Najnowsze

Najnowsze

Strajkujący od 37 dni górnicy z kopalni "Budryk" wysłali do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wojewody śląskiego pismo, w którym proszą o wznowienie negocjacji. Zastrzegają jednak, że po rozpoczęciu rozmów nie przerwą głodówki.

Tuż po otwarciu WIG20 odrabiał poniedziałkowe straty, potem znów spadł poniżej poziomu zamknięcia. Jednak od godziny 11-tej inwestorzy znów próbowali go wywindować. Udało się godzinę póżniej i wczesnym popołudniem indeks największych spółek zyskiwał już 1,66 proc., a WIG prawie 0,8 proc. Na niewielkim minusie są indeksy małych i średnich przedsiębiorstw.

Korek na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku stopniał od poniedziałkowej nocy z 30 do 24 km. Na odprawę czeka ok. 800 ciężarówek. W nocy celnicy odprawili 311 samochodów - o sto więcej niż normalnie.

Dajcie szansę Januszowi Palikotowi, jest dobrym kandydatem na szefa komisji "Przyjazne Państwo" - zaapelował do opozycji w TVN24 szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Kontrowersyjnego posła chce odwołać z tej funkcji PiS. Wniosek jednak przepadnie, bo nie poprze go PSL.

Nad Bałtykiem ma powstać centrum hazardu. Premier Federacji Rosyjskiej Wiktor Zubkow podpisał rozporządzenie o wydzieleniu na ten cel 400 hektarów ziemi pod Kaliningradem.

Do czterech głodujących górników na powierzchni w kopalni "Budryk" dołączył rano kolejny. 1050 metrów pod ziemią taką formę protestu prowadzi nadal 31 osób.

O tym, że od 2014 roku telewizja będzie nadawana wyłącznie cyfrowo, słyszało tylko 23 proc. Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez PBS DGA, na który powołuje się "Gazeta Wyborcza". Nie wiemy, bo nikt o tym nie informuje podobnie jak o tym, że jej odbiór wymaga zakupu specjalnego sprzętu.

Projekt Platformy zakłada "wyzwolenie mediów publicznych spod władzy PiS" i "ograniczenie wpływu polityków na TVP i Polskie Radio". Dlatego większość swoich kompetencji traci KRRiT. Przeciwnicy nowelizacji mówią, że dopiero teraz władza idzie w ręce polityków.

Inwestorzy w panice opuszczają rynki akcji, obawiając się gigantycznych strat największych światowych instytucji finansowych. We wtorek rano otwarcie na japońskiej giełdzie było na poziomie października 2005 r. Coraz częściej mówi się nie tylko o recesji za oceanem, ale także o załamaniu na Starym Kontynencie.

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej w ubiegłym roku do matury podeszło ponad 400 tysięcy uczniów. Studniówka każdego z nich to w sumie średni 1500 zł. Dla rynku oznacza ponad pół miliarda złotych.

Rzeź niewiniątek, Dramat w kilku aktach, O jeden włos od tragedii - tak o sytuacji na warszawskiej giełdzie w ostatnich dniach mówią sami inwestorzy oraz maklerzy. Niestety poniedziałek przyniósł im kolejne srogie rozczarowanie.

Po zamieszaniu i wielokrotnym powielaniu przez system - transakcji kartami VISA - multibank zwraca (ale tylko na razie) wszystkie pieniądze także te rzeczywiście wypłacone przez klientów piętnastego stycznia.

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Kotlarek złożył dymisję z zajmowanego stanowiska na ręce ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.. Jako powód podał "wyłącznie względy osobiste".

Indeks WIG20 tracił na poniedziałkowym zamknięciu 6,73 proc. i zakończył dzień na poziomie 2.798,62 pkt. Niemiecki DAX obniżył w tym czasie swoją wartość o 6,93 proc. w porównaniu z piątkowym zamknięciem, francuski CAC 40 - 5,68 proc., a FTSE 100 - 4,55 proc. - To mocna przecena, ale w Polsce to raczej rykoszet, niż odbicie kondycji gospodarki - próbują uspokajać eksperci, z którymi rozmawiał portal tvn24.pl.

- Postępu w biologii, w nauce, zatrzymać się nie da. Jest pytanie, co jest etyczne, co nie jest etyczne? Co jest zdrowe, co nie jest zdrowe? - mówił w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki. Dał tym samym do zrozumienia, że uważa walkę ekologów z genetycznie modyfikowaną żywością za walkę z wiatrakami.

- Rok 2007 był bardzo znamiennym rokiem. Przestaliśmy być największym bankiem - powiedział prezes PKO BP Rafał Juszczak, odnosząc się do fuzji Pekao SA i Banku BPH. Dlatego jego bank, który nadal jest liderem bankowości internetowej, zamierza przyciągnąć w sieci jeszcze więcej klientów przez promocję marek: iPKO oraz Inteligo.

Trzech kolejnych górników dołączyło w poniedziałek po południu do głodówki, prowadzonej 1050 metrów pod ziemią w kopalni "Budryk", po tym jak wywieziono stamtąd kolejnego głodującego, który stracił przytomność. Pod ziemią głodują już 32 osoby, a cztery kolejne - na powierzchni.

- Perspektywy dla polskiej gospodarki są dobre, a wzrost gospodarczy utrzyma się w 2008 r. na "zdrowym" poziomie pięciu procent - ocenił szef misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego Paul Thomsen.

Gigant informatyczny Microsoft patentuje swoją koncepcję nieustannego pomiaru wydajności pracowników. Funkcje organizmu każdego zatrudnionego mają być nieustannie mierzone i zapisywane. Krytycy mówią o permanentnej inwigilacji.

Zamierzasz sprzedać dom czy mieszkanie? Będzie problem... Od przyszłego roku do transakcji u notariusza potrzebny będzie "certyfikat klasy energetycznej". A jak dotąd nie wiadomo kto, za ile i na jakich zasadach ma wydawać te dokumenty.

Kolejka TIR-ów do przejścia granicznego w Dorohusku zaczyna się teraz w Tytusinie - daleko przed Chełmem. Od rana skróciła się o ok. 2 kilometry. Policjanci regulują ruchem i dbają, żeby ciężarówki nie zablokowały ruchu w samym Chełmie.

Szef Komisji Nadzoru Finansowego uważa, że jego instytucja w wystarczającym stopniu dba o interesy klientów funduszy inwestycyjnych. Zdaniem Stanisława Kluzy niektóre fundusze miały nierzetelne reklamy, ale KNF w porę interweniowała.

Oprocentowanie kredytów na koniec roku może sięgnąć 7,35 - 7,40 procent - szacuje "Gazeta Prawna". Natomiast "Rzeczpospolita" wieszczy, że odsetki juz za pół roku mogą sięgnąć 8 procent.

Nowy Targ i Zakopane pracują nad uruchomieniem na Podhalu lotniska pasażerskiego. Szukają partnerów, którzy zainwestują prawie 200 mln zł.

Prawdopodobnie Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp w styczniu ze względu na złe perspektywy inflacji - ocenia członek RPP Halina Wasilewska-Trenkner.

Rozpoczęcie budowy warszawskiego Mostu Północnego w tym roku i ukończenie jego budowy za dwa lata stoi pod znakiem zapytania. Miasto nie zdobyło jeszcze koniecznych pozwoleń, a na ich wydanie czeka się wiele miesięcy. Jednak urzędnicy tryskają optymizmem i zapewniają: zdążymy na czas.

Musimy uczynić z Poczty Polskiej dynamiczne przedsiębiorstwo - obiecuje Maciej Jankowski, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za ten sektor - Chcę zapoznać się z sytuacją w przedsiębiorstwie i odbyć rozmowy z dyrekcją i związkami - dodaje.

Już wkrótce bezrobotni, którzy zamierzają otworzyć własną firmę, będą mogli liczyć na dwukrotnie większą niż obecnie dotację od państwa. Teraz mogą liczyć najwyżej na 13 tysięcy złotych wsparcia.

To jak pomnażać swoje pieniądze jeszcze do niedawna nie było tajemnicą. Wystarczyło zainwestować na giełdzie i czekać. Odkąd jednak na warszawskim parkiecie zawitały spadki, sprawa nie jest już taka prosto. Warto zatem posłuchać rad ekspertów.

Lepiej zamiast dotacji dla inwestorów pieniądze przeznaczać na oświatę i infrastrukturę - ocenił unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen. To komentarz po informacji, że Nokia likwiduje fabrykę w Bochum, na którą otrzymała 88 milionów euro pomocy.