specjalnego instrumentu finansowego CDS, którego wystawca ubezpiecza od ewentualnej niewypłacalności zaciągającego dług. Od października cena tego instrumentu wzrosła dwukrotnie wskutek kryzysu finansowego - pisze "Rzeczpospolita".

Cyberprzestępczość

W dzisiejszym wydaniu przyjrzeliśmy się problemowi cyber-przestępczości. Okazuje się bowiem, że Polska przoduje w niechlubnych rankingach. Obejrzymy również najnowsze modele monitorów oraz sprawdzimy, jak zdalnie sterować swoim komputerem.

Geodezja XXI wieku

Dziś w "Programie" przyjrzeliśmy się najnowocześniejszym technologiom i urządzeniom wykorzystywanym w dzisiejszej geodezji. Sprawdziliśmy również, jak nowe telefony radzą sobie z funkcją odtwarzaczy muzyki. Zobaczymy również, jak ochronić swój komputer przed atakami z internetu.

"Apogeum jeszcze przed nami"

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że globalny kryzys gospodarczy nie osiągnął jeszcze swojego apogeum. Według niego, bardzo trudny będzie również 2010 rok. Już w tym roku wzrost PKB Rosji ma być bliski zeru.

Kryzys ratunkiem dla polskich stoczni?

Paradoksalnie, pogłębiający się kryzys gospodarczy na świecie może okazać się zbawieniem dla likwidowanych polskich stoczni. Tak przynajmniej uważają związkowcy, zdaniem których w obecnej sytuacji pomoc publiczna jest jak najbardziej uzasadniona i inne firmy właśnie ją dostają, zamiast zwracać.

Obama walczy o bodźce gospodarcze

Prezydent USA Barack Obama podkreślał w poniedziałek, że pakiet bodźców gospodarczych, rozpatrywany przez Kongres, ma "właściwy rozmiar i zakres". Obama ostrzegł, że kłopoty gospodarcze USA pogłębią się, jeśli ów pakiet nie zostanie uchwalony szybko.

"Zmierzę się z kryzysem"

Niemcy będą miały nowego ministra gospodarki. Kandydatem na ten urząd jest 37-letni Karl Teodor zu Guttenberg z partii CSU. Dotychczasowy szef tego resortu, Michael Glos, złożył dymisję po tym, jak opinia publiczna krytykowała go za brak działań w obliczu kryzysu finansowego. Kandydat na nowego ministra potwierdził gotowość do objęcia urzędu.

BOŚ z nową strategią

Pozyskanie 100 tysięcy klientów w ciągu trzech lat i zwiększenie sumy bilansowej do 20 mld złotych - to główne założenia nowej strategii Banku Ochrony Środowiska. W środę rusza kampania, której celem jest pozyskanie depozytów, nowych klientów i zmiana wizerunku, o tym mówi Prezes BOŚ Mariusz Klimczak.

"Sierpień 80" okupuje KW

Bez zawarcia kompromisu zakończyły się negocjacje płacowe związkowców z "Sierpnia'80" z zarządem Kompanii Węglowej. Lider związku Bogusław Ziętek ogłosił okupację siedziby spółki do czasu przedstawienia konkretnych propozycji. Rozpoczęte na początku miesiąca negocjacje ze wszystkimi związkami działającymi w KW mają zostać wznowione 18 lutego.

PSL unieważni trujące opcje

Wicepremier Waldemar Pawlak będzie chciał wprowadzić do porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu projekt ustawy o unieważnieniu zawieranych z bankami niekorzystnych dla klientów umów na opcje walutowe. Szacuje się, że z powodu spadku wartości złotówki na takich umowach mogło ucierpieć wiele polskich firm.

Sytuacja PTE Polsat

Wg donisień PTE Polsat sprzedał akcje, ze stratą. Jednak Wojciech Olszewski, dyrektor departamentu inwestycji PTE Polsat, twierdzi że jest to strata wirtualna i że możliwość dopłat jest mało prawdopodobna. Na temat sytuacji PTE Polsat rozmawialiśmy z nim w studiu TVN CNBC Biznes.

Co dalej ze złotym?

Czy umacnianie się złotego to stała zmiana trendu czy mamy do czynienia tylko z korektą kursu? O tym rozmawiamy w TVN CNBC Biznes z Markiem Wołosem, analitykiem TMS Brokers.

Francja ratuje swoje auta

Władze kolejnego kraju zamierzają wspomóc rodzimych producentów aut. Francuski rząd przeznaczy 6 miliardów euro na pożyczki dla wielkich firm samochodowych Renault i Peugeot-Citroen. Ich szefowie, którzy w poniedziałek spotkali się z prezydentem Nicolasem Sarkozym, zdecydowali się skorzystać z tej pomocy.

Sytuacja na giełdzie

Ostatnie wzrosty, które widzimy nic nie zmieniły, dalej jesteśmy w trendzie spadkowym. Inwestorzy nie powinni być zbyt optymistyczni. Gościem programu był Piotr Szulec, dyrektor ds. rozwoju holdingu Skarbiec AMH.

Brak zainteresowania walorem Interferii

Wg. opublikowanego raportu za IV kwartał, spółka Interferie zanotowała stratę o ponad 24% w stosunku do roku poprzedniego. Według prezesa spółki jest to m.in. wynikiem osłabienia kursu euro. O sytuacji spółki, w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z jej prezesem, Wojciechem Kuderą.

Z opcjami można wygrać w sądzie

Czy można unieważnić umowy na opcje walutowe oraz wyjaśnić wszystkie okoliczności ich podpisywania? O pojawiających się pomysłach na poradzenie sobie z opcjami w studio TVN CNBC Biznes rozmawiamy z Michałem Krawczykiem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

Złoty rośnie w siłę

Polska waluta od poniedziałku rośnie w siłę i kontynuuje umacnianie się wobec wszystkich głównych walut. W ciągu dnia złoty zyskał najbardziej w stosunku do dolara. Jednak większość polskich kredytobiorców z biciem serca patrzy na cenę franka szwajcarskiego, który kosztuje już "tylko" 2,93 zł.

"Propozycja lewicy jak abonament"

PO nie zgadza się na zastąpienie abonamentu radiowo-telewizyjnego odpisem od PIT-u i CIT-u - oświadczył Zbigniew Chlebowski. Sposób finansowania mediów publicznych to jeden z głównych punktów spornych w rozmowach PO-SLD o tzw. ustawie medialnej. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z Lewicą, aktualny projekt w ogóle nie zostanie złożony w Sejmie - zapowiedział szef klubu Platformy Obywatelskiej.