Najnowsze

Najnowsze

92-letni kanadyjski przedsiębiorca czeskiego pochodzenia, syn założyciela słynnej firmy obuwniczej "Bata" - Tomasza Baty - będzie domagał się od władz Czech odszkodowania za przejęty po wojnie przez państwo majątek firmy.

- Zarząd PKN Orlen złamałby prawo, gdyby zastosował się do prośby nowego ministra skarbu Aleksandra Grada, by nie podejmować "istotnych dla spółki działań" - poinformował prezes PKN Orlen Piotr Kownacki. Koncern ogłosił w środę, że do 2012 roku chce przerabiać 33 mln ton ropy naftowej rocznie.

Spada liczba emigrantów z nowej UE szukających pracy w Wielkiej Brytanii. W III kwartale br. w tym celu przyjechało tam 56 tysięcy osób z nowych krajów UE, czyli o dziewięć tysięcy mniej niż w analogicznym okresie ub.r. - wynika z oficjalnych danych Home Office.

Pracownicy węgierskich kolei państwowych MAV podjęli w środę sześciogodzinny strajk, domagając się wstrzymania likwidacji deficytowych linii lokalnych. W tym samym czasie francuscy transportowcy przygotowują się do rozmów w sprawie emerytur i płac.

Podstawa obliczania indeksu największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie WIG20 zostanie powiększona o 10 kolejnych spółek i tym samym przekształcony w WIG30 w 2009 roku - zapowiedział prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski.

Urząd Lotnictwa Cywilnego znalazł się pod ostrzałem przewoźników za to, że wpuszcza zagraniczną konkurencję. Biura podróży zacierają ręce, bo mogą wysłać turystów do miejsc wcześniej nieosiągalnych.

Wielkopolscy producenci żywca, podobnie jak tydzień temu, rozpoczęli w środę przed południem na drogach krajowych nr 5 Poznań - Wrocław i nr 12 Głogów - Jarocin protesty przeciwko trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej.

- Najpóźniej w marcu ruszy Terminal 2 na warszawskim Okęciu - zapowiedział w środę minister infrastruktury Cezary Grabarczyk (PO). Dodał, że jego resort bada sprawę zerwania przez Porty Lotnicze umowy z wykonawcą.

Niektórzy szefowie państwowych firm zmazali przyklejone im przez dziennikarzy łatki politycznego nadania. Dziś analitycy doceniają ich pracę. Czy nowa władza pozwoli im pełnić funkcje dalej? - zastanawia się "Rzeczpospolita".

W 2008 roku szpitale, w których wykonuje się dużo świadczeń zdrowotnych pacjentom z innych województw, zarobią dodatkowo - czytamy w "Gazecie Prawnej". Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia sposób dzielenia środków między oddziałami, tak aby mogły one rozliczać między sobą koszty leczenia pacjentów.

Szef zapewnia ci służbowe napoje? - Być może będziesz musiał płacić za nie podatek - alarmuje "Gazeta Prawna". Wartość pieniężna przyznawana pracownikom na zakup napojów z automatu stanowi ich przychód niezależnie od formy przekazania - uznał w interpretacji naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą dużo droższe niż poprzednie - ostrzega "Dziennik". Rosnące ceny to żadna nowość, ale inflację "wspierają" rosnące szybciej niż zwykle zarobki i popyt globalny. Większość z nas nie zamierza jednak zmieniać świąteczno - biesiadnych przyzwyczajeń.

1.6 litra pojemności silnika, pięcioro drzwi, nadwozie typu hatchback i stusześciokonny silnik - tak wygląda przeciętny samochód, którym jeżdżą Polacy.

Ropa naftowa znowu drożeje na światowych rynkach. Giełdy zareagowały na spekulacje dotyczące możliwych obniżek stóp procentowych w USA.

Możliwy jest powrót do rozpatrywania projektu budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Wiceprezes Gazpromu zapowiedział, że jeśli Polska zdoła zapewnić odbiór 12 mld metrów sześciennych gazu, rura może powstać.

Na 5,6 mld zł szacuje się zobowiązania polskich klientów. Są to przede wszystkim niespłacone kredyty, opłaty leasingowe, ale także zaległe opłaty za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie.

12 górników zginęło w tym roku w polskich kopalniach, a 14 uległo ciężkim wypadkom. 1564 razy przerwano roboty lub prace urządzeń w kopalniach. Do końca października wszczęto 185 postępowań i nałożono 1220 mandatów.

Projekt powołania narodowego inwestora, który sfinansowałby ze strony litewskiej budowę nowej elektrowni atomowej, a także budowę mostów energetycznych litewsko-polskiego i litewsko-szwedzkiego jest bliski upadku - twierdzą niektórzy litewscy eksperci i obserwatorzy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski na dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych jeszcze w czterech województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim i podkarpackim - poinformował rzecznik ARiMR Radosław Iwański.

O trwałe obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB apeluje do Polski Komisja Europejska. Zwraca uwagę, że tegoroczny plan budżetowy zakłada spełnienie kryteriów z Maastricht, lecz przyszłoroczny już nie.

Rafineria w Możejkach wznowiła działalność. W należącym do grupy PKN Orlen zakładzie, kompleksowe prace remontowe trwały od 21 września.

Magiczne koraliki Bindeez sprzedawane w Polsce są szkodliwe - dowiedział się TVN CNBC Biznes. Polski importer zabawek firma Cobi potwierdziła, że wyniki badań wykazały, iż w koralikach znaleziono substancję 1,4 buthanediol, która może zagrażać zdrowiu.

Zgodnie ze strategią rynkową lody amerykańskiej spółki Häagen-Dazs sprzedawane są po cenach, jakich w Polsce do tej pory nikt za słodycze nie ośmielił się zażądać - pisze "Gazeta Wyborcza". Ale chyba w końcu zapłaci, bo spółka wchodzi na polski rynek.

Bankowcy już dawno przestali czekać na nowych klientów tylko w marmurowych oddziałach - pisze "Gazeta Wyborcza". Dotąd jednak głównym polem bitwy o chętnych na kredyty, konta i karty były przede wszystkim wielkopowierzchniowe sklepy. Teraz czas na telefoniczny "atak".

Rafael Correa, prezydent Ekwadoru powiedział, że OPEC powinien sprzedawać ropę za mocną walutę. Wyraził tym nastroje reszty członków OPEC - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Minister skarbu Aleksander Grad mówi "Rzeczpospolitej", jak nowy rząd zamierza przyspieszyć prywatyzację: jasne zasady, forma prywatyzacji dobrana do sytuacji spółki, a na stanowiskach państwowych apolityczni menedżerowie. Dlatego na razie poprosił firmy o wstrzymanie się z decyzjami.

Na największej polskiej giełdzie rolno-spożywczej w podwarszawskich Broniszach jabłka są droższe od 40 do 80 proc. niż przed rokiem. Rosną też ceny cytrusów. "Owocowa drożyzna" to głownie efekt nieurodzaju, który w różnych formach dotknął wiele krajów.

W Polsce rocznie może powstawać 200 tys. mieszkań - wynika z raportu analityków ING Banku Śląskiego "Rynek budowlany w Polsce". Oznacza to, że budując w optymalnym tempie rynek zaspokoi popyt za ok. 15 lat.