Najnowsze

Najnowsze

Na całej połaci kryzys

Polska gospodarka - okiem europejskiego cyklonu. Podczas gdy wszędzie wokół szaleją recesja i znaczące spowolnienia wzrostu PKB w naszym kraju sytuacja wydaje się stabilna i co ważniejsze przewidywalna. Jak długo jednak, może jeszcze taka pozostać i czy nie zostanie wciągnięta w ten niezwykle niebezpieczny wir - przez sąsiadów.

Przerwa w obniżkach stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej w grudniu obcięła stopy procentowe o 75 pb. Styczeń był kolejnym miesiącem cięć stóp o następne 75pb. Analitycy oczekują, że w lutym Rada obniży stopy procentowe o kolejne 50 punktów. Prof. Dariusz Filar, który był gościem w TVN CNBC Biznes uważa, że teraz przydałaby się przerwa w łagodzeniu polityki pieniężnej.

Firmowe części zrujnują kierowców

Niezależni producenci i dystrybutorzy części motoryzacyjnych w Polsce, właściciele nieautoryzowanych warsztatów biją na alarm: w maju 2010 r. wygasa jedno z unijnych rozporządzeń, co zagraża istnieniu 28 tys. firm i podniesie koszty serwisowania samochodów dla klientów.

Słabe wyniki Budvaru

Przychody spółki Budvar Centrum w IV kwartale spadły o 37,7% rdr do 14,6 mln zł. Budvar Centrum już w zeszłym roku odnotowała spadek sprzedaży, która jak podkreśla prezes Marek Trzciński w TVN CNBC Biznes, był efektem załamania na rynku budowlanym. W tej chwili Budvar pracuje nad nową strategią.

Banki na Ukrainie już nie wypłacają pieniędzy

Dramatyczna sytuacja w sektorze bankowym na Ukrainie. W siedmiu bankach wprowadzono zarząd komisaryczny. Narodowy Bank Ukrainy stara się zapanować nad ich płynnością, ograniczając wszelkie możliwe wypływy pieniądza.

Fiasko górniczych negocjacji

Bez porozumienia zakończyły się rozmowy płacowe między zarządem Kompanii Węglowej a trzema największymi związkami w tej spółce. Żądają one blisko dwukrotnie wyższego wzrostu płac, niż proponuje Kompania.

Spółka RAFAMET.

W programie " Rynki dla opornych" polecamy spółkę RAFAMET. Spółka próbuje pokonać próg 13 zł za akcję. Natomiast przychody w 3 kwartale wzrosły o 37%, ale wynik operacyjny juz spadł o 3%. Dużym plusem było to, że przychody za czwarty kwartał miały być wysokie co zostało potwierdzone, a to jest dużym sygnałem, że spółka może być już wysprzedana.

Dotacje bez podatku.

Jezeli dotacje są przyznawane przez Urząd Pracy to są one zwolnione z podatku. Inaczej sprawa się miała z dotacjami z funduszy Unii. Do końca lutego jednak ma wyjść rozporządzenie, które będzie zwalniać dotacje z podatku. Na temat dotacji dyskutował w programie " Fakty, Ludzie, Pieniądze" Paweł Chorąży, z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Sytuacja w spółce NTT System.

Najwięcej artykułów jakie sprzedała spółka NTT System to notebooki i desktopy. Spółka planuje rozwijać w przyszłym czasie linie notebooków, oraz serwerów. Planowane są także niewielkie redukcje zatrudnienia. Na temat spółki rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Kurek, wiceprezes NTT System.

Fundusze obligacyjne.

Fundusze obligacyjne staniały w ostatnim czasie. Wczesniej jednak pokazywały bardzo dobre wyniki. Na temat przyszlości i sytuacji funduszy obligacyjnych dyskutował w studiu TVN CNBC Biznes Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI.

Szef TVN CNBC Biznes nagrodzony

Roman Młodkowski, dyrektor kanału TVN CNBC Biznes, został nagrodzony przez Krajową Izbę Gospodarczą. Młodkowski otrzymał wyróżnienie za stworzenie pierwszego w Polsce kanału telewizyjnego, realizowanego z największą na świecie siecią kanałów informacyjnych o tematyce biznesowej.

"Pokonać kryzys przez prywatyzację!"

Przyspieszenie procesu prywatyzacji może być jedną z metod na zaspokojenie potrzeb budżetowych, a w rezultacie pokonanie recesji - uważa główny ekonomista Business Centre Club, prof. Stanisław Gomułka.

Niemiecka recesja uderzy w Polskę

- Polska odczuje silne spowolnienie gospodarcze, które obserwujemy w Niemczech - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Halina Wasilewska-Trenkner. PKB Niemiec spadł w czwartym kwartale ubiegłego roku o ponad 2 proc. wobec poprzedniego kwartału - najbardziej od 20 lat.

Można budować bez zezwolenia i projektu

Bez obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę niektórych obiektów, ale też bez możliwości legalizacji robót prowadzonych niezgodnie z prawem - m.in. takie zmiany w prawie budowlanym uchwalił Sejm. Dzięki nowelizacji prowadzenie inwestycji ma stać się łatwiejsze.

Jasne procenty?

Pełna kompletna i przewidywalna informacja, a nie pełna uznaniowość banku i klient całkowicie zdany na na łaskę zarządu instytucji. Tego oczekuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w zeszłym roku przeprowadził kontrole 300 wzorów umów o kredyty hipoteczne z 19 banków. W ciągu kilku tygodni zapisy, które pozwalają bankom dowolnie sterować oprocentowaniem zostaną zaskarżone. Co taka decyzja oznacza dla klientów banków i czy dotyczyć będzie także tych którzy niekorzystne dla siebie umowy podpisali dawno temu?

Ceny rosną coraz wolniej

Inflacja w styczniu 2009 roku wzrosła o 3,1 proc. w stosunku do stycznia 2008 roku, a w porównaniu z grudniem wzrosła o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Tempo wzrostu cen jest minimalnie wyższe od prognoz analityków, ale z miesiąca na miesiąc spada.

Kryzys a kultura

Kulturalnie o kryzysie w czasach gdy rosną  raty naszych kredytów hipotecznych, łatwa ofiarą cięć domowych budżetów  mogą właśnie stać się wydatki na kulturę.  Pójdziemy do kina , kupimy książkę, czy kupimy płytę w tym czasie? co więcej cen a kultury może znacząco  wzrosnąć właśnie na skutek kryzysu i osłabienia złotego. O tym rozmawiamy z Piotrem Kabajem z EMI Music Poland, Mikołajem Ziółkowskim szefem Alter Art i pan Maciej Bagiński wiceprezes zarządu Multikino S.A.

Kryzysowa kultura

Jak kultura przetrwa kryzys? Jak planować koncerty, gdy sytuacja gospodarcza kraju zmienia się z dnia na dzień? Według gości programu "Biznes Lunch", czyli Rafała Barana, prezesa Testardo Red Cell, i Stanisława Trzcińskiego z STX kryzys może wymusić kreatywność...

Ambitne plany Bomi

Według prezesa spółki Bomi, Andrzeja Wojciechowicza, w 2009 roku skonsolidowane przychody wzrosną o 65% wobec ubiegłego roku. Zarząd spółki zamierza otworzyć 5 delikatesów i 2 supermarkety, nie wyklucza przejęć. O planach na najbliższe lata rozmawialiśmy z gościem w programie "Dzień na rynkach".

Wysyp danych europejskich

Czy spowolnienie gospodarcze w większości segmentów przemysłu będzie nadal tak silne w kolejnych latach? O ostatnich danych z gospodarek europejskich rozmawialiśmy z Jackiem Tyszko, analitykiem DM BOŚ i Joanną Plutą, analitykiem TMS Brokers.

Stopa bezrobocia i inflacji

W piątek w Rzymie odbędzie się szczyt G7. Według Piotra Kalisza, ekonomisty banku Citi Handlowy, spotkanie to nie będzie przełomowe dla światowych gospodarek. O rosnącej stopie bezrobocia, przewidywalnej inflacji oraz skali kryzysu na tę chwilę rozmawialiśmy z gościem w programie "Pieniądze od rana".

Budowlana samowola

Legalizacja samowoli budowlanej nastąpi jeszcze w tym roku. O aspektach prawnych z punktu widzenia osób, które nie spełniły wszystkich jego wymogów, oraz o "straszakach" nowej ustawy rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Michałek Kozłowskim, partnerem w kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

Ruch na dobrej drodze? Do czego?

Kontrakt z Wydawnictwem Bauer na dystrybucję jego tytułów nie jest wystarczająco rentowny. Spółka od kilku dni negocjuje z Bauerem, który zagroził, że odda dystrybucję swoich gazet innej firmie. Prezes Ruchu Włodzimierz Biały odpowiada na nasze pytanie - co dalej z rozmowami spółek, kiedy prywatyzacja i nowa usługa kurierska?

Nowe przepisy - nowe możliwości

Nowe przepisy o zaliczkach unii europejskiej już są. Przedsiębiorcy mogą zacząć składać wnioski o finansowanie. Do tej pory o zaliczkę mogły ubiegać się samorządy, reszta przedsiębiorców była ograniczona. Teraz każdy zawierający nową umowę lub dodający aneks do umowy może złożyć wniosek i dostać pieniądze na swój projekt. Naszym gościem jest minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

50 mld euro ratunku dla niemieckiej gospodarki

Opiewający na 50 miliardów euro pakiet antykryzysowy na lata 2009-2010 został przyjęty przez niemiecki Bundestag. Pakiet przewiduje przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę i szkoły, ulgi podatkowe oraz pomoc dla motoryzacji.

Europejczycy omijają salony samochodowe

Sprzedaż nowych samochodów w Europie spadła w styczniu o 27 proc., czyli o 355 tys., w porównaniu ze styczniem 2008 roku - wynika z opublikowanych w Brukseli danych zrzeszenia europejskich producentów samochodowych (ACEA). Najmniejszy spadek miał miejsce w Polsce.

Yaris, do warsztatu!

Toyota Motor Poland wzywa do serwisu właścicieli samochodów Yaris. W Polsce dotyczy to prawie 15 tysięcy pojazdów, które mogą stwarzać zagrożenie dla swych użytkowników. Naprawy będą bezpłatne.

Euroland w historycznej recesji

Dynamika PKB strefy euro wyniosła w czwartym kwartale 2008 roku minus 1,5 proc. kwartał do kwartału oraz minus 1,2 proc. rok do roku – wynika ze wstępnych danych Eurostatu. Wyniki, gorsze od przewidywań analityków, oznaczają, że euroland wszedł w największą recesję w swojej 15-letniej historii.

Smok pierwszy wyjdzie na prostą

Zabiegi chińskiego rządu dla pobudzenia gospodarki już niedługo przyniosą efekty, a Państwo Środka jako pierwsza duża gospodarka wyjdzie z kryzysu - twierdzą analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga.

Bankierzy chcą płacić niższe alimenty

Jest kryzys, nie ma... alimentów? Londyńscy adwokaci zostali w ostatnich tygodniach zarzuceni oryginalnymi sprawami: wyjątkowo zamożni niegdyś menedżerowie z londyńskiego City, teraz składają do sądów wnioski o zmniejszenie alimentów dla byłych żon.